Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AR 147 - szarpanie przy ruszaniu.

NOTAN 13 Jun 2012 13:55 3223 4
    NOTAN
    Level 10  
    Samochód to AR 147 1.9 JTD 16V
    Przy ruszaniu na 1-ce i na wstecznym lekko szarpie samochodem. Na wyższych biegach jest ok. Może to subiektywne odczucie ale na zimnym silniku jest to jakby mniej wyczuwalne. Nie wiem na ile to jest związane z objawem ale przy dodawaniu gazu i hamowaniu silnikiem widać jak lewarek skrzyni biegów przesuwa się tył-przód (około 1 cm, może 2cm). Nic nie stuka, nie puka i właściwie nic więcej poza wkurzającym szarpaniem przy ruszaniu. Szczególnie pod górę. To znaczy się, jak przejeżdżam przez nierówności, to czasem coś stuknie ale zwalam to na zawieszenie (wahacze ? Bo amory i wszystko co z nimi związane zmieniałem). Chociaż przyznam, że przy okazji wymiany amorów nie zauważyłem jakiś luzów w układzie wahaczy. Miałem zrobić mały remoncik i myślałem, że przy okazji i to ustanie ale nic z tego

Zmienione było:
    1. sprzęgło kompletne i dwumas
    2. przeguby wewnętrzne
    3. poduszka łapy skrzyni (ta od strony tyłu )
    4. sprzęgło alternatora.

Silnik pracuje wzorcowo. Parametry jak z fabryki
    Nie widać pęknięć itp. Abby wykluczyć układ paska MV próbowałem ruszyć bez niego i ten sam objaw.
    Może to jednak te dwie pozostałe poduszki z przodu silnika? Stąd ten stuk na nierównościach ? Tylko czy poduchy nie tłukły by się przy dodawaniu gazu lub hamowani silnikiem, a nie na wybojach ? Poza tym nie maja śladów uszkodzeń.
    Nie wiem już gdzie szukać przyczyny.
    markslew
    Level 27  
    Moze poduszki silnika, buja zespolem napedowym?
    NOTAN
    Level 10  
    No właśnie, to są dwie rzeczy, których jeszcze nie wymieniłem.
    Czy poduszki mogą być zależne od temperatury ? Bo wydaje mi się, że objaw się nasila wraz z rozgrzaniem się silnika. Im dłuższa trasa i ostrzej jadę, to ten efekt jest mocniejszy.
    markslew
    Level 27  
    Może guma mięknie pod wpływem temperatury?
    NOTAN
    Level 10  
    Być może i tak się dzieje. Nie mam pojęcia jak te poduszki sprawdzić, a nie chciałbym wymieniać dobrych na dobre i szukać dalej.