Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uniwersalne okablowanie do małego budybku wielorodzinnego.

14 Jun 2012 03:03 1781 2
 • Level 9  
  Witam.

  Zamierzamy zainstalować w nowowybudowanym budynku wielorodzinnym instalację wideodomofonową.

  Budynek ma 7 mieszkań, z czego aktualnie 5 jest połączonych w jedno (z możliwością późniejszego podziału na oddzielne) więc potrzebny jest sprzęt do obsługi aktualnie 3 bądź 4 instalacji w mieszkaniach z możliwością zwiększenia ilości do 7 (instalacja w ścianie byłaby przygotowana)

  Do obsługi jest dwoje drzwi wejściowych do budynku. Plan był taki, by przy jednym wejściu był wideodomofon, przy drugim domofon bez wideo, chyba że różnica w cenie nie będzie duża, wtedy pokusimy się o oba wideo.

  Jest przygotowane miejsce na urządzenie sterujące wideodomofonami w skrzynce elektrycznej w odległości około 5m do obydwu drzwi.

  Odległość od skrzynki czy drzwi do odbiorników w mieszkaniach nie przekroczy w żadnej konfiguracji 20m.

  Teraz kilka pytań:
  1. Jakie należy ciągnąć kable z "rozdzielni" do urządzeń w mieszkaniach? Dysponuję na ten cel skrętką UTP kategorii 6, nada się, czy ciągnąć powinno się kable z inną ilością żył? Trzeba ciągnąć coś obok skrętki (zasilanie?)? Czy kable te ciągnie się od rozdzielni niezależnie, czy szeregowo?
  2. Jakie kable idą od rozdzielni do instalacji przy drzwiach? Czy kable do elektrozamków idą z rozdzielni czy z urządzeń przy drzwiach wejściowych?
  3. Jakich producentów rozwiązania proponujecie i jak przedstawiają się szacunkowo koszty sprzętu (bez okablowania, wideodomofony) do dwóch wejść i 3 mieszkań?

  Mam nadzieję, że nie zdenerwuję Was laickimi pytaniami,
  dzięki za pomoc, Adil
 • OptexOptex
 • Level 10  
  Witam
  Ja proponowałbym zacząć od wyboru producenta systemu.
  Miałem okazję montować video system składający się z 300 mieszkań, trzech wejść i mogę polecić firmę Fermax. Urządzenia przyzwoitej jakości, dobre wsparcie techniczne. Firma zaproponuje rozwiązanie, określi rodzaj i przekroje przewodów. Masz wtedy gwarancję, że wszystko będzie właściwie pracowało.
 • Admin of Property security
  AD1.Popularne (przynajmniej w Polsce centralnej) systemy wideodomofonowe Laksomex czy Proel przeznaczone są do montażu na okablowaniu po domofonach czyli ukladu gdzie w pionie od centrali w góre biegnie sobie 5 zył wspólnych + po jednej na wywolanie do każdego lokalu czyli w Twoim przypadku 5 + 7.i tyle. Od tego pionu na każdym piętrze rochodza sie przewody najczęściej 6 zyłowe do poszczególnych lokali. Wideodomofon wykorzystuje z tego 4 żyły a kolejne dwie to zasilanie ( 12 lub 24V). W pionie to zasilanie mozna z racji oczywiście większej ilości zył sobie podwoić czy potroić. Po tych zyłach idzie tez sygnał sterowania elektrozaczepem do centrali
  A więc pierwsza opcja to w pionie 2 skrętki, na każdym poziomie puszka na rozdzielacz i po jednym kabelku z tej puszki do mieszkania. Opcja full te wersji to zamiana przewodu 8 zył na 12 typowego domofonowego.

  Gdybym ja miał to zrobić nie mając pewności jaki system będzie instalowany, a mając to zrobic dobrze i uniwersalnie, dałbym na każdym piętrze puszkę. Następnie sprzedałbym przewód 6kat i w to miejsce kupił 12 żyłowy domofonowy Od centrali do każdego mieszkania poprowadziłbym oddzielny przewód 12 żył przechodzący przez tą puszkę z lekkim zapasem w niej tak by ewentualnie można było by go tam rozciąć i przekrosować ( pętla 15- 20 cm) Dodatkowo poprowadziłbym od centrali do puszek jeden przewód zasilający 2X1,5 i taki sam od puszek do każdego mieszkania. Tak przygotowane okablowanie pozwoli na instalację większości obecnych na rynku systemów. W zasadzie to czekam na info jakie nie pójdą....
  AD2. systemy tz "cyfrowe" wymagają 6 zył do komunikacji panel- centrala + 2 zył do elektrozaczepu + 2 zyły wideo ewentuale max 2 zyły na czytniki pastylek itp. Dla odległości jak twoja nie ma potrzeby podwajania zył więc dwa przewody 8 zyłowe to juz max.
  System ' " analogowy " np commax połknie po 4 zyły sygnałowe na uzytkownika + 2 zasilanie panela+ 2 elektrozaczep + 2 np pod dodatkowy czytnik pastylek/ zamek szyfrowy. No tu nam się tego troche robi..... Najbardziej uniwersalnie bedzie gdy dasz przewód/ przewody z centrali do kasety domofonu ( z uwzględnieniem tych dwóch zył pod elektrozaczep) a z kasety dasz przewód do elektrozaczepu.

  AD3. System z dwiema kamerami będzie raptem kilkaset złotych droższy. Zwróć uwagę na to że nie wszystkie systemy przewidują możliwość stosowania rownolegle kaset audio i wideo, czy też u jednych lokatorów monitorów a u innych samych unifonów. Weź też pod uwagę możliwośc dodatkowych sterowań ( np brama)
  Ja w pierwszej kolejności ofertując taki system brałbym pod uwagę laskomexa ( jakość/ cena/ funkcjonalność). Chociaż na 3 lokatorów (wysokie koszty stałe niezależne od ilosci lokatorów) to niestety wychodzi nieco drogo.....
  Szacunkowo to dwa komplety centrala + panele z kamerami około 2000 zł, rozdzielacze zasilacz centralny, i przełacznik wizji około 500 zł. Monitory w zależności od modelu od 500 do 1000 zł/ sztuka.

  Pozdrawiam
  ps
  1 w układzie z dwoma panelami dałbym jeden z wbudowana kamerą a drugi jezli już to audio i kamera CCTV o większym zasięgu i możiwości obserwacji nie tylko tego co mamy bezpośrednio przy panelu.

  .