Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitoring klatki schodowej - dobor rejestratora oraz kamer

mihau87 12 Jun 2012 17:57 4359 6
Optex
 • #1
  mihau87
  Level 11  
  Witam

  Choć posiadamy we wspólnocie kamery i rejestrator 500GB chciałbym rozszerzyć wydajność i podnieść poziom rejestracji.

  Będę potrzebował do tego około 20-30 kamer a nie wiem czy każdy rejestrator przetworzy taką ilość danych na raz. Najlepiej żeby całość zapisywana była na dysku i żeby istniała możliwość aby administrator oglądał to zdalnie bez konieczności chodzenia do komputera na drugim końcu budynku.

  Lepiej kupić rejestrator czy postawić zwykłego PC i zainstalować na nim aplikację a następnie podłączyć go do internetu ewentualnie dokupić dysk sieciowy typu NEC co umożliwi archiwizację nagrań oraz zdalny dostęp do każdego filmu.

  Proszę o pomoc!
  Pozdrawiam
  M
 • Optex
 • #2
  wotik
  Level 20  
  Witam

  Ja bym sugerował pójście w kierunku rozwiązania opartego na rejestratorze. Można to oprzeć np. na rejestratorze 32 kanałowym (np. BCS). Do niego możemy z reguły włożyć jakieś 6-8 dysków np. terabajtowych. Oczywiście do podglądu i zarządzania możemy mieć dostęp zarówno po sieci lokalnej jak i internecie, zarówno przez przeglądarkę jak i dedykowany program.
  Po skonfigurowaniu w zasadzie możemy zapomnieć o całości i tylko od czasu do czasu profilaktycznie rzucić na to okiem.

  pozdrawiam
  Wojtek
 • Optex
 • #3
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  wotik wrote:
  Można to oprzeć np. na rejestratorze 32 kanałowym (np. BCS). Do niego możemy z reguły włożyć jakieś 6-8 dysków
  Pytanie nie związane z tematem - jednak "zżera" mnie ciekawość: czy ktoś zainstalował te 6-8 dysków w rejestratorze BCS? Oczywiście nie chodzi mi o warunki "laboratoryjne", a działającą instalację?

  @mihau87:
  1. W obecnych czasach ;) praktycznie każdy system posiada możliwość zdalnego dostępu poprzez sieć komputerową. Zatem "aby administrator oglądał to zdalnie bez konieczności chodzenia do komputera na drugim końcu budynku" wystarczy takową sieć stworzyć (przewodowa - czyli kabel lub bezprzewodowa). Radzę to jednak zlecić osobie, która posiada przynajmniej podstawową wiedzę na temat sieci komputerowych.

  2. Musisz rozważyć podstawowe kwestie:
  - ilość wejść wideo, które posiada Twój rejestrator; informacja, że masz rejestrator 500GB nic nie wnosi
  - czy chcesz rozbudowywać system na bazie istniejącego rejestratora (duże prawdopodobieństwo, że administrator będzie miał możliwość użycia tylko jednego programu sieciowego do połączenia się z rejestratorami), czy na rozwiązaniu całkiem nowym (dodatkowy system rejestracji rozszerzający możliwości podłączenia kolejnych kamer, nowy system rejestracji w oparciu o nowe urządzenia: np. dwa 16-kanałowe lub jedno 32-kanałowe).

  3. Wybór systemu rejestracji zależy od:
  - zasobności portfela,
  - preferencji użytkownika/instalatora,
  - wiedzy koniecznej do użytkowania urządzenia i rozwiązywania ewentualnych problemów w procesie eksploatacji
  - ...
  Porad, czy ma ty być PC-et czy rejestrator, na tym Forum było bez liku - jednoznacznie nie odpowie Ci nikt.
 • #4
  DIPOL_IP_CCTV
  Level 10  
  Jeżeli system ma ktoś obsługiwać i podglądać co aktualnie się dzieje na terenie osiedla np. portier zdecydowanie doradzałbym rozwiązanie komputer PC+oprogramowanie. Posiada ono dużo większą funkcjonalność niż rejestratory stacjonarne (analiza obrazu, ustawienia uprawnień itp.) do komputera można podłączyć więcej niż jeden monitor co znacznie ułatwia oglądanie monitorowanego terenu. Oprogramowanie NUUO świetnie się do tego celu nadaje http://www.dipol.com.pl/oprogramowanie_nuuo_scb-ip_16_K3116.htm trialową 30 dniową wersję można pobrać ze strony down.dipol.com.pl/IP_Cctv/K3104/ All_Content_3.5.20.zip

