Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda prostownicza grzeje się

ygor 13 Cze 2012 10:23 3961 16
  • #1 13 Cze 2012 10:23
    ygor
    Poziom 9  

Witam,
    To jest chyba dobre miejsce na założenie takiego tematu.

Sytuacja wygląda następująco - w swoim aucie skonstruowałem prosty układ coming leaving home (zapala postojówki i halogeny kiedy otworze auto z pilota) , opiera się on głównie na przekaźniku czasowym. Problemem jest jedna z diód poprzez którą napięcie z przekaźnika idzie do włączenia lamp postojowych. Użyłem diody :

1N5408 3A/1000V

No i dioda gdzieś w połowie cyklu zaczyna się mocno grzać - doszedłem już do wniosku że źle policzyłem liczbę żarówek (jest ich w sumie 8 po 5W - zapomniałem o tablicy i obrysówkach, dodatkowo podświetlenie deski). Ponieważ nie chcę pożaru w aucie postanowiłem temu zaradzić - chciałbym równolegle do tej diody dodać drugą - w ten sposób wydaje mi się że płynący prąd podzieli się na pół i problem powinien ustać.

Pytanie do was czy to rozwiązanie ma sens ? Czy są jakieś potencjalne wady ?

Ktoś pewnie poradzi użycie przekaźnika - użyłem już dwóch do tego rozwiązania a przekaźnik zabiera miejsce , którego w desce jest niewiele , ponadto diód mam sporo - byłoby prościej i taniej. Będę wdzięczny za ewentualne sugestie, ponieważ mój pomysł opiera się na znikomej wiedzy elektrycznej z fizyki z liceum :)

p.s. jeszcze jedno laickie pytanie - do tej pory myślałem że te 3A w opisie diody to prąd w kierunku zaporowym który przerwie diodę - czy miałem rację ?

Pozdrawiam,
    Igor

• #2 13 Cze 2012 10:30
    pudzianowski
    Poziom 28  

Cześć.
    Jaką moc pobierają te żarówki?
    Jaki prąd pobierają te żarówki?
    Na jaki maksymalny prąd przewidziane są te diody?
    Z poważaniem
    Mateusz

• #3 13 Cze 2012 10:31
    cirrostrato
    Poziom 36  

ygor napisał:
    chciałbym szeregowo do tej diody dodać drugą - w ten sposób wydaje mi się że płynący prąd podzieli się na pół i problem powinien ustać.

Pytanie do was czy to rozwiązanie ma sens ? Czy są jakieś potencjalne wady ?

Jeśli już to RÓWNOLEGLE druga dioda, tak kiedyś robiono nawet w sprzęcie fabrycznym.

• #4 13 Cze 2012 10:39
    ygor
    Poziom 9  

Tak , tak już poprawiłem , oczywiście równolegle - głupi błąd.

Co do mocy żarówek i prądu diody wszystko jest wyżej napisane. Jest 8 żarówek po 5w oraz deska - tutaj to niestety ciężko zgadywać ile jest ich dokładnie - myślę że ok 12 po 1,2 może 2 W

Jeżeli dobrze liczę razem daje to 64 W czyli prąd rzędu 5,3 A - teoretycznie dwie diody powinny wystarczyć , ale mógłbym ich wlutować nawet 10 ;)

Nie jestem tylko pewien swoich założeń , oraz z powodu braku wiedzy praktycznej , nie wiem jakie mogą być wady takiego rozwiązania.

• #5 13 Cze 2012 10:44
    cirrostrato
    Poziom 36  

Diody muszą być jednakowe, dalej nie kombinuj, wlutuj drugą (albo i trzecią) i zobacz efekt.

• #6 13 Cze 2012 10:55
    pudzianowski
    Poziom 28  

Cześć.
    Proponuję dokładnie zmierzyć pobierany prąd i dobrać diodę lub układ odpowiedniej ilości tych diod wraz z niedużym zapasem.
    Jeśli jesteś pewien co do maksymalnego możliwego prądu wynoszącego 5,3A, wówczas zastosowanie dwu równolegle połączonych diod 1N5408 wydaje się być właściwym rozwiązaniem.
    Ze swojej strony dodam pomysł domontowania bezpiecznika na "wejściu" zasilania całego tego układu - ze względów możliwości nieprzewidzianej awarii itd.
    Z poważaniem
    Mateusz

• #7 13 Cze 2012 12:08
    -RoMan-
    Poziom 42  

Ze względu na ujemny współczynnik temperaturowy diod nie powinno łączyć się równolegle o ile nie są one ściśle, termicznie sprzęgnięte.

Zamiast łączyć równolegle dość podłe diody 1N5408 lepiej użyć jednej diody Schottky 10A lub więcej, choćby z demontażu z zepsutego zasilacza komputerowego. Nie dość, że poradzi sobie z prądem 5A bez problemu, to jeszcze z mniejszą strata na ciepło niż diody krzemowe.

• #8 13 Cze 2012 12:40
    ygor
    Poziom 9  

Ze względu na ujemny współczynnik temperaturowy diod nie powinno łączyć się równolegle o ile nie są one ściśle, termicznie sprzęgnięte.

