Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo prosty pulsometr

remick.no 10 Cze 2012 12:53 14097 20
  • Bardzo prosty pulsometr

Dostałem od szwagra rower stacjonarny. Konstrukcja ma swoje lata, ale jest w doskonałym stanie. Trenuję na nim od dłuższego czasu używając pulsometru w zegarku gdyż rower takiego nie posiada. Pulsometr zegarkowy ma wiele zalet, jednak brakuje mu też paru właściwości jakie chciałem mieć dostępne w trakcie pedałowania.
    Przede wszystkim chciałem aby cały czas na ekranie były widoczne parametry:
    - tętno
    - % tętna maksymalnego
    - liczba spalonych kalorii
    - ilość czasu spędzonego w każdej z 3 stref (fat burn, fitness, performance)

Cel wyznaczony - czas na budowę pulsometru.

Konstrukcja miała być prosta. Z możliwie jak najmniejszą liczbą elementów. Jednostką zarządzającą został nieśmiertelny Arduino. Moduł nadajnika to BM-CS5SR (kupiłem go kiedyś gdy kupowałem zegarek ezChronos), zaś odbiornik to BM-MM5 (oba dostępne tu http://www.bm-innovations.com w cenach odpowiednio 49 i 29 EUR). Odbiornik BM-MM5 dostępny jest w dwóch wersjach SPI i UART. Wybrałem tę drugą opcję.

Hardware
    Schemat układu jest bardzo prosty. Ogranicza się zaledwie do kilku elementów. ATmega324 (gdzie wgrałem bootloader Arduino a następnie już można było wgrywać kod zarządzający), moduł odbiornika BM-MM5, trzy przyciski (UP, DOWN, ENTER/ACK) oraz dodatkowo parę elementów pozwalających odbiornikowi rozmawiać z mikrokontrolerem (regulator napięcia 3.3V, dwa tranzystory do konwersji poziomów napięcia RX i TX i garść rezystorów i kondensatrów).

Bardzo prosty pulsometr Bardzo prosty pulsometr

Software
    Program nie jest jeszcze skończony (i zapewne zawiera błędy) - jednak postanowiłem go już udostępnić, gdyby ktoś myślał o własnej takiej konstrukcji będzie miał bazę do swoich modyfikacji.
    90% kodu to menu ekranowe. Reszta to obsługa odbiornika tętna, wyliczenia wyświetlanych wartości oraz obsługa wyświetlacza.

Obudowę wykonałem z plexi. Nie mam niestety w pobliżu zakładu który by mi pociął laserem plexi na wymiar, więc w wielkich bólach sam wziąłem do ręki brzeszczot i zrobiłem co mogłem.
    Jak to wyszło - sami oceńcie. Moja ocena to “ujdzie”.

Bardzo prosty pulsometr Bardzo prosty pulsometr Bardzo prosty pulsometr Bardzo prosty pulsometr Bardzo prosty pulsometr Bardzo prosty pulsometr Bardzo prosty pulsometr Bardzo prosty pulsometr Bardzo prosty pulsometr

Wydatki:
    Nadajnik 49EUR
    Odbiornik 29EUR
    ATmega324 11PLN
    Wyswietlacz LCD 20PLN
    reszta elementów ca. 10PLN

W załączniku.
    Projekt eagle
    Kod źródłowy do mega324 (arduino)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    phrozen
    Poziom 20  
    Ruzby napisał:
    Polska przechodzi na Arduino...
    Nie szlo tego rozwiazac na normalnej plytce?

Coś kolega chyba nie przejrzał wszystkich zdjęć i schematów - przecież kolega "remick.no", zaprojektował własną płytkę pod urządzenie, a to że wykorzystał do tego środowisko arduino to zupełnie inna sprawa.

Odnośnie samej konstrukcji - całkiem ciekawa zabawka a obudowa też niczego sobie.
    Nie wiem czemu kolega używał angielskich nazw/poleceń po stronie menu ekranowego skoro piszcząc wszystko od podstaw można było wpisać polskie nazwy w stylu: Płeć, Waga itd.

Pozdrawiam
    phrozen
    masterbix
    Poziom 13  
    Jak dla mnie to okrutnie droga ta zabawka za to wykonie świetnie dokładne i estetyczne GZ :)
    stahoo8
    Poziom 2  
    Zapewne dużo frajdy z skonstruowania czegoś takiego ale jest dostępne urządzenie POLAR WEARLINK BLUETOOTH współpracujące z kilkoma darmowymi aplikacjami na telefony. Aplikacje te oprócz tych parametrów typowo wydolnościowych mierzą także dystans treningów, zapisują ślad trasy (gps) i isnieje możliwość zapisu i późniejszego analizowania treningów.
    Exploboy
    Poziom 15  
    stahoo8 napisał:
    aplikacje te oprócz tych parametrów typowo wydolnościowych mierzą także dystans treningów, zapisują ślad trasy (gps) .