  Jeżeli system ma być bezobsługowy proponuję rejestrator, który może obsłużyć nawet 64 kamery Full HD przy 25kl/s. http://www.dipol.com.pl/rejestrator_sieciowy_nuuo_nvr_titan_nt-4040_r__max_64_kanaly__K4204.htm

  Lista obsługiwanych kamer przez rejestrator i oprogramowanie znajduje się na stronie: http://www.dipol.com.pl/monitoring-ip-nvr-nuuo,4695.htm
 • #5
  subo
  Level 12  
  Ja bym sugerował rozwiązanie oparte na rejestratorach (tylko nie BCS, na Boga!) albo serwerowe. Możesz postawić POTĘŻNY komputer, lub zainwestować w serwer już skonfigurowany. Novus posiada platformę sprzętową do tego typu rozwiązań opartą na megamocnym serwerze z darmowym oprogramowaniem NMS. Warto, sprawdzałem, śmiga nieźle.
 • #6
  mikan4
  Level 26  
  System IP raczej do tanich nie należy, do tego trzeba zazwyczaj oddzielną sieć stawiać i konfigurować + sensowny net by się przydał :)

  Proponuję ci BCS/DVS/K2 TECH (ten sam rejestrator różni dystrybutorzy) 32kanały, 25 kl/s, mieści 8 hdd, lan + program dostepowy free, możliwość podpięcia monitora po VGA/BNC/HDMI/ ew. SPOT, można sterować myszką bezpośrednio przy rejestratorze, pilotem z zestawu, po sieci przez explorera lub w dedykowanym programie (PSS). Koszt około 5-6 tysięcy + HDD do tego (proponuję przynajmniej ze 2*2TB włożyć), kamery dowolne, jakieś 600-700TVL. Ewentualnie 2 rejestratory 16-kanałowe - koszt około 5000 zł za komplet bądź mniej, jeśli mają zapisywać z prędkością niższą niż 25 kl/s na kanał.
  W razie pytań służę pomocą.
 • #7
  Adamant_yano
  Level 2  
  @mihau87
  Jeżeli nie chcesz zlecić tego na zewnątrz, tylko wykonać "samoróbkę" to podejdź do tematu starannie.
  Przy 20-30 kamerach raczej poszedłbym w rozwiązania dedykowane a nie samoróbki komputerowe. W obu przypadkach koszt będzie (w zależności od docelowej jakości) najpewniej niemały. Jednak w samoróbce sam bujasz się z awariami gwarancją itp. a przy braku doświadczenia należy się tego spodziewać.

  1. Policz dokładnie ile chcesz kamer. Zastanów się co każda z kamer ma widzieć. Użyj komórki i zrób po kilka fotek z miejsca gdzie chciałbyś kamerę. Unikaj planowania kamer tak aby miały w polu widzenia punkty światła: słońce, lampy itp. Postaraj się również tak je planować aby unikać nierównomiernie oświetlonych scen (zacieniona klatka schodowa, a przez okno widać mocno naświetlone słońcem podwórko). Odpowiednie dobranie scen pod względem oświetlenia pozwoli na skorzystanie z tańszych (o słabszych parametrach) kamer. Priorytetem niech jednak będzie objęcie obrazem ważnych miejsc.
  2. Przejrzyj fotki i sprawdź czy jakieś ważne miejsca nie pozostały schowane przed podglądem.
  3. popatrz na rozdzielczość fotek jakie masz i oceń co na nich widać (ideałem byłoby gdybyś robił fotki w rozdzielczości takiej lub zbliżonej jak jest w PAL*). Zastanów się czy taka rozdzielczość obrazu cię zadowala.
  4. Zwróć uwagę na oświetlenie i jego zmiany. Jeżeli na klatkach jest ciemno, a w nocy nie pali się żadne światło, to będzie trzeba rozważyć kamery D/N. Opcja z podświetlaczami IR też wchodzi w grę. Wszystko zależy od warunków.

