Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Eclipse - integracja z ARM i PIC

tehaceole 13 Jun 2012 11:56 3191 12
Computer Controls
 • #1
  tehaceole

  Level 28  
  Witam Kolegów

  Ponieważ dyskusja w tym wątku rozwinęła się w dość ciekawym kierunku i (co najważniejsze) skłoniła mnie do refleksji - postanowiłem założyć nowy wątek.
  W czym problem? Nakłoniony podpowiedziami uczestników poprzedniej dyskusji, powziąłem decyzję aby rozpocząć przygodę z ARM. Przygoda z PIC (8-io bitowe) jest mi znana (MPLAB). Jednak zamarzyło mi się "spięcie" wszystkich rodzin procesorów (AVR, ARM, PIC) w jednym środowisku jakim jest Eclipse. I to jest właśnie problemem... Bo albo ja jestem taki niekumaty, albo to wszystko jest na każdej ze znalezionych przeze mnie stron opisane w taki sposób, że ni w ząb nie potrafię przez to przebrnąć. =/

  Oczywiście dostępne są na rynku publikacje o ARM itp., w których prezentowane są różnego rodzaju narzędzia. Póki co takowych publikacji jeszcze nie posiadam, a znając życie - wiele z osób zainteresowanych tematem z takich czy innych powodów na większość z nich nie będzie sobie mogła pozwolić. Stąd wydaje mi się dobrym pomysł, by tego typu informacje w formie tutorialu krok po kroku umieścić w jednym miejscu.

  Zatem, ku chwale Elektrody: czy znajdzie się tutaj jakaś dobra duszyczka, która zechce krok po kroku przedstawić konfigurację wszystkiego co potrzeba, aby w Eclipse móc programować ARM i PIC? W szczególności interesuje mnie:
  - co będzie potrzebne (co zassać, po co, do czego to służy, jak tego używać)
  - co należy zrobić aby chciało toto funkcjonować z Eclipse
  - czy konfiguracja Eclipse do współpracy np. z PicKit2 lub Versaloon będzie taka sama jak w przypadku USBAsp czy Dragona (dla AVR)?

  Czemu zawracam głowę? Bo w materiałach, które do tej pory "przerobiłem" pełno jest stwierdzeń typu "użyj cygwin, SWD, openOCD" itp. A skąd ja u licha mam wiedzieć co to za wynalazek i jak tego użyć? :) O ile dla AVR można znaleźć "tony" informacji, o tyle poruszone przeze mnie zagadnienia jakoś chyba niespecjalnie dobrze są opisane. No chyba, że to ja głąb jestem... :) Cóż - początki z "nowym" zawsze są ciężkie. Przesiadka z AVR Studio na Eclipse była pod tym względem prosta, że można znaleźć baaardzo dużo szczegółowych tutoriali. A niestety w przypadku ARM i PIC już tak różowo nie jest. Gdzieś jakieś dzwony biją, ale jak przyjdzie co do czego to średnio to wszystko chce ze sobą "gadać".

  Powiedzmy, że na początek chciałbym w Eclipse "ugryźć" NXP LPC1xxx lub PIC16F870. Jak się za to zabrać?

  Pozdrawiam
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  ^Rachel
  Level 21  
  W Eclipse zainstaluj sobie wtyczkę Keila, znajduje się w folderze gdzie masz zainstalowanego Keila : "\Keil\Eclipse". Wtyczka też jest w necie , wystarczy wpisać : "eclipse mdk-arm plugin" i poszukać.

  Później to już wszystko samo Ci się poustawia, a w górnym menu będziesz miał opcje z Keila czyli Download itd.
 • #3
  LordBlick
  VIP Meritorious for electroda.pl
  W kwestii ARM - tutaj jest chyba w miarę znośny opis, co ważniejsze środowiska Open Source:
  http://tutro.net/elektronika/integracja-eclipse-cdt-z-codesourcery-dla-arm-cortex-m3/
  http://tutro.net/elektronika/kompilacja-openocd-i-podpiecie-do-eclipse-cdt/
  W Eclipse: Help/Install new software wrzucamy linka http://avr-eclipse.sourceforge.net/updatesite/ i mamy plugina do ARM
 • Computer Controls
 • #4
  tehaceole

  Level 28  
  LordBlick - no jak do tej pory to są jedyne opisy przygotowane w sensowny i przystępny sposób. Wczoraj je studiowałem... :) Na bazie tych materiałów coś tam jakby już mi chciało ruszyć w ARM do przodu, jednak nie wszystko jest tak jak powinno.
  Stąd - ten wątek... A wierzę, że suma sumarum przyda się on nie tylko mojej skromnej osobie.
 • #6
  LordBlick
  VIP Meritorious for electroda.pl
  tehaceole wrote:
  Na bazie tych materiałów coś tam jakby już mi chciało ruszyć w ARM do przodu, jednak nie wszystko jest tak jak powinno.
  A co konkretnie ? Tutoriale po pewnym czasie wymagają aktualizacji...
 • #7
  Błękitny
  Level 13  
  Jeżeli chodzi o PIC + Eclipse może to w czymś pomoże: http://vimeo.com/691645 i przy okazji czy dałoby się zaprogramować przy pomocy Eclipse 89C2051 :?:
 • #9
  tehaceole

  Level 28  
  Freddie Chopin - przyznam, że na te materiały z Twoich linków nie natrafiłem. Co innego z Twoją stroną - tak jest bardzo popularna, co daje pewność iż jesteś dobry w tym co robisz.
  odrzyw wrote:
  Jeżeli chodzi o PIC + Eclipse może to w czymś pomoże: http://vimeo.com/691645 i przy okazji czy dałoby się zaprogramować przy pomocy Eclipse 89C2051

  Zrobiłem krok po kroku to co w tym tutorialu i... Nawet pliku *.c nie mogę w nowym projekcie utworzyć, a we właściwościach projektu brakuje pewnych pozycji. Najwidoczniej trzeba posiadać coś jeszcze prócz tego co jest pokazane do zassania.
  LordBlick wrote:

  Po przebrnięciu przez ten tutorial krok po kroku:
  - mogę założyć projekt dla ARM
  - mogę w nim stworzyć najprostszy plik *.c
  - przy próbie kompilacji notorycznie wywala błąd, że nie może znaleźć cs-make :( I bądź tu mądry.

  Jakoś na dniach będę reinstalować system (w wyniku splotu niefortunnych zdarzeń pozbawiłem się partycji recovery Acronisa) i wtedy dam znać jak poszło na "świeżynce".

  odrzyw - kilka lat temu 89C2051 dziergałem w assemblerze w keilu, potem wgrywanie przez chyba willema jak dobrze pamiętam.
 • #10
  gaskoin
  Level 38  
  Tak naprawdę to wystarczy kompilator i jakieś binutilsy.

  W eclipsie można zakładać projekt cross compilacji i skonfigurować sobie pod swój, dowolny kompilator. Można też tak jak Freddie to zrobił użyć makefile project. Ale do obu tych rzeczy trzeba mniej więcej wiedzieć jak przebiega proces kompilacji. Jeśli Cię to nie interesuje to szukaj wtyczek, albo nie używaj Eclipsa :D

  make (lub cs-make) to program, który wykonuje makefile. W tutorialu jest wyraźnie napisane co trzeba zrobić żeby działało.
 • #11
  tplewa
  Level 39  
  A czy eclipse to programator ;> to nic jak zwykle IDE i tyle. Do tego nie instaluje sie go wiec w kilku katalogach mozna miec kilka roznych wersji (pod rozne procesory) - przynajmniej ja tak mam na OS X-e...
 • #12
  gaskoin
  Level 38  
  To jest jego jedna z cudowniejszych właściwości - można go potem sobie odtworzyć ze wszystkimi pluginami.
 • #13
  alagner
  Level 26  
  To ja się podepnę - co prawda nie o ARM i PIC, ale MSP430 i FPGA ale pod Eclipse właśnie. Jeśli wprowadzam nieład prosiłbym o wydzielenie.
  Do rzeczy:
  Podpinam mspgcc jako cross gcc, edytuję makefile'a, generalnie cud-miód (podobnie do AVR gcc jakiejś wielkiej potrzeby cudować tam z opcjami jak dotąd nie mialem) ALE:
  przy debugowaniu (msp-gdbproxy)non stop wali mi errorami:
  RMT ERROR : failed to get remote thread list.
  Praca krokowa działa ale ten komunikat pojawiający się co trochę po prostu wkurza niemiłosiernie.
  Ktoś wie jak to wyrugować? Ew. jak wyciągnąć z Code Composera debugger Texasa? Bo działa o niebo szybciej. Korzystam z LaunchPada jeżeli to ma znaczenie.

  I sprawa druga - jest jakiś rozsądny sposób na podpięcie pod Eclipse narzędzi syntezy FPGA, czy muszę tutaj po prostu sobie skrytpty Quartusa poczytać? Pytam, bo zwyczajnie wygodniej byłoby mi mieć jedno środowisko do wszystkiego (niby Quartus i ISE też na Eclipse stoją ale jednak każde z nich ma pewne rzeczy rozwiązane inaczej a chciałbym mieć wszystko ustawione raz i na gotowo), aczkolwiek mam świadomość, że tutaj już tak radośnie może nie być.

  Pozdrawiam