Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows XP Proff padł, czy da się go reanimować?

Tomek_Mus 11 Cze 2012 13:15 5183 25
  • #1 11 Cze 2012 13:15
    Tomek_Mus
    Poziom 9  

Witam

Temat może nieco ogólny, ale nie wiem, jak mój przypadek inaczej streścić.

Zainstalowałem system na nowym dysku 500 GB podzielonym na 3 partycje.
    System zaktualizowany, programy poinstalowane i pokonfigurowane, chodził OK, choć od czasu do czasu wyrzucał konieczność sprawdzenia spójności danych.
    W pewnym momencie zawiesił się przy uruchamianiu i po kilku próbach reanimacji wyrzucił "Operation System not found". Przy podłączeniu go jako drugi do starej instalacji windows, wszystkie partycje są widoczne i pliki można było zgrać.

Instalacja Windows nie wykrywa żadnego systemu.

Konsola odzyskiwania systemu wykrywa, ale fixboot, czy fixmbr nic nie daje.

Zainstalowanie systemu na innej partycji też nic nie daje, bo po restarcie wyrzuca "OSnf". Ręczna zmiana aktywnej partycji (w zarządzaniu komputerem na działającym systemie) na tą, na której na nowo zainstalowałem Windows nie pomaga - cały czas "OSnf".

Pytanie do ogółu:
    Czy jest jeszcze szansa na odzyskanie tego systemu (w sumie nowo zainstalowany, jeszcze śmiecia nie złapał, a wszystko było fajnie zrobione pode mnie), czy odpuścić próby i instalować wszystko jeszcze raz?

Co jeszcze mogę spróbować zrobić, żeby instalacja windows zobaczyła to, co jest na dysku (może jest jakiś uszkodzony plik wystarczy skopiować z działającego systemu, czy jak...) i żebym mógł zrobić instalację nakładkową... Bardzo proszę o pomoc.

Moja konfiguracja, to:
    Fujitsu Siemens Esprimo P5600 SIS761 MI2W-D2030 Serial No. YB3H005790

Felerny dysk jest dołożony:
    Seagate Barracuda 7200.12 500 GB ; ST3500413AS S/N: 6VMRZECN Firmware: JC45

Jak ktoś do diagnozy potrzebuje więcej szczegółów, to opisałem je w dziale HDD, ale, że tam nikt mi nie odpisał, więc to jest chyba bardziej software'owy problem...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2302570&highlight=

Pozdrawiam - Tomek

0 25
  • SterControl
  • #2 11 Cze 2012 13:46
    Majdek
    Poziom 9  

Awarii uległ sterownik programu antywirusowego Kaspersky (klif.sys) - stąd Blue Screen. Później sporo namieszałeś i system nie widzi sekcji rozruchowej.

Cytat:
    "Operating System not found"...

Napisz co jest po trzech kropkach. Może uda się naprawić.

0
  • #3 11 Cze 2012 14:13
    Tomek_Mus
    Poziom 9  

Nic nie ma po trzech kropkach - przy uruchamianiu się komputer sprawdza dostępne nośniki (CD i HDD), to zamiast wyświetlić logo windows, to wyświetla na czarnym ekranie w lewym górnym rogu ten właśnie tekst (czcionką jak w DOSie) nie wchodząc nigdzie dalej... Tak, jak by dysk nie był bootowalny...

Dzięki serdeczne za odpowiedź - czekam na więcej szczegółów :)

Faktycznie sporo namieszałem :oops: , ale już nie wiedziałem co robić... Niby taka prosta rzecz, rozwiązań na forum sporo, ale żadne mi nie pomogło...

Pozdrawiam - Tomek

0
  • #4 12 Cze 2012 11:26
    Pwk
    Poziom 22  

Wrzuć screen z HDTune z zakładki Health dla tego dysku.

0
  • Pomocny post
    #5 14 Cze 2012 07:46
    Dydelmax
    Poziom 35  

Witam.
    Masz teraz niezły chaos na komputerze :D
    Na początek możnaby wrzucić screen z Ranish Partition Managera (uruchamianego chociażby z Ultimate Boot CD).

