Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Więcej pamięci RAM kosztem częstotliwości taktowania czy na odwrót?

13 Cze 2012 22:37 1558 8
  • Poziom 12  
    Witam,

Zacznę od konfigu kompa:
    proc: C2D E4500 2200MHz @ 2900MHz
    płyta główna: ASUS P5K INTEL P35
    pamięć: Kingston 800mhz 2x1024MB
    Zasilacz: Chieftec 450W
    grafa: gf 8800 gt 512mb zilent
    hdd: hitachi 1 TB
    system Win Xp SP3

Mam także (niewłożone) dodatkowe 2 kości pamięci: Kingston 667mhz 2x512MB.

Pytanie jest takie; lepiej mieć dodatkowe 1 GB RAM w kompie kosztem spowolnienia całego zestawu do 667 mhz czy zostawić tak jak jest teraz? Czy te obniżenie częstotliwości taktowania wpłynie na prędkość/wydajność/OC kompa? Dodatkowo chciałem się dowiedzieć jaki przyrost wydajności ma korzystanie z dual channel. Np gdyby zamiast 2 kości 1 GB 800 mhz wsadzić jedną 2 GB 800 mhz to jaka jest różnica w wydajności?

Pozdrawiam
  • Admin grupy komputery
    W twoim wypadku (XP - jeśli 32bit + C2D + 8800GT) lepiej pozostać przy 2x1GB w dualu 800MHz.
    Każda, inna zmiana konfiguracji pamięci nie przyniesie wzrostu wydajności.
  • Poziom 28  
    Pytanie:
    1. Nie, zostawić jak jest teraz
    2. Wpłynie, raczej z negatywnym skutkiem
    3. można powiedzieć podwójny, dwa kanały dostępu do 1 kości
    4. wydajniejsze bedzie 2 kości 1GB 800Mhz w dual channel = 4 kanały od 1 kosci 2gb 800mhz w dual channel = 2 kanały dostępu.
  • Poziom 12  
    Rozumiem, ale aż się nie chce wierzyć, że dodatkowe 2 x 512MB 667mhz w dualu bardziej zaszkodzi niż pomoże. Przy ewentualnej zmianie systemu na Win7 64bit wynik będzie ten sam?
  • Poziom 28  
    Jaki masz problem włożyć i zobaczyć czy pomoże????? Zainstaluj Win7 64bit i zdaj relacje.
    Jeśli te 2x1gb nie jest w dualu to jak wsadzisz 2x512mb w dualu to nie sądzę żeby to zadziałało.
  • Poziom 12  
    To co mam teraz, 2x1GB jest oczywiście w dualu. Te dodatkowe pamięci wpadły mi w ręce dzisiaj, a pytam się bo przed grzebaniem w kompie chciałem zasięgnąć rady czy w ogóle gra jest warta świeczki.
  • Poziom 28  
    Nie jest za bardzo warta świeczki, RAMy jak sie montuje to na tą samą częstotliwośc i timingi.

• Poziom 43  
    Zacząć chyba wypada od tego, że wszystko co powyżej 2GB pamięci - w tym wypadku - to i tak będzie w znacznym stopniu, za "ozdobnik" robić. Ale nawet gdyby przyjąć, że ten dodatkowy GB da się wykorzystać, to i tak na podstawie dostarczonych danych odpowiedź jest teoretyczna i brzmi: patrz poprzednie posty, bo o module, poza marką(?) i częstotliwością nic nie wiadomo, a może okazać się - ja też pozwolę sobie na teoretyzowanie - iż poluzowanie timingów i inne "ręczne' zabiegi w BIOS-ie pozwolą na to, by moduły 667MHz pracowały jako 800. - Bez metody "obsadź, poustawiaj, sprawdź efekt" się część praktyczna nie obejdzie.
  • Poziom 12  
    Ok, czyli wiem już wszystko. Dzięki za szybką pomoc. Zamykam