Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra i sterowanie oświetleniem

12 Cze 2012 19:41 3283 6
  • Poziom 17  
    Witam!
    Jest dom w którym oświetlenie jest sterowane poprzez integrę 128WRL. I na przykład przyciskając przycisk zwierny chwilowy dajemy sygnał sterujący wyjściem zaprogramowanym jako przełącznik BI i w ten sposób sterowane jest oświetlenie (do wyjścia dołączony jest przekaźnik).
    Chce zrobić tak aby po zapaleniu światła przyciskiem zaświeciło się i zgasło po np. 5 minutach od momentu jak czujka zamontowana w tym samym pomieszczeniu nie wykrywa ruchu. Po ponownym pojawieniu się domownika w pomieszczeniu światło zapalane było by znów przyciśnięciem przycisku, a nie przez czujkę ruchu.
    Próbowałem już na różne sposoby i niestety nic.
    Proszę o pomoc.
  • OptexOptex
  • Poziom 32  
    sumy logiczne wyjść,kombinacja z logiką, użycie timera. reszta należy do instalatora.
  • OptexOptex
  • Poziom 17  
    Mam zrobione tak jak na obrazku poniżej. Jest tak, że wchodzę i przyciskiem zapalam światło. Nie ma mnie około 5 min. i światło samo gaśnie. A jak ponownie się pojawię ta światło się samo zapala. A chciałbym,żeby znów trzeba było przycisku użyć.
    Dodam jeszcze, że wejście 1 to przycisk, wejście 2 to czujka w tym pomieszczeniu.

Integra i sterowanie oświetleniem
  • Poziom 23  
    przelacznik mono zamiast bi
  • Poziom 17  
    a czy przy takim rozwiązaniu będę mógł np. zapalić światło przyciskiem i za chwilę przy wychodzeniu z pomieszczenia zgasić przyciskiem. Sprawdził bym to w praktyce, ale narazie musiałem zdemontować integrę. Remont w domu.
  • Poziom 17  
    problem nadal nie rozwiązany. Może macie jeszcze jakieś pomysły
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Ja mam pomysł.

Założenia (wg zamieszczonych zrzutów z DloadX):

- wyjście 5 - steruje przekaźnikiem oświetlenia
    - wejście 1 - przycisk sterujący monostabilny
    - wejście 2 - czujka ruchu w pomieszczeniu

Ustawienia:

- wyjście 19 - Przełącznik BI - z wejść: 1; odwrócona polaryzacja
    - wyjście 20 - Przełącznik MONO - z wejść: 1, 2 (ust. czas zwłoki samoczynnego wyłączenia); odwrócona polaryzacja
    - wyjście 5 - suma logiczna wyjść: 19, 20; odwrócona polaryzacja
    - wejście wirtualne nr X - typ linii: wg wyjścia 20; typ reakcji: 92. wyłączająca grupę wyjść: wyjście 19

Ustawienia sprawdzone w praktyce, działa, ale warunkiem jest najnowsze oprogramowanie centrali (1.10), w którym dodano typ reakcji 92. Działanie wydaje się skomplikowane, ale dzięki zastosowaniu prawa de Morgana oszczędza się jedno wyjście.

Pozdrawiam