Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Propozycje anteny z nawiększym zyskiem - DVB-T

makaronmc 15 Jun 2012 08:15 5590 20
    makaronmc
    Level 30  
    Witam

Od nadajnika do domu mam około 100km.

Potrzebuje anteny która to pociągnie.

Chcę wydać więcej i mieć sygnał bliski maksymalnemu.
    Po prostu chcę mieć jakość.

Jakie antenki polecacie ?

Może TELVES ? Kosztuje ponad 200zł :

Propozycje anteny z nawiększym zyskiem - DVB-T

Podaj więcej danych : lokalizacja, nadajniki .
    Regulamin pkt 3.1.15 . [SP5ANJ]
    telbod
    Level 31  
    Nie wielkość anteny i jej wzmocnienie decyduje. Przy takich odległościach nawet kilkukrotnie większa moc nadajnika nie wiele pomoże. Problemem jest krzywizna ziemi. Ziemia nie jest płaska. Twoja antena naprawdę musi być bardzo wysoko zamontowana. Podaj swoją i nadajnika lokalizacje. Z praktycznego punktu widzenia powiem tak. Jeżeli obecnie na jakiejkolwiek antenie masz przynajmniej ślad sygnału, to ta TELEVES może poprawić odbiór. Ale jeżeli teraz nic nie odbierasz to nawet taka za 2000 nie pomoże.
    egon42
    Level 37  
    Antena TELVES wcale nie ma tak dobrego zysku 17db atx91 ma 20-26 db a jest kilka razy tańsza. Jak kolega chce do odbioru dvb-t to polecam jeszcze poszukać odbiornik z dobrą czułością.
    User removed account
    Level 1  
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    gugol wrote:
    Od kiedy antena ATX ma ok 26dB zysku.

Oczywiście, że NIE ma.
    Quote:
    Z anten konsumenckich największy zysk to rząd 19dB

Bardzo mądre przeanalizowanie "problemu" zyskowności anten TV. :spoko:
    Quote:
    m.innymi jedna z anten o największym zysku:
    http://dathd.pl/antena-televes-dat-75-boss-p-11.html

Tu proszę o NIE mylenie pojęć - dostosowania się anten do poziomów sygnałowych - bo to przecież nie o to chodzi w samym zysku dla dBd takiej anteny. :cry:

Pozdrawiam.
    LeDy
    Level 43  
    To dla zamieszania podam: antena siatkowa ze wzmacniaczam . Wg. opisów odbiera z odległości 100km. Co więcej wymagać? Z rewelacjami egona42 nie ma co dyskutować. Z czapki chiba?
    kotuniunia
    Level 29  
    Ja bym poskładał dublebiquada,u mnie nawet biquad lepiej się sprawuje od yagi(wszystko pasywne i taniocha,potrzebny przewód instalacyjny i ekran ze starej siatki).Można się pokusić ze wzmacniaczem(sam tego nie próbowałem)Kalkulator:
    http://www.changpuak.ch/electronics/bi_quad_antenna_designer.php
    Sam byłem tym "kwadraciakiem"mile zaskoczony,zrobiłem znajomemu i lepiej mu chula niż kierunkowa jaką miał z LNA177,z resztą na samej też mu pikselowało a na tym nie, choć to tylko sam biquad bez ekranu(tak dla doświadczenia).
    togo1
    Level 12  
    Witam. Nie rozumiem dlaczego większość ludzi się upiera a media wciskają ciemnotę, że trzeba wymieniać antenę. Antena siatkowa do tej pory stosowana świetnie się sprawuje przy odbiorze dvbt a sygnał cyfrowy nie analogowy albo jest albo nie ma i już. A jeśli już ktoś chce coś wymieniać to proponuje kabel antenowy jak kolega wyżej pisał na dobrze ekranowany.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    kotuniunia wrote:
    Ja bym poskładał dublebiquada,u mnie nawet biquad lepiej się sprawuje od yagi(wszystko pasywne i taniocha,potrzebny przewód instalacyjny i ekran ze starej siatki).

Z Wielkim Szacunkiem dla Twojej bytności na tym Forum, ale ...

Proszę przeanalizować samą "aperturę" takiej anteny z funkcji jej częstotliwości i samego (Laickiego wykonania) takiej anteny bez podstawowych przyrządów pomiarowych.

Wiemy o tym, iż NIKT z tu piszących i czytających nie jest w stanie poprawnie wykonać takiej anteny zgodnie z "złożeniami" Twórcy - kolegi DL7KM (krótkofalowca - guru antenowym).
    Wiemy również, że taka konstrukcja anteny jest typowo "rezonansowa" i nie jest "odpowiednia" (czytaj : korzystna) dla odbioru sygnałów TV w takim dużym przedziale częstotliwości.

Quote:
    Sam byłem tym "kwadraciakiem"mile zaskoczony,zrobiłem znajomemu i lepiej mu chula niż kierunkowa jaką miał z LNA177 ...

