Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz na AT89Cx051 i TDA8424

05 Mar 2003 16:57 13843 24
  • Level 26  
    Witam

Poszukuję następującego projektu zbudowanego z AT89Cx051 i TDA8424 obsługującego pilota RC5 i wyświetlacz LCD.

Czy ktos może mi pomóc?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 21  
    EdW nr. 7/2001 o ile dobrze pamiętam ,ale ten układ jest bez pilota. Dopisać kawałek programu , w sumie nie jest dużym problemem.
    Kolega Jaco18 robi przedwzmacniacz na takich elementach co wymieniłeś. Zapewne sam się wypowie na ten temat :wink:
    Ja również robię przedwzmacniacz ,ale mój będzie na AT90s8115 i tda7318.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 16  
    Wlasnie robie sobie wzmacniacz do komputera z tda8421, at89c4051 i koncowce mocy na lm1875t.
    Mam napisany program sterujacy, ale z pilota chyba zrezygnuje (mam taki prosty ukladzik i Girdera).
    Jezeli tda8421(24) ma stanowic dodatek do komputera, discmana to polecam. W innych zastosowaniach jakosc dzwieku po przejsciu przez ten przedwzmacniacz moze okazac sie niezadowalajaca.
    Pozdrawiam
  • Level 11  
    Witam
    Ja wlasnie koncze cos takiego,ale na 8515.
    Tu masz program z edw o ktorym mowi Yoshi_80 (na '51).
    Sorry ze sie podlaczam pod temat, ale przy okazji chcialbym sie kolegow ktorzy zbudowali cos takiego zapytac,jakie bajery zastosowali ja np. obrazkowe wyswietlanie aktualnych efektow,czy funkcji mute.
    :arrow: Veteran Podrzucilbys mi jakies schematy do tej koncowki??
    pozdrawiam
  • Level 16  
    :arrow: Requan
    Bardzo prosze!

Requan
    A jezeli chodzi o bajery to ich po prostu nie ma. Nie zastosowalem efektu Pseudo ani Spatial poniewaz ich brzmienie bylo w wypadku TDA8421 mierne. Pozostaly: Volume, Bass, Treble, Input, Output i migający napis Mute gdy wyciszanie jest aktywne.

(post scalony z dwóch pisanych jeden pod drugim)][A]
  • Level 11  
    Dzieki Veteran.
    Powiem Ci ze opcja : dzwiek przestrzenny daje dopiero efekt jak podlaczylem do glosnikow creativa (5+1),ale chyba masz racje ze jest to ogolnie pic na wode.
    pozdrawiam
  • Level 2  
    Aaadam wrote:
    Witam

Poszukuję następującego projektu zbudowanego z AT89Cx051 i TDA8424 obsługującego pilota RC5 i wyświetlacz LCD.

Czy ktos może mi pomóc?

MAM COŚ TAKIEGO NA AT98c52 I TDA 7318
    8)
  • Level 26  
    Tego juz znalazłem, ale dzięki.
  • Level 26  
    Witam wszytkich:

Ja też buduję sobie wzmak, będzie to dość rozbudowana konstrukcja, zawierająca 3 procesory audio, nie koniecznie te TDA8425, chodzi o samą idęe. Wzmacniacz będzie oczywiście 6 kanałowy (5 satekit + sub) do kina domowego :)

Na początku układu będzie oczywiście przedwzmacniacz PHONO, selektor wejściowy, dalej do proców audio i filtrów na poszczególne kolumny.

Sterowanie myślę zrobić z AT89C52, skłoniło mnie kilka cech tego proca: -* niska cena ok 12 zł,
    * ponieważ posiadam programator to łatwość programowania
    * dość dużo pamięci (o ile się nie mylę to 8kb)
    * stosunkowo dużo ramu (256 b :)
    :arrow: Yoshi_80 Napisz mi cosik o tym swoim procu to może też sobie taki kupię, będziemy mogli łatwiej wymienić się programami.