Tomek_Mus napisał:
    Ręczna zmiana aktywnej partycji (w zarządzaniu komputerem na działającym systemie)

Dlatego proponuję Ranisha, który działa pomijając system i jego zasoby.
    Tomek_Mus napisał:
    czy odpuścić próby i instalować wszystko jeszcze raz?

Nie łam się - damy radę :)
    Można też zrobić skan powierzchni dysku programem MHDD. Dzięki temu dowiemy się, czy na dysku nie zaczynają pojawiać się bad-sektory.
    Pozdrawiam

0
  • #6 14 Cze 2012 11:49
    Tomek_Mus
    Poziom 9  

Pwk napisał:
    Wrzuć screen z HDTune z zakładki Health dla tego dysku.

Niniejszym:
    Windows XP Proff padł, czy da się go reanimować? Windows XP Proff padł, czy da się go reanimować? Windows XP Proff padł, czy da się go reanimować? Windows XP Proff padł, czy da się go reanimować?

Dydelmax - będę naprawdę bardzo wdzięczny, jak coś wymyślicie...
    Czy w związku z powyższym MHDD mam skanować?

Użyłem Ranisha...
    Wyświetlił na czerwono: "Error getting hard disk parameters."
    Ale chyba źle docisnąłem kabelki, bo przepięciu na drugi kabelek SATA działa!
    Ranish się uruchomił, zmieniłem w MBR IPL na standard i... DYSK ZAGADAŁ!!!

Niestety - zaraz po wyświetleniu ikonki Windowsa na czarnym tle się zawiesił (zniknęło po 3 sekundach, gdy normalnie, to tam pasek lata dosyć długo).
    Tryb awaryjny też nie działa - przeleciało trochę DOSowych linijek, ekran zrobił się czarny i koniec. AltCtrlDel nie działa, przyciskając wyłącznik wyłącza się od razu (nie muszę trzymać 5 sekund).

Dziękuję BARDZO serdecznie i proszę o dalsze wskazówki!!! Pozdrawiam - Tomek

0
  • #7 14 Cze 2012 13:25
    Tomek_Mus
    Poziom 9  

Jak ja kiedyś skasowałem wszystkie pliki z katalogu głównego, to mi się Windows nie zgłaszał w ogóle, więc to nie jest kwestia ntldr.

Sprawdziłem na wszelki wypadek mamtestem, ale zarówno on, jak i działające windowsy na innych dyskach wskazują raczej na problem miejscowy (ten konkretny HDD), a nie coś innego.

Ale dziękuję za próbę pomocy :)

Pozdrawiam - Tomek

0
  • #8 14 Cze 2012 13:48
    Dydelmax
    Poziom 35  

Tomek_Mus napisał:
    Ale chyba źle docisnąłem kabelki, bo przepięciu na drugi kabelek SATA działa!

Kable muszą być sprawne i dobrze dociśnięte, w innym przypadku będą powodować błędy. Jeśli kable będą luźno wciśnięte w dysk, możesz go uszkodzić.
    W Ranishu ustaw partycję systemową jako partycję startową (umieść na niej boot flagę, wciskając B na klawiaturze).
    Tomek_Mus napisał:
    Czy w związku z powyższym MHDD mam skanować?

Nie, możesz sobie odpuścić. HD Tune dostarczył nam sporo informacji nt. dysku, więc MHDD nie musisz używać.
    Podaj model zasilacza i zmierz jego napięcia. On może też mieć winę, jeśli daje niestabilne napięcia.
    Spróbuj uruchomić system z płytą Windows w napędzie (mi to raz pomogło).
    Pozdrawiam

0
  • #9 14 Cze 2012 14:02
    Pwk
    Poziom 22  

SMART dysku ok, dziwne natomiast jest to, że prędkość odczytu jest ucięta przy 73MB/s.
    Ten dysk to SATAIII i może dużo więcej, a Twoje SATAI teoretycznie ma przepustowość 150MB/s.
    Możliwe, że Twój SIS nie lubi dysków SATAIII. Podobno niektóre płyty oparte na SIS i VIA mogą stwarzać problemy z SATAIII.