  * moim zdaniem najniższa sensowna rozdzielczość w systemach CCTV. Jeżeli obraz cię nie zadowala to w zasadzie pozostaje IP lub HD-SDI - rozwiązania droższe, czasem sporo droższe.

  Narobisz się trochę, ale masz już pojęcie o tym co będziesz widział w kamerach. Nadal możesz brnąć w to dalej sam. A w przypadku zlecenia na zewnątrz wiesz czego oczekujesz. Wiesz już czy wystarczy Ci PAL, czy szukać czegoś lepszego. Jeżeli PAL odpowiada Ci na zasadzie "ujdzie, ale ledwo ledwo", lub spełnia twoje oczekiwania, to powoli czas na sprzęt. Poszperaj w sieci i poszukaj rejestratorów u sprzedawców. Zwróć uwagę na kilka rzeczy:

  5. Parametry zapisu. Jeden z najważniejszych parametrów. Powinien (w maksymalnej jakościowo konfiguracji) mieć możliwość zapisania obrazu z każdej kamery w maksymalnej rozdzielczości PAL z prędkością 25klatek/s. O ile z prędkości zapisu możesz zrezygnować, o tyle z rozdzielczości i jakości zapisu już nie radzę. Uważaj, sporo dostawców sprzętu podaje wspaniałe dane - odnoszące się do podglądu na monitorze, o samym zapisie jest albo gdzieś głęboko w broszurach, albo nie ma wcale. W razie wątpliwości dopytaj mailem (przez telefon powiedzą Ci wszystko co chcesz usłyszeć, w mailu zostaje ślad). Dla mnie osobiście to dobra weryfikacja samego sprzedawcy.
  6. Popatrz na ilość i pojemność dysków jakie możesz zamontować. Przy zapisie z 16 kamer, w maksymalnych rozdzielczościach PAL - 25fps, z w miarę dobrą jakością kompresji H.264 możesz się spodziewać że na dysku 2TB zmieści ci się około tygodnia nagrań. Można to wydłużyć stosując detekcję ruchu, ale to już zależy od rejestratorów i ich możliwości. Sztuczka polega na obniżeniu parametrów zapisu (rozdzielczość fps i bitrate) i podniesieniu ich na maksymalne w wypadku detekcji ruchu w polu widzenia kamery. Jeżeli ruch jest niewielki to można zaoszczędzić sporo na dyskach.

  Wszystkie inne opcje w rejestratorach, mogą być pomocne, ale sam oceń czy naprawdę są takimi dla Ciebie. Jeżeli rejestrator nie ma obsługi/podglądu/zgrywania itp przez sieć, to znak że jest jeszcze z XX wieku. Jak chcesz otwierać muzeum to polecam, jak nie chcesz to się zastanów co kupujesz.


  Kamery to już inna bajka. Generalnie, jeżeli byś mnie poprosił o dobrą i tanią, to bym się zapytał - na co Ci dwie? Nie zawsze jednak potrzeba tej dobrej. Czasami wystarczy średnia lub słaba. Klatki schodowe są najczęściej wąskie i niezbyt długie. Jeśli to coś o długości 2-4 metry i oświetlenie jest ok, to średniej jakości kamera będzie aż za dobra.
  Poszukaj dystrybutorów którzy wypożyczą (najpewniej za kaucją) sprzęt. Doradzanie w tym zakresie, nie wiedząc nic o warunkach w których będą pracowały mija się z celem. Jedyne co, to fakt, że klatki schodowe są zazwyczaj niskie i wąskie. Skup się więc na kamerach kopułkowych wandaloodpornych. Doświadczenie mi podpowiada, że jak coś za bardzo wystaje ze ściany i jest w zasięgu ręki, to w końcu ktoś to urwie. Kopułkę trudniej złapać w dłoń :D  Przygotuj się na wydatki. Jak ktoś Ci zaproponuje taki system za 20K netto to dokładnie przypatrz się parametrom. Dobry system dobrze kosztuje. Tani system jest niezły przy zapłacie, za to później jak coś chcesz zobaczyć to już różnie bywa.

  Pozdrawiam.