Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy zamiast serwa - jakie sterowanie?

12 Cze 2012 22:52 3392 11
  • Poziom 12  
    Witam
    Typowe serwo modelarskie jest sterowane impulsami od ok. 1 do ok. 2 ms, i każda aparaturka radzi sobie z tym bez najmniejszego problemu (w końcu od tego jest :D ) - ale miałbym potrzebę, aby zamienić serwo na bipolarny silnik krokowy, a sterowanie - właśnie typową aparaturką.. Znalazłem wiele prościutkich układzików (najprostrzy w EP z lutego 2010 oparty na Attiny13 i ULN2803, ale sterowanie za pomocą potencjometru :cry: ), ale niczego co choćby częściowo udało się zaadoptować do mojej wizji..
    Czy ktoś z kolegów zna jakieś rozwiązanie bądź jakiegoś linka? Nie ukrywam że zależy mi na jak najmniejszym i jak najprostrzym układziku..

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    wrzuć ten układ z EP. Na pewno da się go przerobić na sygnał z aparaturki.
  • Poziom 11  
    Potrzebowałbyś jeszcze programator do AVRów. Masz dostęp do czegoś takiego? Zależy Ci na ciągłych obrotach silnika, czy na wychyleniu o zakresie większym niż serwo?
  • Poziom 39  
    Niestety nie jest tak prosto po pierwsze do sterowania silnika bipolarnego potrzebne są dwa mostki H tak więc należy UL-en zastąpić L293 , L298 itp mostki muszą być dobrane do poboru prądu silnik krokowego . Po drugie program należy napisać od nowa uwzględniając dane silnika oraz wymagany zakres zmian kąta obrotu / wypełnienie , po trzecie większość małych silników krokowych są na napięcia większe niż 5÷6V modele nisko-napięciowe wymagają dość dużych prądów .
    Silniki krokowe stosuje się tam gdzie faktycznie wymagana jest duża precyzja wykonywanego ruchu , ale stosunek mocy do zużytej energii jest na ich niekorzyść w porównaniu do silnika DC , a jeżeli ma to być zastosowane w modelu zasilanym z baterii , akumulatorków jest raczej bez sensu . Tak więc trzeba zastanowić się nad sensem takiego rozwiązania a sterownik praktycznie trzeba wykonać od podstaw plus oprogramowanie . Jedynym prostym rozwiązaniem jest połączenie mechaniczne osi serwa modelarskiego z osią potencjometru zbudowanie sterownika z EP zamienić UL-ena na L293 ( jeżeli wystarczy ) mieć silnik pracujący przy napięciu 5V oraz nadzieję że zakres obrotu będzie pokrywał się z oczekiwaniami ponieważ podstawowym parametrem silnika krokowego jest kąt obrotu / krok co musi być uwzględnione przy sterowaniu .
  • Poziom 12  
    d21d3q - zaprgramowanie, wykonanie płytki, lutowanie - z tym nie ma najmniejszego problemu. Zakres pracy - jak serwo, choć gdybym wiedział co i jak zmienić w programie by silnik kręcił się w koło - to było by super, gdyż miałbym jakąś opcję na przyszłość. Mając schemat i program to tak jakbym był w domciu - co do lutowania to nawet wolę SMD w rozm.0805 niż przewlekane, ale ta kwestia nie ma nic wspólnego ze schematem (a raczej - jego brakiem..) :D

bogdan_p - jak działają silniki krokowe, jakie mają plusy i minusy to ja wiem :D , ale ten układzik nie ma nic wspólnego z modelarstwem (a swój post zamieściłem tu, bo gdzie jak gdzie - ale modelarze mają więcej wspólnego z serwami niż serwisanci AGD :D ). Próbuję spłodzić pewien twór, w którym część połączeń musi być bezprzewodowa - i stanąłem właśnie na tytułowym problemie :cry:, a jak dobrae pójdzie - może skorzystają inni?..
    Twoja propozycja sterowania potencjometrem poprzez serwo była pierwszym co mi wpadło do głowy, ale w praktyce to zdublowanie układu, a co za tym idzie - większe prawdopodobieństwo awarii..

