Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik centralnego zamka jedna masa

09 Cze 2012 17:56 4612 26
  • Poziom 11  
    Witam,
    na wstępie zaznaczam że przeszukałem forum i nie znalazłem odpowiedzi. Mam w samochodzie alarm silicon bas i zamontowałem centralny zamek sterowany dwoma masami. Teraz żeby przy włączaniu i wyłączaniu alarmu zamykały i otwierały się drzwi chcę się podłączyć pod wyjście z alarmu które wyłącza zapłon (masa na przewodzie po uzbrojeniu alarmu). Moje pytanie brzmi, czy dobrze kombinuję, żeby użyć przekaźnika. Wyłączony przekaźnik zwierałby do masy przewód otwierania. Po włączeniu alarmu przekaźnik dostałby zasilanie i zwarł do masy przewód od zamykania.
    Nie sprawdzałem tego, ale zakładam że przewody otwierania i zamykania mogłyby być zwierane 'na stałe' do masy a nie tylko na 1 sekundę jak podaje instrukcja.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 34  
    Alarm powinien mieć swoje wyjścia do sterowania centralnym zamkiem.
  • Poziom 11  
    Powinien, ale ten alarm nie ma. Znalazłem jego schemat tutaj na forum i nie ma takich wyjść. Jest to bardzo stary alarm (1993 rok)
  • Poziom 37  
    Wyłączony przekaźnik zwierałby do masy przewód otwierania

z tym nie do końca.jak długo można otwierać ?
    lepiej chyba dwa przekaźniki otw. i zam. sterujesz przekaźnik plusum, on steruje zwierając centralkę do masy

Nie sprawdzałem tego, ale zakładam że przewody otwierania i zamykania mogłyby być zwierane 'na stałe' do masy a nie tylko na 1 sekundę jak podaje instrukcja.

zwierają na tyle aby siłownik zadziałał
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 43  
    Zadziała numer z przekaźnikiem ale jest jeden problem, po zamknięciu przekaźnik cały czas wciąga prąd a to ponad 100mA. Ponad połowę mniej bierze przekaźnik miniaturowy (do montażu w pcb) ale dalej jest to ok.50mA
  • Poziom 37  
    milejow napisał:
    Zadziała numer z przekaźnikiem ale jest jeden problem, po zamknięciu przekaźnik cały czas wciąga prąd a to ponad 100mA. Ponad połowę mniej bierze przekaźnik miniaturowy (do montażu w pcb) ale dalej jest to ok.50mA

przy codziennym użytkowaniu nie przeszkadza , gorzej po tygodniu.
    za to nie wiem czy centralka może być stale wysterowana > siłownik też?
    miałem kiedyś przekaźnik który trzymał stan mimo braku napięcia /bistabilny?/
  • Poziom 11  
    Zastanawiałem się nad użyciem bistabilnego przekaźnika, jednak nie mam pomysłu jak nim sterować, skoro mam do dyspozycji tylko masę.
    Pomierzyłem napięcie i mam przy wyłączonym alarmie 10V na wyjściu z alarmu, przy uzbrojonym 0, czyli potwierdza się że zwiera do masy. Tylko że w specyfikacji przekaźnika jest zakres napięć od 9V do 15.6V, ale napięcie rozłączania jest 1.2V, a skoro mam 10V przy wyłączonym, to będę miał różnicę 2V, więc przekaźnik może się nie wyłączyć..
    od początku zamierzałem użyć miniaturowego, moc cewki w przekaźniku 360mW, czyli bedzie koło 30mA przy 12V, może nie rozładuje mi akumulatora.
    Zastanawiam się jak centralka zareaguje na ręczne zamknięcie drzwi podczas gdy bedzie zwarty do masy przewód otwierania.

A może ktoś ma inny pomysł? Na półprzewodnikach może jakoś to zrobić
  • Poziom 37  
    hawli napisał:
    .

