Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwofer w tri-mode. Zwrotnica, zmiana polaryzacji. Subwoofer zagra ciszej?

piotrekwawa1 13 Sty 2005 22:24 3344 23
  • #1 13 Sty 2005 22:24
    piotrekwawa1
    Poziom 11  

Czesc,

prosze o opinie i porade dla gostka który wie jak zkrecac kable i wkręcać śruby z fizyki w średniej mial 4 a było to lat temu .......

od poczatku
    mam 4 kanałowy wzmacniacz i podłączone do niego głośniki (2 zestawy)
    do tego istniejącego systemu z którego jestem zadowolony lecz chciałbym być bardziej zadowolony :)) chce podłączyć subwofer własnej produkcji składający się z połączonych szeregowo 2 głośników 4Ω (co daje mi suba 8Ω).
    Wybrałem opcje Tri-mode (lewy+ i prawy-) i teraz pytania:
    - wszystkie pozostałe zestawy głośnikowe są 4Ω czy coś złego z tego wynika?
    - subwofer bedzie grał ciszej?
    - wzmacniacz ma odrębną regulację głośności na kanał z tyłu mam głośniejsze głośniki więc suba podłączę pod tył
    - mam zastosować zwrotnice do suba? (jaką?)
    - czytałem też, że powinno się zmienić polaryzacje suba dlaczego?
    - czy to wszystko?

Mam też schemat połączeń TRI-MODE i do niego parę pytań
    - na schemacie na kablach plus połączonych z głośnikami jest 330uF bipolar capaciter co to i dlaczego?
    - na kablu plus do suba jest też 15mH co to i dlaczego?
    - przed samym subem jest podłączony jest (+ i -) 100uF co to i dlaczego?

Pozdrawiam i dzieki wielkie

0 23
  • Pomocny post
    #2 14 Sty 2005 19:15
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

piotrekwawa1 napisał:

- subwofer bedzie grał ciszej?

Bedzie gral ciszej niz 4Ohm, a oprocz tego wzmak wyciagnie mniejsza moc dla 8Ohm
    piotrekwawa1 napisał:

- mam zastosować zwrotnice do suba? (jaką?)
    - czytałem też, że powinno się zmienić polaryzacje suba dlaczego?...
    ....
    - na schemacie na kablach plus połączonych z głośnikami jest 330uF bipolar capaciter co to i dlaczego?
    - na kablu plus do suba jest też 15mH co to i dlaczego?
    - przed samym subem jest podłączony jest (+ i -) 100uF co to i dlaczego?

Zwrotnice do suba tworzy kondensator i cewka ktory masz w schemacie(wtedy sub gra same basy), kondzior przed glosnikami odcina basy dla "zwyklych" glosnikow, jezeli chcesz aby graly pelne pasmo jak do tej pory to nic nie zmieniaj(bez 330uF).
    Z polaryzacja to mozesz sprawdzic eksperymentalnie, na jakim ustawieniu bedzie wiecej basu na takim zostaw-bez problemu zauwazysz...Pozdr

0
  • Pomocny post
    #3 14 Sty 2005 20:30
    renard m.
    Poziom 21  

Witam...nie wiem jaki masz wzmacniacz i jakie masz glosniki...ale czegos takiego sie nie robi: do czterokanalowej koncowy - szesc glosnikow? nie wierze zebys mial w tej koncowce na tyle wolnej mocy do "zagospodarowania", tak wiec najlepiej wypnij dwa glosniki i w to miejsce wepnij suba (rozpietego, czyli 2 x 4Ohm) ...w bardzo dobrych wzmacniaczach mozna obslugiwac stabilnie suba przy 1Ohm - bylo by to wyjsciem idealnym: glosniki w subie rownolegle=2Ohm + zmostkowanie wzmaka na dwoch kanalach byloby 1 Ohm...ale lepiej nie proboj, chyba ze masz jakiegos Xeteca...;) . Pozostaje Ci rozpiecie Suba i podpiecie go 2x4, a z przodu dobre glosniki 165mm + soprany=idealny uklad...pozdr.R.