Czy mógłbyś choć trochę jaśniej ? Termicznie sprzęgnięte tzn że grzeją się tak samo ? Wybacz ale to dla mnie zbyt skomplikowane ...[/i]

• #9 13 Cze 2012 12:54
    kidu22
    Poziom 35  

Diody 1 A mocno się nagrzewają przy In i żeby przepuścić prąd 5A trzeba 10 diod rónoległych inaczej się ugotują.
    Weź

-RoMan- napisał:
    lepiej użyć jednej diody Schottky 10A
    i po problemie.

• #10 21 Cze 2012 11:58
    gruniu
    Poziom 18  

Ja też założyłem sobie coming leaving home.
    Zasilam przez przekaźnik czasowy, halogeny z przodu i przeciwmgielne z tyłu.
    Na zasilaniu podczepiłem diody prostownicze 15A, po to żeby włączenie halogenów z konsoli nie załączało przeciwmgielnych z tyłu.
    Problem w tym, że mi się one strasznie grzeją.
    Przekaźnik czasowy mam ustawiony na około 30 sekund, ale po tym czasie diody są gorące.
    Może maja za małą wartośc?

• #11 21 Cze 2012 14:01
    mod22
    Poziom 26  

gruniu napisał:

Ale kombinujesz,
    kidu22 napisał:
    Weź
    -RoMan- napisał:
    lepiej użyć DWIE diody Schottky 10A
    i po problemie.

Takie diody Schottky`ego z zasilacza komputerowego można nawet przykręcić do malutkiego radiatorka. I będzie wszystko tak jak się należy :D
    gruniu napisał:

One mają duży spadek napięcia przez co odkłada się na nich znaczna moc przez co się grzeją. Diody Schottky`ego mają dużo mniejszy spadek napięcia przez co odkłada się na nich niewielka moc.

• #12 21 Cze 2012 16:02
    wolek14
    Poziom 31  

Cytat:
    do tej pory myślałem że te 3A w opisie diody to prąd w kierunku zaporowym który przerwie diodę

W kierunku zaporowym prąd nie płynie (pomijalnie mały), więc nie ma jak przerwać diody. Diodę może przebić zbyt wysokie napięcie przyłożone w kierunku zaporowym. Wtedy, w zależności od tego, w jaki sposób dioda się uwali, może prąd płynąć w obie strony, albo w żadną.

• #13 21 Cze 2012 19:04
    gruniu
    Poziom 18  

mod22 napisał:
    gruniu napisał:

Ale kombinujesz,
    kidu22 napisał:
    Weź
    -RoMan- napisał:
    lepiej użyć DWIE diody Schottky 10A
    i po problemie.

Takie diody Schottky`ego z zasilacza komputerowego można nawet przykręcić do malutkiego radiatorka. I będzie wszystko tak jak się należy :D
    gruniu napisał:

One mają duży spadek napięcia przez co odkłada się na nich znaczna moc przez co się grzeją. Diody Schottky`ego mają dużo mniejszy spadek napięcia przez co odkłada się na nich niewielka moc.

A może wystarczy zamontować radiator do tych diodach?

• #14 21 Cze 2012 19:06
    mod22
    Poziom 26  

gruniu napisał:
    A może wystarczy zamontować radiator do tych diodach?

Jak dasz rady dobrze zamontować, to montuj i po problemie! Jakie masz diody????

• #15 21 Cze 2012 20:05
    kybernetes
    Poziom 39  

Diody podczas przepływu przez nie prądu grzać się muszą. Jest to normalna ich cecha a nie jakaś wada układu. Parametry pądu maksymalnego przewodzenia są określane dla maksymalnej temperatury wnętrza diody (zwykle 150°C) więc jej powierzchnia będzie b. gorąca. Dodatkowo, diody są dwóch rodzajów - takie które mogą pracować samodzielnie (z wyprowadzeniami osiowymi typu podobnego jak wzmiankowana wyżej dioda 1N5408) i takie, które mogą być obciążane prądem znamionowym tylko kiedy są osadzone na radiatorze rozpraszającym nadmiar ciepła. Twoje diody prostownicze należą z pewnością właśnie do tego drugiego typu i przegrzewają się bo brak im radiatora. Mimo, że są określane jako 15 amperowe to taki prąd mogą przepuścić tylko osadzone na odpowiednim radiatorze a bez niego prąd jaki może przez nie bezpiecznie przepłynąć będzie wielokrotnie niższy.

• #16 01 Lip 2012 20:34
    gruniu
    Poziom 18  

Wstawiłem diody Schottky'ego 20A 40V i dodałem radiatory.
    Już tak bardzo się nie grzeją.

• #17 24 Lut 2017 21:04
    gameserv
    Poziom 12  

gruniu napisał:
    Wstawiłem diody Schottky'ego 20A 40V i dodałem radiatory.
    Już tak bardzo się nie grzeją.

a możesz podać jaki konkretnie model ??

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME