Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł kondensacyjny a małe mieszkanie w starym budownictwie.

10 Cze 2012 12:41 4680 17
  • Poziom 8  
    Zastanawiam się i stoję przed dylematem jaki kocioł nowy zakupić do swojego małego 54 m kw. nieocieplonego i zimnego mieszkania w starym budownictwie.Dużo czytałem że kotły te najlepiej sprawdzaja się na dużych powierzchniach i instalacji grzejnikowej przewymiarowanej.Ja mam w swoim mieszkaniu grzejniki panelowe firmy Buderus typ C22 600/800 2 szt. C22 600/1000 1 szt. C22 600/1200 1 szt. 600/400 1 szt. C11 500/500 1 szt. 1 drabinka łazienkowa juz wysłużone maja 12 lat .Czy w moim przypadku zakup kondensata będzie dobrym rozwiązaniem?
  • Poziom 11  
    przyjmuje się ,że 70W/m^2 powinno wystarczyć, ale skoro piszesz ,że mieszkanie jest zimne to z piecem kondensacyjnym będzie jeszcze zimniejsze jeśli nie dołożysz kaloryferów. Wynika to z niższej temperatury pracy kotła a co za tym idzie niższej mocy oddawanej przez te same kaloryfery( niższa różnica temp. kaloryfer-otoczenie). A co najważniejsze, przy tej powieszchni oszczędności na rachunkach nie pokryją różnicy w koszcie zakupu kotła w czasie jego życia(przy obecnych cenach gazu-co będzie za rok Bóg raczy wiedzieć :cry: ).
    Zamiast inwestować w drogi kocioł wymień okna na cieplejsze :D
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Komorowice napisał:
    mieszkanie jest zimne to z piecem kondensacyjnym będzie jeszcze zimniejsze jeśli nie dołożysz kaloryferów. Wynika to z niższej temperatury pracy kotła a co za tym idzie niższej mocy oddawanej przez te same kaloryfery( niższa różnica temp. kaloryfer-otoczenie)

Boszzz co za herezje. 24 kW z kotła kondensacyjnego są chłodniejsze niż 24 kW z kotła atmosferycznego??

Komorowice napisał:
    jeszcze zimniejsze jeśli nie dołożysz kaloryferów
    Ło matko...

Kolego jeżeli to żart to przepraszam ze zwracam uwagę. Chyba że myślałeś co innego a napisałeś co innego.

Do Lukasso12:

Kocioł kondensacyjny ZAWSZE będzie oszczędniejszy, od kotła atmosferycznego - TYLKO że oszczędność może być mała (tak jak w twoim opisie mieszkania) i w twoim przypadku, lub duża - wtedy, kiedy kocioł pracuje w swoim ulubionym klimacie, tzn kiedy pracuje w pełnej kondensacji - występuje instalacja niskotemperaturowa np podłogówka lub występuje małe zapotrzebowanie na ciepło - generalnie zimny powrót.

Reasumując. Przelicz swoje m3 gazu zużyte przez rok. Odejmij z nich średnio 15% i będziesz wiedział kiedy to 15% rocznie pokryje różnicę w cenie. Do ceny kotła dolicz kominy i droższy OBOWIĄZKOWY serwis coroczny.
  • Poziom 11  
    Boszzz co za herezje. 24 kW z kotła kondensacyjnego są chłodniejsze niż 24 kW z kotła atmosferycznego??

Komorowice napisał:
    jeszcze zimniejsze jeśli nie dołożysz kaloryferów
    Ło matko...

Kolego jeżeli to żart to przepraszam ze zwracam uwagę. Chyba że myślałeś co innego a napisałeś co innego.

