Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka Li-ion na bazie MCP-73831

Jarek1321 10 Cze 2012 19:28 14200 9
 • Ładowarka Li-ion na bazie MCP-73831

  Witam.
  Jakiś czas temu kupiłem latarkę mającą w komplecie akumulatorek i ładowarkę sieciową. Jak to w życiu bywa - ładowarka padła, więc postanowiłem ją otworzyć i po obejrzeniu tego "bezpiecznego" wynalazku postanowiłem wepchnąć do obudowy własną bezpieczniejszą i pewniejszą elektronikę.
  Stara elektronika:

  Ładowarka Li-ion na bazie MCP-73831 Ładowarka Li-ion na bazie MCP-73831

  Z racji, że chciałem to zrobić w jeden dzień, wybór padł na mcp-73831, który akurat miałem. Płytkę zaprojektowałem tak, aby ładnie wpasowała się w obudowę. Wykonana została w programie EAGLE w montażu powierzchniowym. Schemat pochodzi z dataszitu naszego scalaka. Całość jest zasilana z portu USB.
  Ładowarka sprawuje się zacnie, ładuje akumulatorki do napięcia 4,2V, a akumulatorek nie grzeje się tak, jak w starej ładowarce (prądu nie mierzyłem).
  Zdjęcia płytki w obudowie:

  Ładowarka Li-ion na bazie MCP-73831 Ładowarka Li-ion na bazie MCP-73831

  Działająca ładowarka:

  Ładowarka Li-ion na bazie MCP-73831

  Z racji, że projekt robiłem w pośpiechu, to płytka wygląda jak wygląda:) W załączniku zamieściłem poprawiony wzór płytki (w pierwotnym zlały mi się ścieżki).
  Myślę, że płytka może z powodzeniem zastąpić oryginalną, a że te ładowarki są dość powszechne, znajdzie ona zastosowanie.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Jarek1321
  Poziom 10  
  Offline 
  Specjalizuje się w: aparaty słuchowe
  Jarek1321 napisał 22 postów o ocenie 52, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2010 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  j4rek
  Poziom 18  
  Coś źle spojrzałeś do dokumentacji, bo żeby mieć napięcie 4,35V musisz kupić ten scalak w takim wykonaniu.
 • #3
  krzycho123
  Poziom 31  
  Ładnie wpasowałeś całość do obudowy , co do MCP73831 są cztery wersje rożniące się właśnie napięciami końcowymi ładowania a jedyne co można regulować rezystorem to prąd ładowania.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #4
  skaktus
  Poziom 37  
  Mam taką samą ładowarkę i używam od około 3 lat. Ładuje prądem około 450 mA do napięcia około 4,18V, nie mam z nią żadnych problemów.

  Projekt ciekawy, choć wszystko z datasheet-u ;) Tak naprawdę to jedynie wpasowałeś płytkę i schemat.
 • #5
  dominon
  Poziom 18  
  Również używam tego scalaka dość często ze względu na rozmiar. Jest idealny do ładowania akumulatorów szczególnie w konstrukcjach przenośnych do bardziej stacjonarnych rzeczy są dużo lepsze układy o lepszych parametrach i większych rozmiarach. Na potrzebę chwili tak jak autor napisał rzeczywiście "w sam raz".
 • #6
  yogi009
  Poziom 42  
  Zgrabna ładowarka z optymalizacją ładowania. Też myślę o zbudowaniu ładowarki na tym scalaku, kostka już czeka w szufladzie. Obecnie używam MAX1811 - tam jest możliwość zaprogramowania napięcia i prądu (oczywiście skokowo). Odnośnie Twojego projektu mam pytanie, czy w nocie katalogowej nie zalecają kondensatorów tantalowych ? Pozdrawiam.
 • #7
  Jarek1321
  Poziom 10  
  W nocie jest o tym mowa w pkt 6.1.1.3, lecz nic z tego nie rozumiem:) Ale myślę, że nie ma to większego znaczenia - ja użyłem zwykłych kondensatorów bo kiedyś kupiłem pół kilo za cenę frytek.

  Edit - z racji, że układ i kondensatory grzeją się, lepiej będzie jeśli zostaną użyte kondensatory tantalowe. Po kilkuset cyklach kondensatory kiepskiej jakości mogą wyschnąć a tantalowe nie.
 • #8
  derytrus
  Poziom 11  
  Niestety - te tanie ładowarki nadają się jedynie jako dawcy obudowy :)
  Projekt mi się bardzo podoba, prosty i skuteczny.

  Mam pytanie - czy taką ładowarką można ładować akumulatorki z telefonów komórkowych (np. BL-5C Nokii, oznaczone jako 3,7V, czyli 4,2V naładowane)? W końcu też są litowo-jonowe.
 • #9
  yogi009
  Poziom 42  
  Jeśli typ ogniwa się zgadza, możesz ładować. Zdarzyło mi się nawet taką ładowarką wyprowadzić kilka ogniw z głebokiego dołka.
 • #10
  MatygaD
  Poziom 15  
  Aku z telefonow maja wbudowana elektronike.
  Zeby je wykozystac we wlasnych konstrukcjach z zewnetrzna ladowarka, trzeba z akumulatora wydlubac elektronike i wykorzystac samo ogniwo li-ion