Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szczecin/Kołowo - wybór anteny

13 Cze 2012 13:40 2398 4
  • Poziom 2  
    Witam

Proszę o pomoc w doborze anteny do odbioru cyfrowej tv naziemnej (mux1,2,3)

Antena zamocowana będzie na balkonie 10 piętra w odległości 6 km od nadajnika (dobra widoczność).

Poniżej układ terenu:

oraz przykładowy schemat instalacji:

Zastanawiam sie nad wyborem nastepujacych anten:
    - szerokopasmowa o strukturze logarytmiczno periodycznie dipolowej MLOG 6-60
    - telewizyjna DIPOL 3/21-69
    - telewizyjna UHF 11-elementowa Dipol 11/21-69

Czy kilkadziesiat metrów koncentryka + przełącznik + splitter (pokazane na schemacie) w znaczacy sposób pogorsza jakość sygnału i czy potrzebne będą tu jakieś wzmacniacze (ew. "mocniesza" antena)?

Czy kabel położony na zewnątrz (balkon) może być zwykłym koncentrykiem czy jakimś specjalym ekranowanym (czarny)?

Pozdrawiam
  • Moderator
    Wszystkie anteny jakie proponujesz są właściwe.
    W tej odległości od nadajnika wzmacniacz to samobójstwo. Raczej należy myśleć o tłumikach.
    20 metrów koncentryka - dobrego - osłabi sygnał o około połowę, czyli bardzo mało.
    Jeżeli kabel jest instalowany na zewnątrz i ma wytrzymać dłużej nic parę lat to powinien być czarny i żelowany.
  • Poziom 2  
    Testowo na balkonie podłączyłem antenę podobna do poniższej (schemat instalacji w pierwszej wiadomości):

- na pierwszym z telewizorów sygnał dla mux1-2 90, mux3 tylko 34 (poziom błędów 40-700)

- na drugim tv (dalszym) mux1-2 40, mux 3 nie łapie (do tego tv mam niskiej jakości koncentryk)

Z moich obliczeń (nie wiem czy prawidłowych) wyszło że na kablach/przejściówkach/złączkach do pierwszego tv mam 15dB tłumienia, do drugiego 19dB.

Jaki zysk może mieć taka antena i dla jakiego pasma jest dedykowana (długość teleskopów 80cm)?

Czy na podstawie tego testu można założyć ze najmniejsza z anten o których pisałem w pierwszej wiadomości (zysk 5dBi) wystarczy na pociągnięcie mux3 na dalszym tv? :) Zależy mi na montażu jak najmniejszej anteny ze względu na krótki uchwyt na którym wisi już jaga 2,4Ghz
  • Poziom 37  

Tego typu anteny (tzw. "uszy królika") generalnie przeznaczone są dla pasma VHF (k6...k12). Odbiór reguluje się długością teleskopów i ich wzajemnym położeniem (rozchyleniem). Na UHF-ie, czyli w przypadku DVB-T są z reguły bardzo mało przydatne, chyba, że odbieramy bardzo silne sygnały.

Spróbuj maksymalnie wsunąć (skrócić) teleskopy, a następnie rozłożyć ramiona poziomo (taka litera 'T'). Do odbioru na UHF-ie długość jednego ramienia (teleskopu) powinna się zawierać w zakresie ~9...15cm, w zależności od kanałów, które chcemy oglądać - dla Kołowa byłoby to gdzieś pośrodku, w okolicach 11..12cm.

Przy ułożeniu ramion w 'V' antena będzie mieć zysk nieokreślony, o wartościach dowolnych, ale zwykle poniżej 0dBd zysku, przy ułożeniu w literę 'T' i dobraniu szerokości ramion zysk mógłby osiągnąć teoretycznie 0dBd (2,15dBi). Pozostają jeszcze straty na jej układzie symetryzacji (jeśli w ogóle jakiś ma) i na kablu połączeniowym.

Każda normalna antena będzie o niebo lepsza do odbioru DVB-T od tego wynalazku.
  • Poziom 2  
    Ostatecznie zdecydowałem się na MLOG 6-60. Do wyboru przyczynił się fakt, że antena nie zawiera żadnej elektroniki (może dłużej posłuży), większy zysk od DIPOL 3/21-69 (choć ta w zupełności by wystarczyła) oraz stosunkowo niewielki rozmiar.

MUX1,2,3 śmigają na obu telewizorach - nie zaobserwowałem żadnych problemów z obrazem (siła sygnału na pierwszym tv od 94 do 100, na drugim tv 73-95).

Dzieki wszystkim za cenne informacje.