Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Caraudio - jakie głośniki będą odpowiednie? Radio Blaupunkt Daytona MP53.

yagh 13 Jan 2005 19:17 2757 7
    yagh
    Level 11  
    Witam!

Chciałbym zbudować ciekawy=porządny system audio w swoim aucie [peugeot 206]; planuję zakup radia Blaupunkt Daytona MP53 [4x50W]

Jakie głośniki będą odpowiednie? nie mogą być za głębokie, a otwory to koła o średnicy chyba 13,5cm oraz 10cm [w drzwiach]
    Jak to jest z głośnikami zespolonymi (np. trójdrożne)? ich jakość dźwięku jest znacznie gorsza niż w przypadku oddzielnych głośników?
    i jakie najmocniejsze głośniki mogę podłączyć pod to radio bez dodatkowego wzmacniacza?

Z góry bardzo dziękuję za każdą pomoc! :)

Pozdrawiam!!
    martinpl
    Level 27  
    zacznijmy od tego ze te radio nie ma takiej mocy ;) jezeli chcesz zbudowac ciekawy i porzadny system audio to wzmacniacz obowiazkowo, bez niego nie obejdzie sie, po drugie glosniki 13.5 cm to za malo, lepiej przerobisz drzwi i panel zeby weszly 16 cm, do basu jakas skrzynia, a glosniki 3 drozne sobie odpusc jezeli to ma naprawde dobrze grac i ma byc chociaz troche porzadne...
    yagh
    Level 11  
    trochę się naczytałem postów i wiem że takiej mocy nie mają :( głośników trójdrożnych nie miałem zamiaru wstawiać, chciałem się upewnić czy moje uprzedzenie do nich (nie poparte żadnymi doświadczeniami czy teorią ;) ) jest uzasadnione :D wzmacniacz będzie, tylko nie wiem czy już na starcie...

wówczas w drzwi głośniki średniotonowe i gwizdki(tweetery jak dobrze rozumiem), ale co z niskotonowymi? czy subwoofer w formie skrzyni w bagażniku załatwi całą sprawę?

pozdrawiam!
    martinpl
    Level 27  
    jezeli nie potrzebujesz masazu plecow :P i wystarcza Ci basy na poziomie normalnym to w zupelnosci tak, ja bym moze (jak masz kase) dal w drzwiach jakies 16 cm, moze nawet po 2szt. na drzwi jak jest miejsce i do tego w slupku, lub w okolicach lusterek, gdzies na wysokosci glowy, gwizdek i do tego skrzynia i bedzie wystarczajaco...

albo kroecej :) na poczatek dobry system dwudrozny na przod i skrzynia do bagaznika napewno wystarczy...
    Ambulans
    Level 21  
    Niewiem jaki to model 206 ale u mnie są fabrycznie gwizdki w okolicy lusterek a w przednich drzwiach są głośniki 16
    piotrekwawa1
    Level 11  
    Czesc,

Jak nie bedziesz instalował wzmacniacza (na razie) to kup głośniki o jak największej liczbie db 92 (lub wiecej) oczywiście system separowany na zwrotnicach. Wygłusz drzwi!!! Zadbaj o stabilne zamocowanie głośnika.
    Bedzie ok!
  • Helpful post
    diyManiek
    Level 29  
    martinpl ma racje. Najlepiej sprawuja sie glosniki w ukladzie standardowym. Czyli osobno 5 cali, a osobno wysokotonowy. W Twoim przypadku do glosniczków 13cm wystarczy do zasilania wzmacniacz z radia. Jezeli masz zamiar zastosowac subwoofer w celu podbicia basu nie obedzie sie bez dodatkowego wzmaka. Odnosnie suba wystarczy 1 glosnik 10 lub 12 cali porzadnej firmy lub 2x8`` slabsze. Chodzi o uzyskanie odpowiedniej skutecznosci zestawu tak aby byla zblizona do reszty glosników srednio-wysokotonowych.

W przypadku srodka pasma równiez w dobrym guscie bylo by zastosowanie glosników lepszej jakosci, gdyz w tym pasmie muzycznym dzieje sie najwiecej. Odnosnie basu kolumna nie powinna podbarwiac czestotliowsci rezonansowych oraz bas nie moze byc buczacy zazwyczaj tyczy sie to slabszych glosników firm typu sony, pionier, alphard, gdzie parametr dobroci calkowitej jest ponad 1,1 i ciezko tutaj wykonac odpowiednia obudowe, wtedy najlepszym rozwiazaniem jest poprostu "free air".

Glosniki jakimi sie zainteresuj to seria caraudio firmy BEYMA. http://www.elmuz.com.pl/strony/start.htm na bas idealnie pasuje seria power10 lub power12, mala paka lub ravemaster. http://www.ravixaudio.4web.pl/index.php?mka=3&lang=pl&str=1&kat=17

Odnosnie zwrotnic, powinny sie znalezc jezeli wszystkie glosniki bedziesz mial dynamiczne. Wysokotonówki piezo raczej odpadaja, dodatkowo do nich powinno sie stosowac tlumik z rezystorów jezeli je zastosujesz.
    Zwrotnice: dla subwoofera aktywna podzial regulowany najlepiej okolo 300Hz gdyz 13cm w drzwiach raczej na poziomie -3dB znacznie nizej nie zejda. Podzial dla wysokiego i 13cm zaleznie od mocy i jakosci wysokotonówki srednio 5kHz spadek filtra minimum 12dB/oct.

powodzonka.
    yagh
    Level 11  
    Na początek chcę podziękować Wam za wasze posty :)

Zgadzam się z Ambulans: wg najnowszych pomiarów, w drzwiach są głośniki 16cm :) wybaczcie za to wprowadzenie w błąd :] auto jest na blacharce, całkowicie rozebrane, więc gwizdki fabryczne też może gdzieś są :D

Jako jednostkę centralną wybrałem w końcu Alpine 9828RB -mam nadzieję, że wystarczy. Głośniki tymczasowo zostaną fabryczne :(
    Wydaje mi się, że warto wpierw o zgrabne alufelgi, bo jak narazie mam tylko stalówki :D

Pozdrawiam wszystkich!