Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodzenie wodne homemade

hawli 10 Jun 2012 11:30 11050 32
    hawli
    Level 11  
    Chciałem wyciszyć mojego kompa - wybór padł na chłodzenie wodne. Postanowiłem zrobić je sam. Założenie było takie, żeby wydac jak najmniej i robić z rzeczy jakie mam pod ręką. Padło ma aluminium i plexi.

blok cpu zrobiłem ze starego radiatora, blachy alu i plexi.

zbiornik powstał z 3 płytek z pleksi z róznymi podfrezowaniami i wytoczonymi rowkami na oringi, pomiędzy ścianki dwie rurki z aluminium, wszystko skręcone śrubami. Z tyłu podświetlane diodami. długo się z tym meczyłem, pare razy mi plexi pękała, ale w koncu się udało.

Chłodzenie wodne homemade Chłodzenie wodne homemade Chłodzenie wodne homemade

pompka z króćcami ze 'stuningowanych' korków na 1/2" i złączek do węża:)

pierwsze testy:

blok na nb zrobiony z płaskownika alu z wyfrezowanym 'wężykiem', tradycyjnie z topem z plexi.
    Chłodzenie wodne homemade Chłodzenie wodne homemade

do tego wszystkiego nowy panel wypiłowany pilniczkiem z blachy alu 0.6mm z przyciskami power, reset i przyciskiem do ściemniania podświetlenia. Są 3 poziomy jasności + wyłaczony. prosty układzik:

i tak to wygląda na koniec:

a tak obudowa wyglądała na początku (zdjęcie znalezione w necie)

Po drodze zrobiłem jeszcze panel do regulacji obrotów wentylatorów.

Niestety wydajnościowo jest słabo, około 40* przy normalnej pracy na kompie. Wiadomo że bloki nie są zbyt wydajne, ale najsłabszym ogniwem układu jest malutka chłodnica 120mm. To stanowczo za mało. Za to jest cicho, a na tym mi najbardziej zależało.

Poza tym lekkomyślnie wybrałem kiepską obudowę do tego projektu, ma zdejmowany tylko jeden bok, drugi jest zgrzany z reszta budy, nic sie nie dało rozłozyć itd. Ale założenie było takie, że robię z tego co mam pod ręką.

Link do paru zdjęc jak to powstawało: https://picasaweb.google.com/1149103976268680...authkey=Gv1sRgCKyOwMrWvrTKqAE&feat=directlink

Teraz mam już w planach kolejny projekt, tym razem oparty na miedzi i nagrzewnicy od skody felicji i obudowie chieftec BA-02. Ale to po sesji..
    czuga
    Level 23  
    Jak sprawdzałeś szczelność bloków?
    wariato
    Level 43  
    Zmniejsz zdjęcia bo ładują się długo a nie każdy ma łącze 50Mb/s. Napisz co konkretnie chłodzi te WC, może dałoby się to schłodzić równie dobrze powietrzem pasywnie lub za pomocą wolnoobrotowych wentylatorów.
    Moim zdaniem lepsze efekty byłyby gdyby stopka bloku była z miedzi bądź cały blok był z miedzi. Ale brawa za twórczość i zrobienie czegoś w zasadzie z niczego.

Link nie działa.
    hawli
    Level 11  
    czuga wrote:
    Jak sprawdzałeś szczelność bloków?

wodą:) złożyłem układ i patrzyłem czy nie cieknie, potem zostawiłem na długi czas włączone. Bloki są sklejone silikonem.

wariato wrote:
    Moim zdaniem lepsze efekty byłyby gdyby stopka bloku była z miedzi bądź cały blok był z miedzi.

Bez wątpienia byłyby lepsze. Teraz właśnie robię taki blok, poszedł już do niklowania, przed wyglądał tak:

Płyta główna: MSI 870-C45 Procesor: AMD Athlon II x4 640. NB na tej płycie tak się grzał, że radiator parzył. Ponoć te płyty tak mają, myślę że to mostek tak podnosi temperaturę :P Zapewne można podobnie (jeśli nie lepiej) schłodzić ten zestaw powietrzem, ale zawsze chciałem mieć wodne chłodzenie, teraz będę je ulepszał.
    poprawiłem link
    wariato
    Level 43  
    No niestety płyty MSI pod AM3 to ogólnie nie wypał a jeszcze gorzej byłoby gdybyś miał Phenoma X4/X6 i próbował go podkręcać.
    Ale procesor powinno się dać schłodzić powietrzem przy dobrym kawałku chłodziwa - wstawić wentylator 500-600RPM i tego nie słychać a przepływ powietrza jest.

Jeśli będziesz zmieniał blok i chłodnicę pokaż efekty z pracy, jestem ciekaw czy na miedzi temperatura zjedzie w dół. A zastanawiałeś się nad lapping'iem procesora ? Link
    hawli
    Level 11  
    Moim zdaniem lapping nie jest wart zachodu, spadek temperatury jest rzędu kilku stopni - w tym filmiku który podesłałeś to tylko 4 stopnie. Myslę że to niewielka różnica w odniesieniu do pracy i, co jak co, utraty gwarancji i możliwości uszkodzenia proca (połamania nóżek czy coś)
    hawli
    Level 11  
    Zrobiłem blok. Przy włączonym wentylatorze na chlodnicy po pół godzinie w orthos prime mam około 38*. (wcześniej bywało nawet ponad 60*).

Chłodzenie wodne homemade Chłodzenie wodne homemade
    wariato
    Level 43  
    Orthos jest kiepski w przypadku procesorów 4 rdzeniowych, bo obciąża tylko 2 rdzenie. Spróbuj wymęczyć procesor Prime95 lub OCCT i wybrać test CPU.
    hawli
    Level 11  
    łaaa teraz to rzeczywiście jest różnica :D dobiło do 56 stopni i stoi.
    przy normalnym uzytkowaniu raczej nie osiagne takiego wyżyłowania proca. po 4h grania mialem okolo 40*
    wariato
    Level 43  
    Gry nie zawsze wykorzystują CPU na 100% dlatego są niższe temperatury. Programy tego typu wyciskają ostatnie soki.

P.S. Zmieniłeś blok tym razem na miedziany wedle planu ? Ile stopni było na alu ? Jakieś spostrzeżenia ?
    Czym zalewasz układ ? Bo chyba nie kranówką ? :)
    hawli
    Level 11  
    Tak tak, to jest już ten miedziany blok. Dorobiłem jeszcze do niego top i już jest skonczony.
    Na alu w grach czasami dobijałem do 65 stopni... nie testowałem w prime95, ale sądze ze byłoby powyżej 70 - proc mógłby tego nie wytrzymać :D

oczywiście ze nie kranówką :) zalewam 'eko borygo' zmieszane z wodą demineralizowaną w stosunku 1:1.

po wyłączeniu prime95 temp spadła w jakies 20 sekund do 35 stopni
    Kosa1337
    Level 26  
    Bardzo dobry układ, może wydajność w znaczącym stopniu dało by się zwiekszyć wsadzając wiekszą pompkę albo jeśli masz taka możliwość zwiekszyć jej obroty.
    hawli
    Level 11  
    pompka ma wydajność 1000l/h więc nie wiem czy jest sens. Raczej stawiałbym na węże większej średnicy, bo te mają 8 w środku
    Kosa1337
    Level 26  
    Jeśli średnica węża jest i tak wiekszą od srednicy wylotu/wlotu pomki czy też bloku to raczej da to marny efekt. Jaki zastosowałeś wentylator na chłodnicy? W jakim stopniu spadły temperatury na chipsecie?
    hawli
    Level 11  
    przy zmianie węży zmieniłbym też oczywiście złączki na blokach, mają gwint g1/4 więc mysle ze węże fi tak 10-12 w srodku mialyby sens, bo wyjscia z pompki są większe.
    szczerze mowiac nie pameitam juz jaka byla temp na chipsecie, ale radiator byl tak goracy ze nie mozna bylo utrzymac palca, teraz 'everest' podaje 39 stopni, wiec jest pewnie mniej, dodam ze to temperatura wyzsza niz na procesorze.
    wentylator na chlodnicy mam 12cm, włączony na minimalne obroty.
    wlw_wl
    Level 38  
    A co to za pompiszon?

I jakie koszty tego miedzianego wyszły ostatecznie (całego układu), czy rzeczywiście "tanio"?

Wydajność podejrzanie niska, na jakimś chłodzeniu typu zamknięte Corsair Hydro miałbyś temperatury sporo niższe, a tam pompa ma mniej niż 2L/min, więc pytanie gdzie te 998L/min Tobie ucieka ;)
    hawli
    Level 11  
    19zł plasterek wałka miedzianego fi 70x10, 5zł plasterek wałka alu fi70x10, 3,5zł/2szt złączek,1zł oring, 45zł pompka, resztę miałem pod ręką. łącznie nie przekroczyłem 100zł więc tanio. za tyle bym nawet bloku nie kupił, nie mówiąc o pompkach i chłodnicach po minimum 200zł.

pompka to Aquael Circulator 1000. przecież wydajność to nie wszystko.Ciężko mi się odnieść do wydajności innych układów chłodzenia wodnego, ale w każdym razie nie wydałem na nie 400zł jakie trzeba mieć np na Corsair Hydro. A podczas grania temp proca nie przekracza 40 stopni, więc mysle ze jest dobrze.
    wlw_wl
    Level 38  
    Ja bym wnioskował, że słabym ogniwem są a) bloki b) średnica węży.
    hawli
    Level 11  
    A co bys uznal za dobrą wydajność?
    wlw_wl
    Level 38  
    Niższą temperaturę, ten procesor to nie jest jakaś straszna grzałka, 56 stopni wydaje się trochę dużo przy takiej mocnej pompce i dużej chłodnicy.

