Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nice Wingo 2024-montaż-opinie

15 Cze 2012 00:01 40898 43
 • Poziom 10  
  Witam,
  Chciałem się zapytać czy w/w napęd został przez "firmę" poprawnie zamontowany do mojej bramy.Pytam ponieważ zauważyłem,że nie przestrzegano wymiarów montażowych zamieszczonych w instrukcji(wykres-zalecana linia montażowa)gdyż mój słupek ma wymiary 70x70mm,gdzie od środka słupka(35mm) do środka zawiasu jest 35+30mm=65mm,czyli wymiar C=35mm,A=65mm to wymiar B też powinien być w granicach 65mm a mi zamontowali ten tylni wspornik taki jaki jest dostarczany fabrycznie czyli 150mm.
  Więc moje pytanie brzmi,czy tak może być to zamontowane? bo w instrukcji wyraźnie jest napisane,że wymiar A i B muszą być podobne,aby pozwolić na linearny ruch automatu.
  Poniżej zamieszczam zdjęcia i proszę o komentarze.
  https://obrazki.elektroda.pl/1477161500_1339711047.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/8663883400_1339711106.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/5031312400_1339711177.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/3207386400_1339711242.jpg
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Użytkownik obserwowany
  Do poprawki mocowania i tyle.Powinno być tak jak w instrukcji inaczej siłowniki szybciej się zużyją.Skąd jesteś?
 • Poziom 10  
  okolice ostrowa wlkp.
 • Poziom 10  
  mikus1982 napisał:
  Do poprawki mocowania i tyle.Powinno być tak jak w instrukcji inaczej siłowniki szybciej się zużyją.Skąd jesteś?