Jeżeli poważnie się zastanowimy - jak ta antena "działa" - to musimy dojść do wniosków, że ta antena Tylko w Rezonansie jest w stanie "mieć" odpowiedni zysk a już bez Reflektora jest anteną wręcz dookólną z charakterystyką "8" wiązki do -3dBd.
    Podobną konfiguracją Twojego sposobu odbioru i jej rekomendacji, może być przykład prostej anteny "dipol półfalowy pionowy" , jako 0dBd z zyskiem samej "dookólności" mniejszej niż -2dBd - sposób montażu takiego dipola.

Quote:
    ... z resztą na samej też mu pikselowało a na tym nie, choć to tylko sam biquad bez ekranu(tak dla doświadczenia).

Wyjaśnienia jak wyżej.

Pozdrawiam.
    telbod
    Level 31  
    Jeżeli ktokolwiek wypowiada się o wyższości jednej anteny nad druga. Lub pisze że najlepsza antena to "siatka z bazaru za 30 zł" lub kawałek drutu wetknięty w tuner to proszę o poparcie takich wypowiedzi pomiarami (np. MER, BER) wykonanymi na konkretnej antenie i z podaniem lokalizacji.
    egon42
    Level 37  
    gugol wrote:
    Witam
    Do kolegi "egon42"
    Od kiedy antena ATX ma ok 26dB zysku.
    Kolega ma rację a mi nie zostaje nic innego jak tylko mocno zweryfikować swoje wypowiedzi na temat anten bo pomylić zysk z stosunkiem promieniowania przód tył to gafa nie do wybaczenia bardzo przepraszam i postaram się poprawić na przyszłość.
    andrefff
    Level 36  
    Wczoraj zamontowałem tego Televesa u siebie w domu 40 km od Trzeciewca siła 100 %, jakość 100 % dziś po południu spróbuję ustawić na Rachocin tj. ok. 75 km dam znać co z tego wyjdzie.
    andrefff
    Level 36  
    Dziś odpuszczam w Toruniu burza i leje jak diabli.
    telbod
    Level 31  
    Dlatego polecam każdemu anteny bez wzmacniaczy (do DVB-T). Bo wystarczy jeden błysk w okolicy i wzmacniacz do wymiany. A wychodzenie na dach nie zawsze jest bezpieczne.....
    kotuniunia
    Level 29  
    SP5ANJ wrote:
    Proszę przeanalizować samą "aperturę" takiej anteny z funkcji jej częstotliwości i samego (Laickiego wykonania) takiej anteny bez podstawowych przyrządów pomiarowych.

Nic nie twierdzę z przyrządami(pewnie na te wydumane ceregiele mnie nie stać lub mnie nie interesują,mam same proste dostawki etc.),stwierdzam tylko na kilku tunerach i w kilku miejscach u wielu różnych osób,iż ta antena wykonana wg tego kalkulatora(przy pierwszym biquadzie nawet go nie znałem) sprawdza się lepiej niż te które mieli/miałem. Podałem to jedynie jako przykład(tak jak prosił),jak czas pozwoli poeksperymentuję,ze wzmacniaczem. Kluczowa sprawą ,tak mi się wydaje jest w tej konstrukcji dopasowanie impedancyjne(zblizone) i tym samym brak transformatora(symetryzatora),który jako urz. pasywne wnosi tłumienie(jeszcze nie wiadomo co się w handlu dostanie:rdzeń sposób nawinięcia i nie wiem co jeszcze).Kto chce kupi kawałek "druta w elektrycnym" i może sie pobawi a i podzieli spostrzeżeniami jak to uczyniłem i dostałem po nosie(dobrze ze lekko).
    Z resztą podobny temat znalazłem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2035590.html
    Jak i tu:
    http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=2930
    telbod
    Level 31  
    Spokojnie...nikt tu nikomu po nosie nie będzie dawał... :D To ze ta antena lepiej się sprawowała od tej ze wzmacniaczem LNA to nic nie znaczy. Wystarczy że w tej ze wzmacniaczem zasilacz był marnej jakości, albo nadajnik blisko i sygnał był za duży. Zdaję sobie sprawę że miernik nie jest tani, ale tylko wyniki pomiarów są miarodajnym źródłem informacji.
    kotuniunia
    Level 29  
    telbod wrote:
    Spokojnie...nikt tu nikomu po nosie nie będzie dawał... :D To ze ta antena lepiej się sprawowała od tej ze wzmacniaczem LNA to nic nie znaczy.

Ta antena była i ze wzm. i bez tzn. z symetryzatorem(yaga 11 el). Nadajnk blisko 6-7km (w innych niejscach podobnie,tragicznie nie było) ,widoczność optyczna.Moce MUX 1 kan 32 100W i MUX2 kan 61 1KW.Więc widać rożbieżność f. duża,a biquad sobie radzi(miejsce posadowienia to samo). Pod tymi linkami które tam podałem można się doczytać podobnych informacji.
    User removed account
    Level 1  
    andrefff
    Level 36  
    Dopiero dziś przestawiłem antenę na Rachocin, przy tylnym ustawieniu do Trzeciewca MUX 1 siła 86 jakość 46, MUX 2 siła 91 jakość 32, o dziwo przy tych parametrach tv działa bez zastrzeżeń. Natomiast z Rachocina odbieram tylko MUX 2 siła 90 jakość 100, dziwne bo nie mogę złapać MUX 1 który nadawany jest z tą samą mocą.