Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie główne LED - poddasze

jarecki221 12 Cze 2012 08:48 3179 8
  • #1 12 Cze 2012 08:48
    jarecki221
    Poziom 8  

Witam,

Jestem w trakcie adaptacji poddasza. Z racji ograniczonej wysokości zdecydowałem się na oświetlenie żarówkami LED.

Mam jednak parę wątpliwości/problemów więc proszę o pomoc.

Cała instalacja poprowadzona jest na 230V , gniazda GU10.

1. W jednym z pokoi (4 pkt oświetlenia) z nie wiadomych powodów mogę podłączyć tylko dwie żarówki, w momencie podłączenia trzeciej i czwartej żadna nie świeci. gdy zostawię dwie, świecą ale bardzo słabo.

- nie jest to na pewno kwestia żarówki gdyż sprawdzałem ja i w innym punkcie świeci bardzo dobrze.

2. W innym z pokoi sytuacja jest trochę inna. 5 punktów, połączyłem wszystkie i teoretycznie jest OK. Jednak w chwili gdy chciałem porównać inna żarówkę i wymieniłem jedną standardową żarówkę LED na SMD nie świeciła.

Proszę o pomoc gdzie może być błąd. Niestety jestem laikiem jeśli chodzi o elektrykę. Oprawki łączone są na jednej "żyle".

Nie wiem czemu w niektórych miejscach nie można połączyć więcej punktów bądź światło jest bardzo słabe.

Pozdrawiam

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 12 Cze 2012 08:58
    whyki
    Poziom 21  

Spróbuj tam gdzie słabo świeci podłączyć żarówkę nie ledową (halogen lub zwykłą) i sprawdzić czy świeci. Jeśli nie znaczy że masz bardzo "słabą" instalację (uszkodzony wyłącznik, źle spięte przewody, przełamane przewody itp.)

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 12 Cze 2012 09:41
    Bishcobt
    Poziom 9  

Witam Szanownych Forumowiczów,

jarecki221 napisał:

W jednym z pokoi (4 pkt oświetlenia) z nie wiadomych powodów mogę podłączyć tylko dwie żarówki, w momencie podłączenia trzeciej i czwartej żadna nie świeci. gdy zostawię dwie, świecą ale bardzo słabo. [...]

Oprawki łączone są na jednej "żyle". [...]

Nie wiem czemu w niektórych miejscach nie można połączyć więcej punktów bądź światło jest bardzo słabe.

A kolega czasem nie łączy szeregowo tych żarówek (zamiast równolegle)?

0
  • #4 12 Cze 2012 09:44
    krzysztofh
    Poziom 29  

Ja bym zaczął od sprawdzenia instalacji. Do tego celu należy użyć zwykłych żarówek na 230V, bo jak sądzę nie posiadasz bardziej specjalistycznych mierników.
    Jeżeli nie czujesz się na siłach, to może poproś jakiegoś elektryka bo zabawa z napięciem 230V jest bardzo niebezpieczna i może zagrażać zdrowiu lub życiu.
    Zabrzmiało to może jak slogan z reklamy leków ale z prądem nie ma co żartować, szczególnie jak się ma o tym blade pojęcie.
    Podłączając żarówki sprawdzisz czy instalacja przewiduje jednoczesna pracę żarówek (4), czyli że przewody są połączone równolegle, bo z Twojego opisu można wyciągnąć inne wnioski.

0
  • #5 12 Cze 2012 11:59
    jarecki221
    Poziom 8  

Dzięki za rady. Sprawdzę instalację normalną żarówką.

Jeśli chodzi po połączenie - do poprowadzonego kabla dwużyłowego wpinam oprawki GU10 łącząc je z jedną żyłą ( "przedłużając ją).

Z racji, że nie jestem fachowcem wszystko robię przy wyjętych bezpiecznikach.

0
  • #6 12 Cze 2012 13:00
    whyki
    Poziom 21  

Każda oprawka powinna być wpięta jednym zaciskiem do przewodu brązowego a drugim do niebieskiego. Nie należy wpinać ich tak jak lampki choinkowe (pomiędzy oprawkami jest jeden przewód) Powinny być podłączone jak szczeble w drabinie - każda oprawka wpięta pomiędzy kable zasilające.

0
  • #7 12 Cze 2012 18:00
    jarecki221
    Poziom 8  

Łącze je za pomocą kostek. Nie bardzo widzę możliwość wpięcia oprawki w oddzielne kable. Chyba, że są kostki "trójniki" i takich należy używać.

0
  • #8 12 Cze 2012 19:17
    whyki
    Poziom 21  

Nie wiem czy ten rysunek Ci coś powie, ale porównaj go z Twoją instalacją. Przewody możesz przykręci 2 do jednego zacisku oprawki, albo użyć złączek.
    Oświetlenie główne LED - poddasze
    Sorki za jakoś.

0
  • #9 19 Cze 2012 18:14
    jarecki221
    Poziom 8  

Wielkie dzięki za wszystkie rady, oświetlenie działa jak należy. Faktycznie podłączyłem w kostki oba przewody i wszystko gra.

Obecnie mam jeszcze jeden problem. Nie będę zakładał nowego wątku.

Muszę połączyć 4 żarówki oraz 2 włączniki schodowe. Przewody są połączono z puszkami jednakże nie są złączone między sobą. Obecnie po prostu zwisają mi dwa 3-żyłowe kable.

Proszę o pomoc jak się do tematu zabrać. Jak połączyć kable z sobą oraz z żarówkami.

POZDRAWIAM

0