Spróbuj wymusić zworką wolniejszy tryb pracy:

Zresetuj BIOS i zostaw tylko ten dysk.
    Po wykryciu dysku ustaw w BIOSIe odpowiednią kolejność rozruchu i powyjmuj pendrive'y i DVD.

0
  • SterControl
  • #10 14 Cze 2012 15:21
    Tomek_Mus
    Poziom 9  

Zworka zaimplementowana, DVD i CD odłączone.

Po wciśnięciu zasilania długo był czarny ekran (dłużej, niż bez zworki), potem wyskoczyło menu startowe.
    Wybrałem rozruch normalny, po 2 sekundach logo windows zniknęło i komputer zawisł.

Wybierając tryb awaryjny - przeleciały linijki DOSowe i w lewym górnym rogu pojawił się kursor. Komputer wisi (NumLock się nie wyłącza).

Jeżeli chodzi o napięcie zasilacza, to nie mam jak zmierzyć, ale skoro w tej samej konfiguracji chodzą w różnych konfiguracjach (razem i osobno) takie same dyski (250 GB, 160 GB - trochę starszy i 80 GB teraz z nowym systemem), to chyba jest tylko kwestia plików systemowych Windowsa na tym dysku...

Dzięki, pozdrawiam - Tomek

0
  • #11 17 Cze 2012 17:13
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tomek_Mus napisał:
    wyrzucił "Operation System not found"

może jednak Operating System not found

http://uk.ts.fujitsu.com/rl/servicesupport/te...ort/professionalpc/ESPRIMO/P/EsprimoP5600.htm
    Na płycie głównej prawdopodobnie masz SiS761GX + SiS965L [SATA150 (2 porty)] - może 'detektor' on-line potwierdzi:
    http://w3.sis.com/support/support_prodid.htm

Wrzuć widok z zarządzania dyskami (-> Start -> Uruchom: diskmgmt.msc [enter]) i - z ciekawości ze zworką - jeszcze raz zakładki |Benchmark| i |Info| z HDTune.

0
  • #12 18 Cze 2012 11:06
    Tomek_Mus
    Poziom 9  

Witam ponownie!

"może jednak Operating System not found" - zapewne tak :) bardzo przepraszam za ortografię... Z tym już sobie poradziłem.

Jeżeli chodzi o Sis-a, to najprawdopodobniej masz rację, ale podana przez Ciebie strona skanuje, skanuje i nic.

Screen z Disk Management:

Screeny z HD Tune ze zworką:
    Windows XP Proff padł, czy da się go reanimować? Windows XP Proff padł, czy da się go reanimować?

Screeny z MHDD:
    Windows XP Proff padł, czy da się go reanimować? Windows XP Proff padł, czy da się go reanimować?

Na moje oko dysk, po usprawnieniu sekwencji startowej jest OK (proszę o potwierdzenie).

W związku z powyższym, wziąłem płytę instalacyjną (dedykowaną dla Fujitsu Siemens), zintegrowałem z SP3 (bo miałem już zainstalowany na tym dysku), wypaliłem na płycie i chciałem zrobić instalację NAKŁADKOWĄ (tzw. drugie "R").

Niestety - nie mam takiej możliwości. Instalacja szuka zainstalowanych systemów i... NIC NIE WYKRYWA!!! Proponuje mi od razu instalację na wybranej przeze mnie partycji.

Czy ktoś wie, czego szuka instalator (jakich plików), żeby mu dograć to, czego nie widzi?

Nota bene - konsola odzyskiwania systemu ten system widzi bez problemu (już...).

Bardzo będę wdzięczny i z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie, bo instalacja dla mnie cenna bardzo jest...

Edit: I jeszcze jedno: po podpięciu dysku do tego komputera nic nie krzyczało mi, że coś jest nie tak. Tak samo przy instalacji systemu wszystko było OK - nic nie chciało, nic się nie gryzło - wszystko poszło bez żadnego problemu... Dlatego dziwne jest dla mnie to, że nagle coś się pogryzło... Może po prostu coś mu zmieniło/skasowało jakiś bardzo ważny pliczek, bez którego cały system wykłada się jak słup bez podparcia...???

