Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odczyt z czujników. Dlaczego pojawia się taka duża rozbieżność?

macieej47 13 Sty 2005 19:17 1284 11
  • #1 13 Sty 2005 19:17
    macieej47
    Poziom 17  

Witam
    Mam płyte ASUS Cuple VM z procesorem Celeron Copper (8.5 x100)orginalnie 1,75 V. Ostatnio podkrciłem FSB za pomocą programu CPUFSB na 133 MHz, a więc procesor jedzie z prędkością 1137 MHz. Chciałbym kontrolować m.in temperature procesora, ale z tym jest problem ponieważ każdy program, którym próbowałem to robić pokazuje co innego.
    program Everest: (typ czujnika VIA 686 Internal)
    temperatury płyta 32 st. napięcia rdzenia 1.06 V!
    procesor 31 st. ! +2.5 1.05 V!
    aux 22 st. +3.3 3,29 V
    dysk 30 st. +5 5,52 V
    +12 4,56 V!
    program ASUS PCProbe:
    temperatury płyta 35 st. napięcia rdzenia 1,683 V
    procesor 33 st.! +3,3 3,097 V
    +5 4,925 V
    +12 11,736 V
    dane z BIOSu:
    temperatura płyta 35 st. napięcia rdzenia 1,69 V
    procesor 47 st.! +3,3 3,09 V!
    +5 4,84 V
    +12 12,25 V
    Moje pytanie to dlaczego taka duża rozbieżność? Którym danym można zaufać? Musze podkreślić, że komputer zachowuje się bardzo stabilnie i nie mam z nim żadnych problemów, wszystko działa idealnie. Testowałem go przez kilka dni i wszystko jest OK, a więc dane napięć z Everest (+12)napewno są fałszywe. Tam gdzie mam najwięcej wątpliwości zaznaczyłem (!), głównie chodzi mi jednak o monitoring temperatury CPU.

0 11
  • #2 13 Sty 2005 19:41
    martinpl
    Poziom 27  

hmm... zazwyczaj w BIOSie temperatury sa podawane prawidlowo, napiecia niekoniecznie, ale z temp u mnie nigdy sie nie mylilo, a moze masz jakis zbedny termometr elektroniczny? taki do samochodu, co sprzedaja w hiper-marketach za grosze, z czujnkiem na dlugim przewodzie? jezeli chcesz dalej kombinowac z podkrecaniem procka to moze kup taki termoemtr, wsadz jedna sonde w radiator CPU i bedziesz mial dokladna temperature, a drugi czujnik np. na karte graficzna, wskazania beda dokladne +/- 1 stopien C

ps. napewno wyjdzie taniej, niz nowy procek czy karta graficzna ;)

0
  • #3 13 Sty 2005 19:53
    macieej47
    Poziom 17  

O to dobry pomysł jest, chociaż trochę dziwnie to będzie wyglądało. Taki termometr właśnie mam w samochodzie, a i tak nigdy z niego nie korzystam. Może spróbuje ten pomysł zrealizować.

0
  • #4 13 Sty 2005 19:57
    martinpl
    Poziom 27  

nie wiem czy dziwnie, nie raz juz slyszalem ze ktos stosuje taki patent, ja sie do swojego przywyczailem, to bardzo praktyczne, masz staly monitoring temperatury i co najwazniejsze jak napisalem wyzej, koszt napewno mniejszy niz jakis spalony element komputera i co dobre czujnik mozesz umiescic wszedzie, albo przemieszczac, monitorowac zasilacz, CPU, GPU, HDD itp.

0
  • #5 13 Sty 2005 20:01
    Talibanczyk
    Warunkowo odblokowany

ejj !!! Ale to nie bedzie wtedy temp.. procesora tylko temperatura radiatora a doklanie jego otoczenia.

0
  • #6 13 Sty 2005 20:54
    jannaszek
    Poziom 39  

Talibanczyk napisał:
    ejj !!! Ale to nie bedzie wtedy temp.. procesora tylko temperatura radiatora a doklanie jego otoczenia.

właśnie, trafna uwaga-choć czujnik na płycie też nie pokazuje istotnej prawdy
    jeśli by nie było rezystancji cieplnej jądro -radiator ,no to gdyby przykleic taki czujnik na najgrubszym miejscu radiatora i dodatkowo osłonić od strumienia wentylatora i jeszcze zaizolować ,okleić kawałkiem pianki sam czujnik mieibysmy wskazania z błędem 2-3 st .a tak to mamy tylko daleko zbliżony wynik -choć gdyby padł wentyl to byśmy mogli zareagować w porę . trzeba brać pod uwagę bezwładność radiatora [czas],rezystancję termiczną pasty, kleju obudowy czujki [całą bezwładnośćwszystkiego] i to co zobaczymy na wyswietlaczu ,w przypadku lawinowo narastającej temperatury ,to będzie o całą minutę za pużno
    dlatego tyle adrenaliny daje "kręcenie"-ale mało kto się chwali, że uwalił proca
    powodzenia

0
  • #7 13 Sty 2005 21:21
    martinpl
    Poziom 27  

ja zrobilem nawiert w srodku radiatora, dokladnie nad jadrem procesora :) czujnik zaizolowalem i wsadzilem w ta dziure i temperature mam naprawde dokladnie podana....

pozatym bezwladnosc nie jest az taka duza, przy prawidlowym umieszczeniu czujnika, jezeli sa odpowiednie warunki to sonde da sie nawet wcisnac pod radiator w okolice jadra

0
  • #8 13 Sty 2005 21:36
    jannaszek
    Poziom 39  

pewnie, pewnie -kiedyś to komuś radziłem z tym wierceniem ,ale temperaturę odczytasz z opużnieniem - czy chcesz ,czy nie
    ba, chyba że zainstalujesz pirometr
    a cujkę gdy wsadzisz pod radiator to będzie z boku jądra [bo chyba nie dasz między radiator a jądro]
    a to gorsze rozwiązanie niż wiercenie

0
  • #9 13 Sty 2005 22:05
    martinpl
    Poziom 27  

oczywiscie ze nie miedzy jadro i radiator :P ale jak czujnik jest plaski, to wchodzi miedzy radiator i obok jadra, tam zawsze jest szczelina, a ile trzeba dla diody smd? :)

0
  • #10 14 Sty 2005 21:29
    macieej47
    Poziom 17  

Dzienki za zainteresowanie tematem, ale głównie to chodzi mi o to dlaczego w tych trzech programach jest taka rozbieżność skoro wszystkie korzystają przecież z tego samego czujnika (prawdopodobnie).
    Druga sprawa to po co montować następne skoro na płycie w odpowiednich miejscach i o odpowiednich parametrach są zabudowane odpowiednie czujniki. Wystarczy je odpowiednio np. programowo wykorzystać. Myślę, że jest to o wiele prostsze rozwiązanie niż montaż 1 lub kilku innych nieprzystosowanych do konkretnego rozwiązania czujników. Jaki program polecacie do tego celu?

0
  • #12 15 Sty 2005 09:04
    macieej47
    Poziom 17  

Ale to to samo co everest, a on w sumie wypada najgorzej jeśli chodzi o wiarygodność wskazań temperatury i napięć. Jeżeli chodzi o pozostałe dane to rzeczywiście jest dobry.

0