Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nauka programowania w javie

biomedyczny 10 Cze 2012 03:42 3322 25
  • #1 10 Cze 2012 03:42
    biomedyczny
    Poziom 26  

Szukam i szukam i nic ciekawego na elektrodzie nie znalazłem.

Interesuje mnie poszerzenie wiedzy z elektroniki na informatykę jako zabezpieczenie na przyszłość że tak powiem.
    Do tej pory zajmowałem się w zasadzie tylko HTML, Logo, Siemensami S7 200.

Najchętniej nauczył bym się javy, bo w tym widzę przyszłość. Android, aplikacje mobilne na tel itd.

Czy można zacząć od razu od javy i od czego zacząć.

Szukałem jakichś kursów w necie i jakoś nie widzę nic konkretnego. Do c, c++ jest masa. A do javy nie za wiele.

Ewentualnie jakaś książka.
    I jak by ktoś mógł tak po krotce które środowisko najlepsze.

0 25
  • #2 10 Cze 2012 04:09
    McMonster
    Poziom 32  

Trzeba dużo wysiłku, żeby szukać kursu programowania w Javie i go nie znaleźć, choćby te tutoriale od Oracle. To przy założeniu, że z programowaniem mało do czynienia miałeś. Z książek to na przykład "Thinking in Java", ale podstawy lepiej z dowolnego kursu chwycić, jak dla mnie ta książka była kiedyś dość ciężka w odbiorze.

Można też szukać pod hasłami z Androidem od razu.

Nie ma czegoś takiego jak najlepsze środowisko. Zawsze znajdzie się masa ludzi gotowych bronić swojego ulubionego do ostatniej kropli krwi (i ostatniej kropli sensu takiej walki). W praktyce można ograniczyć wybór do Eclipse lub NetBeans, chociaż niektórzy chwalą na początek (i ma to odrobinę, ale tylko odrobinę sensu) BlueJ.

0
  • #3 10 Cze 2012 04:53
    biomedyczny
    Poziom 26  

Po polskiemu by się przydało...

A fajnych kursów po Polsku właśnie brak. Pełno takich rozpoczętych coś tam jest a nie ma nic. Albo robionych przez gimnazjalistów albo każdy mówi o Thinking in tu akurat cała seria języków jest.

No nic trzeba się przejść do jakiejś biblioteki i wziąć kilka ksiąg pewnie.

0
  • #4 10 Cze 2012 08:02
    Defice
    Poziom 25  

Ja polecę natomiast kurs z yt, zwykle jestem przeciwny zważywszy na niekompetencje "prowadzących", jednak w tym wypadku jest nieco inaczej. Sam od niedawna zacząłem oswajać się z Java.

http://www.youtube.com/watch?v=IcXr1m0eBtY

Kurs jest wieloczęściowy, jak dla mnie dobrze prowadzony. Obejrzeć można kilka partów i zdecydujesz sam.

0
  • #5 10 Cze 2012 10:39
    biomedyczny
    Poziom 26  

Jak widzisz mam jakiegoś pecha do poradników

W x86 nie działa. Wgrana do folderu c/java jak na filmie wpisane Path i nie działa.
    I nie jestem pierwszym któremu nie działa.

Dodano po 4 [minuty]:

Znalazłem rozwiązanie.

Należy usunąć środowisko javy do programów. Lub wgrywać tam gdzie java chciała się instalować. Bo nie wiem po co autor zmienia lokalizację... Jak środowisko programowania i uruchamiania są w jednym folderze jest ok.

Dodano po 12 [minuty]:

Po 10 minutach.

Jak wpisujesz javac Witaj.javac
    Wyskakuje mi błąd polskiej czcionki...

Dzięki ci za taki kurs. W którym w ciągu 10 min masz już 2 problemy

Dodano po 45 [minuty]:

Doszedłem do 10 filmiku.

Stwierdzam nic nie umie.
    Używasz x programów zamiast jednego dobrego kompilatora.
    I kompletnie nic nie umie.

Kurs bez sensu. A to niby już połowa kursu.

0
  • #6 10 Cze 2012 10:41
    Defice
    Poziom 25  

No to nie wiem czego kolega szuka...

Może to nie w książkach/kursach leży problem ?

0
  • Pomocny post
    #7 10 Cze 2012 11:32
    tymon_x
    Poziom 30  

biomedyczny napisał:
    Szukam i szukam i nic ciekawego na elektrodzie nie znalazłem.

Programowanie Java - kursy

biomedyczny napisał:
    Interesuje mnie poszerzenie wiedzy z elektroniki na informatykę jako zabezpieczenie na przyszłość że tak powiem.
    Najchętniej nauczył bym się javy, bo w tym widzę przyszłość. Android, aplikacje mobilne na tel itd.