Ale to rower stacjonarny :D
    LA72
    Poziom 40  
    Już miałem się pytać o wykonanie czujników, a tu zonk. Kupione (wykorzystane).
    Czy nie lepiej było wykorzystać całości zegarka do zamontowania w rowerku?
    Poza tym projekt ciekawy i odmienny.
  • PCBway
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Dajesz program, ale wklejasz schemat bez wartości elementów :)
    Warto byłoby to uzupełnić.
    remick.no
    Poziom 9  
    Ruzby napisał:
    Polska przechodzi na Arduino...
    Nie szlo tego rozwiazac na normalnej plytce?

Polska ??

Możesz sprecyzować o co chodzi z tą normalną płytką?

Dodano po 3 [minuty]:

phrozen napisał:
    Odnośnie samej konstrukcji - całkiem ciekawa zabawka a obudowa też niczego sobie.
    Nie wiem czemu kolega używał angielskich nazw/poleceń po stronie menu ekranowego skoro piszcząc wszystko od podstaw można było wpisać polskie nazwy w stylu: Płeć, Waga itd.

Dzięki ! :)

Hmmm - nie mam prostej odpowiedzi na to pytanie.
    Przyzwyczaiłem się ;)

Dodano po 2 [minuty]:

masterbix napisał:
    Jak dla mnie to okrutnie droga ta zabawka za to wykonie świetnie dokładne i estetyczne GZ :)

Dzięki za ocenę :)

Cena to rzecz względna i kiedy dla jednej osoby coś jest drogo dla innej może to być bardzo tanie. Oczywiście rozumiem twój punkt widzenia i absolutnie się zgadzam, że za te pieniądze można kupić pewnie parę zegarków z pulsometrem.

Dodano po 45 [sekundy]:

Exploboy napisał:
    Czy w katalogu 'Sex' jest opcja 'Yes, of course!' ?
    Bardzo ładne łączenie płyt plexi. Wygląda bardzo stylowo.

Hehehehe
    Nie, jeszcze nie ma - ale dzięki za sugestie i ocenę ;)

Dodano po 2 [minuty]:

stahoo8 napisał:
    Zapewne dużo frajdy z skonstruowania czegoś takiego ale jest dostępne urządzenie POLAR WEARLINK BLUETOOTH współpracujące z kilkoma darmowymi aplikacjami na telefony. Aplikacje te oprócz tych parametrów typowo wydolnościowych mierzą także dystans treningów, zapisują ślad trasy (gps) i isnieje możliwość zapisu i późniejszego analizowania treningów.

Wiem - mam dwa takie moduły. Pierwszy kupiłem jak tylko stał się dostępny gdy Nokia zrobiła swój "nokia sports tracker". Używałem go z Nokia e51 a potem z e52.
    Teraz gdy przesiadłem się na androida nie znalazłem żadnej aplikacji, która by jednocześnie pokazywała dokładnie to co potrzebuję.
    Stąd też moje wykonanie pulsometru.

Dodano po 4 [minuty]:

Leszcz72 napisał:
    Już miałem się pytać o wykonanie czujników, a tu zonk. Kupione (wykorzystane).
    Czy nie lepiej było wykorzystać całości zegarka do zamontowania w rowerku?
    Poza tym projekt ciekawy i odmienny.

Zegarek wykorzystuję, a jakże.
    Loguję na nim swoje tętno.
    Tyle że wyświetlacz ezChronos'a to jest bardzo ograniczony i nawet jak bym bardzo chciał to niewielką część interesujących mnie informacji mógłbym pokazać.

Właśnie - ciekawostka. Zegarek pokazuje tętno i nie przeszkadza mu, że moduł został inicjowany przez inną jednostkę. Więc w tym samym czasie odczyt tętna mogę obserwować na dwóch odbiornikach.
    Myślę o zakupie dodatkowego BMM'a - tak aby zrobić moduł do PC'ta aby logował właśnie bezpośrednio tam pomiary.

Dodano po 1 [minuty]:

dondu napisał:
    Dajesz program, ale wklejasz schemat bez wartości elementów :)
    Warto byłoby to uzupełnić.

O kurcze. Mea culpa !

To dlatego że wszystkie rezystory to 10k a kondensatory 0.1uF. Aaa, plus elektrolit 10uF.
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Jakiego typu jest ten wyświetlacz?
    remick.no
    Poziom 9  
    Krzysiek16 napisał:
    Jakiego typu jest ten wyświetlacz?

