Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrywarka LG - nagrywa tylko na prędkości 4x.

13 Sty 2005 22:20 1563 16
  • Poziom 29  
    Witam. Mam wolną nagrywarkę LG 12x. Problem polega na tym, że nagrywa tylko na prędkości 4x. Natomiast 8x i 12x - po chwili wyskakuje błąd nagrania. Odczyt bufora pamięci jest na zero. Jak się nagrywa to dużo rzeczy nie zrobię, bo bardzo zajmuje system, aż myszka się zacina...
    Mam (jeszcze przez 2 tygodnie) procka 600 duron i 256 RAM. Chyba to wystarcza aby nagrywarka chodziła??? Co to może być?

Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Porcesor wystarczy bez problemu.

Sprawdź czy włączone jest DMA.

2 sprawa to jak urządzenia podłączone są do kontrolera IDE.
  • Poziom 29  
    To DMA to w BIOSIE czy w Win XP? Ma być włączone? Jak to zrobić. A sposobu podłączenia nie pamiętam. Zaraz rozkręcę i zobaczę. Chodzi o sposób podłączenia tasiemkami do pł. głównej? Zaraz obadam.
  • Moderator
    Witam ... proponuję o ile nie pomogą porady moich poprzedników wymianę taśmy sygnałowej ja już miałem taką właśnie sytuację.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    xawier napisał:
    ..... A sposobu podłączenia nie pamiętam. Zaraz rozkręcę i zobaczę. Chodzi o sposób podłączenia tasiemkami do pł. głównej? .....

Tak, chodzi o podłączenie nagrywarki do płyty. Nie powinna sie ona znajdować na tej samej taśmie co dysk. Najlepiej jeśli dysk bedziesz miał na pierwszej taśmie a na drugiej urządzenia typu CD, DVD.

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    xawier napisał:
    Witam. Mam wolną nagrywarkę LG 12x. Problem polega na tym, że nagrywa tylko na prędkości 4x. Natomiast 8x i 12x - po chwili wyskakuje błąd nagrania. Odczyt bufora pamięci jest na zero. Jak się nagrywa to dużo rzeczy nie zrobię, bo bardzo zajmuje system, aż myszka się zacina...
    Mam (jeszcze przez 2 tygodnie) procka 600 duron i 256 RAM. Chyba to wystarcza aby nagrywarka chodziła??? Co to może być?

Pozdrawiam

A czy wcześniej nagrywała z prędkością 12x ?
    Jak tak to czy na tym samym sytemie ? Czy w tym samym komputerze ?
    Kidy przestała nagrywać z pełną prędkością ?
  • Poziom 29  
    O którą taśmę sygnałową chodzi? A jeśli chodzi o podłączenien dysków i cd-romów to jest następująco. Na jednej tasiemce mam 1. DVD 2. Dysk C. Na drugiej tasiemce ( ma grubsze przewody i jest ich mniej - to ta wolniejsza?) jest na niej 1. Dysk twardy D i potem 2. nagrywarka LG. Niby wszystko ok, a jednak nagrywarka wypala na 4x - przed chwilą sprawdziłem. Niestety próba 12x po 3% nie powiodła się - spadł do zera bufor odczytu. Pomocy...

Dodano po 5 [minuty]:

U kolesia od którego kupiłem ją chodziła ok. Ale pod koniec coś nie tak. I za grosze mi ją sprzedał. Wyczyściłem laser - umię to robić - było ok. Przez krótko. Potem zmieniłem z WIN98 na XP i wszystko poprzekładałem. Powodem było to, że dopiero w tym układzie zadziałało na pozór wszystko i system wszystko widział.

Wcześniej pamiętam, że na WIN98 potrafiło wypalić na 12x do połowy i bufor odczytu spadał do zera i błąd...
  • Poziom 20  
    xawier napisał:
    O którą taśmę sygnałową chodzi? A jeśli chodzi o podłączenien dysków i cd-romów to jest następująco. Na jednej tasiemce mam 1. DVD 2. Dysk C. Na drugiej tasiemce ( ma grubsze przewody i jest ich mniej - to ta wolniejsza?) jest na niej 1. Dysk twardy D i potem 2. nagrywarka LG. Niby wszystko ok, a jednak nagrywarka wypala na 4x - przed chwilą sprawdziłem. Niestety próba 12x po 3% nie powiodła się - spadł do zera bufor odczytu. Pomocy...

Dodano po 5 [minuty]:

U kolesia od którego kupiłem ją chodziła ok. Ale pod koniec coś nie tak. I za grosze mi ją sprzedał. Wyczyściłem laser - umię to robić - było ok. Przez krótko. Potem zmieniłem z WIN98 na XP i wszystko poprzekładałem. Powodem było to, że dopiero w tym układzie zadziałało na pozór wszystko i system wszystko widział.

Wcześniej pamiętam, że na WIN98 potrafiło wypalić na 12x do połowy i bufor odczytu spadał do zera i błąd...

Nie chcę przesądzać, ekspertem nie jestem ale miałem też 12 LG i podobnie przetawała nagrywać. Ogólnie musisz zastanowić się czy urządzenie po prostu nie pada.
    Na wszelki wypadek sprawdź obciążenie systemu. Ile rzeczy masz załadowane itp.
    Sprawdż przez AD-AWARE czy nie masz robaków obciążających twój komputer. Na wszelki wypadek nie rób nic w tym czasie itp.

Ale najproście to chyba będzie wybrać się do znajomego , jednego lub dwuch i tam ją podpiąć i sprawdzić.
    Najprościej, Najszybciej, Najpewniej.
  • Poziom 14  
    Witam

Zgadzam sie z stimoroll'em najlepiej jeśli wykręcisz nagrywarke i przejdziesz sie z nią do kumpla i tam ją sprawdzisz. Będziesz wtedy wiedział czy problem leży w twoim kompie (sprzęt lub oprogramowanie) czy też po stronie nagrywarki (po prostu jej żywot może się już kończyć)

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Stary problem z nagrywarkami LG. Sytuację taką widziałem już trzykrotnie. Tyle, że w innych modelach. Po około 100 nagranych płytach nagle zaczynały padać szybkości większe od najniższej. A to spalało nieodwracalnie płytę, a to się komputer wieszał, albo przerywał nagrywanie w środku. We wszystkich przypadkach problemem był laser. Na szczęście w przypadku sprzętu będącego na gwarancji udało się wymienić całe urządzenia. Ten po gwarancji do dziś leży w zakurzonym pudełku.
    Nie chcę Cię martwić, ale to nie wygląda optymistycznie. Szykuje się wymiana lasera, albo złom. :(
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    ja proponuję wgrać na nowo bios do nagrywarki, spotkałem się z takimi przypadkami że nagrywarka nie chciała nagrywać rw a po wgraniu biosu zaczęła hulać jak nowa.
  • Poziom 29  
    Zainstalowałem Ad-Aware i mam 70 robaków i co dalej? - Dałem radę. Było ich w sumie ponad 100. Mimo, że zabezpieczenia mam dobre. Dziwne.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    usuń wszystkie. przesskanuj sobie jeszcze skanerem online MKS. Zajżyj do procesów czy coś nie obciąża zabardzo komputera. Jak to nic nie pomoże to posprrawdzaj w windzie w menadżeże urządzeń --- kontroler ide , czy masz właczone DMA bo nie dotyczytałem się. Sprawdź też czy zsialczyk wyrabia bo może i tak byc że nie. Podłacz ją samą bez tego DVD na tasiemce z hdd on może jakś wpływac na szybkośc transferu z dysku. Jak to wszystko zawiedzie to nagrywarka do naprawy
  • Poziom 29  
    Jurek1980. Wszedłem w system i w menedżerze urządzeń są kontrolery IDE, ale nie wiem czy są DMA - raczej nie widzę - chyba ich nie ma. Jak to sprawdzić i ewentualnie włączyć. W urządzeniach jest kontroler DMA. Wszedłem w niego i jest napisane - "brak zainstalowanych sterowników tego urządzenia". Z kolei w "użyciu urządzenia" jest: "Użyj tego urządzenia(włącz)" - Czyli jest włączone? Może ktoś mi to dokładniej opisać - dzięki z góry. Pozdrawiam.

Dodano po 34 [minuty]:

Mam dwie różne tasiemki i na tym LG(nagrywarka) jest tasiemka z grubszymi kabelkami - to chyba ta wolna - może wymienić tasiemkę? Daje to coś?
  • Poziom 26  
    Tryb DMA sprawdzasz w menadżeże urżądzeń sprawdzasz. odanjdź tam konrolery ide i zaznacz podstawowy kanał ide potem wejdź w jego włąściwości.
    Pojawi Ci się zakładka z trybami pracy podpiętych urządzeń. powinny pracować w trybie DMA nie PIO. Pamiętaj że tutaj jest tak że system dostosowuje się do wolniejszego urządzenia czyli jeśli DVD jest wolne to dysk się do niego dostosuje. Na próbę podłącz sobie tylko dysk i nagrywarkę na drugiej taśmie . Sprawdź to w ten sposób.
    Co do taśmy nie zaszkodzi sprawdzić i wymienić , to że ma 40 pinów nie ma dla tej nagrywarki znaczenia.
  • Poziom 31  
    dyski podlacz na jednej tasmie 80 zylowej do portu IDE0 a nagrywarke i dvd moze4sz podlaczyc na zwyklej tasmie do portu IDE1

nie laczy sie napedów optycznych z dyskami bo transfer bedzie zawsze wolniejszy....

nie jestem pewien tylko czy aby ta nagrywarka dziala w udma czy tylko w pio4......
  • Poziom 26  
    Ta nagrywarka raczej napewno działą w PIO, problem jest z transferem z dysku chyba bo wywala błąd bufora odczytu.A więc to dvd może zwalniać transfer z dysku Nie pamiętam tylko czy ona ma już Burnproof lub coś takiego.
    Xawier poczytaj sobie jeszcze na www.cdrinfo.pl o podłączaniu nagrywarek. Lubią być na master i takie tam.