Nie ważny jest język tylko sztuką jest znać pewne techniki programistyczne, język to tylko półśrodek do celu, ważna jest umiejętność czytania dokumentacji, API, pewna abstrakcyjność w myśleniu, rozwiązania algorytmiczne. I przykro mi, sama Java nie zapewni Tobie przyszłości. Nie wiadomo co Ciebie czeka i jak rynek będzie się dalej rozwijał. Sama Java nie wystarczy. I czemu nie widzisz w przyszłości w elektronice ?

biomedyczny napisał:
    Ewentualnie jakaś książka.

"Thinking in Java" to nie jest dobra pozycja. Żebyś się znowu tak łatwo nie zraził to polecałbym bardziej "Java. Podstawy." oraz " Java. Techniki zaawansowane." Cay S. Horstmann, Gary Cornell. Ostatnio też pojawiła się "Java. Kompendium programisty" Herbert Schildt o najnowszym JDK7, ale opinii na jej temat nie mam.

biomedyczny napisał:
    I jak by ktoś mógł tak po krotce które środowisko najlepsze.

Używam Eclipse, ale nie tylko do Javy. Także do C/C++/Python/VHDL i na różne platformy docelowe (C/C++) ARM, DSP, inne rdzenie. Nie ma czegoś takiego jak najlepsze środowisko. Do C# pewnie będzie dobry VS, ale siedzę non-stop na Linux, więc omijam tą technologię.

Za szybko się zrażasz do wszystkiego. Tak łatwo się podajesz ?

Defice napisał:
    Może to nie w książkach/kursach leży problem ?

Też takie wrażenie odebrałem...

0
  • #8 10 Cze 2012 11:43
    gaskoin
    Poziom 38  

tymon_x napisał:
    "Thinking in Java" to nie jest dobra pozycja. Żebyś się znowu tak łatwo nie zraził to polecałbym bardziej "Java. Podstawy." oraz " Java. Techniki zaawansowane." Cay S. Horstmann, Gary Cornell.

Świetne książki, do Javy nic lepszego nie ma.

Jako kurs polecam tutorial ze strony oracla http://docs.oracle.com/javase/tutorial/ nie ma lepszego i pokrywa chyba wszystko. Jest napisane co trzeba mieć do tego kursu i jedziesz z programami. Do javy polecam netbeansa z racji tego, że ma edytor do GUI, wbrew ludowym porzekadłom nie działa jak ślimak. Takie stwierdzenia raczej biorą się stąd, że tak faktycznie było np 5 lat temu, ale do dzisiaj się tak mówi :)

0
  • #9 10 Cze 2012 12:51
    czuga
    Poziom 23  

Zaczynając uczyć się Javy warto by poznać trochę tła programowania obiektowego i chociaż mieć świadomość że istnieją takie zagadnienia jak abstrakcja, hermetyzacja, polimorfizm, dziedziczenie, kompozycja itp.

0
  • #10 10 Cze 2012 15:46
    biomedyczny
    Poziom 26  

Ten kurs on line jest po prostu za łatwy. Skończę go bo skończę. Ale jeśli nic ciekawego się nie dowiedziałem po tych paru lekcjach. Tam nie jest tłumaczone co dana instrukcja znaczy.
    Szukał bym czegoś podobnego do BIBLIA HTML. Tam była każda instrukcja ładnie tłumaczona.

Java jest bardzo podobna do HTML

Dlaczego nie widzę w elektronice przyszłości. Ano bo serwisy w ciągu najbliższych 10 lat będą miały ciężko. Dopóki pokolenie nie znające młotka nie wejdzie na rynek. Po za tym serwis przestaje się opłacać.

Projektować w zasadzie w Polsce się nie projektuje.

Więc pozostaje mało rzeczy na których elektronik mógłby dobrze zarobić.
    Podciągnę swoje PLC.
    A tak no to będę szedł w kierunku języka i programowania.

0
  • #11 10 Cze 2012 16:02
    tymon_x
    Poziom 30  

biomedyczny napisał:

???
    W żadnym aspekcie nie są do Siebie podobne. Zrozumiał bym jeszcze C++ z Javą, ale nie HTML.

biomedyczny napisał:
    Dlaczego nie widzę w elektronice przyszłości. Ano bo serwisy w ciągu najbliższych 10 lat będą miały ciężko. Dopóki pokolenie nie znające młotka nie wejdzie na rynek. Po za tym serwis przestaje się opłacać.

Projektować w zasadzie w Polsce się nie projektuje.

Elektronika nie kończy się na serwisach, to jest tylko ułamek udziału na rynku elektroniki. Masz mylne wrażenie, tak samo jak o projektowaniu w Polsce.

biomedyczny napisał:
    Więc pozostaje mało rzeczy na których elektronik mógłby dobrze zarobić.