P.S. jesli chodzi o zwrotnice to standardowo w caraudio (zalezy jeszcze od sluchanej muzy) suba odcina sie przy 80Hz w dol... (low-pass) , a reszte od 70-80Hz w gore (hi-pass) - gwizdki mozesz dodatkowo potraktowac kondkiem - ale niekoniecznie. W ten sposob masz pokryte cale pasmo czestotliwosci....zwaracam uwage ze najwazniejszym elementem w takim zestawie sa kickery z przodu (165mm) ktore tworza Twoja scene i tu nie nalezy oszczedzac - one musza przetwarzac najszersze pasmo - od plytkiego basu do tonow srednich, a nawet wysokich...

Proponuje zebys napisal co masz to sie cos pomysli...ale jak masz jakies Pioneery lub Blaupunkty wielodrozne, to lepiej sobie od razu dac spokoj :(

0
  • Pomocny post
    #4 14 Sty 2005 21:44
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

renard m. napisał:
    Witam...nie wiem jaki masz wzmacniacz i jakie masz glosniki...ale czegos takiego się nie robi:(

Wiele wzmacniaczy tak jak kolegi ktory zalozyl ten post obsluguje tryb jak w tyltule(tri-mode), spotkalem sie z tym w mocnych modelach kenwooda...Zapewniam Cie ze mozna spokojnie dolaczyc subwoofer na 3-ciego, byle mial conajmniej 4Ohm(zalezy od wzmaka), a moc oferowana przez lepsze wzmacniacze prawie nigdy nie jest dobrze wykorzystana wiec takie polaczenie wcale nie jest bez sensu...
    PS.80Hz Lowpass....hmm chyba tylko przy b.dobrym glosniku 10" lub wiekszym. Pozdr

0
  • #5 14 Sty 2005 21:56
    piotrekwawa1
    Poziom 11  

wiec dokładniej o mojej instalacji radio Blaupunkta Bologna CD 53 do tego podłączony wzmacniacz RTO model 5002 plus (400W) z instrukcji wynika, że pracuje stabilnie od 2Ω, napewno do 8Ω wzmacniacz jest zasilany bezposrednio z akumulatora od wzmacniacza jest pociagnieta nowa instalacja głośnikowa przód głośniki Blaupunkta nie pamietam modelu ale chyba GTO 16,5 plus twetery rozdzienie (oczywiście) Dla mnie też jest najważniejszy przód!!! Drzwi sa wygłuszone.
    Tył to zestaw Blaupunkt Velocity 13Cm odzielnie twetery ;) auto to octavia wiec glosniki sa jakby w półce a twetery w tylnych drzwiach.

O wzmacniaczu aktuanie pokretła głośności sa na okolo 1/4 mocy a natężenie dźwięku w aucie przy muzyce z CD (zmieniarka Blaupunkta) przy 1/3 mocy jest takie, ze lusterka sie trzęsą.
    A wzmacniacz jest zimny jak ... trup!!

Co do podłaczenia mojego nowego suba:

chyba troche sie nie zrozumieliśmy chodzi mi o to aby dwa basowe 4Ω głośniki (MBQuart QM) głośniki połączone szeregowo co da impedancje suba 8Ω podłączyć do dwóch kanałów wzmacniacza w instrukcji jest taki schemat z zastosowaniem zwrotnicy niskotonowej.
    Wiec to chyba wygladałoby tak podłączone głośniki Velocity do dwóch kanałów, i wzmacniacz tez do tych kanałów do jednego plusa i jednego minusa.

Myślisz, ze takie połączenie niema sensu?

Myslalem o wyłączeniu midbasu z tyłu, lecz troche mi szkoda dlatego taki pomysł.

A mozę podłączyć głośniki szeregowo za zwrotnicą midbas Velocity i ten MBQuart wtedy wyjdzie SUB stereo lewy kanał i tak samo dla prawego (bez sensu) zreszta chyba nie łaczy się róznych głośników

Jeszcze o zwrotnicy czyli zwrotnica zamiast tych cewek i reszty starczy?
    jaka musi być impedancja zwrotnicy?

