Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz - zmiana charakterystyki pracy

13 Cze 2012 10:28 1015 6
 • Poziom 20  
  Witam.

  Otóż zakupiłem sobie woltomierz z allegro. Po rozpakowaniu i podłączeniu trochę jestem negatywnie zaskoczony odczytem wartości napięcia. Skala wg mnie jest źle wyskalowana i wartość ładowania akumulatora w zakresie 13.8v - 14.4v jest bardzo słabo widoczna. Czy jest taka możliwość, aby za pomoca jakiegoś tranzystora, opornika lub potencjometra , ew jakies diody, zmienić charakterystyke pracy woltomierza w ten sposób, aby w obecnej na skali 10v pokazywał juz napięcie 13.8v , a w 14 - 14.4v?. Wtedy odczyt jest dużo dokładniejszy i wiem kiedy mi ładowanie spadnie poniżej 13.8v. Bo aktualnie czy ja bede miał 13.2 v lub 13.5v to nie będę widział zbytniej różnicy. A tak to odczyt będzie dokładny i delikatna zmiana napięcia spowoduje wyraźny dla oka ruch wskazówki. Oczywiście skalę sobie wydrukuję nową.

  Tu woltomierz.

  Woltomierz - zmiana charakterystyki pracy


  Pozdrawiam.
 • Poziom 28  
  Jeśli woltomierz by zawyżał napięcie, to wystarczyły by 2 rezystory w postaci dzielnika napięcia.

  W twojej sytuacji musisz jednak dorzucić do tych rezystorów wzmacniacz operacyjny który ci to napięcie zwiększy (wmocni)poszukaj schematu wzmacniacza nieodwracającego, który powinien rozwiązać twój problem. Najlepiej zrób sobie wzmacniacz z regulowanych wzmocnieniem za pomocą potencjometru-wtedy dokładnie dobierzesz i wyskalujesz wskazania.

  P.S. Czy jesteś pewien prawidłowego podłączenia miejsca i włączenia woltomierza? ja bym reklamował taki produkt.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Co Ty tu chcesz reklamować, wskazania są prawidłowe, autor nie widział jak jest wyskalowany? Teraz dopiero przeszkadza? Najlepszy byłby zatem woltomierz cyfrowy.
 • Poziom 37  
  rzemyk90 napisał:
  Bo aktualnie czy ja bede miał 13.2 v lub 13.5v to nie będę widział zbytniej różnicy.

  Fakt, bo i nie ma takiej... Jeśli układ jest sprawny - napięcie będzie przekraczać 14V; jeśli nie jest sprawny - szybko spadnie na 12V co już będzie widoczne.
  Ten woltomierz, o takiej skali - spełnia znakomicie rolę informacyjną. Szczególnie bowiem jest przydatny dla obserwacji, jaki jest stan napięcia akumulatora przy korzystaniu zeń na postoju. A w czasie pracy - jak napisałem wyżej.
 • Poziom 39  
  Może Panowie wiecie, ale ja nie co tam w środku siedzi. Przecież może to być miernik wskazówkowy o zkresie np 8V, czyli miliamperomierz. A próg pomiarowy jest ustalony diodą Zenera 10 V. I tutaj łatwo bo zamieniamy diodę na 12 V. Pozostanie i tak zagadnienie skali. I faktycznie należało zastanowić się nad tym przed zakupem, ponieważ jest to wskaźnik a nie miernik laboratoryjny. Jakoś nie wyobrażam sobie kierowcy, który podczas jazdy analizuje, czy na instalacji ma napięcie 13,8 V , czy moze 14,2 V.
 • Poziom 15  
  rzemyk90 napisał:
  Po rozpakowaniu
  A jak kupowałeś to nie widziałeś że użyteczny zakres wskazań rozciąga się na tych 15 stopniach kątowych ? Trzeba było brać ten typ skali:
  Woltomierz - zmiana charakterystyki pracy
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Wystarczy. Zamykam.