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Proponuje zacząć od tego
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic594106-0.html na początek animacja do zrozumienia zasady potem reszta o sterowaniu i sterownikach . Dalej dokładne dane silnika napięcie , prąd , kąt / krok dobór stopnia mocy , rodzaj sterowania falowe / pełny krok / półkrok itp w zależności co ma wykonywać silnik . Następny krok to sposób sterowania sterownik typowy CNC ( step / dir / enable ) lub własny , układ do generacji sygnałów w przypadku typowego sterownika lub wszystkie te funkcje wykona mikrokontroler na koniec napisanie programu .
    Cytat:
    Próbuję spłodzić pewien twór, w którym część połączeń musi być bezprzewodowa

to po co sterowanie sygnałem PPM jak można wysłać gotowe rozkazy chyba że do komunikacji będzie wykorzystana aparatura modelarska , co i tak nie uchroni Cię od pisania własnego oprogramowania .
  • Poziom 12  
    bogdan_p - chyba że do komunikacji będzie wykorzystana aparatura modelarska..
  • Poziom 11  
    Może pochwal się co robisz, to może przestaniemy się głowić dlaczego akurat aparatura modelarska i proponować inne rozwiązania :)
  • Poziom 12  
    Na teraz - system dozoru (monitoringu) oraz kilka innych pierdółek opartych na serwach, a dlaczego na aparaturze RC? - mam kilka luźnych odbiorników, a zależy mi na jak najmniejszych wymiarach :) .. Jeśli całość wypali - może dało by radę wykorzystać moduł do zainstalowania w latadełku do sterowania gimbalem (mam jakąś luźną kamerkę płytkową na 2,4GHz, ale zbyt mało miejsca na gimbala na serwach - może mógłbym wykorzystać silniczki poruszające optyką w CD-ROMie, czyli właśnie bipolarne..)

P.S.
    To stronka, która mnie natchnęła do tego pomysłu - co prawda linkowany układzik ma całkiem inną konstrukcję i zastosowanie, ale sama idea jest niesamowita :!:
  • Poziom 11  
    jesteś pewien że w cd-romie masz silnik krokowy? podobno kiedyś takie były, ale teraz stosuje się silniki BLDC.
    Sygnał do nadajnika jak wprowadzasz? Ręcznie z dżojstika, czy przez jakiś dodatkowy interfejs?
  • Poziom 12  
    Są dwa silniki - bezszczotkowy do napędu krążka, i krokowy do napędu optyki. Krokowe do napędu były używane tylko w pierwszych generacjach stacji dyskietek. Wieku ludzi sądzi, że skoro silnik do napędu krążka ma 4 wyprowadzenia to MUSI to być krokowy, ale czwarty kabel służy do kontroli obrotów (czy jakoś tak..). Z kolei w pierwszych generacjach krokowych można było spotkać silniki o 3 (!!) wyprowadzeniach, ale to już historia, i całkiem inna bajka..
    Nadajniki - to już inna bajka. Na teraz (t.j. tymczasowo) używam normalnej aparaturki, ale docelowo - chcę zmontować jakieś ustrojstwo, i sterować przez lapika poprzez USB na bazie czegoś jak nRF24LU1+ (sygnały z kamki i tak muszą trafić do lapika bym mógł coś nagrać, a oddzielnej nagrywarki nie posiadam - mówię teraz o monitoringu), zaś w latadełku - wydzielę jakieś kanały do sterowania "gimbalem", ale nagrywanie i tak będzie szło przez lapika (ideałem była by możliwość nagrywania na kartę, ale to raczej marzenia ;) ..).
    W każdym bądź razie - jak wypali monitoring, to może wpakuję to do latadełka :)

--------

TU jest filnik prezentujący działanie znalezionego układziku, a TU - stronka z projektem :D :D :D :D :!: :!: :!: :!:
    Zapodaję linki, gdyż zauważyłem ileś odwiedzin tego wątku - może przyda się komuś równie niepokornemu jak ja :lol:

Pozdrawiam