Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzić polaryzację kolumn i głośników - plus-minus

alkoalko 08 Jun 2012 21:23 12404 17
    alkoalko
    Level 10  
    Było już o tym, ale chciałbym nieco rozwinąć temat.

Otóż metoda "wizualna" z podłączeniem malutkiego napięcia i obserwowania wychylenia membrany jest prosta i niezawodna, ale przejdzie tylko z głośnikami nisko/średnio-tonowymi do których mamy bezpośredni dostęp.

A co z wysokotonymi? Jak bezpiecznie sprawdzić np. horn? I to najlepiej bez wyjmowania go z kolumny?

Przychodzi mi tu do głowy coś na zasadzie sygnału kontrolnego z komputera, rozpoznawalnie asymetrycznego - np. gdzie górna część falki ma ostrzejsze zakończenie (piłowate), a dolna łagodne (sinusowate). Sygnał kontrolny nagrywamy i patrzymy na wykres - odwrócona polaryzacja powinna skutkować odwróceniem wykresu - czy mam rację?

Pytanie do doświadczonych kolegów - czy ta metoda powinna zadziałać? Jeśli tak, to jak to najprościej to zrealizować? (jakiego programu użyć i jak wygenerować taki sygnał - jestem raczej zielony w tej materii). Z góry dzięki.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Możesz spróbować metody "na bateryjkę" w połączeniu z mikrofonem.
    Tzn nagraj na komputer stuki głośnika, i zobacz na wykresie w którą stronę wychyla się wykres.
    Przyznam się że nie próbowałem jeszcze tej metody, ale logicznie wydaje się być skuteczna dla każdego głośnika.
    _eddie_
    Level 33  
    adambyw wrote:
    Możesz spróbować metody "na bateryjkę" w połączeniu z mikrofonem.
    Tzn nagraj na komputer stuki głośnika, i zobacz na wykresie w którą stronę wychyla się wykres.
    Przyznam się że nie próbowałem jeszcze tej metody, ale logicznie wydaje się być skuteczna dla każdego głośnika.

Obawiam się, że od kilku khz w górę na nic to się zda (a już na pewno w domowym zaciszu).
    kryzk
    Level 15  
    Lata temu badałem głośniki kopułkowe Tonsila GDWK 9/80 za pomocą bateryjki, wychylenie było wyczuwalne palcem, co prawda słabo ale dało się zauważyć, aby mieć pewność najlepiej było na przemian przykładać napięcie - raz membrama się cofała a raz wychodziła, tyle że w tych głośnikach był dostęp do kopułki.

Przyszedł mi taki pomysł do głowy, że jednym ze sposobów jest podanie sygnału na głośnik (np sinusoidy) a następnie badanie programem pomiarowym np Smaartem (lub innym który jest w stanie pokazać jak jeden sygnał jest przesunięty w fazie w stosunku do drugiego, albo czy ma odwrotną polaryzację). Podamy jako sygnał wzorcowy ten sam sygnał który dajemy na głośnik, a jako drugi sygnał - badany, podamy ten z mikrofonu pomiarowego. Co prawda pomiar taki nie da nam bezpośrednio pewności, jak głośnik jest spolaryzowany jednak pozwoli porównać ze sobą kilka głośników, więc jeśli miałbyś jakiś głośnik, którego jesteś pewny polaryzacji - jest oznaczony (nawet inny od tego, ale taki który przeniesie tą częstotliwość: szerokopasmowy, wysokotonowy, średniotonowy) to resztę głośników mógłbyś sprawdzić na zasadzie porównania.
    Innym sposobem, także na zasadzie porównania, ale bez użycia programu jest zsumowanie na mikserze obu sygnałów - wzorcowego i tego z mikrofonu pomiarowego, najlepiej żeby miały taki sam poziom sygnału, zobaczysz czy po podłączeniu głośnika którego jesteś pewien sygnał się osłabia, wygasza czy wzmacnia, tak samo ma się zachować ten który chcesz sprawdzić, wtedy będzie miał identycznie + i - jak ten na którym się wzorowałeś.

Ewentualnie nie mając głośnika na wzór przynajmniej wszystkie badane oznaczysz tak samo pod względem biegunowości.

Najlepiej jakby jeszcze ktoś z kolegów z forum sprawdził czy mój tok rozumowania jest prawidłowy.
    wolek14
    Level 31  
    Koledzy, nie róbmy sobie żartów, głośniki grające w przeciwfazie można wyczuć z kilometra. Zdobycze techniki odsuńmy na drugi plan, a najpierw zaufajmy własnym uszom.

Jeśli masz do dyspozycji oscyloskop, lub w prostszej wersji odpowiednio skonfigurowaną kartę dźwiękową, to wystarczy podpiąć do głośnika, i puknąć w niego lekko. Ujemny peak napięcia oznacza polaryzację zgodną z podłączeniem przewodów pomiarowych. Przy większych głośnikach można do tego celu użyć diody LED.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Aby sprawdzić polaryzację, w całej kolumnie, wystarczy puścić muzykę, jeśłi jest coś zamienione, będzie słychać wyraźne dziury w punktach podziału. Są również do tego programy, np Smaart, SatLive. Można na bateryjkę.
    Kajtek_170
    Level 22  
    Albo najlepiej podać szum i analizatorem widma (są tez programy na komputer do tego, tylko mikrofon jest potrzebny). Ale jak któryś gra w przeciw fazie, to wyraźnie słychać dziurę w paśmie przecież. Pozdrawiam
    beny1988
    Level 9  
    Podepnę się pod ten temat, bo jest bardzo bliski mojemu problemowi i stosunkowo świeży, a nie chcę "odgrzewać kotleta". Jakieś pojęcie o elektryce i elektronice posiadam, z głośnikiem nie mam problemów ale, dla odmiany, przerosło mnie zadanie określenia + i - we wzmacniaczu. Mam wejście we wzmacniaczu takie, jak na obrazku:
    https://obrazki.elektroda.pl/3_1241711197.jpg
    piny wejściowe są parami obok siebie, ale jak określić, na który z każdej pary podać +, a na który - ? Mogę to jakoś zmierzyć, podłączając sygnał i mierząc [coś] na wyjściu wzmacniacza multimetrem?
    kryzk
    Level 15  
    Temat raczej do działu car audio lub coś podobnego.
    Masz wzmacniacz czterokanałowy i masz 4 wejścia RCA (chinch) dla każdego kanału. Standardowo tam podpinasz sygnał z wyjścia (RCA) radia samochodowego. Natomiast jeśli radio nie posiada wyjść liniowych - chinch wtedy możesz skorzystać z wejścia opisanego na wzmacniaczu HI Input. Na wejście to podajesz sygnał z przewodów (wyjść) w radiu samochodowym, które standardowo idą na głośniki, możesz je podpiąć także razem z głośnikami. Na tym wejściu będziesz miał piny opisane + , - i czasami masa (ground) wspólna dla dwóch lub czterech kanałów. Na + podajesz przewód głośnikowy, który standardowo idzie z radia (gdybyś nie stosował wzmacniacza) na + głośnika, a - ten który idzie na - głośnika. Na masę możesz podać masę radia czyli zazwyczaj minus zasilania. Nic tam nie mierzysz multimetrem.
    beny1988
    Level 9  
    kryzk, ja to wszystko wiem, problem polega na tym, że wejście nie jest w żaden sposób opisane* Dlatego chcę się dowiedzieć, czy da się, wpinając losowo + i - na wejście sprawdzić na wyjściu, czy jest podłączony z prawidłową polaryzacją. W chinchu sprawa jest prosta, ale piny Hi input to zagadka i wierzcie mi, że spedziłem 2 wieczory na szukaniu rozpiski w całym internecie - nie ma. W car audio był podobny temat, nawet o niemal tym samym modelu wzmacniacza, ale został zamknięty 3 lata temu... :cry:

* dla zainteresowanych rozwinę temat bardziej: mam wyjście liniowe z radia, 2 chinche, i wykorzystam je do jednej pary głośników, ale kupiłem ten wzmacniacz dlatego, że jest 4-kanałowy i do drugiej pary głośników podam sygnał bezpośrednio z radia - dlatego kupiłem wzmacniacz z Hi input
    brofran
    Level 39  
    Kajtek_170 wrote:
    Ale jak któryś gra w przeciwfazie, to wyraźnie słychać dziurę w paśmie przecież.