  A konkretnie to jak.
 • Poziom 24  
  Wrzuć jeszcze kolego zdjęcia siłownika z góry przy otwartej bramie . Można jeszcze spróbować pokombinować z uchwytem na skrzydle ale za wiele to tu się nie powalczy bo masz blisko furtkę . Przy otwarciu podejrzewam że siłownik będzie przegięty co doprowadzi do wahania się skrzydła w początkowej fazie zamknięcia .
 • Poziom 10  
  I tak właśnie zrobię czyli skrócę uchwyt przy skrzydle,bo jak brama otwierała się powyżej 85 stopni to właśnie były problemy podczas zamykania czyli to dziwne szarpanie tzn.szybki start potem zwolnienie później znów szybciej i dopiero jak siłownik był w połowie zamykania to było dobrze.Na chwilę obecną mam włączoną funkcję "ciężkich bram" oraz ustawienie otwarcia bramy tak aby siłownik względem słupka nie był dalej jak 90 stopni,co przyniosło pożądany efekt,choć brama nie otwiera mi się na 90 stopni w tym przypadku ale i tak jestem zadowolony.Jak skrócę to przednie mocowanie przy bramie to będę miał kąt otwarcia prawie 90 stopni,co w rezultacie przyniesie mi porządany wynik jaki mnie w 100% będzie satysfakcjonował.
 • Użytkownik obserwowany
  To życzę wtedy powodzenia kolego.Skróć tylko mocowania na słupku aby siłowniki w pozycji zamkniętej były równolegle względem skrzydeł bramy. Pospawaj je bliżej zewnętrznych krawędzi słupków. Bo to co ty masz zamiar teraz zrobić da ci jeszcze gorszy efekt pozdrawiam.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 10  
  No to już sam niewiem co z tym robić bo jeden mówi tak a drugi inaczej.Pytałem się też jednego montażysty to powiedział że skrócić tylko to mocowanie przy branie a kolega wyżej pisze że to przy słupku więc o co kaman z tym wszystkim? Może się ktoś jeszcze wypowie z fachowców w tej kwestii.
 • Poziom 12  
  Prawidłowym rozwiązaniem jest skrócenie tylnego mocowania do podanych wymiarów
  zalecanych w dokumentacji. Jeżeli napęd jest na gwarancji to firma która montowała
  napęd powinna usunąć tą fuszerkę.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Skos siłownika względem bramy jest dobry. Teoretycznie im dalej cały siłownik od bramy tym lepiej (tylko aby starczyło wysuwu) bo mniejsza dźwignia - ale to się sprawdza przy solidnych dużych słupach a u ciebie: masz malutkie słupki, podatne na skręcanie a takie - prawie 20 cm przy słupkach - mocowania bez problemu je skręcają, słupki sprężynują skrętnie (jak stabilizator w samochodzie) - drgania nakładają się na luzy w śrubach i wszystko skacze przy starcie i stopie.
  Wytnij (znaczy każ wyciąć - poprawić dla montażystów - oni fajni są bo wmontowali ci uchwyty tak jak dostali z napędem - nie wnikając w rozmiary montażowe) po kawałku z obu mocowań i przysuń siłownik z zachowaniem obecnego skosu bliżej bramy - zbliż na tylnym mocowaniu siłownik do słupka aż do fabrycznych zalecanych wymiarów montażowych od zawiasu (tak jak napisał andro19) a przednie mocowanie o tyle samo przysuń do skrzydła bramy (oczywiście bez przesady - żeby siłownik nie zahaczał przy maksymalnym otwarciu czubkiem o bramę).
 • Poziom 24  
  Panowie. A od kiedy prawidłowym sposobem montaż jest ustawienie siłownika równolegle do bramy? W każdej dokumentacji jest opisane wyraźnie co ma jak być. Jeżeli jest inaczej to trzeba dążyć do uzyskania wymiarów jak najbardziej zbliżonych do producenta. I broń boże równolegle siłowniki względem bramy .
 • Użytkownik obserwowany
  A czemu nie ? Nie zgodzę się z tym w przypadku krótkich Wingo. Mnóstwo ich zamontowałem i żaden nie wrócił z powodu zużycia mechanicznego jeszcze i nie wróci drodzy koledzy bo na przegladach nie widać zużycia.Zrób jak ci radzą koledzy a jak nie wyjdzie to miej problem do nich.A takie ustawienie juz nieraz poprawiałem i o niebo lepiej teraz śmigają.Obcinałem tylko uchwyty na słupkach do wymiarów podanych w instrukcji w metalowych słupkach siłowniki wychodziły mi zawsze do lini zbliżonej równolegle lub pod bardzo delikatnym kątem do środka.Zachowaj wymiary tylko i będzie ok.
 • Poziom 24  
  mikus1982 napisał:
  Skróć tylko mocowania na słupku aby siłowniki w pozycji zamkniętej były równolegle względem skrzydeł bramy. .

  Żart chyba jakiś.

  Dodano po 2 [minuty]:

  pacula79 napisał:
  skrócę uchwyt przy skrzydle,.


  Bardzo dobry pomysł.
 • Poziom 39  
  mikus1982 napisał:
  Skróć tylko mocowania na słupku aby siłowniki w pozycji zamkniętej były równolegle względem skrzydeł bramy

  Za takie porady powinno być ostrzeżenie. Siłownik równoległy do bramy powoduje tylko rwanie uchwytów i właśnie przedwczesne zużycie- wektor siły jest tylko jeden i w jednym kierunku - brak efektu zamykania i docisku skrzydła.
  Uchwyt na skrzydle powinien być możliwie jak najkrótszy, taki by siłownik w czasie ruchu nie zahaczał czołem obudowy o wypełnienie skrzydła z min. 5mm zapasem.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Wystarczy spojrzeć do instrukcji siłownika. Wdg. wykresu (w załączniku) wymiar A lub B zaczyna się od 11,5cm. Wszystko poniżej to puste pole, gdzie nie powinno się tak montować.
 • Poziom 24  
  PrzyjaznyDom napisał:
  Wystarczy spojrzeć do instrukcji siłownika. Wdg. wykresu (w załączniku) wymiar A lub B zaczyna się od 11,5cm. Wszystko poniżej to puste pole, gdzie nie powinno się tak montować.


  Nie jest tak do końca, można założyć ten siłownik przy A lub B równym 100 mm.
 • Poziom 16  
  Siłownik zawsze pod kątem w stosunku do skrzydła,nigdy równolegle.Nie ważne czy to Wingo ,Faac czy inny.Amen.
 • Poziom 8  
  Ja mam pytanie o montaż siłownika do bramy. Nie chcę spawać uchwytu montażowego do niej tylko przykręcić, ale jak to zrobić by nie przewiercać się na wylot? Czy są jakieś śruby, wkręty, które "utrzymają" mi ten uchwyt przy bramie ale bez wiercenia właśnie na wylot?
 • Poziom 11  
  Zależy jakiej konstrukcji masz bramę, jeżeli z grubościennego profilu można się pokusić o nagwintowanie otworu. Lepiej jednak przewiercić i zastosować np. śruby tzw. zamkowe.
 • Poziom 8  
  Brama będzie zrobiona z profili 60x20mm. kotbury nie mam pojęcia jak to "urządzonko"zrobić. Attica pierwszy mój pomysł to były właśnie śruby zamkowe no ale to zakłada przewiercenie, którego chciałem uniknąć. Brama będzie czarny mat, śruby można pomalować ale czy dobiorę idealny odcień?

  Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie podłączenia unifonu do bramy by móc otwierać bramę z domu. Jak się do tego zabrać i jak wykonać takie połączenie? Wiem tyle, że przewód musi iść od bramofonu do bramy, ale tam jest chyba napięcie 12V.

  Poniżej wklejam schemat podłączenia z instrukcji.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Wkładasz nitonakrętkę do otworu, na śrubę nakręcasz nakrętkę i dokładasz 2-3 nasmarowane podkładki. Śrubę razem z nakrętką i podkładkami wkręcasz w nitonakrętkę ( na taką głebokość aby śruba siedziała w nitonakrętce na całym.gwincie) i trzymając łeb śruby kluczem dokręcasz nakrętkę ( podkładki pełnią funkcję łożyska.oporowego)- wyciągana przez nakrętkę śruba dociska od tyłu gwintowaną część nitonakrętki do profila i nituję ją do blachy.
  A co do domofonu.- na wyjściu bramowym nie powinno być żadnego napięcia tylko przy naciśnięciu przycisku brama powinno się ono zewrzeć ( wyjście NO)
  Zresztą sprawdź miernikiem albo żaróweczką 12 V czy bramofon wystawia napięcie czy zwiera zestyki.
 • Poziom 8  
  Ok, sprawdzę, ale na razie nie jest to wszystko jeszcze podłączone. Najpierw chcę się dowiedzieć a wtedy będę działał. Może trochę chaotycznie napisałem. Chodzi mi o to gdzie podłączyć przewody z bramofonu oznaczone Gate/Gate w centrali napędu. Mam centralę A400. Jeśli okaże się, że jest napięcie 12V to czy takie podłączenie do bramy by wszystko działało jest możliwe czy po prostu muszę wpiąć jakiś transformator.
 • specjalista -automatyka bramowa
  W A400 wyjście bramowe domofonu wpinasz między 17 i 22. Jeśli okaże się że wyjście domofonu jest jednak napięciowe ( jakieś 5% szansy) to stosujesz przekaźnik. Cewka ( o dobranym do domofonu napięciu) do wyjścia domofonu, styki NO przekaźnika do wejścia w A400.
 • Poziom 8  
  A czy możesz polecić jakieś konkretne nitonakrętki bo jest tyle tego, że nie wiem co zamówić.

  Czytam tą instrukcję i nachodzą mnie co rusz nowe pytania. Odnośnie programowania pilotów, to skąd mam wiedzieć jaka funkcja została zaprogramowana w każdym z przycisków? Jest to jakoś odgórnie ustalone, że np? Jeden otwiera, drugi zamyka, albo jeden otwiera/zamyka a drugi uchyla tylko jedno skrzydło. W instrukcji przeczytałem, że jest tylko ogólne programowanie pilota do centrali ale nic o przypisywaniu poszczególnych funkcji.
  Do czego służy też przełącznik kluczykowy i jak go odpowiednio podłączyć biorąc pod uwagę, że będę też miał kabel pociągnięty z domofonu z domu do otwierania bramy.