Pozdrawiam - Tomek

0
  • #13 18 Cze 2012 11:18
    Dydelmax
    Poziom 35  

Tomek_Mus napisał:
    Czy ktoś wie, czego szuka instalator (jakich plików), żeby mu dograć to, czego nie widzi?

Może warto spróbować tego:
    Uruchamiamy system (skoro HD Tune działa to mniemam, iż możesz to zrobić) i wkładamy płytkę z Windowsem do napędu.
    Win + R -> sfc /scannow
    System sprawdzi stan plików systemowych. Jeśli jakichś plików będzie brakować/będą uszkodzone, to automatycznie zrzuci je sobie z płytki.
    Pozdrawiam

0
  • #14 18 Cze 2012 11:27
    Tomek_Mus
    Poziom 9  

Dydelmax napisał:

Może warto spróbować tego:
    Uruchamiamy system (skoro HD Tune działa to mniemam, iż możesz to zrobić) [...]

Dopytam: System mi działa, bo go postawiłem na zupełnie innym dysku i HD Tune działa mi na systemie z dysku 80 GB, a ten 500 GB jest podłączony jako drugi (zerknij na screen z Disk Management).

Czy w związku z powyższym też mogę zrobić powyższą procedurę z systemu ciągniętego z dysku 80 GB (cmd?), czy może odpalić to z konsoli odzyskiwania systemu przy podłączonej tylko 500?

Dzięki! Pozdrawiam - Tomek

0
  • #15 18 Cze 2012 11:33
    Dydelmax
    Poziom 35  

Win + R to kombinacja, która wywołuje okno, w którym wpisujesz sfc /scannow. Musi to się odbywać z poziomu działającego systemu. Z Konsoli odzyskiwania chyba tego nie zrobisz (tu niech mnie poprawi ktoś bardziej doświadczony ode mnie, jeśli się mylę).
    Pozdrawiam

0
  • #16 18 Cze 2012 15:06
    Tomek_Mus
    Poziom 9  

Ano niestety nie zrobię (sprawdziłem).

Co zrobiłem:
    - zainstalowałem system na dysku E (trzeciej partycji) i się zainstalował bez problemów.
    - przy uruchamianiu się systemu daje mi menu, który system chciałbym uruchomić. Oczywiście nowy (z dysku E) mogę uruchomić bez problemów, a stary (z dysku C) się wiesza.
    - uruchomiłem instalację systemu jeszcze raz, wybrałem instaluj i... zapytał mnie, czy chciałbym przystąpić do naprawy zaznaczonej instalacji systemu Windows XP, ale niestety - do wyboru mam tylko tę instalację z dysku E :(

Czy ktoś się orientuje, w jaki sposób mogę instalatorowi "pokazać", że na dysku C również jest instalacja, którą chciałbym naprawić???

Pozdrawiam - Tomek

0
  • #17 20 Cze 2012 10:26
    Tomek_Mus
    Poziom 9  

W związku z tym, że odzyskałem swój system (HURRAAAA!!!), napiszę dla potomnych, w jaki sposób mi się to udało.

Dysk, na którym był system przestał mi się zgłaszać, jako systemowy (Operating System not found).
    Na to pomógł Ranish Partition Manager (Dzięki Dydelmax) uruchomiony z dysku Ultimate Boot CD for Win XP i ustawienie w MBR dysku IPL auto, czy jakoś tak - nie pamiętam dokładnie, ale parametr do zmiany był tylko jeden i było to logiczne).

Po tym manewrze dysk już się zgłaszał, ale Windows pokazywał tylko swoje logo na czarnym tle i po sekundzie znikał wieszając komputer.
    Dodam, że podłączając ten dysk jako drugi dostęp do wszystkich plików miałem bezproblemowy.

Znalazłem w internecie i skorzystałem z tej podpowiedzi Microsoftu:
    http://support.microsoft.com/kb/307545/pl
    (Jak odzyskać system Windows XP, którego nie można uruchomić z powodu uszkodzenia rejestru)

Korzystając z innej instalacji Windows (próbowałem wielu rzeczy...) nie musiałem się męczyć z konsolą odzyskiwania systemu i w katalogu Windows\System32\Config poniższym plikom dałem rozszerzenie OLD:
    - sam
    - security
    - software
    - system
    a na ich miejsce skopiowałem pliki z katalogu Windows/repair.

