Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera cofania z pomiarem odległości

Grzech-2 11 Jun 2012 10:07 8671 13
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  Grzech-2
  Level 13  
  Posiadam kamerę cofania z układem generującym siatkę odległości wyświetlana na monitorze. Czy mogę w łatwy sposób, np. przerywając któryś z obwodów na płytce drukowanej, pozbyc się tej siatki odległości? Za podpowiedzi dziekuje z góry. Kamera cofania z pomiarem odległości Kamera cofania z pomiarem odległości
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Grzech-2 wrote:
  Czy mogę w łatwy sposób, np. przerywając któryś z obwodów na płytce drukowanej, pozbyc się tej siatki odległości?


  Nie.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  Grzech-2
  Level 13  
  McRancor za taką podpowiedź też dziękuję.
  Sorry, ale nic nie pomogłeś.
 • #4
  Madrik
  moderator of Robotics
  Ależ pomógł. ;)

  Po prostu nie jesteś w stanie osiągnąć zamierzonego celu, wskazanymi środkami.
  OSD jest zaszyte w procesorze układu i musiałbyś zmienić program, który także obrabia obraz z kamery i pewnie steruje też wyświetlaczem. Obojętnie jaką kamerę podepniesz, wyświetlacz "doda" do niej te kreski. Przewody sugerują, że kamera to zwykła "płytówka" z wyjściem analogowym sygnału. zasilana z 12V.

  Nie usuniesz tych kresek "odpinając jakiś przewód".
  W "prosty i łatwy" sposób to niemożliwe.

  Jeżeli chcesz mieć system podglądu, kupujesz jakiś przenośny monitor LCD z wejściem A/V, kamerę płytkową np. serii Sony TVL, zasilanie 12V z akumulatora żelowego lub innego.
  A jeżeli nie, to pogódź się z "kreskami" na ekranie.
 • #5
  Grzech-2
  Level 13  
  No widzisz Madrik, Ty pomogłeś bo pytający o coś lub mający jakiś problem do rozwiązania ludzie na forum oczekują właśnie takiej wyczerpującej odpowiedzi jakiaj mi udzieliłeś.
  Szkoda tylko, że nie miałeś racji bo do wyświetlania siatki odległosci Chińczycy dodali ten mały scalak na foto. Dzisiaj już to wiem. Wystarczyło odciąc jego zasilanie (jedną nóżkę) i OSD zniknęło z ekranu.
  Teraz mam inny problem do rozwiiązania. Ta kamerka tworzy obraz odwrócony (funkcja mirror) i nie wiem jak przywrócic jej normalny obraz. W tym temacie też oczekuję pomocy bardziej doświadczonych elektroników, z góry dziękując za podpowiedzi.
 • Helpful post
  #6
  RitterX
  Level 39  
  Zapewne trzeba odciąć kolejną nóżkę... :-D . Aż do skutku... Tyle można pomóc na odległość na podstawie bardzo kiepskich zdjęć, które zrobiłeś. Nie da się np. odcyfrować nazwy układów scalonych a to podstawa analizy co może układ. Sam jak wnioskuję nie szukałeś w internecie skoro nic nie napisałeś o dostępności not katalogowych lub ich braku... A to podpada u Herr Moderatora pod paragraf "niesamodzielności"! Kolejność jest bowiem taka: najpierw szukamy a potem pytamy.

  Przetworniki kamer zwykle nie posiadają wyprowadzonych końcówek za pomocą, których można zmienić kierunek skanowania obrazu "prawo-lewo". Pozostaje więc albo zmiana konfiguracji za pomocą scalaka na płytce wyświetlacza albo jeśli jest taka możliwość w wyświetlaczu. Dosyć często w wyświetlaczu jest specjalne wyprowadzenie czy wręcz dwa wyprowadzenia konfigurujące kierunek skanowania "prawo-lewo" i "góra-dół". No ale znowu nie widzę w Twoim wpisie informacji o zastosowanym wyświetlaczu.
  Dlatego z "niekłamanym żalem" nie spełnię poniekąd Twojego słusznego oczekiwania, że mam obowiązek odpisywać, podobnie jak Kolega, zwięźle i na zadany temat bez jakichkolwiek sensownie zebranych i zaprezentowanych informacji o układzie.

