Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator USBasp kłopoty z zaprogramowaniem.

jacky_cy 15 Cze 2012 13:33 3099 10
  • #1 15 Cze 2012 13:33
    jacky_cy
    Poziom 11  

Witam,
    Na wstępie zaznaczam, że dopiero zaczynam przygodę z µC.
    Więc... niedawno kupiłem na alledrogo programator:
    a następnie złożyłem sobie podstawkę wg. projektu znalezionego na elektrodzie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic954426.html (wyczytałem, że do USBasp też się nada)
    Programator USBasp kłopoty z zaprogramowaniem..
    Do podstawki podłączyłem osobne zasilanie 5V. Sterowniki do programatora oczywiście wgrane. Pracę chciałem zacząć w programie SinaProg 2.1, a na pierwszy ogień wziąłem atmege8 i gotowy wsad hex znaleziony też na elektrodzie. Jest jednak problem z połączeniem.
    Programator USBasp kłopoty z zaprogramowaniem..
    Więc tu pojawia się moje pytanie. Co może być nie tak? Podstawka wykonana raczej poprawnie, bo dokładnie sprawdzałem przejścia, brak zwarć itp. Prosiłbym o pokierowanie co robię nie tak. Może polecacie jakiś inny program? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

0 10
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #2 15 Cze 2012 13:53
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

jacky_cy napisał:
    Do podstawki podłączyłem osobne zasilanie 5V.

Czy masa programatora i zasilania podstawki są połączone? Jeżeli nie to połącz je.

BTW: niepotrzebnie wykonałeś sobie podstawkę, gdyż zawsze możesz zaprogramować mikrokontroler w układzie docelowym: ISP - Co to takiego?

0
  • #3 15 Cze 2012 14:51
    mirekk36
    Poziom 42  

Polecam ci zdecydowanie zacząć od programu MkAvrCalculator dla procka ATmega8 bo z nim będzie działał w pełni za free a dzięki niemu szybko dobierzesz się do procka. Przede wszystkim masz klawisz "Sprawdź podłączony AVR" w zakładce programator AVR, dzięki któremu szybko się przekonasz czy masz poprawne połączenia. Sprawdzenie nie dokonuje żadnego programowania procka więc jest bezpieczne i przez przypadek go nie zablokujesz sobie.

Tylko pamiętaj o zainstalowaniu przy pierwszym uruchomieniu właściwej wersji AVRDUDE z zakładku "Ustawienia" klawisz "INSTALUJ" . Zresztą jeśli program nie wykryje tego programu to sam zaproponuje ci jego instalację. Tylko wskaż jakiś krótki folder np

c:\avrdude

0
  • #4 15 Cze 2012 15:28
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Sprawdź tak jak Dondu radzi czy masz połączone masy obu urządzeń. Druga sprawa, czy programator nie ma jakiejś zworki na Vcc? Niektóre posiadają zworkę przełączającą zasilanie buforów lub programatora na USB lub na zasilanie z programowanego układu.
    I koniecznie zainstaluj sto dodatkowych programów, które napiszą ci, że nie masz połączenia - bo przecież o tym nie wiesz ;)

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #5 15 Cze 2012 16:25
    mirekk36
    Poziom 42  

jacky_cy --> dodam że twoim problemem może być to, że nie załączyłeś np zworki SLOW_SCK na programatorze jeśli w ogóle jest, bo gdy procesor jest fabrycznie taktowany 1MHz to możesz mieć dokładnie taki efekt w innych programach jak masz.

Natomiast ten o którym ja ci wspomniałem czyli MkAvrCalculator zawsze dokonuje sprawdzenia przestawiając programowo sobie tą funkcję SLOW_SCK, więc nawet nie trzeba zworki zakładać ;) ... i dlatego jest przydatny na start żeby szybko zobaczyć co i jak. Sprawdzisz i sam ocenisz.

0
  • #6 15 Cze 2012 16:36
    jacky_cy
    Poziom 11  

Więc tak... masa programatora i podstawki są połączone. Ściągnąłem MkAvrCalculator i dalej to samo. W opisie tego programatora napisane jest, że wspólne zwarcie zworek 1 i 2 pozwala zasilić układ czyli w tym przypadku podstawke z USB (przynajmniej tak zrozumiałem). Jednak po ich zwarciu gaśnie LED na programatorze, a system pokazuje błąd urządzenia.

0
  • Pomocny post
    #7 15 Cze 2012 16:58
    mirekk36
    Poziom 42  

jacky_cy napisał:
    ... Jednak po ich zwarciu gaśnie LED na programatorze, a system pokazuje błąd urządzenia.

co oznacza że robi ci się brzydkie zwarcie na zasilaniu i może to oznaczać , że coś nie tak poszło z lustrzanym odbiciem i może masa układu idzie na VCC programatora a za to VCC układu idzie na masę programatora.

Weź miernik może i sprawdź czy się nie pomyliłeś robiąc połączenia na płytce.

0
  • #8 24 Cze 2012 00:23
    314426
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 17 Paź 2012 13:53
    jacky_cy
    Poziom 11  

Po dłuuugiej przerwie spowodowanej zniechęceniu się do tematu µC postanowiłem spróbować raz jeszcze i poprosić Panów o pomoc.

Więc tak. Zacząłem od procka, który nie przysporzy ewentualnego broblemu ze sprawdzaniem połączeń, bo jest ich mało. Zaprojektowałem i wykonałem osobną podstawkę tylko dla ATtiny13:
    W złącze ARK zamontowałem kwarc 8MHz.

Programator wciąż ten sam(zdjęcie w 1. poście). Sprawdziłem, że zasilanie z ISP odbywa się za pomocą zwarcia zworek J3. Na wyprowadzeniach gdy µC jest odłączone pokazuje ok.4,85V natomiast po podłączeniu µC ok. 3,8V. Czy w tej kwestii jest ok?

Problem w tym, że avrdude pokazuje wciąż błąd z podłączeniem, a ja połączenia dokładnie sprawdziłem...
    Program użytkownika mirekk36 mkavrcalculator µC "widzi". avrdude też zainstalowałem z tego programu.
    Natomiast AVR8Burn lub SINAPROG "woła", żeby sprawdzić połączenia.
    Gdzie może znajdować się przyczyna?

0
  • Pomocny post
    #10 17 Paź 2012 14:15
    mirekk36
    Poziom 42  

A no widzisz - program MkAvrCalculator widzi procka ponieważ wykorzystuje programowe spowalnianie SCK ..... A ten drugi program NIE.

Dlatego w przypadku tego drugiego programu MUSISZ na swoim programatorze zwierać zworkę SLOW_SCK w programatorze USBASP żeby ci ruszył i to jest ten minus w porównaniu do MkAvrCalculator w którym zworka ta może cię nie obchodzić i możesz o niej zapomnieć na amen ;)

Zatem - zewrzyj tą zworkę i zobaczysz że i ten drugi program ci zadziała.

0
  • #11 17 Paź 2012 14:20
    jacky_cy
    Poziom 11  

No i działa :) Zwarcie J2 załatwiło problem. W najbliższej przyszłości zainwestuje też w Twój program. Dzięki za pomoc.

0