Windows ruszył, choć ustawienia miał takie, jak zaraz po instalacji.

Ja podstawiając z powrotem swoje stare pliki doszedłem, że powodem zwisu podczas uruchamiania systemu jest (najprawdopodobniej uszkodzony) plik software.
    Korzystając dalej z drugiego systemu i podpowiedzi Microsoft "poszedłem" szukać ostatnio zapisanego pliku rejestru.
    Plik ten jest ukryty w katalogu System Volume Information, do którego nie dało się wejść normalnie.

Skorzystałem znowu z Microsoftowej podpowiedzi http://support.microsoft.com/kb/309531/pl (Jak uzyskać dostęp do folderu System Volume Information) i przeszedłem tę procedurę:

"System Windows XP Professional korzystający z systemu plików NTFS w grupie roboczej lub na komputerze autonomicznym"

Miałem włączone pokazywanie plików systemowych i ukrytych (i oczywiście rozszerzeń), więc musiałem tylko Wyczyścić pole wyboru "Użyj prostego udostępniania plików (zalecane)".
    Następnie kliknąłem prawym przyciskiem myszy folder System Volume Information w folderze głównym, i polecenie "Właściwości".
    Po kliknięciu karty "Zabezpieczenia" wyświetlił monit, że mogę go tylko "przejąć" (cokolwiek by to nie oznaczało...), ale nie mogę edytować. Kliknąłem więc przycisk "Zaawansowane" i tam, w zakładce "Właściciel" dodałem siebie (w "dodaj" wpisałem swoją nazwę użytkownika).
    Dopiero po tym zabiegu mogłem kliknąć "Dodaj" i wpisać nazwę użytkownika (czyli też siebie) w zakładce "Zabezpieczenia". Po tej operacji mogłem normalnie wejść do folderu "System Volume Information".

Tam wszedłem do najpóźniej stworzonego folderu o nazwie podobnej do: "_restore{87BD3667-3246-476B-923F-F86E30B3E7F8}”, w którym jest folder "RPx" (gdzie x, to liczba), w którym to z kolei ma być folder "Snapschot". U mnie ten folder znalazł się dopiero w przedostatnim (na 5) folderze "_restore..." (czyli wcale nie ostatnio stworzonym).
    Znalazłem tam (zgodnie z wytycznymi) pliki:
    _REGISTRY_USER_.DEFAULT
    _REGISTRY_MACHINE_SECURITY
    _REGISTRY_MACHINE_SOFTWARE
    _REGISTRY_MACHINE_SYSTEM
    _REGISTRY_MACHINE_SAM
    Mi wystarczyło, że skopiowałem sam plik _REGISTRY_MACHINE_SOFTWARE do Windows\System32\Config i zmieniłem jego nazwę na "software".

System ruszył i DZIAŁA!!!

Jak wisienkę na torcie dostałem informację (podpinając z powrotem drugi dysk), że "brak systemu". Zamieniłem taśmy SATA i... ruszył.
    Wydaje mi się, że jest to kwestia dysku właśnie, bo tylko z nim mam tego typu problemy - może jakiś zimny lut, albo elektronika wadliwa? Specjaliści - macie jakieś sugestie?

Oczywiście teraz już mam zrobiony punkt przywracania systemu, na wszelki wypadek kopie wyżej wymienionych plików na innym dysku i kupiony już nowy dysk, na który to wszystko przełożę, a stary oddam do naprawy gwarancyjnej.

Mam nadzieję, że komuś się przyda mój przypadek i będzie miał w jednym miejscu zgromadzone co robić, żeby nie trzeba było instalować wszystkiego od nowa.

Oczywiście - za radą Dydelmax'a zrobiłem od razu (jak się tylko system odpalił) komendę sfc /scannow ale, że nie wyskoczyło żadne podsumowanie, to nie wiem, czy coś nadpisał (a przy każdym pliku musiałem klikać "Ponów próbę").

Obecnie jestem w trakcie skanowania odzyskanego systemu wszystkim, co się da i jak tylko skończę, to poproszę o analizę logów i przenoszę go na nowy dysk.

Koledzy/koleżanki, co szukają wsparcia - nie poddawajcie się zbyt łatwo - trzeba walczyć do końca! Mamy tutaj bardzo dużo mądrych ludzi (Dzięki Kolobos - odezwę się jeszcze :) ), a w nich wsparcie takie, że nie ma co się załamywać, formatować, tylko trzeba próbować do skutku!

Niestety - nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, dlaczego instalator nie widzi zainstalowanego systemu, więc jak by ktoś wiedział, to proszę o napisanie. Choć w moim przypadku akurat dobrze, że tak się stało, bo miałem czas na dojście do tego, że to nie Windows, tylko po prostu rejestr :)

Pozdrawiam serdecznie - Tomek

Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

Zgodnie z zapowiedzią - zwracam się z uprzejmą prośbą o przeanalizowanie logów, czy widać coś niepokojącego, bo chciałbym przenieść na nowy dysk system bez śmieci...

Z góry bardzo dziękuję, pozdrawiam - Tomek

Dziwne - log z Cure It nie chciał się załączyć... Wywaliłem z niego wszystko, co dotyczy dysku "D" i zmieniłem nazwę - dopiero zadziałało...

0
  • #20 21 Cze 2012 17:04
    Tomek_Mus
    Poziom 9  

Dziękuję bardzo serdecznie!!!

System poszedł na nowy dysk i PRAWIE wszystko jest jak dawniej...

No właśnie - prawie robi wielką różnicę.
    Jako, że komputer stoi obok biurka przyzwyczajony jestem do wyłączania go przez wciśnięcie guzika zasilania (sam wtedy zamykaŁ wszystkie programy i się wyłączaŁ).
    Ł - niestety - jak teraz wcisnąłem, to się wyłączył, jak bym wcisnął wyłącznik od lampki... A jak wyłączam system, to pojawia się komunikat: "Można bezpiecznie wyłączyć komputer..." i trzeba dopiero wcisnąć guzik, żeby się wyłączył...

Wlazłem w ustawienia zasilania i... nie znalazłem tego, czego spodziewałem się znaleźć, czyli ustawienia jak mają działać przyciski... (czy stan wstrzymania, czy wyłączenie)

Poczytałem w internecie i okazało się, że zapewne przy resetowaniu BIOSu mi się poprzestawiało, więc ustawiłem Power cośtam na "Zarządzane przez ACPI" i... NIC :(

Sprawdziłem w System->Menedżer urządzeń->Sprzęt->Komputer i miałem "Standardowy komputer PC" i jako drugie Jednoprocesorowy cośtam cośtam.
    Jako, że kolejne próby nic nie dawały usunąłem ten Jednoprocesorowy (bo ten drugi się nie chciał ani zaktualizować, ani usunąć), bo myślałem, że może doczyta przy następnym uruchomieniu.
    Nie doczytał... Teraz mam tylko "Standardowy komputer PC".

Stara instalacja (jeszcze na małym dysku) ma Zaawansowane sterowanie ACPI (czy jakoś tak).
    Ale przecież TA instalacja, dopóki nie padła, przez całe swoje jestestwo również musiała mieć to, co trzeba, bo ZAWSZE wyłączałem komputer guzikiem...
    Nie zdecydowałem się jeszcze na przeinstalowanie Windows, bo i tak mi go pewno nie wykryje (sprawdzę), ale jak już tyle wywalczyłem, to przecież nie polegnę na takiej rzeczy... A próbowałem wielu sposobów z netu na przywrócenie tego gucia... Może coś jeszcze jest w BIOSie, czego mogłem nie zauważyć...

Pomożecie?

Pozdrawiam - Tomek

0
  • #22 21 Cze 2012 23:31
    Tomek_Mus
    Poziom 9  

Szczerze powiedziawszy, to nie mam pojęcia...

Jak postawiłem system, to wrzuciłem płytkę z wszelakimi sterownikami do komputerów Fujitsu Siemens i kazałem mu zainstalować to, co chce.
    I zainstalował, ale nie pamiętam, czy wyświetlił jakiś raport...
    Jak mogę to sprawdzić?

