Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus Eeepc 1000h, na 100% uszkodzona matryca? Prośba o diagnozę.

Stanley_P 10 Cze 2012 13:56 1827 5
  • #1 10 Cze 2012 13:56
    Stanley_P
    Poziom 26  

Witam

Zatem zdarzyło się (typowe...) nieszczęście: podczas zamykania pokrywy pod ramkę obok lewego zawiasu dostało się coś w rodzaju ołówka... coś jakby delikatnie chrupnęło...
    W efekcie wzdłuż lewej krawędzi ekranu na całej wysokości widoczny jest biały pas, szerokości ok 2-3cm. Podkreślam, nie doszło do pęknięcia matrycy (przynajmniej widocznego bez rozbierania), rozlania, itp. Pixele świecą na maxa. Przedstawiam na fotkach:
    Asus Eeepc 1000h, na 100% uszkodzona matryca? Prośba o diagnozę. Asus Eeepc 1000h, na 100% uszkodzona matryca? Prośba o diagnozę.

Pytanie: czy już, nawet bez rozkręcania netbooka zamawiać matryce? Czy może jednak warto powalczyć? Na zdjęciach instruktażu wymiany LCD, który udalo mi sie znaleźć w sieci, widać, że z tyłu matrycy jest jakaś elektronika (np. Step 13, Step 14). Może tam mogło coś wyskoczyć, pęknąć?
    http://newschoolofphotography.com/computers-s...tes-etc/20615-asus-eeepc-lcd-replacement.html

Pozdrawiam -

Stanley

• #3 10 Cze 2012 14:56
    Stanley_P
    Poziom 26  

Leszcz72 napisał:
    Wtedy będziesz miał pewność tego co jeszcze oprócz samego wyświetlacza musisz zamówić.

No fakt, po rozebraniu sprzętu z pewnością jest szansa, na uzyskanie większej ilości informacji. Tylko dziś akurat niedziela, i w domu za bardzo nie mam warunków, sprzętu. Chodziło mi o ogólną diagnozę bardziej doświadczonych w tej materii forumowiczów - czy w taki objaw (i okoliczności jego powstania) daje jeszcze jakąś szansę samodzielnej naprawy, czy też niemal jest pewne, że trzeba będzie wymienić cały wyświetlacz (oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie forumowe diagnozy na odległość nie dają żadnej gwarancji wyniku ;-)).
    Jutro/pojutrze mam nadzieję zabrać netbooka na dobrze wyposażony warsztat i tam bliżej go oględzić.

Pozdrawiam -

Stanley

• #4 10 Cze 2012 15:01
    karolark
    Poziom 39  

Jak znajdziesz sposob na napraw uszkodzonych mechanicznie lcd to sie podzielisz informacjami :D

• #5 11 Cze 2012 00:29
    skaktus
    Poziom 37  

13 / 14 - widać elektronikę matrycy, niewymienialną. Zmieniasz ją jedynie w "komplecie" z matrycą.

• #6 05 Lip 2012 11:44
    Stanley_P
    Poziom 26  

karolark napisał:
    Jak znajdziesz sposob na napraw uszkodzonych mechanicznie lcd to sie podzielisz informacjami :D

Heh, jeśli miałeś na myśli moją wypowiedź o dobrze wyposażonym warsztacie, to chodziło mi tylko o kawałek czystego miejsca, porządne oświetlenie, zestaw wkrętaków i innych pomocnych w rozbieraniu netbooka narzędzi, itp. Gdyby ów warsztat potrafił (niewielkim kosztem) naprawiać matryce uszkodzone mechanicznie, pewnie byłby jednym z najbogatszych warsztatów w Polsce, a może i nie tylko ;-)

Wracając do meritum. No cóż, tak jak się spodziewałem, szanse na naprawę matrycy, które przecież od początku oceniałem jako prawie zerowe (choć jak wiadomo 'prawie' robi róźnicę... ;-)), po bliższych oględzinach okazały się DOKŁADNIE zerowe. Matryca oczywiście okazała się uszkodzona mechanicznie, jakkolwiek miejsce uszkodzenia nie było widoczne bez jej rozebrania. Dla potomnych załączam kilka fotek.
    Na pierwszej widok od frontu, na drugiej od tyłu - widać elektronikę, na dole trzy taśmy łączące z właściwą matrycą.
    Asus Eeepc 1000h, na 100% uszkodzona matryca? Prośba o diagnozę. Asus Eeepc 1000h, na 100% uszkodzona matryca? Prośba o diagnozę.
    Na trzeciej matryca wyjęta z metalowej ramki oraz rozłożona, czyli widok jakby wewnątrz gdzie normalnie przy wymianie całości się nie zagląda (za to widać odbicie autora postu ;-)). Czerwoną elipsą zaznaczono rejon uszkodzeń. Na czwartej fotce widać wyraźnie pęknięcia matrycy przy taśmie, przez co część pikseli nie była zasilana (po podświetleniu latarką nawet udało się zrobić makro) . Uszkodzenie było przy samej krawędzi, normalnie zasłonietej metalową ramką, dlatego niewidoczne bez rozłożenia matrycy.
    Asus Eeepc 1000h, na 100% uszkodzona matryca? Prośba o diagnozę.Asus Eeepc 1000h, na 100% uszkodzona matryca? Prośba o diagnozę.

skaktus napisał:
    13 / 14 - widać elektronikę matrycy, niewymienialną. Zmieniasz ją jedynie w "komplecie" z matrycą.

I tak już dobrych kilka dni temu zrobiłem, nie było innej rady... Polecam sklep Elgar - przystępna cena, błyskawiczna dostawa.
    http://www.elgar.pl/pl/p/MATRYCA-101-30-PIN/4
    Po wymianie netbook natychmiast odzyskał 100% sprawności pixeli ;-)

Reasumując, wniosek z całej tej historii jest taki, że widząc uszkodzenie jak przedstawiłem w pierwszym poście, nie ma co się zastanawiać, tylko zamawiać matrycę.

Pozdrawiam -

Stanley

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo