Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie dwóch sieci bezprzewodowo - konfiguracja

RzepaJaworzno 14 Cze 2012 16:38 1434 4
  • #1 14 Cze 2012 16:38
    RzepaJaworzno
    Poziom 8  

Witam.
    Szukałem na forum odpowiedzi na temat, który opiszę, ale nie znalazłem.
    Jeżeli jest to gdzieś opisane, to proszę o link.

A problem mam następujący:

Mam u siebie w domu sieć opartą o router Dlink DIR-655 wraz z dostępem do internetu od lokalnego usługodawcy. Kilka urządzeń łączy się z routerem za pomocą kabelka LAN (1 GigaBit), natomiast kilka łączy się za pomocą WLan (802.11n), gdzie połączenie jest szyfrowane przez WPA2-PSK. Na routerze włączone jest DHCP, choć część urządzeń ma przydzielone adresy na stałe.

Około 20 metrów od routera za kilkoma ścianami znajduje się pomieszczenie, gdzie chciałbym podłączyć kilka kolejnych urządzeń (głośny serwer, kamera IP itp) i połączyć w jedną sieć z tamtymi. Poprowadzenie kabla odpada. Testy wykazały że zwyczajny laptop z WiFi widzi tam moją sieć WLan, więc tym bardziej nie będzie problemu, aby kolejny router czy access point widział.

I tu pojawia się pytanie:

1. Co powinienem postawić w drugim pomieszczeniu, aby móc później kilka urządzeń do tego podłączyć? Żeby "widziały" się w otoczeniu i działał na nich net?

2. Jak powinienem ustawić DIR-655 (główny router), aby nie stracić dotychczasowych połączeń i umożliwić podłączenie drugiej sieci przewodowej zdalnie? Czy w ogóle muszę coś przestawiać w głównym routerze?

3. Jak należy skonfigurować nowe urządzenie (router czy AP+switch), które zainstaluję w drugim pomieszczeniu, aby to wszystko działało?

Pierwszy raz biorę się za coś takiego - stąd moja niewiedza.
    Proszę o pomoc, pozdrawiam,
    WRz.

0 4
  • #2 14 Cze 2012 17:50
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

1. APek z trybem "Client", wa500g, wa701ND,
    2. DIRa nie ruszasz
    3. W APeku wyłączasz DHCP server i ustawiasz IP APeka na zgodny z głównym routerem ale poza pulą DHCP.

Dodano po 59 [sekundy]:

Rozważ też adaptery PLC, ale muszą być na tej same fazie.

0
  • #3 19 Cze 2012 16:18
    RzepaJaworzno
    Poziom 8  

Witam.
    Dziękuję za wskazówki.
    Adaptery PLC chyba troszke za drogie.
    Natomiast z tym acces pointem muszę popróbować, ale nie bardzo wiem co z tego wyjdzie, bo...
    Póki co ustawiłem inny AP'ek, którym dysponuję, a mianowicie DLink DWL-900AP+ w taki sposób, jak opisałeś. Oczywiście przestawiłem na głównym routerze szyfrowanie WPA2 na WPA, ponieważ DWL-900AP+ nie dysponuje szyfrowaniem WPA2. Poza tym APek obsługuje tylko sieć 802.11b, ale to chyba nie problem, bo DIR-655 ustawiony jest na auto.
    Niestety zero komunikacji... Ale nie jestem pewny, czy ten APek nie jest zrąbany, bo dawno nie był używany. Teoretycznie działa, bo przez LAN się da go konfigurować. WLan też działa...
    Acha - pytanie. W ustawieniach AP w zakładce WLan mam ustawić dokładnie takie parametry jak w DIR-655 (główny router) łącznie z identyczną nazwą sieci? Czy ja mam utworzyć kolejną sieć bezprzewodową, a z pierwotną ustawienie wpisać w innym miejscu? (a szczerze mówiąc akurat w tym APeku poza adresem MAC routera z którym ma się łączyć to innych ustawień nie znalazłem...)

Spróbuję jeszcze w wolnej chwili zorganizować jakiś inny APek i zobaczę.
    A czy można coś takiego zrobić z routerem (wyposażonym w APek) zamiast APeka? Po pierwsze miałbym możliwość wykorzystać w razie potrzeby i trudności urządzenie np. z modemem 3G (po nabyciu odpowiedniego routera), a poza tym miałbym rozwiązaną kwestię switcha, jak już wszystko by pięknie działało.

Proszę o info, serdecznie pozdrawiam,
    WRz.

0
  • Pomocny post
    #4 19 Cze 2012 16:42
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Na czas testów wyłącz zabezpieczenia WIFI w głównym routerze

dwl-900ap
    - wyłącz DHCP server
    - AP mode = wireless client, click [survey] ..wybierz sieć... klik [connect]

0
  • #5 21 Cze 2012 00:47
    RzepaJaworzno
    Poziom 8  

Witam.
    Pożyczyłem inny sprzęcik i hula aż miło.
    A konkretnie TP-Link TL-WR740N - router z wbudowanym Access Pointem.
    W ten sposób mam z głowy ewentualnego switcha.
    Dzięki za info, temat zamknięty...

0
  Szukaj w 5mln produktów