Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Benq R55 Joybook Series - Brak obrazu na matrycy (matryca działa)

Ress33 15 Jun 2012 08:35 2843 5
 • #1
  Ress33
  Level 9  
  Witam

  Posiadam Laptopa Benq R55 i po podłączeniu go do TV przez D-sub'a był problem z wykryciem obrazu na telewizorze. Po chwili zabawy udało się przerzucić obraz na telewizor a z laptopa znikł. Niestety gdy chciałem wrócić z obrazem na laptopa - nie jest wykrywany jako drugi monitor i nie można na niego zmienić. Ale, we właściwościach ekranu mam 1 monitor jako "kilka monitorów" a drugi wyłączony, gdy go "dołączę" obraz na lapku pokazuje się ale zawieszony jakby nie wydalał rozdzielczości - tzn jest kilka pulpitów mniejszych, przesuniętych, z bardzo mało wyraźną widocznością. Screeny zamieszczę około godziny 17.

  Gdy w takim stanie zresetuję laptopa to nie ma obrazu w dosie, nic nie widać, aż dojdzie do windowsa, gdzie pokazuje się znowu ten zawieszony obraz. Jeśli natomiast przed uruchomieniem podepnę kabel od telewizora - na telewizorze jest widoczny bios, wszystko co trzeba i wchodzi do windowsa normalnie.

  Co mogło się stać, przez zwykłe podłączenie do telewizora i zmianę odbiornika obrazu? I Jak wrócić do poprzedniego stanu ? Przywracanie systemu, tryb awaryjny, ostatnia działająca konfiguracja - nic nie pomaga.
  Dlaczego w menadżerze urządzeń mam 4 monitory nieznane i 1 monitor plug & play (gdy je usunąłem i zresetowałem laptop - pojawiły się ponownie) ?
  Co z tym trzeba zrobić ?  Siedzieliśmy ze znajomym serwisantem wczoraj przy nim parę godzin i zero efektów. Ale posprawdzaliśmy chyba wszystko co się dało.
  Odinstalowanie wszystkiego co ma związek z Nvidią za pomocą driver cleaner'a. Tu pojawił się problem, bo po tym nie mógł znaleźć sterowników do standardowego kontrolera VGA, ani do monitora (których nadal jest 5).
  Aktualizacja BIOSu też się nie powiodła, bo nie dane nam było znaleźć gdziekolwiek odpowiedni bios. Biosy podane na tej stronie niestety nie są kompatybilne, wyskakuje komunikat, że nie są odpowiednie dla urządzenia o chipsecie Calistuga ICH7M i że proces aktualizacji jest zakończony. Żaden Bios nie działa.
  Nie mam pojęcia gdzie mam znaleźć baterie w laptopie, a nie chce go rozwalać na kawałki, nie mogę też znaleźć nigdzie zdjęcia płyty, na którym by była widoczna lokalizacja baterii.
  Po podpięciu monitora zewnętrznego obraz na nim jest od chwili startu, natomiast na lapku matryca się tylko zaświeca, czyli, że działa. W windowsie mam możliwość zmienić na lapka poprzez dołączenie drugiego ekranu w ustawieniach ekranu. Ale wtedy na lapku pokazuje się obraz na błednie wyświetlanej rozdzielczości, z czego najlepiej wygląda na 1600/1200 (większej nie da rady), wtedy jest cały obraz, i kawałek drugiego od dołu, z 10 cm.

  Co dziwne - Laptop przy podpiętym np telewizorze Samsunga - wcześniej widział go jako TV, a siebie jako laptop Display, natomiast teraz widzi telewizor jako SAMSUNG, siebie zaś jako TV i nijak tych ustawień nie da się zmienić.
  Gdy działam na tym zniekształconym obrazie w lapku - po wejściu w ustawienia zaawansowane - GeForce Go 7400 (te ustawienia głębsze) wyskakuje mi błąd RUNDLL ale jest tak bardzo nieczytelny, że nie mam jak sprawdzić co tam jest napisane.

  Nie wiem też dlaczego laptop ma blokadę na bios. Nie działa żaden klawisz podczas wczytywania biosu (Bios nr Q3C72 - też go nigdzie nie znalazłem), po podpięciu klawiatury również... natomiast przy wczytywaniu windowsa klawisz F8 działa normalnie i daje możliwości wyboru.

  Znalazłem jeden taki sam przypadek, z dokładnie takim samym zachowaniem tego laptopa BenQ R55 Joybook Series - ale nikt tam nic na to nie poradził. Będę wdzięczny za pomoc w ustaleniu powodu usterki.

  Dziś zainstaluję na nim na nowo windowsa, oczywiście na zewnętrznym ekranie - i zobaczę czy znajdzie sterowniki do kontrolera vga.
 • #2
  foldback
  Level 29  
  Prawdopodobnie do wymiany wadliwy układ grafiki Nvidia GF7400 na nowy pozbawiony wady fabrycznej wyprodukowany po 2009 r. Aby to potwierdzić podgrzej rdzeń układu graficznego do ok 180 - 200 stopni przez ok 20 sekund. Jeśli laptop zadziała poprawnie to układ grafiki jest uszkodzony i wymaga wymiany. W tym modelu często padają laminaty płyty głównej jednak jeśli laptop nie był naprawiany jest szansa, że jest dobry i po wymianie układu grafiki będzie działał.
 • #3
  Ress33
  Level 9  
  Nie mam jak tego podgrzać, wolałbym mu większej krzywdy nie zrobić.
  Skoro to będzie układ graficzny, to przekazywałby obraz na monitor zewnętrzny, a jak potem dołączę drugi monitor - pokazywałby na lapku obraz ?
  Taniej będzie kupić mu jakiegoś taniego LCD'ka niż wymieniać układ. Szukałem po necie to najtaniej chyba 300-350 zł taka naprawa, a lapek 500 zł nie wart więc naprawa jest bez sensu....

  Czy gdybym dorwał tę samą płytę od niego i uzdolnionego elektronika - będziemy to w stanie zrobić sami z dobrą, igłową lutownicą, czy jedynie hot air wchodzi w grę ?
 • #4
  polonez15
  Level 33  
  To pytanie to był żart, prawda? Jak chcesz to lutować lutownicą "igłową" ??

  Benq R55 Joybook Series - Brak obrazu na matrycy (matryca działa)
 • #5
  Ress33
  Level 9  
  To nie był żart, a pytanie, poprostu. Nie widziałem tego układu, nie rozbierałem go na kawałki, to i pytanie było usprawiedliwione raczej.

  Czyli pozostaje kupić diadowi jakiś tani monitorek i niech sobie dogorywa spokojnie.
  Dzięki za pomoc.
 • #6
  polonez15
  Level 33  
  NO to już widzisz:) W każdej chwili może paść na amen....