Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sieć LAN około 150m - jaki kabel lub WLAN

grz3loo 11 Jun 2012 11:15 4386 19
    grz3loo
    Level 11  
    witam. chce pociagnac kabel lan do internetu z jednego gospodarstwa do drugiego. calosc bedzie szla w ziemi. mam wiec pytanie jaki kabel bedzie do tego najlepszy?

A moze lepiej zdecydowac sie na droge radiowa? jesli tak to jaki sprzet polecacie.?
    pzd
    hermes-80
    Level 43  
    150m to trochę za dużo jak na sieć LAN 100Mb/s.
    entermen
    Level 32  
    Jeśli chodzi o długość kabla lan zarobionego rj-45 to teoria mówi o długości 100m. Praktyka nawet czasem 120m. Nie wiem, czy ta twoja odległość nie jest za duża.

Podaj więcej szczegółów.
    grz3loo
    Level 11  
    wlasnie tak tez czytalem i troche sie boje ze moze nie dzialac, badz bedzie dzialas nie tak jak by mi na tym zalezalo :)

tzz. o jaki szczegoly chodzi?
    entermen
    Level 32  
    Konfiguracja sprzętowa, programowa?
    Dostawca internetu, przepustowość łącza.
    I określ dokładanie co chcesz wymodzić?
    hermes-80
    Level 43  
    Swiatłowód + mediakonwertery - droższe ale na pewno działać będzie na taką odległość.
    grz3loo
    Level 11  
    swiatlowod zdecywanie zbyt drogi ..

dostawca bedzie tp(orange) przepustowosc 10mb/s, a jezeli chodzi o sprzet, to zalezy co polecicie..
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Sprawdź przed zakopaniem - rozwiń przewód i podłącz: jest szansa, że 10Mb/s będzie działać.
    Pewność to światełko lub ostatecznie zapomniany przewód koncentryczny i stare karty lub HUB z BNC - tutaj zasięg był do 180m.
    Jakieś stare karty 3COM 10Mb/s też miały przełącznik i działały do 200 lub 300m, ale modelu nie pamiętam.

Światłowód nie jest drogi - cena będzie porównywalna ze skrętką, osprzęt jest faktycznie droższy.

Po skrętce gdyby nie działał jednak Ethernet zawsze można puścić sygnał modemami xDSL.

Możesz też puścić przewód elektryczny i użyć PLC.
    jimasek
    Moderator of Networks, Internet
    grz3loo wrote:
    A moze lepiej zdecydowac sie na droge radiowa? jesli tak to jaki sprzet polecacie.?

Może 2xLocoM2 firmy Ubiquiti Networks.
    grz3loo
    Level 11  
    rozumiem ze ten sprzet musi byc na zewnatrz zainstalowany? odbierajacy tez? jakies inne sprzety wifi godne polecenia?
    piterus99
    Level 43  
    starob - na jakich kartach? Bo to też ma znaczenie.
    starob
    Level 28  
    Z dwóch stron switche Lantech-a. Kładąc kabel niczym nie ryzykuje, najwyżej wykorzysta go do łącza VDSL2, które przy tej odległości będzie umożliwiać transfer Up100/Dw100 ..też sprawdzone. Koszt modemów to dodatkowe ok.600pln
    kkknc
    Level 43  
    Można też po środku dać switcha, zamkniętego w dobrze zabezpieczonej skrzynce. Odległość na skrętkę trochę duża, ale przy dobrych kartach 3com lub Intel jest szansa że zadziałał, przy Realtekach bym na to nie liczył.
    grz3loo
    Level 11  
    w takim wypadku rezygnuje z kablowego polaczenia..

a propo sprzetu Ubiquiti, nadajcy sygnal podejrzewam, ze musi byc na zewnatrz budynku,a odbierajacy?
    piterus99
    Level 43  
    Przecież oba urządzenia są nadawczo-odbiorcze.
    grz3loo
    Level 11  
    tak, wiem.. ale czy ten ktory bedzie odbieral sygnal, rowniez musi byc na zewnatrz budynku, czy da rade zlapac ze srodka?
    Elektronik223
    Level 18  
    grz3loo wrote:
    tak, wiem.. ale czy ten ktory bedzie odbieral sygnal, rowniez musi byc na zewnatrz budynku, czy da rade zlapac ze srodka?

urządzenia N/O (nadawczo-odbiorcze) przy czestotliwościach 2,4 GHz oraz 5 GHz powinny się widzieć, bez dodatkowych przeszkód w torze transmisji.
    tomek.fr
    Level 13  
    Kabel.4 G 50/125 a i taniej taki scinek zalatwie z zarobionymi koncowkami
    konwertery 120pln
    zdecydowanie swiatlo
    Dipol_Fiber
    Level 1  
    Według mnie też najkorzystniej wychodzi światłowód. Ceny rozwiązań światłowodowych już nie są wysokie, a dają znacznie więcej możliwości niż medium miedziane.

Wystarczy popatrzeć na cenę kabla światłowodowego jednomodowego ULTIMODE (4 włókna... de facto na transmisję potrzebujemy 2 włókna, czyli w zapasie zostają jeszcze dwa):
    Kabel światłowodowy ULTIMODE

albo media konwerterów TP-LINK:
    media konwertery 100Mb/s TP-LINK