Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena do DVB-T -RTCN w Rachocinie, odległość 42 km

Kiero123 11 Jun 2012 18:17 3794 19
    Kiero123
    Level 9  
    Witam!
    Mieszkam w Brodnicy (kuj.-pom.), sygnał odbieram z RTCN w Rachocinie (42 km). Moja "instalacja antenowa" to pokojowa antena firmy Zehnder. Według niektórych źródeł w takich warunkach antenka nie powinna nic odbierać, jednak ja odbieram wszystkie MUX-y, jednak 100% jakość mam tylko na MUX2, przy pozostałych 1. i 3. jakość bardzo skacze, pojawiają się artefakty, a niekiedy obraz całkowicie ginie. To skłoniło mnie do zastanowienia się nad kupnem anteny kierunkowej, jednak nie wiem czy przy takiej odległości powinienem zastosować jakiś wzmacniacz, czy jednak zrezygnować z tego typu rzeczy. Czy taka antena by wystarczyłaby do dobrej jakości nawet przy złej pogodzie: https://obrazki.elektroda.pl/5939259300_1339511648.jpg ? A może wystarczy zwykła siatkowa ze wzmacniaczem? Jakimi kryteriami kierować się przy zakupie takiej anteny?
    Z góry dzięki :)

PS: Zastanawia mnie fakt, że przez pierwszy tydzień od włączenia MUX1 (01. 06), na wszystkich jakość była 100%.

Link do "fotosika" proszę wykasować a obrazek wkleić zgodnie z zaleceniami na tym Forum : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html .
    [SP5ANJ]
    Lee.LW
    Level 24  
    Witam!
    Będzie dobra, do puszki włóż symetryzator na pasmo UHF (k.21-69).
    Równie dobra będzie antena Yagi np. ATZ-19, też z symetryzatorem (tańsza i wykonana dosyć solidnie).
    Pozdrawiam,
    Lee
    Krzyk2
    Level 11  
    zwykla siatkowa starczy spokojnie > Ludzie wydaja kase na dziwne caa ale to bzdura i glupota
    Kiero123
    Level 9  
    No i zakupiłem tą siatkową za propozycją kolegi powyżej i sprzedawcy ze sklepu.
    I nie wiem czy dobrze zrobiłem.
    Jak już wcześniej pisałem: Brodnica, sygnał z Rachocina (42 km w linii prostej), pierwsze piętro (ok. 10m) i teraz parametry odbioru na siatkowej:
    - MUX1 - siła:70% jakość:100%
    - MUX2 - siła:20-25% jakość:100%
    - MUX3 - siła:0-5% jakość:0-10%
    Na pokojowej miałem:
    - MUX1 - siła:80% jakość:50-100%
    - MUX2 - siła:80% jakość:100%
    - MUX3 - siła:80% jakość:50-100%
    Do kupna innej anteny skłoniło mnie to, że nieraz na MUX 1.i 3. były całkowite zaniki sygnału.
    OBECNA INSTALACJA:
    Antena firmy "Tamiza",
    kabel "Drutplast", śr. 7,5mm, dł. 10m
    zasilacz marki "Kemot"

Najbardziej dziwi mnie to, że pokojowa odbierała lepiej niż siatkowa. Jeśli ma to znaczenie to teren przed blokiem jest zadrzewiony, satelita nie odbiera. Tyle, że próbowałem również w przerwie między drzewami i bez zmian.
    Można coś jeszcze zrobić by odbiór był lepszy?? :?
    kizek
    Level 35  
    Jak wygląda sprawa zamontowania anteny na dachu?
    Krzyk2
    Level 11  
    A jaką plytke dal ci do srodka?? ja osobiscie montuje rozne rodzaje o roznym wzmocnieniu , i mam nadz ze zasieg ustawiasz wg tunera tak?
    User removed account
    Level 1  
    Krzyk2
    Level 11  
    tak czy inaczej masz cos nie tak bo mux 1i2 maja po 100kw natomiast mux 3 ma 20 wiec cos te wyniki ktore masz sa z lekka przeklamane nie wiedziec czemu a jaki zasieg masz na bydgoszcz???
    Kiero123
    Level 9  
    kizek wrote:
    Jak wygląda sprawa zamontowania anteny na dachu?

Antena jest na balkonie na mocnym dobrze wysuszonym kiju dębowym.
    Krzyk2 wrote:
    A jaką plytke dal ci do srodka?? ja osobiscie montuje rozne rodzaje o roznym wzmocnieniu , i mam nadz ze zasieg ustawiasz wg tunera tak?

Płytka: https://obrazki.elektroda.pl/1906319900_1339854732.jpg .Tak, według tunera w TV.
    _cheetah_ wrote:
    To wygląda całkiem tak, jakby wzmacniacz w antenie siatkowej był nie zasilony.

• Sprawdź, czy w zasilaczu antenowym świeci się dioda LED (czerwony lub zielony kolor). Jeśli się nie świeci - uszkodzony jest zasilacz (mniej prawdopodobne) lub masz zwarcie na wtyczce antenowej lub w złączu przy wzmacniaczu - zwykle druciki oplotu z kabla antenowego dotykają żyły środkowej kabla antenowego.

• Jeśli dioda LED się pali to może być źle założone któreś ze złącz (zwykle wtyczka antenowa zasilacza przy TV). Może być też uszkodzony kabel (nieciągłość żyły środkowej lub ekranu) albo uszkodzony wzmacniacz.
    Więc posprawdzaj na początek złącza. Jak nie masz pewności - poodcinaj je i załóż raz jeszcze.

Zasilacz działa. Świeci się dioda, a gdy go odłączę, sygnału w ogóle nie ma. Zwarcia też nie ma bo dokładnie sprawdzałem czy druciki z żyłą się nie stykają.
    Jednak zaniepokoiła mnie wtyczka końcowa, która jest podłączana do TV. Ten środkowy bolec jest strasznie luźny, jak się potrząśnie to lata na boki, więc może tu jest pies pogrzebany. W sklepie powinien mi go bezproblemowo wymienić.

Krzyk2 wrote:
    tak czy inaczej masz cos nie tak bo mux 1i2 maja po 100kw natomiast mux 3 ma 20 wiec cos te wyniki ktore masz sa z lekka przeklamane nie wiedziec czemu a jaki zasieg masz na bydgoszcz???

A dlaczego? No właśnie z MUX3, czyli najsłabszym jest największy problem. A do nadajnika Bydgoszczy jest 90km, więc...
    User removed account
    Level 1  
    Kiero123
    Level 9  
    _cheetah_ wrote:
    Odbierasz na TV czy dekoderze (jakim)?

Na TV, dokładnie LG 32LD465...
    Krzyk2
    Level 11  
    Wymien wtyczke koniecznie a jesli chodzi o sciaganie z bydgoszczy to nie patrz na odleglosc bo czasem jest tak ze z dalszej odleglosci lepiej sciaga niektore kanaly , a jezeli zmiana wtyczki nie pomoze to zawsze mozesz wstawic mocniejszy wzmacniacz np swa-9701 lub swa-5555 sam czasem takie montuje u klienta jak mieszka w jakiejs miejscowosci gdzie slonce nie dochodzi
    LeDy
    Level 43  
    Kiero123 wrote:
    I nie wiem czy dobrze zrobiłem.- MUX1 - siła:70% jakość:100%
    - MUX2 - siła:20-25% jakość:100%
    - MUX3 - siła:0-5% jakość:0-10%
    Na pokojowej miałem:
    - MUX1 - siła:80% jakość:50-100%
    - MUX2 - siła:80% jakość:100%
    - MUX3 - siła:80% jakość:50-100%
    To, że kupiłeś to dobrze ale jak poskładałeś , połączyłeś to już widać przekracza twoje możliwości. Te anteny, mimo opinii o nich, wymagają jednak pewnej wiedzy. U mnie na symetryzatorze z odległości ok. 64km śmiga aż miło.
    Kiero123
    Level 9  
    Największej wiedzy to wymaga chyba przyłączenie kabla do płytki i odpowiednie ulokowanie jej w puszce. Więc, kabel przygotowany jak pod wtyczkę F, pod pierwszy zacisk (od krawędzi) zaciśnięte druciki oplotu, pod drugim zaciskiem (między taką charakterystyczną blaszką na śrubce) żyła środkowa. Tak przygotowaną płytkę włożyłem pod te pręty od anteny i dopiero śruby. I zamykamy puszkę.
    I co umiem, czy nie?
    LeDy
    Level 43  
    Kiero123 wrote:
    Największej wiedzy to wymaga chyba przyłączenie kabla do płytki i odpowiednie ulokowanie jej w puszce. Więc, kabel przygotowany jak pod wtyczkę F, pod pierwszy zacisk (od krawędzi) zaciśnięte druciki oplotu, pod drugim zaciskiem (między taką charakterystyczną blaszką na śrubce) żyła środkowa. Tak przygotowaną płytkę włożyłem pod te pręty od anteny i dopiero śruby. I zamykamy puszkę.
    I co umiem, czy nie?
    Jeszcze tego nie wiem.
    Kiero123
    Level 9  
    Wymieniłem dzisiaj zasilacz na nowy, z solidną wtyczką i wszystko w największym porządku, do czasu... Kiedy już miałem zamiar ostatecznego mocowania anteny zauważyłem, że gdy poruszy się kablem przy puszce, następują straszne wahania jakości i siły. Otworzyłem puszkę, posprawdzałem czy druciki nie stykają się z żyłą główną, po dokręcałem zaciski i po tych czynnościach antena w ogóle nie odbierała, jakby nie była podłączona. Jeszcze raz powtórzyłem poprzednią czynność, całkowicie odłączyłem kabel i jeszcze raz go przymocowałem i znów było wszystko dobrze. Jednak gdy chcę przywiązać kij od anteny (po którym ciągnie się przymocowany kabel) za pomocą kabla (w izolacji) sygnał całkowicie zanika. Gdy zginam kabel, ruszam go (obojętnie w jakim miejscu) efekt jest podobny. Gdy kabel jest niedotykany: MUX 1 i 3 - siła 96%, jakość 100%(stabilne), MUX2-siła 60%, jakość 50%-90%(obie wartości bardzo skaczą). Czy to oznacza, że kabel jest do niczego? Zaznaczę, że taki sam kabel mam do satelity i jest wszystko w porządku.
    Coś mam pecha z ta anteną :roll:
    LeDy
    Level 43  
    Z dnia dzisiejszego. Antena siatkowa ze wzmacniaczem bez ekranu ( to moja nowość z antenami siatkowymi na moim terenie) siła i jakość z odległości ponad 60km z dwóch kierunków 100% i 100%. TV LG. Wzmacniacz SWA 2000 kabel RG6 Quad Maxcable http://www.bowi.com.pl/karty-katalog/000523.pdf
    Jednak sobie nie radzisz.
    Kiero123 wrote:
    Coś mam pecha z ta anteną :roll:
    To nie pech a brak wiedzy o tym co się robi.
    Kiero123
    Level 9  
    No ale to chodzi Ci o to, że jest zły wzmacniacz i kabel, bo nie miałem wiedzy(którą Ty niewątpliwie posiadasz) jakie kupić, czy nie mam wiedzy takiej jak Twoja i nie umiem anteny poskładać do kupy? To napisz co można zrobić, a nie piszesz o tym jakie to anteny montujesz (bo chyba o tym mowa w pierwszym zdaniu).
    LeDy
    Level 43  
    Chodzi mi o to , że jak się wie co się robi to się nie pyta o takie pierdoły. Sprawdza się czy coś luźne, pęknięte, wymienia się kabel jak zły, mierzy się itp. a nie wciąż pyta. Chyba proste?

Kiero123 wrote:
    I nie wiem czy dobrze zrobiłem.
    Najbardziej dziwi mnie to, że pokojowa odbierała lepiej niż siatkowa.
    Ja kupuje i wiem , żę robie dobrze. Jak pokojowa lepiej to chyba logiczne, że coś nie tak zrobione bo powinno być tylko lepiej. Mój wpis świadczy o tym co można uzyskać na antenie siatkowej. Na wzmacniaczu mierzy się napięcia i wiadomo czy sprawny.
    mateusz33
    Level 13  
    Polecam kupić Ci http://allegro.pl/antena-telewizyjna-ax-900-ax900-opticum-dvb-t-i24008034.html
    Sam ja niedawno kupiłem i jestem zadowolony,
    Tez jestem z kuj-pom, sygnał odbieram z Rachocina(płock) odległość ok 68 km.
    Programy mam ze wszystkich mux'ów- 21 z czego jeden jest zakodowany,nie mam żadnych przycięć obrazu,czy to deszcz czy inne warunki atmosferyczne,
    Nie wiem czy to też istotne lecz ja jeszcze dokupiłem do niej dekoder. choć myśle ze to większego znaczenia nie ma czy przez dekoder czy już wbudowane dvb w telewizorze.
    Pozdrawiam

Regulamin pkt 3.1.18 . [SP5ANJ]