  O ile na razie wiem jak podłączyć siłowniki, zasilanie, foto tak sterowanie z unifonu i selektor kluczykowy jakoś mi w głowie kolidują w połączeniach.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Co do nitonakrętek używaliśmy ich raczej rzadko (miażdżąca większość klientów dopuszcza spawanie a gwintowania używamy tylko do drobiazgów - w końcu ono też narusza warstwę antykorozyjną) i to głównie do mocowania listew zębatych - a wybór producenta i typu był raczej losowy. Po kilku latach obserwacji mogę tylko doradzić używania komponentów ze stali nierdzewnej (przy zwykłej po kilku latach gwinty są nie do odkręcenia a z teoretycznie nierdzewnym aluminium jest jeszcze gorzej - korozja elektrochemiczna - biała potrafi połączyć stal i aluminium lepiej od żywicy.
  A kwestia pilotów - zalecam dokładnie poczytać instrukcję - pod koniec instrukcji w dziale o odbiornikach smxi napisano jak byk: "Centrala A400 używa tylko1 i 2 z czterech kanałów odbiornika: kanał nr 1steruje wejściem - "krok po kroku". kanał nr 2 steruje wejściem uniwersalnym (programowalnym) AUX,kanał nr 3 i 4 nie są używane." a dla dociekliwych w innym miejscu ( początek rozdziału 3) o wejściu Aux: "Centrala posiada dodatkowe wejście, które może pełnić poniższe funkcje: � Otwieranie częściowe typu 1: pełni taką samą funkcję jak wejście Krok po kroku powodując jednak uruchomienie tylko silnika M2. Funkcja otwarcia częściowego jest aktywna tylko przy bramie całkowicie zamkniętej, inaczej będzie zrozumiana jakby to była funkcja Krok po kroku. � Otwieranie częściowe typu 2:wykonuje taką samą funkcję jak wejście Krok po kroku powodując otwieranie dwóch skrzydeł tylko do połowy czasu przewidzianego na całkowite otwarcie. Działa tylko przy bramie całkowitej zamkniętej, w innym przypadku zostanie zrozumiane jakby to była zwykła funkcja Krok po kroku. • Tylko otwiera: to wejście wykonuje tylko otwieranie z sekwencją Otwiera-Stop-Otwiera-Stop. • Tylko zamyka: to wejście wykonuje tylko zamykanie z sekwencją Zamyka-Stop-Zamyka-Stop. � Foto 2: pełni funkcję wejścia trzeciej linii fotokomórek - FOTO 2. • Wyłączony: wejście nie ma żadnej funkcji.".

  Programowanie pilotów może się też odbywać ( wszystko DOKŁADNIE opisane pod koniec instrukcji w rozdziale o odbiorniku) na 2 sposoby - z góry ustalony: 1 guzik pilota - pierwszy kanał, 2 guzik - drugi kanał itp, lub dowolny - dowolny guzik do dowolnego kanału. A jak - wystarczy poczytać.

  Przełącznik kluczykowy - ten oryginalny - w podstawowym układzie podpina sią do wejścia STOP i KROK PO KROKU - w jedną stronę całkowicie blokuje bramę, w drugą - chwilową - działa jak przewodowy pilot. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby podpiąć go inaczej - np KROK PO KROKU i AUX ( w jedną stronę otwiera się brama, w drugą furtka itp... - w zależności od funkcji przypisanej AUX)
 • Poziom 8  
  Hmm.... to ja mam chyba jakąś inną instrukcję bo u mnie w dziale o smxi jest tylko opis produktu, instalowanie anteny, sposoby wczytywania pilotów, kasowanie i charakterystyka systemu stąd moje pytanie właśnie w temacie pilotów. By pilot sterował funkcją krok po kroku to muszę mieć coś wpięte w ten slot podobnie jak w slot Aux czy mogą one pozostać przykładowo wolne. Programowanie pilotów przeczytałem jak się odbywa tylko nie wiedziałem jaki przycisk czym steruje bo tego u siebie nie mam.
  Natomiast zadam pytanie wprost czy sterowanie bramą z domofonu mogę podpiąć tak jak napisałeś pod 17 i 22 i przełącznik kluczykowy pod 19 i też 22? Nie wiedziałem czy mogą dwa różne urządzenia być podpięte w jednym slocie (tak jak tutaj 22).
  Mam nadzieję, że wszystko dobrze wyjaśniłem o co mi chodzi.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Cytat:
  Hmm.... to ja mam chyba jakąś inną instrukcję bo u mnie w dziale o smxi jest tylko opis produktu