Kolego . Nikt nie twierdzi ,że 24kW to co innego niż 24kW!
    Prosze przeczytać mój post jeszcze raz. Pisze tam (w skrócie) ,że przy piecu kondensacyjnym TE SAME kaloryfery oddadzą mniejszą moc do otoczenia.
    Piec zwykły - temp 60-80`C a kondensacyjny max 50`C.
    Mniejsze dt mniej ciepła do otoczenia. Funkcja liniowa, łatwo policzyć o ile mniej.
    Ogrzewanie podłogowe z natury pracuje przy niskich temperaturach( nikt nie chciał by mieć podłogi o temp. 60`C ! Ale nie jest ono warunkiem koniecznym, wystarczy dołożyć kaloryferów.
    Tylko ta cała operacja jest nie uzasadniona ekonomicznie.
    Co do pozostałych kosztów przez pana wymienionych- jak najbardziej racja !
    I dla tego radzę przyjżeć się oknom :D :D .
    Czas życia kotła 10-15 lat( do szacunków).
    Przegląd konieczny jeśli chce się mieć gwarancję producenta( 2-5 lat), potem można go sobie darować.
    Komorowice napisał:
    Piec zwykły - temp 60-80`C a kondensacyjny max 50`C

Mylisz pojęcia. Jest sporo tematów dotyczących kotłów kondensacyjnych gdzie wypowiadają się fachowi praktycy i teoretycy - polecam temat bo tego nie uczą na szkoleniach dla instalatorów. Nie będę tu dla Ciebie tworzył laboratów.
    Kocioł kondensacyjny bez problemu pracuje na parametrze 80/60. Nie pracuje w kondensacji ale i tak podczas takiej pracy jest oszczędniejszy od atmosferyka.

Komorowice napisał:
    Ale nie jest ono warunkiem koniecznym, wystarczy dołożyć kaloryferów.
    Po co? żeby przewymiarować instalację? Po co? Skoro parametr grzejnika to 80/60? Na mieszkaniu?
    Wystarczy że kupi kocioł który ma niską modulację.

Komorowice napisał:
    Tylko ta cała operacja jest nie uzasadniona ekonomicznie

Możliwe. Jak przeliczy zużycie roczne to będzie to wiedział dokładnie.

Komorowice napisał:
    Przegląd konieczny jeśli chce się mieć gwarancję producenta( 2-5 lat), potem można go sobie darować.

Dzięki twoim radom możesz komuś narobić sporo kosztów. Kotły kondensacyjne bezwzględnie wymagają regularnych przeglądów. Zapuszczony blok jest nieodwracalnie zniszczony.

Tutaj masz ciekawą przepychankę z dobrymi wnioskami https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2260314.html
  • Poziom 11  
    Kolego West , wróćmy do tematu. Pytający napisał : mam małe i zimne mieszkanie ....czy mi się opłaca?
    Rozumiem ,że chciałby cieplej i taniej niż obecnie.
    Zimne może być z kilku powodów:
    - za słaby kocioł (punkt dla pana)
    - za mała powierzchnia grzewcza, moc kaloryferów
    -słaba izolacja, nie szczelne okna i sąsiedzi którzy lubią +15 w domu (prawdopodobne)

Kocioł kondensacyjny oczywiście nie musi pracować z kondensacją(50 powrót) tylko ,że wtedy korzyści finansowe są symboliczne. Temu by mógł w tych warunkach pracować służy właśnie przewymiarowanie, kaloryfery będą ciepłe nie gorące,powrót 50, wykorzystana sprawność pieca; jakieś oszczędności. Zdaję sobie sprawę ,że w mieszkaniu nie mogą być same kaloryfery! Z tąd moja odpowiedź - nie opłaca się , i dla tego radzę szukać ciepełka gdzie indziej.
    Jeśli jest to ostatnia kondygnacja warto, nawet na własny koszt ocieplić strop. Taniej, efekt na "zawsze",jeśli nie rozważył bym wbrew sztuce budowlanej ocieplenie stropu od środka (2 cm styropianu mogą cuda zdziałać) jeśli w pomieszczeniu powyżej jest ogrzewanie,jeśli nie ma nie można.
    Oczywiście nic nie zastąpi rzetelnych obliczeń - polecam jakiś program do audytu energetycznego w wersji demo. Do jednorazowych obliczeń wystarczy. Dopiero po oszacowaniu potrzeb cieplnych mieszkania można tak na prawdę rozważać który kocioł będzie tańszy.
    Co do przeglądów , ma pan rację, jeśli ktoś nie potrafi trzeba zlecić specjaliście ale nie koniecznie firmowemu-drogiemu.
  • Poziom 35  
    Oczywiście prawdą jest, że kocioł kondensacyjny może pracować także przy parametrach rzędu 80/60, tyle, że najoszczędniejszy jest właśnie przy ok. 50 stopni. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż warunki atmosferyczne wymagające temperatury wody w grzejnikach rzędu 80 stopni zdarzają się bardzo rzadko (bywa, że w sezonie ani raz nie trzeba takich parametrów) a 70 potrzeba z reguły jedynie kilka dni (a raczej nocy - wtedy jest na zewnątrz najzimniej) w sezonie (nawet, gdy powierzchnia grzejników nie jest duża). Zyski z kondensacji i tak będą, gdyż przez większość sezonu grzewczego nie będzie potrzeba wyższej temperatury czynnika grzewczego niż 50-55 stopni. W poprzednim poście napisano: powrót 50 stopni (praca kotła kondensacyjnego), ale nic nie wspomniano o parametrach zasilania. Przecież powrót 50 stopni to jest całkiem dużo.
  • Poziom 8  
    Jeśli zdecydowałbym się i podjął decyzję o zakupie kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego to jaką firmę moglibyście drodzy koledzy polecić gdyż rynek polski jest zapełniony róznymi firmami i trudno wybrac najlepszą ofertę.? Prosiłby także o rady odnośnie kotła dwufunkcyjnego z zamkniętą komorą spalania turbo jako kontrofertę dla rozpatrzenia.Zastanawiałem się nad Vaillantem , Mini Term ,Buderusem.
    Komorowice napisał:
    dla tego radzę szukać ciepełka gdzie indziej.

Zdecydowanie tak.
    Komorowice napisał:
    Dopiero po oszacowaniu potrzeb cieplnych mieszkania można tak na prawdę rozważać który kocioł będzie tańszy.

Tak jest. Nie ma co wróżyć z fusów. Już o tym pisaliśmy.

Lukasso12 napisz jaki masz obecnie kocioł. Rozwiń temat możliwości zrobienia izolacji termicznej budynku i podaj dotychczasowe roczne zużycie gazu
  • Poziom 11  
    Vaillant ma chyb najdroższy serwis.
  • Poziom 19  
    Witam

Ja polecę Tobie 2 kotły do wyboru (dwufunkcyjne).

1. Termet Ecocondens Crystal

Zalety opisane w wielu wątkach.

2. Ferroli BlueHelix

Jeżeli porównamy dwufunkcyjne kotły kondesacyjne ten deklasuje wszystkie...
    Posiada on wymiennik Bitermiczny ze stali nierdzewnej -"rura w rurze"-zwinięty spiralnie.

Przy produkcji CO kondesacja jak zawsze zależna od temperatury powrotu.

Przy produkcji CWU kondesacja zawsze, ponieważ woda wchodzaca ma temperature od 4-11 stopni przez cały rok (więc para wodna wykropli się zawsze w znacznej ilości).

Rozwiązanie bardzo dobre-brak zworu 3-d skomplikowanych bloków wodnych itp.

Innowacyjne podejście do tematu ,do tego dobra cena (katalogowa 5,4 k)
    bardzo dobra wydajność (ponad 15l/min-dla najmniejszej mocy).

Wiec przy wyborze kotła kondesacyjnego 2f -ten kocioł zawsze warto wziąść pod uwagę.

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    szymonjasiu napisał:
    Przy produkcji CWU kondesacja zawsze, ponieważ woda wchodzaca ma temperature od 4-11 stopni przez cały rok (więc para wodna wykropli się zawsze w znacznej ilości).

