Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc pilarki 1,1 kW --1400obr vs 2800obr--

OpawelQ 10 Cze 2012 20:52 1437 6
  • #1 10 Cze 2012 20:52
    OpawelQ
    Poziom 6  

Witam mam takie pytanie bo dostałem na nie dwie różne odpowiedzi i druga ostatnia odpowiedź mi nie pasuje jak o tym logicznie pomyślę.

Czy pilarka do drewna z silnikiem 1,1kW 1400obr/min z przekładnią aby na tarczy było 2800obr jest dwa razy słabsza niż z silnikiem 1,1kW 2800obr/min bez przekładni ? Pytam bo się dziwie ze silniki 2800obr niby dwa razy mocniejszy od 1400 z przekłądnią, a ta sama cena na allegro. Praktycznie przekładnia zwiększa prędkość 2x a osłabia moc 2x, ale na mój rozum tutaj chodzi o coś innego :)czyli inaczej się to liczy?

Według mnie jeśli w obydwu silnikach jest moc 1,1 kW to nie jest ważne jaką prędkośc obrotową ma silnik i tak obydwie pilarki z takimi różnymi silnikami mają ta samą moc! mam rację ?

• #2 10 Cze 2012 21:10
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Jeżeli przekładnia dwukrotnie zwiększa obroty, to tym samym dwukrotnie spada moment obrotowy. Moc pozostaje taka sama.

• Pomocny post
    #3 10 Cze 2012 21:15
    elektromechanik
    Poziom 27  

Cytat:
    Według mnie jeśli w obydwu silnikach jest moc 1,1 kW to nie jest ważne jaką prędkośc obrotową ma silnik i tak obydwie pilarki z takimi różnymi silnikami mają ta samą moc! mam rację

DOKŁADNIE

Silnik 1400ob. odda zużyje nieco mocy na przekładni. Ale to znikoma strata.
    podejrzewam że ktoś w Twoich dyskusjach pomylił moc z momentem obrotowym.

• #4 11 Cze 2012 20:19
    OpawelQ
    Poziom 6  

Dzięki za info już wszystko jasne :)
    A takie pytanie mam przy okazji :) kolega ma pilarkę stołową z silnikiem indukcyjnym 1400obr i ta pilarka jest bardzo cicha, a mi na allegro podoba się silnik który ma 2800obr czy on też będzie podobnie cichy, czy raczej dużo głośniejszy od 1400obr ?

• #5 11 Cze 2012 21:09
    elektromechanik
    Poziom 27  

OpawelQ napisał:
    Dzięki za info już wszystko jasne :)
    A takie pytanie mam przy okazji :) kolega ma pilarkę stołową z silnikiem indukcyjnym 1400obr i ta pilarka jest bardzo cicha, a mi na allegro podoba się silnik który ma 2800obr czy on też będzie podobnie cichy, czy raczej dużo głośniejszy od 1400obr ?

Jeśli z silnikiem jest wszystko OK to praktycznie niema różnicy.
    No może nieco większy szum wentylatora i łożysk - jeśli są nie najlepszej jakości.

• #6 11 Cze 2012 21:16
    fvnl
    Poziom 15  

elektromechanik napisał:
    podejrzewam że ktoś w Twoich dyskusjach pomylił moc z momentem obrotowym.
    Podobnie jak autor myli
    OpawelQ napisał:
    Praktycznie przekładnia zwiększa prędkość 2x a osłabia moc 2x

Pojęcie mocy i momentu w ruchu obrotowym czuja tylko nieliczni...

• #7 12 Cze 2012 05:21
    OpawelQ
    Poziom 6  

ok. Dzięki wszystkim za pomoc :) można zamykać.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME