Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony Ericsson Xperia X10. Nieprawidłowe ładowanie baterii.

pik256 15 Cze 2012 13:58 6878 6
  • #1 15 Cze 2012 13:58
    pik256
    Poziom 9  

Zakupiłem używany telefon SE Xperia X10. Telefon ładuje się w dziwny sposób - zarówno za pomocą ładowarki sieciowej jak i przez kabel USB. W trakcie ładowania telefon raz ma 80%, po pewnym czasie np. 45%, potem 70% itp.

Uznałem, że widocznie przed sprzedażą wgrano tam aktualizację oprogramowania i nie skalibrowano baterii. Zainstalowałem program BatteryCalibration, naładowałem telefon do 95% (śledziłem ładowanie i "upolowałem" dużą wartość), wymusiłem kalibrację (standardowo program żąda naładowania do 100%), program napisał że zrobione (zażądał praw SU) i przez 1 dzień telefon używałem bez podładowania.

Kiedy naładowanie spadło do 35% ściągnąłem program BatteryMonitor i podłączyłem telefon do ładowania. Zdziwiłem się, ponieważ monitor wskazywał, że telefon jest podłączony do ładowarki ale się rozładowuje. Telefon rozładował się do 3% i samoczynnie rozpoczął ładowanie. Doszedł do 19% i znowu rozpoczął rozładowanie. Taka zabawa z ładowaniem-rozładowaniem trwała cały wieczór, nie doszedł nigdy wyżej niż jakieś 35%. Na noc podłączyłem go do ładowarki sieciowej ale rano było tylko 1%. Z wykresu wynikało, że ładował do jakichś 40%, potem się rozładowywał.

Kiedy doszedł do 19% i znowu rozpoczął rozładowanie postanowiłem go odłączyć i zresetować. Po ponownym włączeniu battery monitor wskazywał 100% ale niskie napięcie baterii - takie jak poprzednio przy 19%. Oczywiście telefon bardzo szybko się rozładował. Co z tym zrobić? Kalibrować ponownie? Może sama bateria albo coś w systemie ładowania jest uszkodzone?

1 6
  • #2 17 Cze 2012 00:26
    pik256
    Poziom 9  

Hm, widzę, że nikt nie wie co począć. Pozostaje więc mi uzupełnić: cierpliwość tymczasowo rozwiązała problem. Po rozładowaniu się telefonu do zera i automatycznym wyłączeniu ładowałem, ładowałem i cierpliwie czekałem - coś innego mi pozostało?
    Przedwczoraj po kilkugodzinnym cyklu ładowania-rozładowania-ładowania (samoczynne zmiany bez odłączania od ładowarki) telefon w końcu dotarł do 100% przy 4.2 V. Od tego czasu trzyma nieźle, minęły dwie doby a bateria wciąż trzyma. Wydaje się więc, że ta kalibracja w końcu przyniosła jakiś efekt.

Interesuje mnie tylko jedno - może ktoś jest w stanie odpowiedzieć: dlaczego w czasie ładowania telefon przestaje się na jakiś czas ładować a potem wznawia ładowanie? Jestem przekonany, że takie zachowanie nie jest normalne. A może się mylę? Z wykresów monitora wynika, że ani temperatura ani napięcie baterii nie osiąga wartości krytycznych, które uzasadniałyby takie wyłączanie ładowania. Czy to jest jakiś defekt oprogramowania czy raczej sprzętowy?

0
  • #3 02 Lip 2012 11:39
    basstek1
    Poziom 18  

W jaki sposób kalibrowałes baterie?

0
  • #4 02 Lip 2012 16:19
    robo112-2010
    Poziom 13  

Powiedz mi jedno ładujesz przez USB (ładowarka USB + kabel USB) czy ładowarką? Ja miałem problem z USB od nowości miałem kabel ale zamiast ładować rozładowywał. Ale na górze bateria ruszała się i w statusie baterii pisało ładowanie. A zostawiłem go na noc żeby naładować te 12godzin i się rozładował do 0. Potem podłączyłem inny kabel od LG i działał ale teraz ładuje przez ładowarkę od słuchawek. U mnie był problem z tym zgrubieniem (nie wiem jak to się dokładnie nazywa) rozciąłem tam i jakoś skleiłem taśmą ale lekkie poruszenie i nie ładował.
    A kalibracja bateri to mit:
    http://simblog.pl/kalibrowanie-baterii-androida-to-nieprawdziwy-mit

0
  • #5 02 Lip 2012 16:25
    damianek5215
    Poziom 9  

Tak jak kolega wyżej pisał może być to kabel jak próbowałeś tylko nim, miałem tak w lww i inny kabel i wszystko śmiga

0
  • #7 02 Lip 2012 20:13
    pik256
    Poziom 9  

1. Baterię kalibrowałem programem BatteryCalibration. W praktyce kasuje on plik BatteryStats i tyle. Całkiem możliwe że kalibracja to tylko mit. Telefon jak i system Android były dla mnie nowością, dlatego usiłowałem dowiedzieć się czegokolwiek na tym forum. Zawsze traktowałem elektrodę jako dobre źródło informacji.

2. Pisałem, że telefon zachowuje się tak dziwnie zarówno podczas ładowania z komputera jak i ładowarką, było dla mnie jasne że oznacza to również używanie dwóch różnych kabelków. Teraz już wiem, że tak nie jest, ponieważ oryginalna ładowarka posiada gniazdo USB jak zwykły komputer i pozwala korzystać z tego samego kabla. Tymczasem ja dostałem nagrywarkę od Samsunga, która ma własny kabel podłączony na stałe.

3. Po prostu zostałem oszukany przez nieuczciwego sprzedawcę na Allegro (stan rzekomo bdb), który sprzedał mi uszkodzony telefon. Kiedy po kolejnej próbie ładowania przez noc telefon doszedł do 0% i się wyłączył, oddałem go do serwisu. Okazało się, że miał już wcześniej wyrwane gniazdo USB, było drucikami dolutowane do płyty. Inaczej nie było można, bo okolice gniazda były zmasakrowane (wg opisu serwisanta). Telefon został naprawiony - gniazdo zostało lepiej przylutowane, ale niestety idealny nigdy już nie będzie. Teraz przynajmniej ładuje się normalnie. Przy okazji dowiedziałem się, że jest to typowe uszkodzenie tego telefonu i częsty powód sprzedaży go na Allegro, bo autoryzowane serwisy nie bardzo chcą takie uszkodzenie naprawiać. Tyle, że uczciwy sprzedawca nie napisze, że stan jest bardzo dobry.

W tej sytuacji temat uznaję za zamknięty. Nieprawidłowe ładowanie było skutkiem uszkodzonego gniazda USB.

0