A może ktoś ma inny pomysł? Na półprzewodnikach może jakoś to zrobić

można i na lampach :D inwerter, bramka NOT to się chyba nazywa
    tylko po co ? przekaźnik jest prostszy w samochodowej obsłudze i diagnostyce :!:
  • Poziom 11  
    Chociażby po to, żeby pobierało znikomy prąd, a elementy przecież nie są drogie.
  • Poziom 43  
    Większość centralek uniwersalnych podaje tylko chwilowo zasilanie na siłownik mimo, że ciągle dostają masę na otwarcie/zamknięcie (tak działa siłownik master)więc o to nie musisz się martwić. Rzuć hasło w dziale alarmów, chłopaki pewnie znajdą na to radę
  • Poziom 37  
    milejow napisał:
    Większość centralek uniwersalnych podaje tylko chwilowo zasilanie na siłownik mimo, że ciągle dostają masę na otwarcie/zamknięcie (tak działa siłownik master)więc o to nie musisz się martwić. Rzuć hasło w dziale alarmów, chłopaki pewnie znajdą na to radę

okej ,choć dalej nie rozumiem intencji podłączania na stałe prądożernego urządzenia zamiast dwóch nawet mikroprzekaźników działających tylko w chwili uruchomienia zamków.
    sprawa druga brak napięcia nie oznacza że jest tam masa /może nie być żadnego potencjału / ,a wtedy misterny plan może upaść. podłącz się do plusa i wtedy sprawdź czy pokaże napięcie, najlepiej żarówką
  • Poziom 11  
    g107r, a mógłbyś rozwinąć swój pomysł z dwoma przekaźnikami?
  • Poziom 11  
    własnie nie lepiej, bo te kilkanaście złotych to robi się kilkadziesiąt, np za taki sterownik jak ten, http://www.conda.pl/product.php?id=80&k=4&pk=5&ppk=0 który pozwala na sterowanie jedną masą. a to już koszt prawie drugie tyle co cały mój zestaw centralnego zamka :D przekaźnik będzie kosztował grosze, nie zaszkodzi spróbować.

ten ST-1 za 17zł ze sklepu który podesłałeś tez jest sterowany dwoma przewodami. z osobnym pilotem nie chcę, bo chce mieć podłączone pod alarm
  • Poziom 37  
    diodi1 napisał:
    Witam. Kolego a nie prościej za parenaście zł kupić sterownik który steruje impulsami masy i podłączyć to tak jak ma być http://eltak.pl/?p=productsList&iCategory=72 masz od razu gotowe i bezpieczne. Pozdrawiam

nie ma prościej niż przekaźnik , no chyba że jest jakiś element dyskretny pod nap 12V > jeden < i to w cenie przekaźnika.chętnie się dowiem,gdyż na światła u siebie zastosowałem ten sam patent :stacyjka-plus światła-minus.
    jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zakup nowego alarmu ze sterowaniem centralnym zamkiem /100zł ?/ ale o to autorowi chyba nie chodzi.

Dodano po 19 [minuty]:

hawli masz schemat alarmu czy montażu? jeśli alarm ma wyjścia prądowe ,obciążalne to może na przekaźnikach,wtedy tam też możesz wykonać modyfikacje /o ile łapiesz zasadę działania / tranzystory też dadzą rade ,ale trzeba by je wymienić
  • Poziom 37  
    Sterownik centralnego zamka jedna masa
    ( plus dwa rezystory na wyjściach zależy czym steruje kluczyk w drzwiach /możliwość zwarcia jeśli na wkładce są styki/ sam montujesz uniwersalne czy oryginał w aucie ? )

wszystko zależy jak reaguje centralka na stałe wysterowanie,ma raz uruchomić i przestać zasilać siłowniki bo je sfajczy bez mastera, to musisz sprawdzić.
    alarm rozbierz , zależy jak księgowa cieła ':?:' a nuż tylko dolutować kabelki?':D'

na żeraniu widziałem kompletne używki ok 50 dych ,a pewnie oddaliby za 30 by przestać się z tym wozić .
  • Poziom 11  
    nie bardzo rozumiem gdzie może być zwarcie. Sam montuję (zamontowałem) uniwersalny zamek. 1 master + 3 slave. Sprawdzę jak centralka reaguje na stałe wysterowanie, jednak wydaje mi się ze tak jak napisał kolega milejow.

