Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator uniwersalny , mogący dobrze zastąpić Sipart DR 21

Spięcie 12 Cze 2012 23:00 1545 5
  • #1 12 Cze 2012 23:00
    Spięcie
    Poziom 12  

Witam,

Muszę zastąpić w pracy wysłużone regulatory Simensa Sipart DR21 , które pracują ponad 15 lat, obecnie już na sterowaniu ręcznym, nikt nie jest w stanie w zadowalający sposób skonfigurować charakterystyki ich pracy (w automacie).

Wymagania jakie mają zostać spełnione to :

uniwersalne wejścia
    funkcja doboru parametrów PID
    co najmniej 1 wyście analogowe 4-20mA

i co w zasadzie najważniejsze ze względu na rożne okoliczności obowiązkowo regulator powinien mieć funkcję ręcznego sterowania sygnałem wyjściowym 0-100%
    ( w zakresie 4-20mA)
    Poprosiłem o zakup regulatora AR653 firmy APAR, podejrzewam że koszt nieznacznie przekroczy 700zł, jednak co mnie strasznie zdziwiło to racja przełożonych, mimo że firma w reorganizacji a dla nich mój regulator za tani , co by wskazywało na = słaby.

Bardzo bym prosił o pomoc w doborze może czegoś bardziej "markowego" , mającego podobną specyfikację

pozdrawiam

0 5
  • #2 13 Cze 2012 08:02
    Szacho
    Poziom 14  

Dlaczego nie możecie osiągnąć zadowalającej charakterystyki na DR21. Macie problem z parametryzacją czy regulator się uszkodził ?

Obecnie w większości przypadków stosuje się PLC. Jeżeli z pewnych względów ma być regulator to oprócz siemensa znajdziecie coś w ofercie ABB. lub też z polskich bardziej zaawansowanych to LB-600 f-my label.

0
  • #3 13 Cze 2012 22:41
    sebol133
    Poziom 23  

Proponuję firmy "Eurotherm"
    mają regulatory dla twojego zastosowania no i cena też spora
    ostatnio sam podobny montowałem, też z wyjściem analogowym itp
    tylko programowanie trochę pogmartwane

0
  • #4 14 Cze 2012 19:04
    Spięcie
    Poziom 12  

Przepraszam za zwłokę z odpowiedzią.

Właśnie mamy duże problemy z parametryzacją regulatorów Sipart DR 21, pracuję z tego typem urządzeń dość krótki czas, po ściągnięciu dokumentacji pdf ze strony simensa ręce mi opadają .
    Moi poprzednicy też nie wiedzieli jak to ugryźć , dlatego linia pracuje obecnie dzięki operatorom , w trybie ręcznym sterują sygnałem wyjścia ( 0-100% ; 4-20mA )
    Wygląda to dość mało poważnie, chciał bym coś z tym zrobić.

Regulator uniwersalny , mogący dobrze zastąpić Sipart DR 21

0
  • #5 14 Cze 2012 23:36
    Szacho
    Poziom 14  

Regulatory programuje się podobnie do obecnych urządzeń tego typu np. falowników. Są grupy parametrów odpowiedzialne za różne funkcje, które według potrzeby ustawiasz i tak np wybierając parametr S1 i ustawiając jego wartość na 0 konfigurujesz układ regulacji ze stałym punktem pracy, pod parametrem S4 ustawiasz rodzaj sygnału pierwszego wejścia analogowego 0 dla 0-20mA, 1 dla 4-20mA. Na podobnej zasadzie przeklikujesz resztę parametrów i ustawiasz odpowiednie wartości.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby odnalezienie oryginalnego listingu z parametrami regulatora, sprawdzenie ich i ustawienie na nowo. Jeżeli nie masz listingu z parametrami to może jakieś info odnośnie pierwotnej struktury regulacji, na podstawie której skonfigurujesz regulator. Jeżeli nie masz ani jednego ani drugiego to musisz pogłówkować sam. Bardzo ważna jest tutaj również dokumentacja regulatora podejrzewam, że oryginalna papierowa z tamtych lat będzie lepsza od tej dostępnej na www. Tak czy siak bez znajomości dokumentacji nie ruszych tego.

0
  • #6 17 Cze 2012 18:57
    Spięcie
    Poziom 12  

Witam,

Jeśli chodzi o listing ustawień regulatora , to na 100% on nie istnieje ( już nie istnieje ) . Niestety powszechne w naszym zakładzie są ogólne braki dokumentacji tak podstawowej jak schematy instalacji elektrycznej maszyn. Zdarzało mi się już kilkakrotnie naprawiać tzw po kablu, ale przy szafach gęsto uzbrojonych taka naprawa jest nie realna.
    Trudno będę szukał dalej informacji , najlepiej w ojczystym języku dotyczącej konfiguracji regulatora DR 21

pozdrawiam

0