Oj, nie wiem.
    To stary wyświetlacz z odzysku - ma już 6 -7 lat.

Wyprowadzenia pasują do typu A z tej strony:
    http://www.arduino.cc/playground/Code/GLCDks0108
    tylko chip select 1 i 2 są zamienione
    czyli jakiś odpowiednik któregoś z poniższych:
    HDM64GS12L-4
    Crystalfontz CFAG12864B
    Sparkfun LCD-00710CM
    NKC Electronics LCD-0022

Syrek napisał:
    Bardzo fajny projekt tylko po co ten angielski na wyświetlaczu? Często przeglądam forum i widzę same powery, currenty, controle na panelach etc. Tak ogólnie to mi się podoba.

Dzięki. No kurcze - nie rozumiem co angielski przeszkadza koledze na wyświetlaczu? Gdybym nie dał źródeł - no to faktycznie można by grymasić. Ale każdy, ktokolwiek będzie chciał coś podobnego zrobić bazując na moim projekcie, wstawi sobie teksty jakie mu przyjdą do głowy. A czy polskie czy chińskie - to już nie moja sprawa :)

kotektiger napisał:
    Bardzo ładny i estetyczny projekt, ale zgadzam się z kolegami, że cena wykonania jest trochę zbyt duża.

Dzięki za opinię. Cena jest wprost proporcjonalna do stopnia skomplikowania układu :) Można zrobić dużo tańszy układ - to pewne - to że układ będzie bardziej złożony - to drugi pewnik. Jeszcze jest kwestia nadajnika.
    No ale to już temat na inny temat.
    vielki
    Poziom 21  
    360zl ?
    podziwiam - ja zapewne kupilbym pulsometr za 100zl z allegro ....

strasznie drogo wyszla Ciebie ta impreza...
    remick.no
    Poziom 9  
    vielki napisał:
    ...strasznie drogo wyszla Ciebie ta impreza...

Nie patrzę na to w ten sposób.
    Jak pisałem już nie raz - cena rzecz względna.

Ponadto jeśli od początku chciało by się złożyć taką konstrukcję - no to faktycznie za połowę tej kwoty alternatyw jest sporo.

Ale ja już miałem pasek nadajnika, który kupiłem kiedyś razem z ezChronosem. Teraz tylko dokupiłem odbiornik a resztę elementów wyciągnąłem "z szuflady".

Nie zamierzam bronić projektu na siłę starając się wszystkich przekonać jaki jest on fajny i tani. Zdaję sobie sprawę, że nie jest.

Przedstawiłem swoją konstrukcję aby pokazać coś alternatywnego.
    A że nie każdy ją zrobi - to tak jak z 99% pozostałych konstrukcji z działu DIY.
    0ceanborn
    Warunkowo odblokowany
    stahoo8 napisał:
    Zapewne dużo frajdy z skonstruowania czegoś takiego ale jest dostępne urządzenie POLAR WEARLINK BLUETOOTH współpracujące z kilkoma darmowymi aplikacjami na telefony

Popieram, zresztą, pulsometr można kupić nawet za 100-200 zł. Strasznie droga impreza. Rozumiem, że fajnie jest zrobić coś samemu choćby dla samej satysfakcji ale satysfakcja ta na pewno byłaby większa jakby zrobić i używać coś, co kosztuje dużo taniej niż kupne.

Ja też swojego czasu myślałem nad czymś takim.
    Gdyby kupić opaskę jakąś tańszą nie BM innovations i zrobić samemu odbiornik radiowy
    lub też jakoś rozkręcić nadajnik i przesłać sygnał przewodowo.
    Fale radiowe nie są dobre dla zdrowia.
    Syrek
    Poziom 11  
    remick.no napisał:
    Dzięki. No kurcze - nie rozumiem co angielski przeszkadza koledze na wyświetlaczu? Gdybym nie dał źródeł - no to faktycznie można by grymasić. Ale każdy, ktokolwiek będzie chciał coś podobnego zrobić bazując na moim projekcie, wstawi sobie teksty jakie mu przyjdą do głowy. A czy polskie czy chińskie - to już nie moja sprawa :)

Absolutnie mi nie przeszkadza a może po prostu języki obce to moja słaba strona :D . Chciałem tylko podkreślić pewien trend wśród konstruktorów - umieszczanie na panelach swoich urządzeń angielskich napisów czy interfejs użytkownika w tym języku jakby polski psuł efekt :D .
    remick.no
    Poziom 9  
    0ceanborn napisał:
    stahoo8 napisał:
    Zapewne dużo frajdy z skonstruowania czegoś takiego ale jest dostępne urządzenie POLAR WEARLINK BLUETOOTH współpracujące z kilkoma darmowymi aplikacjami na telefony

Popieram, zresztą, pulsometr można kupić nawet za 100-200 zł. Strasznie droga impreza. Rozumiem, że fajnie jest zrobić coś samemu choćby dla samej satysfakcji ale satysfakcja ta na pewno byłaby większa jakby zrobić i używać coś, co kosztuje dużo taniej niż kupne.