  p.s.
  Napisałeś w poprzednim poście "No widzisz Madrik, Ty pomogłeś bo pytający o coś lub mający jakiś problem do rozwiązania ludzie na forum oczekują właśnie takiej wyczerpującej odpowiedzi jakiaj mi udzieliłeś. ..."
  A gwiazdki "pomógł" przy Madrik nie widzę. I o czym to świadczy?
 • #7
  interkom
  Level 10  
  To nie lepiej zastosować kamerę stosowaną w monitoringu przemysłowym nie ma siatki ma zasilanie 12v no i obraz nie odwrócony a o kosztach nie wspomnę jest tańsza niż najtańsza kamera cofania.
 • #8
  Grzech-2
  Level 13  
  Wracam po kilkudniowej nieobecności i już odpowiadam.
  RitterX, rzeczywiście masz rację nie szukałem w necie jakie tam zostały użyte układy ponieważ nie udało mi się, przy użyciu nawet lupy zegarmistrzowskiej, odczytac z ich obudowy typów. Scalaki te zostały pomazane jakąś żywicą do usunięcia razem z nimi. Dlatego poszukiwałem innego sposobu usunięcia wyświetlania kresek (siatki odległości) na wyświetlaczu. Jak już wczesniej pisałem temat ten został już rozwiązany.
  Natomiast jeśli chodzi o sprawę usunięcia funkcji mirror to raczej w elektronice kamerki będzie to niemożliwe z powodu mikroskopijnych połączeń scalaka (tego po lewej stronie na zdjęciu). Natomiast w wyświetlaczu, jak piszesz, jest taka możliwośc ale też tego samodzielnie nie zrobię bo brakuje mi do tego kwalifikacji, niestety.
  Dla zainteresowanych pomocą załączam foto układu wyświetlacza zrobione komórką bo tylko taki aparat posiadam Kamera cofania z pomiarem odległości Kamera cofania z pomiarem odległości .

  A Madrik pomógł w sensie udzielenia obszernej odpowiedzi ale merytorycznie nie pomógł bo był w błędzie, dlatego nie dostał gwiazdki.
  interkom - niestety nie znalazłem kamer do monitoeingu przemysłowego w cenie poniżej 100 zł i wielkości nie większej od pudełka zapałek.
 • #10
  kotlet_06
  Level 14  
  Witam, trochę odkopuje stary temat ponieważ podekscytowany wieloma sukcesami forumowiczów w przeróbkach kamer cofania kupiłem jedną z nich. Po zakupie natychmiast zabrałem się za modyfikacje w celu usunięcia lini. W środku znalazłem to czego się spodziewałem czyli pamięć EEPROM "24C08N". Niestety okazało się że po odłączeniu nóżki SDA linie dalej są wyświetlane natomiast jakby trochę się wydłużyły. Po przekopaniu wszystkich wątków które znalazłem po polsku i angielsku doszedłem do wniosku że wylutuje układ, niestety linie dalej się wyświetlają, obraz nie zmienił się ani trochę. Układ pewnie dałbym radę przeprogramować, ale nie wiem nawet jak rozwiązane jest nakładanie tego dodatkowego obrazu. Ma ktoś może pomysł jak rozwiązać tę zagadkę?
 • #11
  RitterX
  Level 39  
  Sposoby nakładania są dwa, w zależności od typu kamery. Jeżeli jest to kamera analogowa to sygnał z niej ma marker początku ramki i markery początku każedej linii. Wystarczy, że ikroprocesor będzie odbierał te markery a znając czas trwania ramki i poszczególnych linni oraz ich ilość w ramce będzie do sygnału poszczególnych linii w ramce dokładał krótki "impuls" barwiący.
  W przypadku kamery cyfrowej jest dosyć podobnie. Także jest sygnał synchronizacji ramki i poszczególnych linii. Sumowanie może odbywać się w pamięci albo w locie czyli tak jak w przypadku sugnału analogowego. Oczywiście z tą różnicą, że w sygnał analogowy wymaga analogowego sumatora sygnałów a cyfrowy jest sumowany cyfrowo.
  Zapis w zewnętrznej pamięci EEPROM może zawierać opis dodawanych linii lecz nie musi! W ten sposób producent może sobie ułatwiać budowę wielu odmian siatek w oparciu o jeden uniwersalny moduł. Poszczególne typy siatek są powiązane z odmianami, szerokością pojazdów lub różnie umieszcznymi, na różne rynki, liniami pomiaru głębokości.
 • #12
  kotlet_06
  Level 14  
  Czyli wzór linii może być zapisany w uc kamery, a EEPROM w moim przypadku jest jako "bonus" producenta? (mam kamerę analogową)
 • #13
  RitterX
  Level 39  
  Niestety tak może być. Dlatego pomysł z wylutowaniem EEPROMA raz się może sprawdzić a potem dłuuugo nie. Producenci niechętni są wszelkim przeróbkom ich produkcji. Takie czasy.
 • #14
  kotlet_06
  Level 14  
  Po długiej zabawie udało mi się wylutować EEPROM, zrobić prowizoryczną podstawkę na goldpinach, podłączyć do arduino i wyczyścić wszystko co się tam znajdowało. Jakimś cudem udało się to zrobić mimo tak małych rozmiarów, braku stacji lutowniczej i pierwszym w życiu starciem z pamięcią EEPROM. Miałem nadzieję że uC kamery wczyta sobie nowe dane i zmieni coś w wyświetlaniu, niestety pamięć w mojej kamerce jest raczej tylko jako "gratis" i nie posiada żadnej funkcji, albo używana jest tylko raz do wczytania danych a potem staje się zbędna. Tak czy inaczej poddaje się. Wrzucam zdjęcie tejże kamery dla przestrogi (mimo że kamerka ma całkiem przyjemny obraz). Dzięki za zainteresowanie tematem.
  Kamera cofania z pomiarem odległości