Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie na przewodzie PE

09 Cze 2012 23:00 8945 45
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie,

Zaznaczę na wstępie że jestem emerytowanym energetykiem. Przepracowałem wiele lat na elektrowni, posiadam uprawnienia SEP choć zapewne są już dość zdezaktualizowane.
    Mój problem jest dość nietypowy, ale zacznę od początku.

Moja córka kupiła mieszkanie w starym bloku z lat 60. Instalacja aluminiowa była w strasznym stanie, postanowiłem więc pomóc i ją wymienić na nowoczesną korzystając z okazji że piony w bloku zostały przystosowane do instalacji z przewodem ochronnym.
    Zainstalowałem nowe przewody do wszystkich gniazd, robiąc osobne obwody dla każdego z pokojów, kuchni i łazienki (4).

Wszystko poszło dobrze i zadziałało prawidłowo ale, no właśnie, postanowiłem dołożyć jedno gniazdo do łazienki, wyłączyłem Skę, i podczas podłączania przewodu neutralnego, strzeliły mi iskry. Zdziwiony tym faktem postanowiłem ponownie wymierzyć całą instalację z wpiętymi urządzeniami do gniazdek. Po dłuższym czasie okazało się że podłączona pralka powoduje pojawienie się napięcia około 100V na przewodzie ochronnym PE.
    Postanowiłem sprawdzić dwa razy czy wszystko dobrze podłączyłem, a nawet specjalnie zbudowałem dodatkowy prowizoryczny obwód do osobnej Ski dla tej pralki i sytuacja się powtórzyła. Co więcej po wnikliwych badaniach okazało się że po odłączeniu przewodów L i N ale pozostawieniu podłączonego PE na przewodach L i N pojawia się takie samo napięcie (około 100V), wygląda to tak jakby wszystkie te przewody były w pralce zwarte. Ale,po podłączeniu ponownie tych przewodów pralka działa prawidłowo, nie powoduje żadnych problemów z instalacją, nie wyrzuca różnicówki ani Ski.
    Nie mam pojęcia o co tu chodzi, nie znam się na pralkach, i nie wiem kogo wezwać, specjalistę od pralek czy elektryka.
    Może ktoś z Państwa zetknął się z podobnym problemem i doradzi co zrobić.

Pozdrawiam,
    Ryszard
  • e-miernikie-mierniki
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Co oznacza -
    Cytat:
    piony w bloku zostały przystosowane do instalacji z przewodem ochronnym.
    ?
    Ale mimo wszystko wystarczy albo jeden kombajn, albo kilka mierników i sprawa rozstrzygnięta, kto tu jest sprawcą "zamieszania".
  • e-miernikie-mierniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    Przede wszystkim pomiar pętli zwarcia po drugie odpiąć pralkę od zaworu wody - niech stoi nie podłączona do instalacji wodno-kanalizacyjnej i sprawdzić czy zjawisko zniknie. Podstawa to pomiary.
  • Specjalista elektryk
    Czyli nie przesadzam. A probówkę to można sobie wsadzić ...
    Kolega Bronek jak zwykle jest za, a nawet przeciw :D
  • Poziom 39  
    Bronek22 napisał:
    Piony były zawsze ( także przed wymianą) przystosowane do instalacji z przewodem ochronnym.
    A skąd wiesz jakie miał przekrój ?? Może był tam N a nie PEN.
  • Poziom 39  
    Bronek22 napisał:
    Tak naprawdę to wystarczą oględziny i "oko elektryka".
    Z całym szacunkiem ale na oko to chłop w szpitalu umarł.
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    Bronek22 napisał:
    Kolego, chodzi o ciągłość PE, to zaleca się robić żarówką i baterią.

Wiem czym można robić, ale po co mam szukać, skoro pełna walizka mierników ?
    Po drugie, często przewody ochronne wymagają sprawdzenia skuteczności wyłączenia (SWZ), i bateria może nie wystarczyć.
    Zresztą kolega autor ma obligatoryjnie sprawdzić sobie instalację po jej wykonaniu, tak więc ... probówka to za mało.
  • Specjalista elektryk
    Bo to nie są PEN, kolego Bronku.
    One się wcześniej urodziły, i do powtórnego chrztu nie poszły :D
  • Poziom 39  
    Bronek22 napisał:
    Bo w żadnej instalacji w lokalu PEN nie ma 10mm2.
    Nie majaczę a mowa była o pionie WLZ a nie instalacji w mieszkaniu - lokalu.
    ele_pp napisał:
    Bo to nie są PEN, kolego Bronku.
    I tak jak kolega napisał w mieszkaniach ze "starszą" instalacja nie masz przewodu PEN tylko N.
  • Specjalista elektryk
    A mnie się wydaje, że nawet N nie ma :D
  • Specjalista elektryk
    Nawet przy starych pionach, w układzie TNC-S SWZ zawsze wyjdzie, jeżeli zrobił dobrze
  • Poziom 28  
    Eliotsan napisał:
    Witam serdecznie,

Zainstalowałem nowe przewody do wszystkich gniazd, robiąc osobne obwody dla każdego z pokojów, kuchni i łazienki (4).

Pozdrawiam,
    Ryszard

Instalacja na światło została stara ?
  • Specjalista elektryk
    Bronek22 napisał:
    Sieć rozdzielcza poza blokiem została przerobiona na sieć TN-C.

Hi hi, tak, sieć. Ale instalacje w blokach już nie, dlatego ich nie wysiedlam.
    Co do praktyki, mam jej duuużo więcej od Ciebie, kolego.
    Cytat:
    Ile wynosi SWZ na gnieździe na 10-tym pietrze = 1,2Ω.
    I to wystarczy dla eski B16, a nawet B10.
    A bezpieczniki mostkowano na przewodach zerowych,bo drzewiej inaczej bywało.
    Przejrzyj moje fotki, też takie pokazywałem.
  • Poziom 39  
    Kolego Bronek z całym szacunkiem dla Ciebie bo na pewno masz jakaś praktykę i wiedzę ale w każdej dyskusji w której bierzesz udział wyciągasz argumenty i teorie by udowodnić wyższość swoich postów nad innymi nie rozumie twojego podejścia nie jesteś wszechwiedzący i bez omyłkowy na pewno.
  • Specjalista elektryk
    Bronek22 napisał:
    ja jeszcze nie widziałem schematu ideowego wykonanego przez elektryka.

No to kolega bardzo mało widział, bo schematy ideowe dla klientów to rzecz normalna dla szanującego się elektryka.
    Daj założenia, a zaraz się machnie cóś w tym stylu. Dla ZE również.
  • Poziom 36  
    Też nie spotkałem się z przypadkiem wykonania przez elektryka schematu ideowego instalacji elektrycznej. Wszystkie rysunki są wykonywane jako jednokreskowe.
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
    Wyjaśnię kilka kwestii i zapewniam że instalacja w moim wydaniu ludzi nie pozabija.

Po pierwsze, pierwotnie w tym bloku nie było PEN. Zapewniam. Obecnie instalacja przed blokiem i w samym bloku (piony) została wymieniona na nową. Przekrój przewodów 10mm2.
    Do rozdzielni w mieszkaniu pociągnąłem przewody 6mm2 podpinając je do odpowiednich zacisków w rozdzielni na klatce schodowej.
    Na gniazda zastosowałem 3x2.5mm2 (B16), na kuchnię i łazienkę 3x4mm2. (B20)
    Instalacja oświetleniowa też jest nowa, na 2x1.5mm2 (B10)

Kolega Bronek22, zasugerował że PE nie ma ciągłości. Gdyby kolega przeczytał mój post w całości dowiedziałby się że już to podejrzewałem. I specjalnie pociągnąłem dodatkowo prowizoryczne przyłącze od rozdzielnicy do pralki stosując wszystkie elementy nowe (podejrzewając najpierw mój błąd ludzki, a następnie uszkodzenie fabrycznie nowego materiału co też jest możliwe). Sytuacja się powtórzyła!
    Projekt instalacji został wykonany w programie LegrandCAD i podzespoły tej firmy zostały użyte do jej wykonania.

Dokonałem pomiarów rezystancji izolacji, samoczynnego wyłączenia różnicówki, oraz obciążenia instalacji dużym prądem. Niestety nie mam sprzętu do wykonania pomiaru impedancji pętli zwarcia.

Przed chwilą wykonałem pomiar ciągłości PE. Wszystko jest w należytym porządku. Ciągłość przewodów jest zachowana (dla pewności odpiąłem przewody od rozdzielnicy głównej i sprawdziłem wszystkie z osobna po kolei).

Z góry dziękuję za dalsze sugestie.
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Ja już tu widzę dwa błędy :
    - na kuchnię i łazienkę 3x4mm2. (B20) - po co i do czego ?
    - instalacja oświetleniowa też jest nowa, na 2x1.5mm2 (B10) - kolosalny błąd ! Kolega NIE zna przepisów, tak więc nie ma co pisać o projekcie, bo to nie jest projekt :cry:

No i podoba mi się pomiar samoczynnego wyłączenia różnicówki - jak to się robi ?
  • Poziom 43  
    Nie jestem elektrykiem ale na zdrowy rozum i prawo Ohma nie moze być na PE napięcia 100V pochodzącego od filtru przeciwzakłóceniowego pralki gdy jest ciągłość tego przewodu, nawet jeżeli impedancja pętli zwarcia jest nieco wyższa niż dopuszczalna. Napięcie 100V na PE zmierzone względem czego?

Eliotsan napisał:
    Ciągłość przewodów jest zachowana (dla pewności odpiąłem przewody od rozdzielnicy głównej i sprawdziłem wszystkie z osobna po kolei).

A jest pewny kolega ciągłości PE poza rozdzielnicą?
  • Poziom 10  
    Kolega ele_pp zamiast pisać stwierdzenia powinien napisać też podstawę "dlaczego tak sądzi", tak byłoby grzeczniej.

Dlaczego 3x4 ? Bo w kuchni jest płyta grzejna, piecyk elektryczny i kilka jeszcze innych urządzeń. Wolałem zastosować większy przekrój przewodu niż narazić się na jego przegrzewanie. Zresztą, nie sądzę aby gdzieś w przepisach był obowiązek stosowania przewodów o określonych przekrojach (mniejszych niż zastosowany bo co do większych to oczywiście że tak). Zaś w łazience ma być w przyszłości zainstalowana suszarka bębnowa i suszarnia rurkowa do ręczników, obie mają duże moce, nie wiedziałem jakie więc wolałem zastosować grubszy przekrój, na wszelki wypadek.

Co do zastosowania 2x1.5mm , to przepisy przepisami, ale nie ma w domu żadnego odbiornika do którego była by choćby możliwość podłączenia przewodu PE, nie widziałem więc sensu jego zastosowania.

Ja rozumiem doskonale że wszyscy koledzy elektrycy chcą zarobić. I zapewniam że dam jednemu zarobić bo chcę zamówić odbiór i pomiar instalacji, ale do tego czasu chcę ją doprowadzić do stanu doskonałego.

Pomiar samoczynnego wyłączenia różnicówki i jej prądu zadziałania wykonuje się miernikiem, zdaje się że nazywa się MP120. Jeśli kolega takiego nie ma, polecam zakup, bardzo pożyteczne urządzenie jeśli się jest zawodowym elektrykiem. Ja nim nie jestem więc pożyczyłem od kolegi.

Kolego Vodiczka, oczywiście podejrzewałem taki scenariusz, ale niestety tego nie mogę być pewien, nie mam możliwości sprawdzenia ciągłości przewodu należącego do ZE. Jednak ośmielam się domniemywać że jest on sprawny.
  • Poziom 29  
    Eliotsan napisał:

piony w bloku zostały przystosowane do instalacji z przewodem ochronnym.

Cytat:
    Po pierwsze, pierwotnie w tym bloku nie było PEN.

Kolego gdzie jest wykonany podział PEN? W piwnicy czy w rozdzielni mieszkaniowej?
    Podobnie jak kolega Bronek22 proponuję sprawdzenie ciągłości PE, wykonanie prowizorycznego obwodu nie dowodzi ciągłości całego PE.
    Po drugie sprawdziłbym rurę wodną, często w blokach spotyka się podłączanie bolca ochronnego do rur wodociągowych lub CO.
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Przykro mi, że kolega tak odebrał mój post - wobec tego ja dalej pytam, co należy (w kuchni) do tych kilka jeszcze innych urządzeń
    Również szkoda, że nie znam miernika MP 120. Co prawda mam MRP 120 firmy SONEL, ale on samoczynnie się wyłącza po 2 minutach, tak więc ze stoperem nie będę mierzył samoczynnego wyłączenia, bo po co ?
    Cytat:
    Co do zastosowania 2x1.5mm , to przepisy przepisami,
    Takie podejście do elektryki może być tylko wykazane przez energetyków, tak więc ja już kończę udział w tym temacie.

Zapraszam do nauki TUTAJ, tylko czy nie za późno ?