Jak sprawdzić tę dziurę , przetestować oba kanały generatorem sygnału ?
    kryzk
    Level 15  
    beny1988 jeśli dysponujesz generatorem i oscyloskopem lub programem typu Smaart i umiesz się tym posłużyć to sprawdzisz gdzie jest + a gdzie -. Wyjścia ze wzmacniacza masz opisane (+ i -), a więc na wejścia musisz tak podać sygnał aby na wyjściu nie był w odwrotnej polaryzacji względem wejścia, za pomocą wyżej wymienionych urządzeń/programu łatwo to sprawdzisz.
    Inny sposób: skoro dwa kanały podasz przez RCA to one będą podłączone prawidłowo. Podłącz także jeden kanał na wejście Hi Input i podłącz wyjścia na głośniki (zachowując polaryzację + wzmacniacza do + głośnika), tak aby jeden głośnik grał z kanału który jest podawany po RCA a drugi z kanału, który jest podawany na Hi Input, najlepiej aby te głośniki były blisko siebie. Usłyszysz, jeśli na wejściu Hi będzie odwrócona polaryzacja, głośniki będą nawzajem się wyciszać, brzmienie będzie "puste", muzyka cicho, natomiast jeśli wejście Hi będzie dobrze to powinno to brzmieć jak należy, a poziom głośności wzrośnie w stosunku do poziomu z jednego głośnika. Najlepiej posłuchaj co się dzieje jak odwracasz polaryzację, napewno usłyszysz kiedy jest dobrze.
    beny1988
    Level 9  
    Dzięki kryzk, o to mi chodziło! Dziś już późno, jutro to sprawdzę!
    User removed account
    User removed account  
    beny1988
    Level 9  
    Zatem pomogę Ci zrozumieć, dj-MatyAS. Z przodu mam odseparowany zestaw podłączony bezpośrednio do radia, nawiasem mówiąć kaseciaka Sony, którego uwielbiam za czyste brzmienie i i jego oldschoolową kultowość pasującą do klasycznego Volvo. Z tyłu mam 4 głośniki niskotonowe (na tyle, na ile to możliwe z 15 cm membran) Sony - 2 w drzwiach i 2 w półce (bez wycinania tapicerki, schowane pod półką - w blasze są oryginalnie otwory). Założenie - wykorzystać tylko oryginalne miejsca i nie ładować tuby, jak dresiki w bmw, żeby mocniej łupać na światłach. Ale Mansona czy KSU też przyjemniej się słucha, kiedy JAKIŚ basik jest, a podpięte pod samo radio te głośniki (póki co, tylko te w drzwiach) rady nie dawały. Stąd koncepcja zasilenia tyłu przez wzmak - o ile z tymi w półce problemów nie ma, Sony solidna firma, line out ma, o tyle te dwa w drzwiach też chcę lekko dopalić (wzmak ma 2x więcej rms niż radio) podpinając jako sygnał wejściowy do Hi input wyjście z radia. Jak widzisz nie było to takie proste i nie rozmawiasz z dresem, który chce basu rozwalającego nity w E30 2.0i :) Problem w tym, że to wejście jest bardzo nietypowe (nie spotkałem się z nim nigdzie indziej, niż w niektórych modelach magnata) i z tego, co do tej pory znalazłem w internecie, pary +/- są ułożone poziomo, nie pionowo (przypuszczam, że analogicznie do ustawienia chinchy, ale dopiero to sprawdzę) zatem zlokalizowanie + i - jest nieco trudniejsze.
    User removed account
    User removed account  
    slodkikaziu
    Level 12  
    beny1988, jeśli masz pojęcie o elektronice, tu masz kawałek schematu, rozkręć wzmacniacz i sprawdź który pin jest do rezystora, a który do kondensatora podłączony i będziesz wiedział gdzie jest plus, a gdzie minus.

Kawałek schematu wzmacniacza Magnat BullPower 4600
    beny1988
    Level 9  
    Dzięki wszystkim za podpowiedzi, chyba udało mi się opisać prawidłowo to wejście:
    Czyli zasada jest dość prosta: 2 środkowe piny to masa (są połączone, więc wystarczy podłączyć 1 do masy sygnału głośnikowego - to ważne, na moim wzmaku bez tego głośnik niemiłosiernie buczał) a wejścia są rozmieszczone analogicznie do chinchy - kanały 1-4 z tym, że piny masy są bliżej środka (symetrycznie). Życzę powodzenia wszystkim Magnato-maniakom :D