Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

krańcówki drzwi (Mazda 6 2003)

mazdaspeed 12 Jun 2012 21:17 4303 24
 • #1
  mazdaspeed
  Level 11  
  Witam. Potrzebuję pomocy ponieważ mam problem z oświetleniem wnętrza a mianowicie z drzwiami kierowcy. Po ich otwarciu oświetlenie wnętrza nie zapala się,ale sygnalizuje otwarcie w zegarach. Jeżeli otworzę pozostałe obojętnie które oświetlenie zapala się lecz nie jest to sygnalizowane kontrolką w zegarach. Auto można zamknąć przy otwartych drzwiach kierowcy jak i bagażnika. Dodam że na przewodzie krańcówki drzwi kierowcy jest +12V - dlaczego? Proszę o pomoc. :cry:
 • #2
  nikusert
  Level 40  
  Witam Zazwyczaj krańcówka od strony kierowcy ma podwójne wejście .jedno do oświetlenia ,drugie do sygnalizacji na liczniku ,lub prędzej sygnalizacji włączonych świateł.Ile przewodów dochodzi do tej krańcówki,pewnie dwa .Po stronie pasażera powinno być po jednym.
 • #3
  mazdaspeed
  Level 11  
  No niestety też jeden jest przewód w krańcówce drzwi kierowcy:( jak i pozostałych.
  Nakierowałeś mnie na pewną myśl i chyba powoli czaje o co kaman. Widocznie krańcówka jest tylko od włączania sygnalizacji w zegarach a drugi włącznik jako mikrostyk w zamku odpowiedzialny za włączanie oświetlenia. Chociaż z drugiej strony nie bardzo bo po otwarciu z pilota oświetlenie zapala się, po wyjęciu kluczyka ze stacyjki też. Moduł centralnego+oświetlenia podmieniałem także nie wchodzi w grę. Pozostaje mi tylko podmienić zamek drzwi kierowcy,ale ciężko "pożyczyć" taki zamek na podmiankę:(
 • #4
  nikusert
  Level 40  
  Czy jest w zamku to możesz zobaczyć zdejmując tapicerkę drzwi,japończyki miały coś w rodzaju modułu,dochodził sygnał z drzwi ,zapalało się światło itd.Jeszcze jedno ,otwórz drzwi pasażera ,naciśnij krańcówkę i zobacz co zgaśnie.Porównaj z drzwiami kierowcy,zarygluj zamek ręcznie jak byś zamykał drzwi,co się zmieni.
 • #5
  mazdaspeed
  Level 11  
  Elo. Zamykanie ręczne nic nie daje. Przy otwartych drzwiach i ręcznym zamknięciu wciskając krańcówkę drzwi pasażera światło przygasa i gaśnie, po puszczeniu zapala się. Zamek drzwi kierowcy miałem w ręce i po ręcznym przepychaniu dźwigienek przy tym module wszystko niby działa lampki się zapalają. Gdy przesuwam dźwigienkę od klamki w tym zamku to nic się nie dzieje. Pozostaje mi wyjąc jeszcze raz zamek i w delikatny sposób jakoś rozpłatać ten moduł a pewnie klejony jest :D :idea:
 • #6
  nikusert
  Level 40  
  Nie bardzo kumam twój opis,to na słupkach są krańcówki czy w zamkach.Zrozumiałem że od pasażera jest na słupku ,a od kierowcy w drzwiach.
 • #7
  mazdaspeed
  Level 11  
  Krańcówki są we wszystkich drzwiach w słupkach tylko z tym że te z drzwi pasażerów sterują oświetleniem a ten z drzwi kierowcy chyba nie, za to odpowiedzialna jest chyba krańcówka w tym moduliku od zamka tak przynajmniej sądzę. Szukam przyczyny dlaczego po otwarciu drzwi kierowcy oświetlenie nie działa a przy innych kombinacjach zawsze czyli: otwarcie centralnego z pilota-zapala, rygielkami przy klamkach wewnątrz-zapala, wyjęcie kluczyka ze stacyjki-zapala,otwarcie drzwi pasażerów-zapala. Sprawdzałem połączenia i same krańcówki wydają się ok. W drzwiach kierowcy w krańcówce w kablu jest 12V.(?)
 • #8
  nikusert
  Level 40  
  Ale na słupku kierowcy też jest krańcówka ,dziwne .Te 12V masz miernikiem ,czy kontrolką i względem masy gdziekolwiek
 • #9
  mazdaspeed
  Level 11  
  Elo. Czemu dziwne, raczej normalne. Krańcówka drzwi kierowcy też jest. Na kablu krańcówki jest 11.8V a jak podłączę np. listwę led to zapalają się i to jest dziwne.
 • #10
  nikusert
  Level 40  
  Zdejmij kabel z krańcówki i przymasuj,jak się boisz to przez żarówkę 21 wat,wygląda że brak masy ,ile przewodów do niej dochodzi i jakie kolory
 • #11
  mazdaspeed
  Level 11  
  A nic się nie dzieje tylko kontrolka w zegarach zapala się informująca otwarcie drzwi. Jest jeden kabelek koloru zielono-czarnego.
 • #12
  nikusert
  Level 40  
  Jeżeli od strony pasażera krańcówka powoduje to samo(zamknij drzwi kierowcy) tak jak od kierowcy,to mikrowyłącznik jest w zamku.To że nie świeci to jego wina lub przewodów do drzwi.
 • #13
  mazdaspeed
  Level 11  
  Pozostałe drzwi zachowują się inaczej bo są jakby osobne i sterowanie oświetleniem mają właśnie z krańcówek a drzwi kierowcy (tak mi się zdaje) mają sterowanie oświetleniem mikro wyłącznikiem w zamku. Tylko dlaczego pozostałe drzwi jak je otworzę to nie sygnalizują mi w zegarach że są otwarte, oświetlenie działa prawidłowo. Ja stawiam na mikrostyk w module zamka kierowcy bo innego wyjścia chyba nie ma.
 • #14
  nikusert
  Level 40  
  Trochę dziwnie to działa,kontrolka powinna pokazywać otwarcie wszystkich drzwi
 • #15
  mazdaspeed
  Level 11  
  Ano właśnie dziwnie się to wszystko zachowuje i chcę tą usterkę usunąć bo mnie to już wnerwia. W tygodniu rozbieram moduł zamka, tzn. muszę go delikatnie rozciąć/rozkleić jak się będzie dało, wtedy wszystko się wyjaśni.
  Nie mam więcej pomysłów. Pozdro...
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  nikusert
  Level 40  
  Nie dziwi mnie 12V lecz,działanie krańcówki na drzwiach kierowcy,że tylko podaje sygnalizację na kontrolkę w liczniku.
 • #18
  mazdaspeed
  Level 11  
  Ano na to wygląda jak na razie. Po oględzinach modułu zamka będzie wiadomo czy mikrostyk upalony czy gdzieś zwarcie jest czy coś innego. Jakbym wiedział o co kaman to nie byłoby tego tematu. Pozdro...
 • #19
  nikusert
  Level 40  
  Najlepiej tak jak piszesz,trzeba rozebrać zamek.Będziesz wiedział czy jest mikrowyłącznik ,czy jest dobry ,czy jego wina lub przewodów.
 • #20
  mazdaspeed
  Level 11  
  Elo. I po rozcinaniu/rozklejaniu modułu zamka. Okazało się że w module tym nie ma żadnych mikrostyków które mogłyby się zepsuć/upalić itd. Japońska myśl technologiczna w ogóle mnie nie zaskoczyła wręcz się uśmiałem :). W środku normalne styki ślizgowe upaćkane w specjalnym smarze dwie diody i opornik, trybiki, silniczek i kilka plasticzków. Wszystko sprawne pomierzone. Problem z oświetleniem pozostaje:(
 • #21
  nikusert
  Level 40  
  A nie ma przy ryglu zamka mikroprzełącznika,bo ty rozebrałeś siłownik central zamka.Jeżeli nie ma, to sygnał do oświetlenia musi być z tej krańcówki na słupku,lecz przez moduł.Czy jak otwierasz od pasażera, to też w liczniku świeci+oczywiście oświetlenie.Bo od kierowcy tylko w liczniku tak piszesz że jest.
 • #22
  mazdaspeed
  Level 11  
  Elo. Jak otworzę drzwi pasażerów (oprócz kierowcy) to właśnie nie sygnalizuje mi w zegarach o otwarciu, ale oświetlenie działa prawidłowo. Przez moduł idzie tak jak piszesz lecz moduł podmieniałem i nic to nie dało, były takie same objawy. Pisałem też że na kablu krańcówki drzwi kierowcy (jeden przewód) jest 12V a na pozostałych nie. Nie sygnalizuje mi też że mam otwarty bagażnik. Nie wiem czy jeszcze nie ma czegoś po drodze od krańcówek do modułu i do licznika. Czeka mnie chyba gruntowne rozbieranie aż do gołych kabli i połączeń (kostek). Nie wiem od czego zacząć prawdę mówiąc:). Gdybym jakiś schemacik zdobył to może łatwiej byłoby mi sobie wyobrazić co i z czym. Pozdro...
 • #23
  nikusert
  Level 40  
  Po ile przewodów idzie do krańcówek na drzwiach( kierowca i pasażer)
 • #24
  User removed account
  User removed account  
 • #25
  mazdaspeed
  Level 11  
  Elo. Czy ktoś posiada taki schemacik lub wie jak sprawdzić co i gdzie odnośnie oświetlenia wnętrza i krańcówek + moduł? Pozdro...