Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak widoczności między kartą a routerem przez kabel.

08 Jun 2012 19:17 1103 2
  • Level 15  
    Witam,
    Mój problem polega na tym, że za nic w świecie karta sieciowa komputera nie może nawiązać połączenia z routerem - poprzez kabel UTP.

Kabel ma długość około 10m, i jest położony pod tynkiem ( remont ). Na przedpokoju w domyśle miał znajdować się modem wraz z routerem, i stamtąd wszystkie kable są rozsyłane po pokojach ( w tym skrętka ).

Zanim zainstalowałem tam router, znajdował się tam sam modem, zasilany przez PPPoE ( wykorzystałem brązową parę przewodów ). Podłączony był on przez w/w kabel bezpośrednio do karty sieciowej komputera. W takiej konfiguracji wszystko działało bez zarzutu - osiągałem maksymalną przepustowość gwarantowaną mi przez dostawce - w tym przypadku 60MBit/s down.

Problem zaczyna się natomiast gdy na przedpokoju po modemie podłącze router, tak aby móc współdzielić łącze. O ile router bez problemu łączy się z modemem, ( internet działa, przez WiFi ), o tyle komputer za nic w świecie nie chce połączyć się z routerem ( przez ten kabel w ścianie, przez który normalnie śmiga 60Mbit z modemu ).

W skrętce w ścianie wykorzystuje tylko 2 pary - pomarańczową i zieloną. Brązowe i niebieskie służą do zasilania modemu i routera.

Dlaczego skoro połączenie działa w pełni w przypadku gdy bezpośrednio podłączam komputer do modemu, o tyle gdy podłącze do niego router nic nie działa. Kabel uszkodzony? Wtedy wydaje mi się że nawet internet z modemu by nie działał.

Uszkodzenie routera odpada - przeniosłem router z przedpokoju do pokoju, tak że po tym kablu w ścianie widzi się z modemem. Wtedy wszystko działa.

Nie przychodzi mi nic do głowy, testowałem juz wiele możliwości - nawet probowałem wykorzystać wszystkie 4 pary - bez rezultatu - nadal zachowuje sie jakby kabel był zupełnie odłączony. Krosowałem także kabel ale to też nic nie pomogło. Pomylenie kolejności żył odpada, sprawdzałem wieloktrotnie.

Komuś coś przychodzi na myśl?

W razie czego dopytujcie - jestem trochu zmęczony po pracy i mogłem nie napisać wszystkiego tak jak bym chciał.
  • Level 15  
    Wtyczki zarobione zgodnie ze standardem B.

Problem rozwiązałem - niestety dopiero po kilku dniach. Generalnie jaka była przyczyna:
    Między przedpokojem, a pokojem skrętka pod tynkiem była rozgałęziana za pomocą szybkozłączek na dwie oddzielne skrętki.
    Rozwiązanie idiotyczne, ale o ile zdawałem sobie sprawę że jednocześnie będę mógł korzystać tylko w jednym pokoju z komputera, o tyle nie przypuszczałem że ten 'nieużywany' odcinek kabla idący do innego pokoju będzie miał jakiś wpływ na działanie.

Dopiero po odcięciu skrętki idącej do innego pokoju możliwe było nawiązanie połączenia z routerem. Z jednej strony w życiu bym nie przypuszczał że wiszący w powietrzu kabel ma tak diametralny wpływ. Z drugiej to strony to przecież w.cz, jakaś upływność występuje, a skrętka nie ekranowana więc działa jak antena.

Być może temat będzie przestrogą by tak nigdy nie robić i komuś pomoże, aczkolwiek temat uważam za zamknięty ( do moderatora ).
    Dziękuje jimasek za chęć pomocy ;)