Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UPS Fideltronik Ares 500 - kłopoty z ładowaniem AKU?

12 Jun 2012 21:48 2739 11
  • Level 42  
    UPS Fideltronik Ares 500 - kłopoty z ładowaniem AKU?
    No i przyszła burza i... UPS Fideltronik Ares 500 nie zdał egzaminu i okazało się, że bateria kompletnie padnięta jest i jej nie ładuje.

Rozumiem, że podczas podłączenia do sieci, to na zaciskach akumulatora powinno być tak przynajmniej z 13.5V, które by było podawane w celu jego ładowania, zgadza się?

Co najczęściej bywa problemem w tych zasilaczach? Kiedyś dostałem go z pracy z kompletnie rozładowaną baterią. Załadowałem mu nową i zaczął działać, przeszedł też pełny cykl rozładowania i naładowania. A teraz (jakieś 1,5 roku, mało użycia baterii) znów jest gotów doprowadzić baterię do głębokiego rozładowania... :(
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 21  
    Najczęstszą przyczyną nie działających UPS-ów są wyschnięte akumulatory. W miejscach gdzie wymagane jest niezawodne działanie UPS, baterie wymienia się co pół roku. Spróbuj wymontować akumulator (albo tylko odłączyć) i naładować go z jakiegoś zasilacza. Jeśli się uda - trzeba szukać uszkodzenia w układzie ładowania. Sądzę jednak, że padł akumulator
  • Moderator of Cars
    Mam taki sam UPS i tak samo padł w nim akumulator, jak włożyłem nowy to już ładuje. Jak akumulator ma poniżej pewnego napięcia (nie wiem dokładnie ile) to UPS nie zacznie go ładować.
  • Level 39  
    tzok wrote:
    Jak akumulator ma poniżej pewnego napięcia (nie wiem dokładnie ile) to UPS nie zacznie go ładować.

To raczej tylko w tych "mądrych" UPS-ach :)
    Poza tym jeśli tutaj wszystko było bez przerwy zasilane to nie było powodu do spadku napięcia. Po prostu akumulator jest dętka i tyle - po 1,5 roku może być czas na niego. Ewentualnie burza uszkodziła UPS, ale to już tylko gdybanie.
  • Helpful post
    Level 39  
    Dżyszla wrote:
    Ale akumulator będący teoretycznie pod napięciem by tak padł?
    Tak. Ciągłe naładowanie wręcz może im szkodzić, zależnie od konstrukcji.
    Możesz spróbować obciążyć akumulator jakimś urządzeniem na 12V, pobierającym kilka amperów - w tym czasie mierzyć napięcie lub po prostu obserwować czy urządzenie pracuje.
  • Level 21  
    Tak jak Ci pisałem - akumulatory żelowe są bezobsługowe, ale przy długotrwałej pracy po prostu wysychają... Nie stosuje się w tych akumulatorkach żadnych zabezpieczeń zwarciowych. W chwili gdy przestaje się ładować zazwyczaj jest za późno.
  • Level 42  
    "Za późno" - czy to oznacza, że wcześniej jest jakaś możliwość utrzymania kondycji takiego akumulatora?

Podłączyłem inny i jest ok. A ten nie jest w ogóle ładowany Sad Czy ktoś ma jakiś pomysł, czy coś można z tym jeszcze zrobić?
  • Level 21  
    Możesz otworzyc górną część obudowy (tam gdzie są korki) i dolać wody destylowanej. Bardzo jednak prawdopodobne ze któreś ogniwa dostały zwarć lub nie dadzą się już naładować. Dolewanie wody, daje efekt jedynie wtedy, gdy robisz to w akumulatorze, który jeszcze pracuje, ale wykazuje zaniżoną pojemność.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

TONI_2003
  • Helpful post
    Level 39  
    whyki wrote:
    Możesz otworzyc górną część obudowy (tam gdzie są korki) i dolać wody destylowanej.
    Nie polecam takich rozwiązań.
    Te akumulatory są (przynajmniej z założenia) nierozbieralne, a z kwasem nie ma żartów.
    Korki są tak zamocowane (wklejone/zgrzane), że służą jako odpowietrznik awaryjny - w razie nadmiernego wzrostu ciśnienia mają się otworzyć.
    Po ich oderwaniu i sklejeniu ta funkcja przestanie działać i można zrobić sobie krzywdę.

Dżyszla wrote:
    Czy ktoś ma jakiś pomysł, czy coś można z tym jeszcze zrobić?
    Jeśli nowy akumulator się ładuje to stary oddać do utylizacji i zapomnieć o problemie na kolejny rok. Tak to wg mnie wygląda.