Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór anteny siatkowa kierunkowa a może szerokopasmowa

12 Cze 2012 10:30 2930 8
  • Poziom 8  
    Wiam
    Bardzo prosze o pomoc przy doborze anteny TV, mam działke w Kroczewie okolice Zakroczymia, 10km od Nowego Dworu.
    Diałka jest w dole więc napewno będę musiał zrobić maszt, ale nie mam pojęcia jaką antene zakupić siatkową, kierunkową a może szerokopasmową?
    Z góry dziękuje za każdą podpowiedz
  • flexghzflexghz
  • Moderator
    Na pewno musi to być antena bez wzmacniacza.
    Każda antenę dobiera się do określonych warunków. I nie należy instalować anten zrobionych ze stali z uwagi na korozję.
  • Poziom 8  
    Czemu bez wzmacniacz? Myślałem że ze wzmacniaczen będzie lepsza.
  • flexghzflexghz
  • Moderator
    Złe nawyki z odbioru analogowego.....
    Do odbioru służy antena a nie wzmacniacz.
  • Poziom 8  
    Dodam że telewizor jest kineskopowy bez żadnego modemu cyfrowego jeżeli to ma jakieś znaczenie.
  • Moderator
    Wystarczy prosta antena pasywna.
    Ja bym załozyl coś takiego:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-69_dvb-t_A1911.htm z symetryzatorem i dobrym kablem lub:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...zno_-_periodyczna_log_21-69_digital_A4015.htm i ta nie wymaga symetryzatora.
    Obie są zrobione całkowicie z aluminium.
    Do tego i tak potrzebny dekoder, za parę miesięcy znika odbiór analogowy.
  • Poziom 8  
    No tak... Ale w tym sezonie jeszcze pociągne bez dekodera a na przyszły pomyśle o nowym tv, czy jest jakiś złoty środek?
  • Moderator
    Anteny które opisałem będą odbierały to co jest nadawane z Raszyna w pasmie UHF, czyli wszystko z wyjątkiem TVP1. Na kanale 11-tym coś tam będzie widać, ale nie jest to odbiór. Z drugiej strony inwestowanie w antenę na pasmo VHF to rozrzutność.
    Poszukaj, może ktoś ze znajomych ma jakąś starą antenę dowolnego typu, którą możesz użyć teraz, ale docelowo nastawiaj się na odbiór cyfrowy. Po prostu licz pieniądze.

Prosta antena siatkowa np: http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_a_z_symetryzatorem_A0050.htm - to przykład, że można zrobić mocno kompromisową antenę o akceptowalnych parametrach. Będzie odbierała TVP1 (ale bez rewelacji) i prawdopodobnie dość skutecznie DVB-T. Cena niewielka, wymiary i trudność instalacji także. Jest to niewątpliwie najtańsze rozwiązanie do zastosowania w przyszłości.
  • Poziom 14  
    Ja polecam z czystym sumieniem antenę siatkową... Co za tym przemawia:
    - antena siatkowa działa szerzej, tzn. odbiera sygnał z dużo szerszego obszaru niż antena kierunkowa, która działa w ściśle zawężonym obszarze;
    - używając anteny siatkowej możesz odebrać więcej mux-ów niż na antenie kierunkowej, a co za tym idzie więcej programów w zależności od lokalizacji i odległości od nadajnika;
    - np. ja w mojej lokalizacji (okolice Wrocławia) odbieram 4 polskie nadajniki oraz 2 z Czech. Fakt nie z każdego nadajnika mam 100%/100% , ale spokojnie można programy oglądać.

Gdyby antena miała służyć jako nadajnik to zapewne poleciłbym antenę kierunkową z wiadomego powodu, czyli zysku nadawczego, ale tu mowa o odbiorze więc sprawa przedstawia się zupełnie inaczej.

Pozdrawiam

Regulamin pkt 3.1.17. [SP5ANJ]