Zarobi dobrze, a nawet dużo więcej. Trzeba wiedzieć czym się kierować w życiu.

0
  • #12 10 Cze 2012 16:06
    biomedyczny
    Poziom 26  

Z reguły zarobki programisty są znacznie lepsze niż elektroników.

A firmy produkujące elektronikę w Polsce znam 3 na krzyż w tym jedna produkująca piloty.
    No jeszcze goodrama można dodać.

0
  • #13 10 Cze 2012 16:41
    Defice
    Poziom 25  

biomedyczny, nie wiem skąd czerpiesz informacje ale większość z nich to totalne bzdury... Chyba jedyne prawdziwe zdanie, to to o zarobkach, ale to chyba jasna sprawa. Co do podobieństwa Javy i HTML to już wysiadłem.

0
  • #14 10 Cze 2012 16:44
    biomedyczny
    Poziom 26  

Jak dla mnie podobne.

Na pewno bardziej niż Visual C którego się w technikum uczyłem.

0
  • #15 10 Cze 2012 17:54
    czuga
    Poziom 23  

biomedyczny napisał:

To był marny żart? Prawda?

0
  • #16 10 Cze 2012 18:03
    biomedyczny
    Poziom 26  

Bynajmniej
    Podobna skladnia do meta i dla mnie podobne tez do delphi.

Moze dlatego ze tylko w tych jezykach cos tam sie przegladalo to tak mowie. Bo jak by nie patrzec prrogramowanie jest podobne.

0
  • #17 10 Cze 2012 18:16
    marcinj12
    Poziom 40  

Jej, Kolego, nie pogrążaj się już w tym temacie, i jeszcze nie mieszaj do tego Delphi... :)
    HTML nie można nawet nazwać językiem programowania - oprócz rozmieszczenia elementów na stronie praktycznie do niczego ponad tym się nie nadaje, chyba że mylisz pojęcia i HTML to dla Ciebie też Javascript - od biedy ten ostatni można uznać za podobny do Javy...
    Gdzie Twoim zdaniem - biorąc przykłady z Wikipedii - takie coś:

Kod: html4strict
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    jest podobne do tego:
    Kod: java
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    Bo jak dla mnie jedyne podobieństwa to te, że i tu i tam są litery... :) Różni je absolutnie wszystko...
    PS. O ile HTML'a można się nauczyć prawie całego z książki (to raptem kilkadziesiąt znaczników), o tyle języków typu Java już nie - to w 70-80% praca z helpem czy dokumentacją na necie. W książce, choćby nie wiem jak grubej, opiszą góra 20-30% funkcji z nieporównywalnie większej ilości bibliotek, więc chcąc nie chcąc, po poznaniu podstaw z książek czy kursów jesteś skazany na dokumentację.

0
  • #18 10 Cze 2012 18:47
    czuga
    Poziom 23  

biomedyczny napisał:

I zostań przy tym. Java to przeżytek. Steve Jobs dawno o tym już wiedział.

0
  • #19 10 Cze 2012 18:51
    tymon_x
    Poziom 30  

czuga napisał:
    I zostań przy tym. Java to przeżytek. Steve Jobs dawno o tym już wiedział.

Pewnie chodzi o ten cytat:
    Steve Jobs napisał:
    "Java's not worth building in. Nobody uses Java anymore. It's this big heavyweight ball and chain."

0
  • #20 10 Cze 2012 19:11
    biomedyczny
    Poziom 26  

Jak dla mnie jest podobne.

Ma podobne rozmieszczenie seksji.
    W html imlementujesz java script lub flash czy inne dokumenty.
    W javie klasy. I do tych klas masz funkcje. Analogicznie jak funkcje w htmlu w stylu szerokość wysokość itd.

Mi się wydaje że java to przyszłość.
    Po 1 zawsze będzie na wszystkim działać. Wystarczy jakieś środowisko na dany system / produkt.
    Po 2 co miało by zastąpić javę na sprzęty mobilne ?
    O Jobsie mogę powiedzieć tyle że to jedyny człowiek który potrafił zamienić ....... w złoto. Nic poza tym.

Np ja miałem tablet kiedy aple jeszcze się to nie śniło. Problemem był windows xp tablet edition który nie spełniał swojej funkcji. I do dziś mimo nowego 3 ciego już tabletu wciąż są problemy przez brak softu.
    Apple po prostu zrobił mode na produkt. Gdyby taka moda powstała wcześniej dziś każdy by miał tablety ale z klawiaturką. Jak x60 x200t x201t itd.

Kiedy ja miałem touch pro. Aplę nie śnił się iphon.
    I znowu problem z softem. Dramatycznie wolno działający windows mobile. Ale miałem wtedy już skypa, worda itd.