Gdzie jest taka zimna woda? U mnie (Kraków) w zimie zimna woda z kranu ma zawsze powyżej +10 stopni (w zimie średnio ma +13) a w lecie nieraz ma ...+20. Nie wiem, czy w Karpaczu bywa w kranach woda o temperaturze + 4 stopni (poność tam jest bardzo zimna). W każdym razie i tak kondensacja ma zastosowanie.
  • Poziom 8  
    Do kolegów : Do tej pory ogrzewałem mieszkanie i miałem podgrzewaną wodę za pośrednictwem kotła dwufunkcyjnego Turbo Buderus FC 2520V (12 lat pracy).Tak więc to już staruszek.Jeśli chodzi o okna to mam plastiki wszędzie ,w każdym pomieszczeniu kratka wentylacyjna , mieszkanie na parterze , sufity wszędzie ocieplone,mieszkanie zlokalizowane na linii północ-południe z większością okien wychodzących na północ.pod mieszkaniem zimna piwnica ,stropy drewniane ocieplone styropianem 5 cm ale i tak w najzimniejsze dni podłoga zimna jak lód.Moje rachunki w sezonie grzewczym biorąc pod uwagę ogrzewanie ,ciepła woda i gotowanie kształtuja się na poziomie 400-500 zł.
  • Użytkownik obserwowany
    Kondensaty dobrze się sprawdzają w instalacjach nowych, podłogówce, czyli instalacji dobrze obliczonej i wykonanej, ale w mieszkaniu o małym metrażu? No chyba że urządzasz party przy kociołku :) chcesz błysnąć po oczach... Są teraz różne wyprzedaże kotłów w innej technologii, no powiedzmy w dobrej cenie. I tak żywotność kotłów przy braku serwisowania i trafienia na właściwy egzemplarz to jakieś od 3 do 8 lat. Wymiennik do kondensata, to jakieś ok. 2 tysiaki w zależności od producenta, jak cie stać to wal kondensata do małego mieszkania! Serwisanci już zacieraja rączki :)
    Nie kombinuj tylko idź do partnera handlowego Buderusa lub Viessmana, na pewno doradzi Ci dobrze dla komfortu i Twojego portfela :)

• Moderator na urlopie...
    kowal001 napisał:
    Nie kombinuj tylko idź do partnera handlowego Buderusa lub Viessmana, na pewno doradzi Ci dobrze dla komfortu i Twojego portfela)

Z tymi partnerami handlowymi to przesada. Jak każdy ze sprzedawców chce sprzedać. Inne marki również mają swoich partnerów handlowych, którzy bardzo dobrze znają swój fach :)
  • Poziom 8  
    Czy model kotła firmy Buderus Logamax U042 K jest dobrym dla mnie rozwiązaniem czy może model firmy Vaillant VUW 202/3-5 Plus?
  • Użytkownik obserwowany
    Nowością są modele 072 Buderusa. Kocioł i automatykę kupuje się pod projekt budynku na podstawie obliczeń zapotrzebowania na ciepło oraz wg możliwości finansowych inwestora, a nie to czy tamto :) Te marketingowe bzdury poczytasz na stronach producentów. Odwiedza się głowę, czyli Auoryzownych Partnerów Handlowych Buderusa, Viessmana, a nie forum eldorado dla anonimowych i tendencyjnych doraców :) ze stałymi nickami od wielu lat :)

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo

Moderowany przez serwisant73:

[mod:cc194caef3="serwisant73"]Moja tolerancja dla userów jest wielka, jednak wypowiedzi kolegi naruszają p.3.1.10 i 3.1.9 orazz3.1.11 regulaminu. W związku z tym, iż nie jest to pierwszy raz, a także przez fakt ignorowania przez kolegę delikatnych jak dotąd napomnień i sugestii ze strony moderatorów, udzielam koledze ,, urlopu" i mam nadzieję, że wyciągnie kolega z tego wnioski na przyszłość.

[/mod:cc194caef3]

• Moderator na urlopie...
    kowal001 napisał:
    Odwiedza się głowę..., a nie forum eldorado dla anonimowych i tendencyjnych doraców :) ze stałymi nickami od wielu lat

Skoro się nie podoba to forum, to zapraszam na inne, bardziej przyjazne.
    Jedynie słuszne to kiedyś było PZPR, jak teraz twoje wypowiedzi :(