Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontrolery. Co kupić i co trzeba umieć?

bingo009 13 Cze 2012 13:11 2407 9
  • #1 13 Cze 2012 13:11
    bingo009
    Poziom 11  

Witam was serdecznie, postanowiłem pobawić się AVR'ami i patrzyłem na zestawy startowe. Jednak ich ceny są dosyć spore, więc wzorując się na tej stronie postanowiłem sam sobie złożyć taką płytkę:
    Link

Jednak pojawiają się pytania:
    1.Czego muszę się nauczyć zanim wezmę się za mikrokontrolery? Zapewne czytania schematów, ale czy muszę umieć lutować? Wydaję mi się, że jak kupię płytkę stykową obędę się bez lutowania.
    2.Jaką płytkę stykową powinienem kupić? Każda uniwersalna się nada, czy jakąś specjalną?
    3.Czy procesor AtMega8 jest dobrym wyborem na start? Mi się podoba bo jest tani, ale czy łatwo go oprogramować? Wolałbym w C programować, a nie w Asmie.
    4.Czy płytkę stykową będę mógł dowolnie rozbudowywać(dodawać inne komponenty)?
    5.Czy baza, programator i kilka diod wystarczy na start? A może coś jeszcze warto kupić?
    6.Jaki polecacie dobry sklep internetowy z wyżej wymienionymi sprzętami?

Proszę o pomoc, gdyż elektroniką i komputerami interesuję się od dawna i nie chciałbym zrobić coś głupiego.

0 9
  • #2 13 Cze 2012 13:44
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Aby odpowiedzieć na powyższe pytania dobrze byłoby znać twój budżet. Jeśli jest mały to jakiś prosty programator + stykówka + ATMega88 raczej jest ok. Jeśli możesz trochę zaszaleć (powiedzmy 300-400 zł to polecam jakiś gotowy moduł. Świetne z AVR są moduły XPlained, masz je zaróno w wersji z ATMega, jak i lepszymi XMEGA. Moduł ci polecam, bo za 160 zł masz praktycznie wszystko, z diodami, buzzerem, pamięciami, LCD itd. W dodatku łątwo to połączyć ze stykówką i nie wymaga programatora - ma bootloader i da się programować poprzez RS232, lub USB/RS232. Do tego dokupiłbym AVR Dragon - 240zł, ale masz wszystkie mikrokontrolery AVR, łącznie z AVR32, a przede wszystkim masz JTAG, który dla początkujących jest nieoceniony.
    Co do reszy:
    ad. 1. Lutowanie zawsze jest potrzebne, nawet przy korzystaniu ze stykówki. Warto opanować podstawy elektroniki.
    ad. 2. Tu już ci poleciłem XPlained, inne też mogą być, właściwie obecnie każda oferuje bardzo dużo.
    ad. 3. Nie jest. ATMega88 jest wyborem ok. Ale jeśli kupisz gotową płytę to lepiej żeby miała jakiś większy procesor i wyprowadzony JTAG. Tu właśnie XPlained są niezłe, bo masz albo ATMegę1284P, albo XMEGA128xx, oba są wypaśnie i mają kompletnie wszystko, dzięki czemu nie będą cię ograniczać. Funalny projekt zawsze można przemigrować do mniejszego procka. Wszystkie AVRy (no prawie wszystkie) można programować w c - ściągnij AVRStudio6, w pakiecie będziesz miał cały toolchain.
    ad. 4. Tak. Pamiętaj tylko aby kupić taką z odpowiednią, możliwie dużą liczbą styków. Wbrew pozorom wolnych styków nigdy za wiele, warto kupić największą na jaką cię stać.
    ad. 5. Od biedy dla XMEGA nie potrzebujesz programatora, bo jest bootloader, programator jest przydatny. Do prostych AVR wystarczy jakiś ISP za pare złotych, jednak jeśli możesz to przemyśl zakup AVR Dragon.
    ad. 6. Sklepów jest pełno. Dużo produktów Atmela ma Seguro.

0
  • #3 13 Cze 2012 14:15
    mirekk36
    Poziom 42  

Też zdecydowanie odradzam przestarzały już procesor ATmega8 , 100x lepiej wziąć w zamian ATmega88 albo dokładny odpowiednik tylko z większą ilością pamięci ATmega168 - jeśli chodzi o takie małe procki.

Co do lutowania to niestety przy płytkach stykowych absolutnie nie da się tego uniknąć - będzie to nieodzowne. Ale też może się przyda zacząć od razu ;)

Za to w przypadku jednak dobrego zestawu uruchomieniowego wcale nie będzie trzeba lutować na początku. Są takie, które jak się kupi to się po prostu podłącza kablem USB do kompa i to wszystko - od razu jest i programator wbudowany, i wszystko co potrzeba do ćwiczeń bez nawet kawałka lutownicy - wtedy najszybciej widać efekty pierwszych prac. Tego typu zestawów jest sporo na rynku więc kłopotu z ich wyborem nie będzie.

Ale zrozumiałe jest że czasem budżet nie pozwala na zestaw - tylko z drugiej strony jak kolega sam zobaczy, często kupowanie płytki stykowej nie kończy się na dokupieniu do niej przysłowiowej garści elementów. Zawsze człowiek chodząc po sklepach internetowych uznaje, że jeszcze może to się przyda, i tamto i owamto i siamto ..... przy czym jedno jest w jednym sklepie inna rzecz w drugim, więc dodatkowe koszty za przesyłki się płaci .... i często jak mówię kupuje wręcz elementy na wyrost. A na końcu jak się usiądzie i podsumuje to może się okazać że wcale tak tanio nie wyszło jak to niektórzy opisują, że koszt niewiele mniejszy albo i większy od jakiegoś nawet małego gotowego zestawu nawet na procku ATmega8! .... a w zamian za to tysiące problemów z połączeniami, lutowaniem, brakiem styków, częstymi błędami w połączeniach w gąszczu wtykanych kabli .... Za to ten niby droższy zestaw - daje możliwość szybkiego sprawdzenia jak zacząć programować i wtedy dopiero spokojnie człowiek wie patrząc nawet i wzorując się na schemacie własnego zestawu - jak robić już swoje docelowe urządzonka, które wiadomo że będą działać bo program został przetestowany na gotowym zestawie. Jeśli więc będzie jakiś błąd to dużo łatwiej go szukać gdyż wiadomo że będzie leżał tylko w części elektronicznej. A tak? jest błąd - ale gdzie?

- brak styku na płytce?
    - złe połączenia?
    - czy poprawne zasilanie?
    - czy procesor się nie zablokował przypadkiem?
    - czy może wina w programie?
    - a może coś nie tak z programem na PC do programowania?

proszę bardzo jaka wtedy będzie gama zagwozdek ;) ..... dlatego rozważając nawet swój skromny budżet przed podjęciem decyzji warto i na to kłaść uwagę.

Tak czy inaczej - decyzja należy do ciebie i jeśli zaczniesz pomimo to od stykówki to też źle nie będzie - w sumie zdobędziesz sporo praktyki w trudnym boju.

A jak stykówka to zafunduj sobie najtańszy z najprostszych programatorów - np USBASP, STK500v2 itp ....

Jako środowisko do programowania ja zdecydowanie polecam ECLIPSE.

0
  • #4 13 Cze 2012 14:23
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

bingo009 napisał:
    3.Czy procesor AtMega8 jest dobrym wyborem na start?

Z wielu powodów, ale ja przytoczę dwa:
    - cena (kup 2 szt na wszelki wypadek, czyli 2x5zł),
    - ilości projektów dostępnych w sieci na ten mikrokontroler.

Na pozostałe pytania masz odpowiedzi w linku, który wskazałeś tylko czytaj, a nie przeglądaj - no i zerknij do spisu treści :)

A na opinię producentów zestawów (jak powyższa) o ich wyższości nad stykówkami, traktuj z należytą ostrożnością (z wiadomych względów), tym bardziej że wcześniej polecali płytki stykowe wszystkim.

Pamiętaj o tym, że uszkodzenie zestawu (o co nie trudno na początku drogi), wiązać się może z większymi wydatkami i stratą czasu, a naprawa we własnym zakresie może być trudna z powodu braku umiejętności lutowania SMD. A na stykówce po prostu wyciągasz element, wyrzucasz do kosza i wkładasz nowy :)

Poza tym na stykówce nauczysz się budować układy od podstaw, a nie tylko programować. Da Ci to bardzo szybko podstawy, które pozwolą samemu zaprojektować własny zestaw dostosowany do Twoich konkretnych potrzeb - o ile w ogóle będzie Ci potrzebny.

Innymi słowy płytka stykowa + garść elementów = tanio, szybko i skuteczne dojście do umiejętności budowy i programowania urządzeń opartych o mikrokontrolery.

A za zaoszczędzone na kupnie gotowego zestawu pieniądze kup dobrą książkę: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2041670.html

EDIT:
    A przy okazji ode mnie 35 pkt bo masz tylko 1,18 a mogą się przydać na początku drogi :)

0
  • #5 13 Cze 2012 18:07
    bingo009
    Poziom 11  

@UP: Dzięki za punkty, napewno się przydadzą.