Na płytce sterownika będzie LCD (z allegro) 24x3, przyciski, IMPULSATOR (do regulacji głośności i funkcji) dla niewtajemniczonych impulsator to taki jakby potencjometr bez końca co do początku i końca obrotów, działą jednak na całkiem innej zasadzie, są to 2 połączone ze sobą przełączniki, porcesor wykrywa kolejność przełączania i tym samym kierunek obrotów ośki. Na wyświetlaczu w czasie bezczynności będzie się wyświetlać słupkowy wskaźnik wysterowania lub nazwa tytułu piosenki z kompa.
    Zamierzam też obsłużyć pilot, tylko chyba dam zewnętrzny dekoder RC5, ponieważ ten z bascoma reaguje na wszystkie sygnały z pilotów i wariuje, nie dekoduje prawidłowo. Myśląłem o jakimś SAA nie pamiętam dokładnie oznaczenia.

Wzmacniacz mocy jest już gotowy 5 x TDA2052 zasilane z niższego napięcia ok: 2x 24v DC na satelity, TDA7294 na suba z wyższego nap. zasilania ok 2x35 V DC, duże kondziory w zasilaczu - tu ważna sprawa nie dawajcie np: jednego kond. 6800 uF na gałąź, lepiej połączyć równolegle np 4 sztuki 2200uF, taka bateria będzie miała niższą rezystancję ESR i będzie lepiej filtrować.

Obudowa też jest już gotowa, zaadaptowałem radio Elizabeth-Stereo. Dzięki temu że była zaprojektowana przez japońców z SANYO a nie przez diorę, wygląda bardzo porządnie, przedni panel z ładnie szlidowanego aluminium, gałki tłoczone z ładnymi nacięciami, niedługo walnę zdjęcie :)
    Z przodu wygląda jak jakiś normalny amplituner DD5.1, zamieniłem trochę rozstaw gałek, wywaliłem izostaty i w ich miejsce wstawiłem uSwiche. W miejsce skali radia wstawię LCD i wyświetlacz LED (wysokość cyfry ok 4 cm) do wyświetlania głośności - fajny bajer :)

:arrow: Veteran :?
    Nie wiem jak gra 8421 ale 8425 ma bardzo czysty i ładny dźwięk, porównywałem go sobie na z 1524A i innymi procami i gra bardzo porządnie, z resztą jak większość proców cyfrowych serii np:TDA73xx.
    Dlatego nie mów że po przejściu przez niego dźwięk będzie niezadowalający, 0 szumów ładne podbicia, a pseudo nie musisz sobie włączać. Dochodzi jeszcze dość niska cena, u mnie kosztował ok 9 zł za sztukę. Jeżeli znajdę coś tańszego i o jeszcze lepszym brzmieniu to dam zamiast tych 8425, narazie zostają.

To by było na tyle, jeżeli ktoś miałby jakieś pytania to proszę pytać 8)
  • Level 26  
    A, zapomniałem dodać jeszcze schemat blokowy mojego wzmaka, może się komuś przyda:

Jeżeli ktoś nie chce aż tak rozbudowywać przedwzmacniacza, może usunąć sobie ze scheamtu przedwzmacniacz do gramofonu, sumator do suba i selektor wejść (ten można zastąpić przekaźnikami - mniejsze zniekształcenia) ale tracąc sporo z funkcjonalności.

Jak skończę projektować to wyślę też schemat ideowy, została mi jeszcze sprawa filtrów górno przepustowych i filtru do suba.

:arrow: Pytanie do kolegów, który z filtrów ma najkorzystniejszą ch-kę do celów audio, za namową Yoshi_80 - ego myślę o bytterwrothu (nie wiem ja to się pisze :) 12 db/ okt.
  • Level 16  
    :arrow: Jaco18
    Na moich tanoykach slychac roznice z wstawionym w tor audio przedwzmacniaczem i bez niego. Nie zrozum mnie zle, do komputera ten scalaczek nadaje sie idealnie, ale nie ma sensu stosowac go w drozszych zestawach.
    Po prostu lubie sie czepiac.

Jezeli chodzi o filtr Butterworth-a to polecam 4-rzedu. Najlepiej sciagnac sobie ze strony Microchipa programik FilterLab. Z jego pomoca mozna bardzo latwo zaprojektowac rzadany filtr i podejrzec charakterystyke.

Pozdrawiam!
  • Level 16  
    PS. Co do tda1524 to nie ma porownania, ta kostka to istny generator szumu.
  • Level 26  
    No może na tannoykach słychać, ale podejżewam że różnice nie będą aż tak duże dla przeciętnego użytkownika, ja nie bronie tego scalaka, po prostu jest tani, jeżeli ktoś chce mieć regulacje bez wprowadzania jakichkolwiek zniekształceń to niech sobie zbuduje audiofilski preamp składający się z obudowy, pozłacanego przełącznika wejść i potencjometru blue-ALPS, to na pewno nic nie będzie zniekształcone bo przez co ?? :)

Wiem że są lepsze proce audio, z LM1992C na czele, jednak są stosunkowo drogie, a jeżeli chce się jeszcze użyć 3 tak jak w moim przypadku to sytuacja może być nieciekawa.

Trzeba pamiętać że większość ludzi na forum (tak przepuszczam, może się mylę) nie jest audiofilami i zarazem nie posiada wielkich zapasów pieniężnych na swoje eksperymenty, wystarczy dobrze grające Hi-Fi, ewentualnie można sobie później dalej poeksperymentować.

:arrow: A co do tego TDA1524A to wole wogóle się nie wypowiadać. Zobaczyłem kiedyś schemat z tym scalakiem w jakimś RE z 92, spodobał mi się, bardzo pochlebnie się o nim wypowiedziano, był nawet schemat, a ja miałem akurat taką kość pozostałą po jakimś naprawianym telewizorze. Zbudowałem sobie preamp, dałem na wejściach wtórniki na NE5532, żeby zwiększyć rezystancję wejściową, zasilanie było bardzo dobrze filtrowane przez LM317 + 2 duże kondziory. Myślałem że będzie ładnie grało, jednak dźwięk był jakby matowy (odsłuchu dokonałem na dobrych słuchawkach z małym wzm. mocy), strasznie szumiał, można było jakoś tego słuchać tylko z regulatorem barwy treble na środku, dalej był już duży szum :evil: Próbowałem wkładać inne egzemplaże, myślałem że to może jakiś nieudany, ale nic to nie dało.
  • Level 11  
    Cze wam mam szybkie pytanie na czym można zrobić mixer 16 kanałów z sterowaniem cyfrowym i na każdy kanał oddzielny equalizer :)
    z góry dzięki Danny
  • Level 16  

W zupelnosci sie z toba zgadzam.

Jezeli chodzi o przedwzmacniacz, to nabralem ochoty na lampy ecc82, przekazniki telekomunikacyjne w roli selektora wejsc, czarny alps jako regulacja glosnosci (niebieski jest troche drogi :-).

:arrow: DANNY
    Jezeli chodzi o mikser z regulacja wzmocnienia to nia ma duzego problemu. Ale z regulacja tonow na kazdym kanale to moze byc problem.
  • Level 26  
    :arrow: DANNY

Zależy jakie regulacje chciałbyś mieć na każdy kanał, polecam coś z seri TDA7316D lub TDA7317 są to cyfrowo sterowane przez I2C equalizery
    masz niżej dokłądny wykaz wszystkich proców audio produkcji ST.

TDA7309 Digital Controlled Stereo Audio Processor with Loudness DIP20
    TDA7309D Digital Controlled Stereo Audio Processor with Loudness
    TDA7310 Serial Bus Controlled Audio Processor PQFP44
    TDA7311 Serial Bus Controlled Audio Processor DIP40
    TDA7312 Digital Controlled Stereo Audio Processor SDIP30
    TDA7313 Digital Controlled Stereo Audio Processor with Loudness
    TDA7313D Digital Controlled Stereo Audio Processor with Loudness
    TDA7313N Digital Controlled Stereo Audio Processor with Loudness
    TDA7313ND Digital Controlled Stereo Audio Processor with Loudness
    TDA7314 Digital Controlled Stereo Audio Processor with Loudness
    TDA7315 Digital Controlled Stereo Audio Processor DIP20
    TDA7315D Digital Controlled Stereo Audio Processor SO20
    TDA7316D Four Bands Digital Controlled Graphic Equalizer SO28
    TDA7317 Five Bands Digital Controlled Graphic DIP30
    TDA7318 Digital Controlled Stereo Audio Processor DIP28
    TDA7318D Digital Controlled Stereo Audio Processor SO28
    TDA7319 3 Band Digital Controlled Audio Processor DIP20
    TDA7319D 3 Band Digital Controlled Audio Processor SO20
    TDA7339 3 Band Digital Controlled Audio Processor DIP28
    TDA7340P Audio Signal Processor PQFP44
    TDA7342 Digital Controlled Audio Processor TQFP32
    TDA7343 Digital Controlled Audio Processor DIP28
    TDA7343D Digital Controlled Audio Processor SO28
    TDA7345D Digital Controlled Audio Processor with Surround Sound
    TDA7346 Digital Controlled Surround Sound Matrix DIP20
    TDA7346D Digital Controlled Surround Sound Matrix SO20
    TDA7348 Digital Controlled Audio Processor DIP28
    TDA7348D Digital Controlled Audio Processor SO28
    TDA7401 Digital Controller Audio Processor with Loudspeaker Equalizer
    TDA7403D Basic Signal Processor SO20
    TDA7420 Multifunction Audio Processor TQFP64
    TDA7429L 3 Band Equalizer Audio Processor with Subwoofer Control
    TDA7429S Digitally Controlled Audio Processor with Surround Sound
    TDA7429T Digitally Controlled Audio Processor with Surround Sound
    TDA7430 Digital Controlled Audio Processor with Surround Sound Matrix and Voice Canceller
    TDA7431 Digital Controlled Audio Processor with Surround Sound Matrix and Voice Canceller SDIP42
    TDA7432D Basic Function Audio Processor SO20
    TDA7433D Basic Function Audio Processor SO20
    TDA7434 Basic Function Audio Processor SDIP24
    TDA7435D Digitally Controlled Audio Processor with Loudspeakers Equalizer
    TDA7437 Digital Controlled Audio Processor TQFP44
    TDA7438 Three Bands Digitally Controlled Audio Processor DIP28
    TDA7438D Three Bands Digitally Controlled Audio Processor SO28
    TDA7439 Three Bands Digital Controlled Audio Processor SDIP30
    TDA7440D Tone Control Digitally Controlled Audio Processor SO28
    TDA7442 Tone Control and Surround Digitally Controlled Audio Processor
    TDA7442D Tone Control and Surround Digitally Controlled Audio Processor
    TDA7443D Tone Control and Surround Digitally Controlled Audio Processor with AGC
    TDA7448 6 Channels Volume Controller SO20
    TDA7449 Tone Control Digitally Audio Processor DIP20
    TDA7449L Low Cost Digitally Controlled Control Audio Processor DIP20
    TDA7462D Dual Audioprocessor with Compander and Subwoofer Output SO28
    TDA7463A Low Voltage Tone Control Digitally Controlled Audio Processor SO20
    TDA7463D Low Voltage Tone Control Digitally Controlled Audio Processor SO16
    TDA7464 Digital Controlled Audio Processor with Surround Sound Matrix and Voice Canceller TQFP44
    TDA7465 Digital Controlled Audio Processor with Surround Sound Matrix and Voice Canceller SDIP42
    TDA7466 Digital Controlled Audio Processor with Surround Sound Matrix and Voice Canceller SDIP42
    TDA7467 Audio Matrix with SRS Effects DIP28
    TDA7467D Audio Matrix with SRS Effects SO28
    TDA7468D Two Bands Digitally Controlled Audio Processor with Bass ALC Surround
    TDA7469 Low Voltage Analog Audio Processor with Headphone Power Amplifier
    TDA7500 Digital AM/FM Signal Processor TQFP100
    TDA7500A Digital AM/FM Signal Processor TQFP100
    TDA7501 Line-Driver for Digital Carradio Signal Processor TQFP44
    TDA7502 IN-CAR Remote Amplifier DSP TQFP44
    TDA7503 Dual DSP Plus Micro for Audio Application TQFP100
    TDA7521 Analog Front End TQFP44
    TDA7535 Delta/Sigma Cascade 20 Bit Stereo DAC SO28
    TDA7550 Digital Signal Processing IC for Speech & Audio Processor
    TDA7550R Digital Signal Processing IC for Speech & Audio Processor
    TDA7551 Digital Signal Processing IC for Speech & Audio Processor
    TDA7552 Digital Signal Processing IC for Speech & Audio Processor
    TDA7553 Digital Signal Processing IC for Speech & Audio Processor
    TDA7580 FM/AM Digital IF Sampling Processor TQFP64

:arrow: Myśle że wystarczy ci na każdy kanał regulacja tylko basu, middle i sopranu, możesz nie dawać equalizera (który w sumie wymaga dużo elementów zewnętrznych.

Myśle tylko że dość skomplikowane będzie sterowanie tymi wszystkimi scalakami, dochodzi jeszcze problem tego, że większość proców audio nie ma możliwości zmiany adresu, musiałbyś wykorzystać rozdzielacz I2C, mojego autorstwa :-) (schemat masz w dziale "układy elektroniczne/problemy"). Poza tym będzie trudność ze sterowaniem parametrami tego mixra: będziesz musiał dorobić do każdego kanału kilka przycisków (+,-, select) co najmniej, jakiś wyświetlacz (pewnie dość duży żebyś mógł ustawiać wszsytko na raz, np: 24x2), trzeba też będzie zastosować jakiś proc z dużą ilocią nóżek, np AT89c52 lub cos z serii AVR. Napisanie programu nie powinno sprawić zbyt dużych problemów, może być jednak czasochłonne, z uwagi na to że trzeba przemyśleć jak rozwiązać problem sterowania, żeby było możliwie wygodne i żeby mieć szybki dostęp do wszsytkich funkcji.

:arrow: Masz tu schemacik blokowy tak jak ja sobie wyobrażam ten mixer.
  • Level 21  
    Może coś więcej powiem na temat TDA 7318 na którym robie przedwzmacniacz. Moim zdaniem jest on minimalnie lepszy od TDA8425 bazując na specyfikacji obu układów. Niesty słuchać nie miałem okazji żadnego z nich :? .
    A więc TDA7318 ma dużo niższy poziom szumu 4uV vs 11uV TDA8425 co nie jest bez znaczenia. Posiada 4 wejścia stereo wybierane selektorem (TDA 8425 ma tylo 2 ). Ma 2 wyjścia stereo na których można ustawiać osobno poziom głośności (TDA 8425 tylko pojedyncze wyjście). Takie podwójne wyjście może być przydantne jak ktoś chce mieć 4 końcówki mocy wykorzystując tylko jeden przedwzmacniacz. Pozostaeł paramery są porównaywalne , cena chyba również.

ps. może jeszcze coś dopisze do tego posta bo teraz musze zmykać na kurs SEP'u .
  • Level 26  
    Wiem że jest lepszy bo i nowszy 8425 jest chyba z 89 r !!!
    A 7318 to już porządne HiFi i jest to dość nowy scalak, poziom sygnału do szumu ok 100dB, może nad tym pomyślę, tylko nie w smd, bo jak będę musiał robić taką płytkę jak ty to się pochlaszczę ;-)
  • Level 13  
    SZUKAM JAKIEGOS GOTOWEGO SCHEMATU PRZEDWZMACNIACZA NA TDA7313-8 + LCD 2X16 ZALERZY MI BY NIE BYŁO STEROWANIA PILOTEM najlepiej coś podobnego do projektu AVT3008

oczywiście przydał by sie jeszcze programik

Z góry wielkie dzięki !

Mój e-mail zmierzch(malpa)wp.pl
  • Level 13  
    wielkie dzieki już coś skleciłem na 7313 nad tym projekt zaś zastanawiałem sie jakiś czas temu lecz zrezygnowałem z niego ze względu na tragiczne parametry.

Pozdrov, i dzięki !
  • Level 26  
    Witam kolegów.
    nie chciałem zakładać nowego tematu więc postanowiłem odświężyć stary.

zastanawiam sie nad budową przedwzmacniaczqa sterowanego z uP.
    układ miał by mieć 4 wejścia i 1 wyjście.

każde z wejść musi mieć osobną rególacje głośności.
    po zsumowaniu kanałów chciałem zastosowac korektorek i rególacje głośności.

mam kilka pomysłów ale jaklepszym w tej chwili wydaje mi się zastosowanie 4xTDA7339 (ma fajne funkcje i jest tani) jako układy wejściowe i (TDA7317+TDA7318) jako stopien wyjściowy.

co do TDA7317+TDA7318 to nie mam sie co pytać bo to chyba najlepszy wybór ale zastanawiam sie czy ktoś używał TDA7339.

chciałem się zapytac czy istnieją jakieś inne dobre układy które mógł bym wykożystać do mojego wzmaka.

Pozdrawiam i życze miłych świąt
  • Level 23  
    A czy może mi ktoś powiedzieć jak podpiąć tda7535 + avr :?: To że po spi to wiem ale co do reszty pinów to mam problem :( Może ktoś z forumowiczów będzie wiedział :idea:
  • Level 10  
    Witam wszystkich
    Buduje właśnie wzmacniacz 5.1 taki do kompa przedwzmacniacz na tda 8424 taki mam zamiar a dokładnie 3xtda8424 niestety to pierwszy tego typu sprzęt jaki robię więc mam kilka pytań:
    w danych katalogowych układu znalazłem adres układu na szynie I2C wychodzi na to że każdy ma taki sam nie widziałem tam żeby były jakieś możliwości jego modyfikacji, moje pytanie jest następujące czy jak podłączę je razem na szynę TWI do atmega16(równolegle) to czy przy przesyłaniu na informacji o pogłośnieniu na podany w katalogu adres wszystkie te układy zareagują na taki rozkaz czy ewentualnie trzeba użyć wywołania ogólnego?
  • Level 26  
    Nie możesz tego tak połączyć - każdy układ odpowiada sygnalem ACK po wysłaniu mu komendy w celu weryfikacji czy informacja doszła, każdy ma minimalnie inne czasowe opóźnienia transmisji, musisz zbudować rozdzielacz I2C i wysyłać informacje 3 razy - do każdego osobno, bo będziesz miał konflikt na szynie i nic nie zadziała.

Zastosuj jakiś podwójny MUX np: 4052 albo cos podobnego z TTL. Zużyjesz wtedy 4 nogi procesora. Możesz też poprowadzić od procesora 3 programowe magistrale I2C i do każdego układu wysyłać osobno. Zużyjesz 6 nóg procesora i będziesz musiał używać transmisji programowej a nie sprzętowej.

Ale było już o tym pisane kilka razy na elektrodzie, nie tylko przeze mnie ....:idea: