Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inna częstotliwość odświeżania w systemie, a inna w sterowniku grafiki

nezumi1 12 Cze 2012 01:20 976 1
  • #1 12 Cze 2012 01:20
    nezumi1
    Poziom 7  

Szukam rozwiązania problemu, jaki mam z dynamicznymi cieniami w grach.

Po wykluczeniu przyczyn natury sprzętowo/sterownikowych, wszystkie podejrzenia padły na monitor.

Zacząłem się zastanawiać, kiedy tak naprawdę po raz pierwszy zaobserwowałem kanciaste cienie. To było, kiedy zmieniłem leciwego Radeona x1300 na x1950, który nie posiadał portu VGA. Mój ekran to Asus VW202S, który z kolei nie ma DVI. Pozostało mi użyć przejściówki. Od tej pory miałem problemy z ustawieniem natywnej rozdzielczości 1680x1050 (ekran był zwężony o czarny pas po prawej stronie). Po dość długiej zabawie sterownikami udało mi się przywrócić wyświetlanie standardowej rozdzielczości w standardowy sposób. Problem powrócił po przesiadce na 7800GS, która, mimo posiadania portu VGA, również na dzień dobry poczęstowała mnie tym problemem z rozdzielczością. Tym razem wiedziałem już jak to naprawić, więc nie było problemu. Od tamtej pory zmieniły się wszystkie części, poza monitorem.

Pamiętam, że właśnie po przesiadce na x1950 zaobserwowałem w pierwszym Modern Warfare te błędy w wyświetlaniu cieni. To był jeszcze stary port AGP i nie przejąłem się tym, ważne, że w ogóle jakoś chodził

Teraz, kiedy ząbkowane cienie są moim utrapieniem, zacząłem intensywnie szukać przyczyny. Zauważyłem, że intensywność zjawiska rośnie wraz ze zwiększaniem w opcjach gry częstotliwości odświeżania obrazu.

Podjąłem trop. Możliwe, że przejściówka D-SUB/DVI pozmieniała w ustawieniach monitora coś więcej, niż dziwaczna standardowa rozdzielczość.

CCC wskazuje, że odświeżanie jest ustawione na 60MHz, a więc w porządku. Schody zaczynają się gdzie indziej. Mianowicie nie można zmienić żadnych opcji dotyczących odświeżania (tzn. można, ale po kliknięciu "zastosuj" - wracają do poprzedniego stanu). Chciałbym na przykład zmienić maksymalną dopuszczalną wartość odświeżania z 75MHz (w grze na takim ustawieniu zjawisko poszarpanych cieni jest bardzo silne) na 60MHz - nie mogę.

Jeszcze dziwniejsze natomiast jest to, że zarówno ustawienia ekranu poza sterownikiem karty, jak i DxDiag wskazują, że obecnie odświeżanie ustawione jest na 59MHz, której to wartości oczywiście nie można zmienić (są tylko dwie opcje - 59 i 60MHz), bo z powrotem wraca na 59.

Dlaczego system wyświetla inną wartość odświeżania, niż sterownik karty graficznej i nic nie można zmienić? A może to normalne? Czy to może być źródłem problemów w wyświetlaniu grafiki?

0 1
  • #2 12 Cze 2012 02:17
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Odświeżanie dotyczy ekranów CRT a nie LCD. Do tego niezbyt uważnie obserwujesz ponieważ popełniłeś wiele razy ten sam błąd, mianowicie jednostka w której mierzy się odświeżanie ekranu to Hz czyli Hertz a nie MHz czyli megaherce.

0