Co do mojego budżetu, to niestety za jakiś czas zdobędę jakieś 100zł, wiem, że mało, ale nie jestem jeszcze pełnoletni, więc nie pracuje. Co do tego procesora. Narazie moje projekty nie będą zaawansowane, więc czy napewno nie wystarczy tania AtMega8? A co do płytek gotowych, to nawet wolałbym sam się nauczyć projektować układy. Narazie nie muszę się chyba uczyć lutowania, bo zwykła stykówka starczy do treningu. Wogóle to ja nie wiążę jakiś planów z programowaniem mikrokontrolerów. Po prostu chcę się nauczyć czegoś pożytecznego o elektronice i pobawić się w wolnych chwilach. Narazię chcę kupić podstawowe urządzenia + jakieś z 10 diod i narazie na tym poprzestane. Potem może zakupię jakiś ekran i będę się nim bawił. A jak będę już robił bardziej zaawansowane projekty, to nauczę się lutować i będę robił wszystko na płytce drukowanej. A co do programatora, najprawdopodobniej moja płyta główna ma port LPT, więc wyjdzie taniej. Ale programatora wolę sam nie robić, bo nie chciałbym płyty głównej w PC uszkodzić.

0
  • #7 13 Cze 2012 19:11
    gaskoin
    Poziom 38  

Za 100zł spokojnie już wystartujesz.

5zł Atmega8 (choć proponował bym coś innego, o czym nie wspomnę bo mnie tu zjedzą :D)

10 zł stykówka

3 zł programator z buforem jak w poście wyżej.

garść kondensatorów, rezystorów, diod - 5zł

i jedziesz z koksem.

0
  • #8 13 Cze 2012 19:18
    bingo009
    Poziom 11  

Zauważyłem jednak, że kondensatory mają różne oznaczenia, np. MKP. W sklepie znalazłem taki: Kondensator MKP 100nF/275V r=15mm wprawdzie ma 100nF jak w tym blogu, ale co z resztą oznaczeń? r to zapewne promień, ale np. MKP? Wolałbym nie kupować w ciemno, tylko jak już zaczynam, to chcę zacząć dobrze. A i czy mikrokontroler da radę zasilać przez USB? zasilacza nie mam żadnego, a mam taki niepotrzebny kabel usb z starego Joya. Ale atmega8 pewnie będę musiał kupić z allegro. I myślałem, że stykówka jest tania, a taka na 810pól kosztuje 20zł.

0
  • #9 13 Cze 2012 19:28
    McMonster
    Poziom 32  

bingo009 napisał:
    Zauważyłem jednak, że kondensatory mają różne oznaczenia, np. MKP. W sklepie znalazłem taki: Kondensator MKP 100nF/275V r=15mm wprawdzie ma 100nF jak w tym blogu, ale co z resztą oznaczeń? r to zapewne promień, ale np. MKP? Wolałbym nie kupować w ciemno, tylko jak już zaczynam, to chcę zacząć dobrze. A i czy mikrokontroler da radę zasilać przez USB? zasilacza nie mam żadnego, a mam taki niepotrzebny kabel usb z starego Joya. Ale atmega8 pewnie będę musiał kupić z allegro. I myślałem, że stykówka jest tania, a taka na 810pól kosztuje 20zł.

Na początek interesują Cię przede wszystkim ceramiczne (małe w kształcie dysku) i elektrolityczne (względnie duże w kształcie walca) i przy tych drugich musisz zwracać uwagę na polaryzację (w skrócie "gdzie jest minus").

Z USB można zasilać układy, ale na początek bezpieczniej dla portu będzie znaleźć jakiś stary zasilacz DC (typowa kostka wpinana do gniazdka) lub ładowarkę od komórki i od razu zaznajomić się, jak zbudować układ regulatora napięcia, to bardzo podstawowa rzecz.

Po więcej informacji można sięgnąć tutaj.

0
  • #10 13 Cze 2012 20:19
    Piotrek_P
    Poziom 18  

Przede wszystkim, jeżeli zaczynamy się bawić z prądem to nieodzowny jest woltomierz, a najlepiej jakiś multimetr. Koszt to około 10 PLN w każdym "warzywniaku" :wink: , bo jak się podłączy "jakiś" zasilacz do płytki z układem to mogą być różne efekty ;) Więc trzeba mieć czym sprawdzić co się dzieje.

Powodzenia
    PP

0