Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana napięc wyj. zasilacza ATX - czy zmieniac liczbę zwoi w dławiku?

M.B.S. 13 Cze 2012 23:51 2029 2
 • #1 13 Cze 2012 23:51
  M.B.S.
  Poziom 21  

  Witam
  Założenia konstrukcyjne:
  1. Przerabiam zasilacz ATX 300W, rdzeń ETD34 - chce uzyskać +/-36V. Zakładam, że wydajność prądowa to ok 3A na każdej z linii.
  2. Przewijam uzwojenie wtórne transformatora - zwiększam 3 razy ilość zwoi - grubość drutu - wiadomo najgrubszy jaki się da (lub kilkoma naraz) - mniejsze straty.
  3. Wymieniam diody prostownicze na 200V/5A - takie posiadam
  *A - tu pytanie - na jakie najmniejsze napięcie powinny być diody, aby ich nie przebiło (chcę wiedziec tylko i wyłącznie dla własnej wiedzy)

  4. Nie zmieniam napięcia zasilającego tl494, nie zmieniam częstotliwości przetwornicy
  *B - tu pytanie- czy powinienem zmienić częstotliwość? Myślę, że nie, ale proszę o odpowiedź
  5. Nie zmieniam napięć podawanych na komparator (tak dobiore pętle sprzężenia aby po 3-krotnym zwiększeniu napięcia praca była ustalona jak dla standardowych napięć zasilacza atx.
  6. Zwiększam grubość ścieżek dla linii "-" lub wykorzystam tą od "5V"
  7. Pozostaje sprawa dławika. Trochę poczytałem, ale nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi. Kilka lat temu widziałem dyskusję na temat tego czy :
  * C -tu pytanie - Czy konieczne jest w w/w przypadku zmiana ilości zwoi dla oryginalnego dławika? Usuwam zwoje dla oryginalnej linii 5V, jako moje 36V wykorzystuje linie +12V, a zwoje od oryginalnego "-12" (obecnie -36V) nawijam drutem o takiej srednicy jak dla 12V nie zmieniając ich ilości. Czy w takiej konfiguracji podczas zwiększenia napięcia 3x (z założenia prad spadnie 3x)powinienem zwiększyć ilość zwoi?

  Niestety w mojej obecnej sytuacji nie mogę wertować forum (dzis poświeciłem 3h)i szukać wśród setek postów. Proszę o konkretne odpowiedzi, a nie o wypracowania - przebudowałem już kilka zasilaczy nie zwiększając ilości zwojów na dławiku i wszystko działa do dzis - ale zasilacze były przerabiane na max +/-24V , a teraz chciałbym zrobić tak jak powinno być.
  Pozdrawiam

  0 2
 • #3 14 Cze 2012 00:10
  M.B.S.
  Poziom 21  

  Dziękuje za link. Widzę dokument z całą ilością wzorów na nawinięcie dławika sprzężonego. Ale czy mając gotowy dławik nawinięty dla konkretnej przetwornicy, i konkretnych napięć, mając gotową ilość zwojów dla napięć 5 i 12V można zastosować wyliczenie z jakiejś proporcji aby aby określić ilość uzwojeń dla 36V? Zdaję sobie sprawę, że nie liczenie dławika sprzężonego zaowocuje zróżnicowaniem wielkości napięć na wyjściu czyli np otrzymam 36V i - 35V

  0
  Szukaj w 5mln produktów