  I wszystko co dotyczy sposobu przyporządkowania kanałów funkcjom centrali jest właśnie w dziale o SMXI w opisie produktu - ale na samym końcu (powyżej zacytowałem instrukcję) - trzeba tylko doczytać do końca...
  W ogóle masz oryginalne radio NICE czy jakieś inne? (i czy w ogóle?).
  Cytat:
  By pilot sterował funkcją krok po kroku to muszę mieć coś wpięte w ten slot

  Który slot? - umówmy się że pojedynczy punkt do podłączenia kabla nazwiemy zaciskiem śrubowym a cały rząd szpilek (pusty lub w który wtyka się listwę z zaciskami śrubowymi to dopiero SLOT)
  Pytasz o miejsce do wpięcia radia czy o zacisk Krok poKroku?

  Jeśli masz oryginalne radio to przy programowaniu sposobem 1 (czyli na sztywno - 1 guzik - 1 kanał, 2 guzik - 2 kanał) pierwszy guzik pilota odpowiada za funkcję Krok po Kroku czyli klasyczne sterowania pilotem a drugi za AUX - fabrycznie tam jest ustawiona furtka czyli otwarcie częściowe na 2 skrzydle.

  Cytat:
  Natomiast zadam pytanie wprost czy sterowanie bramą z domofonu mogę podpiąć tak jak napisałeś pod 17 i 22 i przełącznik kluczykowy pod 19 i też 22? Nie wiedziałem czy mogą dwa różne urządzenia być podpięte w jednym slocie (tak jak tutaj 22).


  Domofon i kluczyk na raz - tak - możesz (oba równolegle pod 17 i 22).

  FABRYCZNY przełącznik kluczykowy ma podwójną funkcje (i dwa osobne przełączniki) - można go pokręcić w lewo lub w prawo i każdy kierunek włącza co innego. W instrukcji (Punkt 2.4.3) są rozrysowane 2 propozycje - dla funkcji Krok po Kroku i STOP oraz dla Krok po Kroku i AUX

  Przełącznik kluczykowy dla Krok po Kroku NIE POD 19 i 22 tylko pod 17 i 22 (tak jak domofon) - a DRUGA FUNKCJĘ kluczykowego (jeśli jest) - pod 17 i 19 (STOP) lub 17 i 23 (AUX)
 • Poziom 8  
  Tak, mam oryginalne radio Nice. Na razie wydaje mi się, że wszystko zrozumiałem. Bardzo dobrze to wytłumaczyłeś, mam już wiedzę by zacząć to wszystko podłączać a czy coś jeszcze? To wyjdzie "w praniu". Dzięki serdeczne za pomoc

  Zastanawiałem się ostatnio czy coś jeszcze? Zapomniałem całkowicie o podstawie do której muszę przyspawać uchwyt na siłownik przy bramie. Gdzie taką podstawę znaleźć? Zastanawiałem się nad przyspawaniem uchwytu do bramy, no ale teraz mam ją już ocynkowaną i pomalowaną więc chyba ciężko będzie to zrobić. Musiałbym uszkodzić powłokę.
  No i kolejne pytanie zrodziło się w mojej głowie. Czy tą śrubę, która jest od spodniej strony siłownika przy "główce" można jakoś regulować tak by miejsce w którym ją ustawię było miejscem krańcowym, czy dopiero obudowa siłownika spełnia taką rolę?
  Chodzi mi o to miejsce.