Ale czekaj - dokładnie ten sam manewr zrobiłem instalując system na innym dysku i bez problemów działa... (nawet teraz) Poza tym - przed awarią też działał. Dopiero po awarii przestało działać (zapewne przez reset BIOSu...). Ale teraz nijak nie wiem, jak przywrócić do życia to udogodnienie...

Pomóżcie proszę... Pozdrawiam - Tomek

0
  • Pomocny post
    #23 22 Cze 2012 06:00
    WojtasJD

Menedżer urządzeń w XP zezwala na zmianę HAL z Jednoprocesorowy komputer PC z interfejsem ACPI na Standardowy komputer PC ale już nie w drugą stronę dlatego trzeba kombinować albo - bezpieczniej - zrobić uaktualnienie w miejscu (ponowną instalację) co i Tobie proponuję.
    Możesz wymusić warstwę abstrakcji sprzętu podczas uaktualniania lub instalacji systemu Windows XP - naciskając F5 przy monicie o naciśnięcie F6 :wink: i wybrać swój Jednoprocesorowy komputer PC z interfejsem ACPI (trzeba być pewnym, że obsługuje...).

Co do BIOSu to chyba masz w nim takie ustawienie jak tryb SATA: Compatible, Native, RAID, Auto Detect - jak masz ustawione?

0
  • #24 22 Cze 2012 10:50
    Tomek_Mus
    Poziom 9  

OK - zaraz spróbuję.

Po tym resecie BIOSu przestawiło mi się na Native i na takim ustawieniu "aktywowałem" nowy HDD.
    Teraz, jak zmienię na Compatible, czy Autodetect, podczas uruchamiania wyskakuje bluescreen:
    *** STOP: 0x0000007B (0xF7931528,0xC0000034,0x00000000,0x00000000)
    i to niezależnie od tego, z którego dysku system startuje.

Co to może oznaczać?

Pozdrawiam - Tomek

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

Raport z działań:

Wcisnąłem F5, ale poszedł dalej. ZANIM wyświetlił to, co trzeba, to już zdążyłem go 2 razy zresetować, więc dla niecierpliwych - jak się wciśnie F5, to należy pozwolić mu "pójść dalej" i dopiero później wyświetli co trzeba.

Wybrałem "Jednoprocesorowy komputer PC ACPI" i z drżeniem serca czekałem na to, czy instalator znajdzie tę instalację windowsa (bo wcześniej nie widział...).
    ZNALAZŁ!!!
    To uruchomiłem procedurę naprawczą - instalował się, zrestartował, instalator poszedł dalej, potem odszedłem od komputera i jak wróciłem było małe logo windows na czarnym tle i napis "Czekaj...". Czekałem, czekałem aż w końcu wyłączyłem przytrzymując włącznik.

Po odpaleniu wyświetlił, że coś konfiguruje i uruchomił się OK.

Z drżeniem serca wcisnąłem włącznik i... pozamykał wszystko i się wyłączył!!!

SUPER - bardzo dziękuję wszystkim, którzy umożliwili mi to osiągnąć.

Wniosek mam taki:
    Jak jest chrzaniony klucz Windows/System32/Config/Software , to instalator może "nie zauważyć" instalacji Windows...
    Bo teraz, jak już wszystko działa, to wykrył, a wcześniej nie widział (a tylko ten plik był uszkodzony wcześniej).

Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc i wsparcie, mam nadzieję, że może komuś kiedyś przydadzą się moje opisy :)

Pozdrawiam - Tomek

0
  • #25 23 Cze 2012 05:45
    WojtasJD

Jak teraz masz Native to jeszcze raz zrób benchmark w HD Tune oraz wklej zawartość tomek.txt z
    -> Start -> Uruchom (skrót WinKey + R):
    msinfo32 /categories +ComponentsStorageIDE+ComponentsStorageSCSI /report c:\tomek.txt [enter]

0
  • #26 25 Cze 2012 16:16
    Tomek_Mus
    Poziom 9  

Bardzo proszę.

Z tym, że HD Tune z nowego już dysku...

Dziękuję, pozdrawiam - Tomek

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0