0
  • Pomocny post
    #6 14 Sty 2005 22:08
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

Mozesz zrobic tak jak przewiduje instrukcja w tri-mode, mozesz jedynie pominac kondziorka dla "zwyklych" glosnikow, aby zachowac ich pasmo....ale sub napewno zagra ciszej. A nie mozesz poprostu uzyc wzmaka radiowego do zasilenia przodu i polki z 13cm glosniczkami???Wtedy suba bys podlaczyl pod wzmaka kazdy glosnik pod oddzielny kanal i byloby najlepiej wtedy - pelna kontrola wysterowania sprzetu

0
  • #7 14 Sty 2005 22:24
    piotrekwawa1
    Poziom 11  

Wtedy to bas bylby SUPER lecz reszta kulawa a nie oto mi chodzi.

Jutro sprubuje podłączyć zamiast (tylnych midbasów) zobacze jak gra może podłącze też szeregowo z midbasami. (nie kupilem jeszcze zwrotnicy)

0
  • Pomocny post
    #8 14 Sty 2005 22:40
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

piotrekwawa1 napisał:
    Wtedy to bas bylby SUPER lecz reszta kulawa a nie oto mi chodzi.

Wcale nie...nie wiem czy to jakis mit czy co...przeciez radyjka maja wzmaki o mocach znamionowych przekraczajacych 20W na kanal to spokojnie starczy na uciagniecie tweeterow i midbasow (ktore tak naprawde w wiekszosci nigdy by nie wytrzymaly "czystych" 20W), widzialem sporo i montowalem osobiscie kilka takich instalacji i to jak bylo slychac zalezalo tylko od operatora radia ;), a pozatym masz niezle radyjko wiec nie wiem w czym problem, wiele osob by Ci pozazdroscilo....

PS. Analogia w domowym sprzecie jest subwoofer, ktory czesto wymaga duzej mocy i najlepiej pracuje oddzielnie z wlasnym wzmacniaczem....a same wzmacniacze do kina domowego maja czesto moce wcale nie duzo wieksze od twojego radia...

0
  • #9 14 Sty 2005 22:50
    piotrekwawa1
    Poziom 11  

Różniaca jednak jest, miałem te same głośniki podłączone do radia potem kupilem wzmacniacz (oszczędności) instalacja i szok gdy słucha się radia to różnicy niema lecz jak sie wlaczy dobre CD no to naprawde slychac.
    Notomiast zgodze sie, ze jak do radia masz podłaczone głośniki a suba do osobnego wzmacniacza to bedzie OK!

Moze kupic nastepny wzmacniacz ;) ale wtedy "pakujesz się i wypad" tak powie Żona już na mój pomysł z subem patrzy bardzo niechętnie. Dobrze, że wszystko to staram się robić sam i rożłożone w czasie

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #10 15 Sty 2005 12:00
    renard m.
    Poziom 21  

SPEAKERS_XP napisał:
    (ktore tak naprawde w wiekszosci nigdy by nie wytrzymaly "czystych" 20W)

...nie wiem o czym tu mowa...wiekszosc, juz srednich glosnikow 165mm pracuje znakomicie juz od 40W rms !!! - a tak poza tym to nie widzialem jeszcze radia z moca 4x20 Watt rms ?

Do autora tematu: wyciagajac "kwintesencje" z powyzszej dyskusji proponuje: przod zostawic tak jak jest tzn. przez wzmacniacz, tyl odpiac od wzmaka i podpiac to do radia ( z 13-ek nie wycisniesz i tak duzo soku, wiec mozna je potraktowac tylko jako tlo muzyczne dla osob siedzacych z tylu) a na miejsce 13-ek : rozpietego suba. Nastepnie "faderem" w radiu i pokretlem czulosci we wzmaku tak wszystko zestroic aby przede wszystkim slychac bylo przod, nastepnie uzupelnic bas subem, a te trzynastki potraktowac faderem tak, aby siedzac z tyl miec mimo wszystko wrazenie przestrzennosci (nie moga byc dla pasazera bardziej slyszalne niz przod)...i to chyba juz wszystko...aha, jak zona sie juz troche uspokoi to musisz pomalu myslec o nowych glosnikach na przod - z blaupunktow nie wycisniesz zbyt wiele ( jesli twoj RTO, to jeden z tych terminatrow...to nie spodziewaj sie tez zbyt wiele...:( - ma co najwyzej 4x35 rms) ...pozdr.R.

P.S. co mi jeszcze w ostatniej sekundzie przyszlo do glowy to to, aby te 13-ki przenies jako dodatkowe kickery na przod...ale to pewnie za duza inwestycja czasowa dla ciebie :)

0
  • #11 15 Sty 2005 12:09
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

renard m. napisał:

...nie wiem o czym tu mowa...wiekszosc, juz srednich glosnikow 165mm pracuje znakomicie juz od 40W rms !!! - a tak poza tym to nie widzialem jeszcze radia z moca 4x20 Watt rms ?

Wszytskie radia teraz produkowane maja w sobie kosci tdaXXXX ktore sluza jako wzmacniacz. Przy 10%THD(troche sporo ale tak podaja) wyciagaja od 20 do 35W RMS na kanal, podana na panelu moc np. 4x45W to moc maksymalna, zajrzyj do obojetnie jakiej instrukcji to zobaczysz ze mam racje...A glosniki 16.5 cm rzadko dobrze pracuja przy znamionowym 40W RMS...musza byc to dosc dobre przetworniki...
    Pamietajmy ze do glosnika o mocy np. 40W RMS zaleca sie wzmacniacz 20-30W...

Update: tez nie chce zasmiecac tego forum niepotrzbnymi postami, mam pewne doswiadczenie z glosnikami i ogolnie akustyka, ale przeciez kazdy moze miec swoje zdanie....do tego jest forum - wymiana opinii
    Pozdr

0
  • Pomocny post
    #12 15 Sty 2005 12:12
    renard m.
    Poziom 21  

Do Speakers: nie chce mi sie z Toba klocic...pisz sobie co chcesz :)

ale jednak cos napisze...kosci z seii tdaxxxx sa wydolne ale co z ich zasilaniem ??? 120Watt rms oznacza co najmniej 200-240 w szczycie!!! jesli masz jakies podstawy z fizyki to policz sobie czy wytrzymalby to zintegrowany z radiem bezpiecznik 10A - juz teraz wiesz co napisales ?

Wzmacniacz powinen byc zawsze mocniejszy od glosnikow, a szczegolnie w samochodzie poniewaz:

a) nie bedzie musial pracowac w twmperaturach granicznych
    b) przy maksymalnym wysterowaniu tranzystorow moze dojsc do sytuacji ze na glosniki przedosatanie sie duzo wieksza dawka pradowa niz moc owego tranzystora...( jesli jestes fanem caraudio - to zapewne wiesz ze glosniki umieraja na "za malo" mocy - nie na "za duzo"
    c) zwroc uwage na znieksztalcenia przy glosnym sluchaniu muzyki...co wynika ze slabego zasilacza w prawie wszystkich dostepnych wzmakach...

0
  • #13 15 Sty 2005 12:27
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

W moim radyjku jest 15A...Propo samych tda to wiadomo jakie one sa, tez nie jestem ich fanem ale podaje dane z ich specyfikacji. Moc maksymalna jest podawana dla maksymalnego napiecia dopuszczalnego dla ukladu scalaka (z reguly 18V), dlatego w samochodzie nie uslyszy sie wiecej niz te 20-35W(najczesciej 4x25)....

Masz w kilku kwestiach calkowita racje, i nie bede tego podwazal...
    Mysle ze bez sensu jest nasza wymiana zdac, jak cos to najwyzej na pw, bo i tak nie piszemy na temat ;).Pozdr

0
  • #14 15 Sty 2005 12:31
    renard m.
    Poziom 21  

ok, rowniez proponuje ochlonoc i przejsc do obowiazkow codziennych...pozdr. :sm28:

0
  • #15 16 Sty 2005 12:20
    piotrekwawa1
    Poziom 11  

podsumowanie ;)

Wypne na razie tyl i podlacze suba sprawdze jak gra w mostku dwóch kanałów, potem jak kupie zwrotnice do suba (cały czas nie wiem jaka kupic czy 8Ω czy moze być 4Ω) to podłacze to w tri-mode z tyłem i zobaczę.

Obawiam się, że w opcji bez tylu mocno ucierpi scena muzyczna. (tyłu nie podepnę do radia duzo pracy ;) Wydaje mi się, że w tym układzie SUB zagłuszy przednie głośniki. (zobaczymy)

Co do głośników Blaupunkta kolega jest w dużym błędzie, napewno nie jest to Hertz czy Focal. Natomiast z doświadczenia wiem, że głośniki Blaupunkta sa znacznie lepsze od konkurencji w danym przedziale cenowym. Wiem bo sprawdzałem. Szczególnie polecam taką XL takie ze srebrnymi membranami 92 do nawet 94db Super nawet bez wzmacniacza

Co do wzmacniacza RTO to ma on 4x75W nie jest to zabaweczka w stylu .... no niewiem czego ;). Ale prawdziwy wzmacniacz "made in germany".

Pozdrawiam

PS.

Moze powiecie jaka ma byc ta zwrotnica? 8Ω czy 4Ω do 8Ω Suba (chyba 8Ω? Chcialem kupic na Allegro Janbo ale sa 4Ω i sprzedawca twierdzi, ze bedzie ok! Kłamie jak pies czy nie?

0
  • Pomocny post
    #16 16 Sty 2005 15:27
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

4Ohm do 8Ohm sie od biedy nadaje, tyle ze odciecie bedzie na wyzszej czestotliwosci (nawet 2x wyzszej), wiec bedzie wiecej srednio-niskich tonow.

PS. Te metalizowane glosniczki moze i maja duze SPL ale pamietaj ze mierzone jest to z reguly przy 1kHz i nijak sie to ma do basu, pozdr

0
  • Pomocny post
    #17 16 Sty 2005 17:05
    renard m.
    Poziom 21  

Do piotrekwawa1: to tez jeden z produktow : "made in Germany" ...nic dodac - nic ujac...jest po prostu lista produktow, ktorym absolutnie nie mozna wierzyc...a RTO jest niestety jednym z nich i mowie to z prawdziwa przykroscia, bo wiem ze kupujac ten wzmacniacz myslales ze kupujesz cos dobrego...:(

0
  • #18 16 Sty 2005 19:43
    piotrekwawa1
    Poziom 11  

OK!
    Zwrotnice kupie 8Ω wzmacniacz wywale ;) i kupie Steg (chyba tak to sie nazywa) A tak powaznie to porównując stopien zniekształcen wzmacniacza radiowego do Rto to Rto mi w zupełności starcza jest tak jak być powinno.
    Ostatnio mialem przyjemnosc jechac i sluchac muzyki autem przstosowanym do zawodów CAR AUDIO. Deck, wzmacniacze skrzynia potężna, dwa alternatory, kondensatory itp. To był wstrząs włosy na głowie przesówało ciśnienie przy dzwieku czystym i bez zniekształceń.

Ale to nie jest moj cel.

Ja chce sobie posłuchac muzyki

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #19 16 Sty 2005 20:11
    renard m.
    Poziom 21  

Jesli patrzysz na brzmienie, to idealem bylaby dla Ciebie koncowka mocy malo znanej firmy uDimension (mikro-diension)...jest to referencja jesli chodzi o brzmienie i cena tez przystepna, ale nie wiem czy dostepna w Polsce...pozdr.R.

Jesli jednak nie jestes fanatykiem "tysiecy watow" to bedziesz zupelnie zadowolony z koncowki Helixa - brzmia bardzo czysto...

0
  • Pomocny post
    #20 16 Sty 2005 21:58
    Pre100n
    Poziom 16  

mam pytanie a raczej propozycje ... moze zamiast odlaczac tyl od wzmaka lepiej kupic 2 zwrotnice 3-drozne ... niskie puscic na suba a srodek na 13? ... moim zdaniem najlepszy efekt dalo by (pomijajac wymiane wzmacniacza) zalozenie zwrotnicy aktywnej. Przeciez 13 i tak basu nie przeniosa wystarczajaco wiec lepiej dobrze zagospodarowac srodek pasma a dolne pasmo na suba. zwrotnica aktywna da ci dodatkowa mozliwosc podzialu pasma i regulacji natezenia sygnalu w danym pasmie

0
  • #21 16 Sty 2005 23:07
    piotrekwawa1
    Poziom 11  

Tak masz całkowitą racje zastanawiałem sie nad zwrotnica trzy drożną lecz trzba wydać dodatkowe 85zł do tego dwa głośniki nisko tonowe mam w jednej obudowie wiec bedzie stereo w obudowie nie wiem jaki to da efekt.
    Zwrotnica aktywna tak dobry pomysl na Allegro ktos nawet sprzedawal RTO ;) za jakies grosze, nigdy czegoś takiego nie instalowałem wiec przeraziła mnie liczba pokreteł, pstryczków i wyjsć/wejść

pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #22 16 Sty 2005 23:15
    renard m.
    Poziom 21  

