Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie układem c.o. + cwu zasilanym kotłem gazowym, turbokominkiem i PC

yanick777 12 Cze 2012 14:50 2387 2
  • #1 12 Cze 2012 14:50
    yanick777
    Poziom 1  

Szanowni Państwo,
    jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego (kubatura 550 m³) i stanąłem przed problemem doboru ogrzewania. Pytanie mam następujące, czy istnieje możliwość zaprojektowania układu c.o. + cwu oraz automatyki do niego w oparciu o nast. elementy:
    Kondensacyjny kocioł gazowy jednofunkcyjny, (propan-butan)
    Kominek z płaszczem wodnym 28kW
    Powietrzną pompę ciepła Hewalex WBC 9,5 kW.
    Ogrzewanie podłogowe.
    W założeniu system powinien pracować następująco: w okresie letnim i przejściowym (do temp. +7°C) grzejemy PC, w okresie zimowym turbokominkiem, (piec gazowy zawsze jest urządzeniem zależnym). Wszystkie urządzenia służą do przygotowania cwu i c.o. Istotne kwestie to:
    - aby sterowanie systemem było nieskomplikowane (żeby moja teściowa jak zostanie sama w domu, również sobie poradziła :)
    - czy przeznaczając kominek tylko do podgrzewu c.o., lub PC tylko do przygotowania cwu, znacznie uprościmy system (i tym samym zmniejszymy koszty)?
    - no i podstawowe pytanie, czy taki układ jest sensowny?
    Dziękuję za pomoc i przepraszam za dość lakoniczne przedstawienie problemu.

PS. Oczywiście, jeżeli forumowicze uznają, że jest to rozwiązanie ok i można to zrealizować, jestem gotów zlecić przygotowanie projektu wykonawczego.

Pozdrawiam
    Mariusz Janikowski

0 2
  • Pomocny post
    #2 20 Cze 2012 07:41
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

I coś podobnego widziałem pod Wrocławiem - ale jeszcze był bufor 2000 litrów z kilkoma wężownicami i solary.

Kiedy się tylko chciało to można było palić w kominku bo energia była pompowana do bufora (kominek, pompa, wężownica bufora napełniona jakimś glikolem jak w solarach

jak było słonko to przez następną wężownicę bufora była gromadzona energia solarów

Pompa ciepła pompowała energię w kolejną wężownicę jak w buforze spadała temperatura poniżej 50°C

Ciepła woda CWU była odbierana z następnej wężownicy u samej góry

A cały baniak był napełniony wodą CO do podłogówki i jak spadła temperatura baniaka poniżej 35°C to odpalał się piec gazowy

Wszystkie te układy działają niezależnie i jedynie łączą je wężownice w baniaku bufora, dzięki czemu działa to od kilku lat NIEZAWODNIE.
    dość tanie i proste rozwiązanie - za wyjątkiem ceny tego bufora.
    W twoim wypadku można dać tańszy i mniejszy bufor i mniej wężownic np http://ogrzewnictwo.pl/produkty/noel-wielofunkcyjny-wymiennik-ciepla-700-3w.pdf
    Nie ma żadnej automatyki i nawet babcia teściowej może z tego korzystać :D
    Dzięki tej niezależności, wszystko było dobudowywane w kolejnych latach, najpierw był bufor , kominek, i piec gazowy.

Chyba jest tam jeszcze grzałka elektryczna - przeciw zamarzaniu załączana poniżej 5°C

0
  • #3 22 Cze 2012 15:24
    Castle
    Poziom 8  

Tutaj mógłby zasugerować dwa rozwiązania.
    1. Zbiornik kombinowany o poj. 1000/200 z dwoma wężownicami spiralnymi
    2. Zbiornik buforowy 1000l z jedną wężownicą oraz zbiornik c.w.u. pojemność uzależniona jest od ilości użytkowników oraz rodzaju ilości punktów czerpalnych np.: (prysznic,wanna)

Przy projektowaniu instalacji musisz zwrócić uwagę na prawidłowy sposób podłączania urządzeń. Jeżeli zrobisz to źle system nie będzie działał poprawnie.

0