Poza tym wydaje mi się, że masz źle tą pętlę ustawioną.
    Powinno się zawsze do najgorętszego elementu kierować najchłodniejszą wodę, tj. do CPU prosto z chłodnicy, czyli kierunek przepływu wody:
    chłodnica->CPU->NB->zbiornik->pompa
    hawli
    Level 11  
    wiadomo że chodzi o niższa temperaturę, ale jakich wartości byś się spodziewał? nie moge znaleźć żadnego sensownego testu w ktorym bylyby opisane temperatury tego proca
    moze masz rację odnosnie tego połączenia chociaż na pewnym forum doswiadczeni ludzie powiedzeli mi ze nie ma znaczenia jak podłącze i zebym łączył tak, jak mi wygodnie. jak bedzie okazja to zmienię kolejność i zobaczymy, czy temperatura spadnie.

zrobię jeszcze otwór wentylacyjny w obudowie, to powinno sporo zbić temperaturę
    Kosa1337
    Level 26  
    Ja mam phenoma 955 (125tdp) i niezależnie od podanego napięcia temperatura nie przekracza 60* na chłodzeniu ninja 3 a wiadomo woda powinna być wydajniejsza od chłodzenia powietrzem. Jak podkręcisz wentylator na chłodnicy to temperatura spada? Zmierz temperature wody w stresie i idle.
    hawli
    Level 11  
    Jasne ze spada jak podkręce wentylator.
    W drodze są już grille na wentyle 140, minie sesja to zamontuje dodatkowy wentylator ktory bedzie wdmuchiwal powietrze spoza budy. Moze po prostu blok jest do dupy :D chyba zaloze stare chlodzenie na proca i sam sobie sprawdze jake sa temp, bo juz nie pamietam, a specjalnie gdzieś zapisywałem.
    Kosa1337
    Level 26  
    Jeś li po podkręceniu predkości obrotowej wentylatora temperatury spadają to znaczy że bloki sa ok a problemem jest wydajność chłodnicy czy też wentylatorów. Niestety chłodnice tego typu lubią mocny przewiew do uzyskania odpowiedniej wydajności.
    volume303
    Level 11  
    W jaki sposób zrobiłeś rowki na bloku ?
    Kosa1337
    Level 26  
    Ciekawy sposóbm jeśli nie masz frezarki to nie lepiej było by wyciąć pierścienie czy też okręgi?
    hawli
    Level 11  
    Sposób kombinowany z tym frezem, to prawda, bo nie miałem jak zamocować go we frezarce (mam taką mała tokarko-frezarke).
    Prosta sprawa - nie miałem odpowiedniego noża to toczenia miedzi. Ciężko było nawet wytoczyć ten rowek pod o-ring. Musiałbym przerobić nóż przerobiony wcześniej do toczenia pleksi, a tym frezem poszło szybko i całkiem nieźle, pomimo że mam niestety luz na kle.
    I wydaje mi się, że taki blok będzie wydajniejszy - środek się najbardziej nagrzewa i tam są teraz najgłębsze rowki.
    wlw_wl
    Level 38  
    Patrzyłem co to za pompka i piszą, że ma funkcję napowietrzania wody - tego raczej tutaj się nie chce, jakoś rozwiązałeś ten fakt?
    I jak z hałasem?

Pytam bo dziś rozebrałem mojego Corsaira Hydro H50, pompka tam ledwo ciurka, ale blok jest bardzo fajny. Pracowało to na GPU a nie na CPU, coś mi się zdaje że zostawię blok, wsadzę pompkę pokroju takiej tak ta Twoja i dalej będzie służyć dzielnie trzymając temp. GPU poniżej 40 stopni.
    hawli
    Level 11  
    Wodę napowietrza się poprzez podłączenie specjalnego króćca z wężykiem, którym zasysa powietrze.
    Po prostu go nie podłączyłem.
    Zamontowałem ją na dołączonych w zestawie przyssawkach i jest niemal niesłyszalna.