Pre100n napisał:
    mam pytanie a raczej propozycje ... moze zamiast odlaczac tyl od wzmaka lepiej kupic 2 zwrotnice 3-drozne ... niskie puscic na suba a srodek na 13? ... moim zdaniem najlepszy efekt dalo by (pomijajac wymiane wzmacniacza) zalozenie zwrotnicy aktywnej. Przeciez 13 i tak basu nie przeniosa wystarczajaco wiec lepiej dobrze zagospodarowac srodek pasma a dolne pasmo na suba. zwrotnica aktywna da ci dodatkowa mozliwosc podzialu pasma i regulacji natezenia sygnalu w danym pasmie

Wracamy do sedna, a mianowicie: za duzo odbiornikow do tego kaloryferka...ten wzmacniacz jest w stanie ledwo uciagnac 4 pojedyncze glosniki, wiec jak mu zapniesz suba rownolegle z trzynastkami to sub "ukradnie" w impulsie caly prad z przetwornicy, tak wiec ucierpia wszystkie glosniki...
    W tanich wzmacniaczach podstawowym problemem jest wlasnie przetwornica. Jest ona (a przynajmniej powinna byc :) ) najdrozszym elementem wzmacniacza i dlatego tu oszczeda sie w produktach "noname" najbardziej...nawet gdy zamontowane sa nienagorsze tranzystory mocy to wlasnie tania i okrojona przetwornica staje sie waskim gardlem systemu, w wyniku czego tranzystory moga dostawac nawet polowe wymaganego napiecia (pradu)...Na zalaczonym zdjeciu widac dokladnie jak wyglada przetwornica ktora "na oko" moze zasilic 100-150 Watt a producent pisze 1000...komentowac tego chyba nie trzeba. Pozdr.R.

0
  • Pomocny post
    #23 17 Sty 2005 11:10
    Pre100n
    Poziom 16  

ale zwroc uwage na fakt ze kolego piotrekwawa1 pisze ze jego wzmak chodzi na 1/4 mocy czyli zapas jest jeszcze spory. a 100-150 watt to jakby nie spojzec na to ... calkiem spora moc (1000 to on moze i ma ale w pmpo (jakkolwiek ktos to okreslil)przy 2 ohm:) ) .... moim zdaniem kupno zwrotnicy moze pomoc chociaz wiadomo ze jeszcze bardziej pomoze nowy wzmak ... ale przy takim zapasie mocy powinno to zagrac przyzwoicie ... a instalujac zwrotnice aktywna z filtrem gorno i dolno przepustowym dodatkowo odciazasz wzmacniacz i suba z tonow ultraniskich i masz mozliwosc regulacji "glosnosci" poszczegolnych glosnikow twojego systemu.

0
  • Pomocny post
    #24 17 Sty 2005 17:58
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

piotrekwawa1 napisał:
    dwa głośniki nisko tonowe mam w jednej obudowie wiec bedzie stereo w obudowie nie wiem jaki to da efekt.
    pozdrawiam

Jak zdecydujesz sie na zwrotnice to nie martw sie o efekt...stereo jest odczuwalne wlasciwie tylko dla tonow srednich i wysokich, bedzie OK,basy sa bardzo zblizone dla obu kanalow, a z reszta i tak ma grac w bagazniku...

PS. Wg mnie stosowanie skomplikowanych (aktywnych) zwrotnic w "amatorskich" warunkach jest troche bez sensu...dodatkowe udziwnienia....

Tak mi teraz przyszlo do glowy ze mozna zrobic bardzo prosta zwrotnice samemu, a mianowicie podlacz pod te 13 do przewodu plusowego po kondziorku najblizszym co do wartosci 80uF lub troszke mniejsze dla wyzszej czestotliwosci odciecia, spowoduje to odciecie czestotliwosci ponizej ok. 500Hz ze spadkiem -6db (byc moze bedziesz musial zmienic sfazowanie tych glosnikow(zamienic "+" z "-" przy wzmaku)), wtedy spokojnie mozesz laczyc z glosnikami od suba na 2 Ohmy i pod wzmak....

0