No to ja już zupełnie nie rozumiem.
    Tutaj mój projekt to drogo, ale moduł POLAR BT, który kosztuje 70 EUR to jest OK. Do tego trzeba telefon - najlepiej jakiś z większym ekranem - 500-1000 PLN.
    I to jest taniej?

Jeżeli chcemy się bawić w przewody, to jest zupełnie tanie rozwiązanie. Klips na ucho. Można kupić za kilka dolarów na ebay'u. Wtedy tylko wzmocnienie sygnału na opampie i można obrabiać dalej cyfrowo. Koszt <50PLN (szacunkowy).

Syrek napisał:
    Absolutnie mi nie przeszkadza a może po prostu języki obce to moja słaba strona. Chciałem tylko podkreślić pewien trend wśród konstruktorów - umieszczanie na panelach swoich urządzeń angielskich napisów czy interfejs użytkownika w tym języku jakby polski psuł efekt.

Rozumiem :)
    Ja akurat mam zupełnie odwrotnie. Uważam, że polski język psuje efekt. Poprzez to, że nasze fonty mają ogonki, na wyświetlaczach wygląda to czasem fatalnie. Jasne, że jak się popracuje to można cuda zdziałać i wyświetlać jak trzeba - ale można też po angielsku. ;)

Tak na marginesie. We wszystkich urządzeniach jakie mam w domu mam angielski. Komórka, komputery, telewizor, satka i odtwarzacz dvix. Przyzwyczaiłem się.
    0ceanborn
    Warunkowo odblokowany
    remick.no napisał:
    No to ja już zupełnie nie rozumiem.
    Tutaj mój projekt to drogo, ale moduł POLAR BT, który kosztuje 70 EUR to jest OK. Do tego trzeba telefon - najlepiej jakiś z większym ekranem - 500-1000 PLN.
    I to jest taniej?

Jeżeli chcemy się bawić w przewody, to jest zupełnie tanie rozwiązanie. Klips na ucho. Można kupić za kilka dolarów na ebay'u. Wtedy tylko wzmocnienie sygnału na opampie i można obrabiać dalej cyfrowo. Koszt <50PLN (szacunkowy).

Nie wiem, nie wiem ale tanią opaskę na serce można dostać poniżej 100 zł.
    Mars1990
    Poziom 10  
    0ceanborn napisał:
    Fale radiowe nie są dobre dla zdrowia.

Radzę w takim razie obudowanie się płytami metalowymi, bo w tym momencie dociera do Ciebie tryliard różnych fal.

Przeszkadza wam angielski? Do podstawówki paszli won! :P

Jak każdy nietypowy projekt, tak ten również zasługuje na uznanie. Wiadomo: można taniej, ale ... po co marudzić/kombinować, skoro można po prostu ZROBIĆ? I o to chodzi w DIY. Mamy jakiś cel i kombinujemy jak go osiągnąć. Kolega wybrał taką drogę, a Zenek z klatki obok wybrałby inną.

P.S. Obudowa rewelka. Gdybyś tylko widział moje zabawy z pleksi... :P
    remick.no
    Poziom 9  
    @Mars1990, @Mad Bekon

Dzięki Panowie za słowa uznania. Cieszę się, że konstrukcja się niektórym podoba.
    Jeszcze bardziej cieszy mnie fakt, że niektórzy potrafią spojrzeć na projekt nie tylko przez pryzmat ceny.
    markoz7874
    Poziom 31  
    Cena wysoka, ale projekt inspirujący. Ogólnie jak się przeliczy roboczogodziny które spędzamy bawiąc się naszym hobby, koszty wysyłki, zużyte materiały inne niż elementy czysto elektroniczne, to około 90% projektów taniej by było kupić niż zrobić.
    Co do języka, to czasami wygodniej jest używać angielskiego. Brak ogonków, krótsze wyrazy, nie trzeba wymyślać polskich odpowiedników. Literatura fachowa w języku angielskim jest dużo bogatsza, wiec jeżeli robi się coś dla siebie, język angielski bywa poręczniejszy.
    rudy_wojtek
    Poziom 9  
    na stronie sprzedającej te pulsometry pisze że moduł BM-MM5 jest
    "Currently not available" czyli niedostępny . Czy ktoś wie czy da się to gdzieś kupić. Ewentualnie czy istnieje jakiś zamiennik innej firmy.