alarm mogę rozłożyć, tylko co potem, skoro nie mam schematu tego co siedzi w alarmie. Nie będę wiedział gdzie powinny być podłączone. obejrzałem schemat tego alarmu bas plus i wygląda na to że podłączeniowo różni się tylko wyjściami do sterowania centralką, jednak ma inne funkcje typu anty-porwanie czy autoimmobilizer, więc może to inny układ.
  • Poziom 37  
    nie bardzo rozumiem gdzie może być zwarcie. Sam montuję (zamontowałem) uniwersalny zamek.

w twoim przypadku pewnie nie , u mnie master to fabryczny cały zamek drzwi ,siłownik w nich to slave.

jednak wydaje mi się ze tak jak napisał kolega milejow

milejow napisał:
    Większość centralek uniwersalnych podaje tylko chwilowo zasilanie na siłownik mimo, że ciągle dostają masę na otwarcie/zamknięcie

sie wyjaśni ,było by po sprawie :D

jak nie rozłożysz to się nie przekonasz , jak jesteś trochę w temacie to się może zorientujesz /zawsze możesz wrzucić foty/
  • Poziom 37  
    milejow napisał:
    Większość centralek uniwersalnych podaje tylko chwilowo zasilanie na siłownik mimo, że ciągle dostają masę na otwarcie/zamknięcie (tak działa siłownik master)więc o to nie musisz się martwić.
    -Oczywiście że tak. Nie sadziłem że jeszcze kiedyś temat wróci :)
    hawli -tak, zrobisz, tylko że na 2 przekaźnikach, a nie na 1, wyposażonych w sterownik z 2 układami monostabilnymi. Zarabiałem na tym pieniądze 15 lat temu. Z funkcją wyboru polaryzacji stałego poziomu sterującego. Do starych alarmów. Do zrobienia jako "zabytek-relikt-prototyp" -za jakieś 200-250.- (bo tyle kosztuje praca od zera). Więc zostaje decyzja odtwarzać relikty czy brać aktualny gotowiec (tani)? Myślę że wybierzesz słusznie
  • Poziom 11  
    Zrobiłem na jednym przekaźniku i działa. Co prawda teraz mozna sterowac tylko pilotem, ale trudno.
  • Poziom 37  
    hawli napisał:
    Zrobiłem na jednym przekaźniku i działa. Co prawda teraz mozna sterowac tylko pilotem, ale trudno.

:D
    zrobiłeś tak by przekaźnik w stanie spoczynku był na zamknięty?
  • Poziom 11  
    tak. dlatego jak jest na zamkniety, to otwarcie dzrzwi z masterem nie otwiera wszystkich zamków. a jak się zamknie spowrotem, to reszta drzwi się zamyka drugi raz, mimo ze są juz zamkniete :)
  • Poziom 37  
    i zero pobieranego prądu w stanie czuwania . trzeba tylko pamiętać o kluczykach bo się mogą zamknąć jak prądu zabraknie ,można się przyzwyczaić.
  • Poziom 11  
    Zamek działa od czerwca bez zarzutu, chociaż musiałem poprawić zamontowanie cięgien, ale to inna sprawa :)
    Gdyby ktoś szukał podłaczenia centralnego zamka na dwie masy do alarmu Silicon BAS to niech śmiało podłącza przekaźnikiem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    1. Kto montuje tak stary alarm? I nie chodzi tu o możliwość sterowania centralnym, tylko i jego archaiczność, choćby co do generowania kodu. W tej chwili jakiś nowoczesny alarm, to koszta rzędu 100 zł za jakąś chińszczyznę. Tak stary alarm, to murowane problemy. Ale co tam - ważne, że jest tanio...
    2. Są sterowniki centralnych, choćby ST100, które przewidują sterowanie STANEM, a nie impulsem. I są na pewno ekonomiczniejsze i pewniejsze w działaniu, niż pojedynczy przekaźnika. Ale co tam - tanio jest...