Więc zejdź człowieku z apla. Bo to jedynie marketing. Jeszcze śmieszył mnie ten iphon. Touch pro miało chyba 3mpx a iphon 0,3. Nie mówiąc już o klawiaturze sprzętowej itd.

Ale ten sukces jak najbardziej podziwiam też chciałbym sprzedawać najgorszy badziew a zarabiać najwięcej.

Pomijam fakt że gdyby wgrywać macosa na standardowe wytrzymałe laptopy ibm. Serii T i gdyby ibm dało je tylko w kolorach do wyboru apple też by nie istniało.

Jeszcze coś chcesz się dowiedzieć na temat apple ??

0
  • #21 10 Cze 2012 19:33
    McMonster
    Poziom 32  

biomedyczny napisał:
    W html imlementujesz java script lub flash czy inne dokumenty.
    W javie klasy. I do tych klas masz funkcje. Analogicznie jak funkcje w htmlu w stylu szerokość wysokość itd.

Jakich sekcji? JavaScript i Flash tu zupełnie inne rzeczy, w ogóle nie związane z HTML. Jeśli widzisz tak głębokie podobieństwo funkcji w obiektowym języku programowania do atrybutów znaczników w HTML, to szczerze polecam zapoznanie się głębsze z technikami stojącymi za obiektowością, szczególnie przez kurs z Oracle.

Mieszasz tak bardzo, że nie wiemy, czy żartujesz, czy na poważnie mówisz.

Czy Java to przyszłość nikt nie wie, na pewno to teraźniejszość w pewnych zastosowaniach. W informatyce nigdy nie wiadomo, czy za rok nie pojawi się coś, co w krótkim czasie zrzuci istniejącą technologię z tronu.

0
  • #22 10 Cze 2012 20:11
    czuga
    Poziom 23  

biomedyczny napisał:

Czego?

biomedyczny napisał:
    I do tych klas masz funkcje.

Czy aby na pewno funkcje?

biomedyczny napisał:
    Jeszcze coś chcesz się dowiedzieć na temat apple ??

Póki co dowiaduję się bardzo ciekawych rzeczy o Javie ;-).

0
  • #23 10 Cze 2012 20:26
    biomedyczny
    Poziom 26  

Cytat:

Czy Java to przyszłość nikt nie wie, na pewno to teraźniejszość w pewnych zastosowaniach. W informatyce nigdy nie wiadomo, czy za rok nie pojawi się coś, co w krótkim czasie zrzuci istniejącą technologię z tronu.

Zgadzam się w 100%
    Android ma 4 lata i połowę rynku telefonów.

0
  • #24 10 Cze 2012 21:59
    tymon_x
    Poziom 30  

biomedyczny napisał:
    Mi się wydaje że java to przyszłość.
    Po 1 zawsze będzie na wszystkim działać. Wystarczy jakieś środowisko na dany system / produkt.
    Po 2 co miało by zastąpić javę na sprzęty mobilne ?

Android to Linux. Więc aplikację możesz równie dobrze napisać w Python. Albo w C++ z biblioteką Qt (albo dowolną inną) z adnotacją for ... albo robisz uniwersalną paczkę z źródełkami. Wolę to ostatnie rozwiązanie, bytecode po prostu muli, nawet z sprzętową akceleracją. Więc to nie jest argument.

Co do przenośności Java, to jest temat dyskusyjny. Eclipse jest pod różne systemy, bo korzysta z SWT i natywnych bibliotek napisanych w C/C++. Dostęp do sprzętu zrobisz tylko za pomocą C. Większość programów wygląda tak: w C jest napisany moduł/driver i później za pomocą JNI jest to użytkowane z Javą. Producenci dostarczają już taki wrapper za pomocą klasy jeśli to dotyczy zasobów sprzętowych jak obsługa touchscreen. Tego się nie da przeskoczyć.

W urządzeniach mobilnych/embedded wcale nie króluje Java, to jest miszmasz wszystkiego. Bo to w końcu OS, z jądrem Linux :) Może w takich aplikacyjnych popierdółkach dla zabicia czasu to faktycznie częściej się spotyka, że są napisane w Java. Ale nie jest to reguła

0
  • #25 11 Cze 2012 01:38
    gaskoin
    Poziom 38  

Java jest przenośna dopóki nie skorzystasz z JNI :) A i tu można sprawić, że będzie przenośna.

0
  • #26 15 Cze 2012 09:16
    p_zag
    Poziom 13  

Witam.
    Popatrz na mój poradnik pisania w javie w nieco inny niż "tradycyjny" sposób pisania aplikacji okienkowych. A do tego dużo przeglądania stron www z całego świata o tematyce java SE, analizy kodu tam zawartego i własnych testów, a po pewnym czasie pisanie aplikacji w javie SE będzie czystą przyjemnością.
    Java i NetBeans poradnik - jak pisać klikając myszką...

Piotr

0