Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Utrudniony odbiór MUX1 w okolicach Stąporkowa

ViP3R 14 Cze 2012 00:43 1988 10
  • #1 14 Cze 2012 00:43
    ViP3R
    Poziom 20  

Posiadam starą antenę siatkową z zasilaczem, która skierowana jest na nadajnik na Świętym Krzyżu. MUX2 odbiera idealnie jednak MUX1 często zacina, pojawia się pixeloza, czasem sygnał zanika całkowicie.
    Do nadajnika Święty Krzyż mam około 40km natomiast do nadajnika Przysucha/Kozłowiec około 20km w prostej linii. Antena znajduje się na szczycie budynku na wysokości około 5m. Długość koncentryka to około 10m.
    Sygnał odbieram za pomocą Cabletech URZ0083.

Charakterystyka terenu - Święty Krzyż (na podstawie dvbtmap.eu)

Charakterystyka terenu - Przysucha/Kozłowiec (na podstawie dvbtmap.eu)

Wskazania Tunera - Święty Krzyż:

MUX1 (Kanał 62) Siła syg. 57% Jakość 25%
    MUX2 (Kanał 36) Siła syg. 62% Jakość 95%

Wskazania Tunera - Przysucha/Kozłowiec:

MUX1 (Kanał 50) Siła syg. 65% Jakość 25%
    MUX2 (Kanał 37) Siła syg. 60% Jakość 90%

Znalazłem w domu starą płytkę od anteny siatkowej i moją uwagę zwróciła górna częstotliwość - 800MHz. MUX1 nadawany jest na 802MHz ze Świętego Krzyża.

1. Zastanawia mnie fakt, że antena skierowana na Święty Krzyż ma tak dobre parametry MUX2 z Przysuchy pomimo tego, że nadajniki są prawie że naprzeciw siebie (powiedzmy, że kąt między sygnałami to około 160 stopni). - tu mam pewną teorię - okna w szczycie budynku tworzą korytarz dla sygnału a antena jest umieszczona akurat na wysokości jednego z tych okien
    2. Pomimo tak dobrych wskazań tunera MUX2 z Przysuchy przycina (o MUX1 już nie wspomnę) co wydaje się logiczne skoro antena jest nastawiona na Święty Krzyż

Ogólnie proszę o radę czy skierowanie anteny na Przysuchę a więc zmniejszenie częstotliwości o około 100MHz może polepszyć sprawę.
    Zakup anteny na max 2 lata wydaje mi się trochę bez sensu ponieważ za około rok czy dwa ma zakończyć się nadawanie TVP2 w analogu na tych nadajnikach a następstwem tego ma być przeniesienie MUX1 w okolice 30-go kanału.
    Dodatkowo przeniesienie anteny jest dość karkołomnym zadaniem związanym z wierceniem w szczycie i dwukrotnym wydłużeniem przewodu antenowego więc chciałbym wiedzieć czy gra jest warta świeczki.

0 10
  • #2 14 Cze 2012 00:53
    mickpr
    Poziom 39  

ViP3R napisał:
    Zakup anteny na max 2 lata wydaje mi się trochę bez sensu ponieważ za około rok czy dwa ma zakończyć się nadawanie TVP2 w analogu na tych nadajnikach a następstwem tego ma być przeniesienie MUX1 w okolice 30-go kanału.

Co do tel. analogowej - masz jakieś dziwne informacje - żadne 2 lata : http://www.telewizja-cyfrowa.com.pl/2012/03/wylaczenie-telewizji-analogowej/
    Mówisz o analogowej, czy o cyfrowej? MUX jest przecież cyfrowy.

Co do anteny to ja byłem równie sceptyczny - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2310634
    U mnie kąt między stacjami w transmisji analogowej - był około 45-50 stopni.
    Siatka starczała - ale obraz nigdy nie był dobry we wszystkich kanałach (programach).
    Po przejściu na DVB-T skierowałem "oczy" anteny na Łódź - więc zakupiłem typowo kierunkową antenę. Kupiłem też nowy wzmacniacz - i porządny kabel.
    Efekty - jak napisałem w moim poście.
    Ja jestem dalej od nadajnika (choć przyznam, że nie porównałem mocy nadajników).

0
  • #3 14 Cze 2012 01:02
    ViP3R
    Poziom 20  

Nie traktuję zakupu nowej anteny jako zła wcielonego :) Jeśli nie będzie innej opcji to oczywiście to zrobię. Jeśli jednak można tego uniknąć to po prostu nie widzę sensu zakupu - stąd mój post
    Co do mocy nadajników jeśli wierzyć Emitelowi to na EC4 jest 100kW a na tych "moich" po 50kW

0
  • #4 14 Cze 2012 12:38
    mczapski
    Poziom 38  

Posiadam starą antenę siatkową z zasilaczem. I może tutaj problem. Z zasilaczem , czyli jak rozumiem ze wzmacniaczem. I nikt nie wie w jakim stanie jest zasilacz skoro bywa, że nowe nie poprawiają odbioru. Właśnie tutaj jest pułapka, zę nie wiadomo który element jest przyczyną wadliwego odbiru. Dla potrzeb oceny sytuacji zastosuj symetryzator. Przy takich odległościach duża szansa na odbiór i łatwiej o wnioski.

0
  • #5 14 Cze 2012 13:02
    irekr
    Moderator

A jak już zamontujesz symetryzator to spokojnie sprawdź z jaką jakością i na ile stabilnie odbierasz sygnału z Przysuchy i Świętego Krzyża. Wybór należy do Ciebie, oba obiekty nadają to samo.

0
  • #8 14 Cze 2012 15:01
    mczapski
    Poziom 38  

Jak nie zmieści się dwa to zamontuj cztery. To oczywiście żart. Trochę się podedukuj z zagadnienia. Po pierwsze płytki wymieniamy. Po drugie symetryzator odpowiedni dla zakresu kanałów 20 do 69. Po trzecie zamieniamy separator sygnału (wtyk antenowy do którego jest dołączony zasilacz) na zwykły wtyk antenowy. I po czwarte robimy to na tyle elegancko żeby były połączenia a nie było zwarć. Tyle, że ludzie z tego mają chleb.

Tak ma symetryzator lecz na wejściu. Sygnał musi się przedostać przez wzmacniacz, który może pracować wadliwie lub wręcz blokować. Jeśli potrafisz dostosować tą płytkę do pracy bezpośredniej to owszem masz rację. Pozostanie dalej problem separatora, czyli wtyku.

0
  • #9 14 Cze 2012 17:40
    ViP3R
    Poziom 20  

Fakt, nie spojrzałem na zakres częstotliwości..
    Nie mam 100% pewności ale wydaje mi się, że płytka (wzmacniacz) w antenie ma wbudowany symetryzator. Na wszelki wypadek zakupię odpowiedni i jutro lub w sobotę zrobię test jak rozumiem bez podłączonego zasilacza.
    Dodatkowo okazuje się, że mam jeszcze w domu płytkę SWA2000 i wujek google twierdzi, że impedancja wyjściowa to 75Ohm a więc ma wbudowany symetryzator.
    Jeśli to nie pomoże to chyba pozostaje zmiana przewodu koncentrycznego/anteny.

0
  • #10 14 Cze 2012 22:29
    irekr
    Moderator

Większość wzmacniaczy szerokopasmowych ma impedancje wyjściowa 75 omów.
    Na wejściu i tak ma symetryzator.

Odnośnie SWA-2000: wzmacniacz jest na liście "wyrobów niezgodnych" i ma zakaz sprzedaży na terenie RP.
    http://www.uke.gov.pl/uke/redir.jsp?place=galleryStats&id=53595 pozycja 93 na liście.
    Absolutnie nie nadaje się do wzmacniania sygnałów cyfrowych.

0
  • #11 14 Cze 2012 22:41
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

irekr napisał:
    Odnośnie SWA-2000: wzmacniacz jest na liście "wyrobów niezgodnych" i ma zakaz sprzedaży na terenie RP.
    http://www.uke.gov.pl/uke/redir.jsp?place=galleryStats&id=53595 pozycja 93 na liście.
    Absolutnie nie nadaje się do wzmacniania sygnałów cyfrowych.

Pozwolę sobie tylko na dopisanie, że już mamy taki temat z tematach podwieszonych na niebiesko :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2302737.html

Pozdrawiam.

0