Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[m16][c]automat bramy przesuwnej

luckas09 15 Cze 2012 14:03 1790 6
  • #1 15 Cze 2012 14:03
    luckas09
    Poziom 9  

Projektuję sobie bramę przesuwną i pojawił się problem do rozwiązania. Kupiłem odbiornik radiowy, który zasilany jest 12V i po wciśnięciu przycisku włącza tranzystorowe wyjście zwierając je do masy. Chciałbym zaprogramować mikrokontroler tak, że po wykryciu masy na nóżce włączył się silnik.
    Jak podłączyć odbiornik aby nie uszkodzić mikrokontrolera.
    Czy wystarczy dodać rezystor na wejście mikrokontrolera?

0 6
  • Relpol
  • #2 15 Cze 2012 14:46
    mirekk36
    Poziom 42  

Dzielnik rezystorowy

Optoizolator

Rezystor w szereg ale wtedy z diodą zenera

Drugi tranzystor który będzie już załączał pomiędzy +5V a 0V

no sposobów jest sporo jak widzisz

0
  • Relpol
  • #3 15 Cze 2012 15:08
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

luckas09 napisał:
    Projektuję sobie bramę przesuwną i pojawił się problem do rozwiązania. Kupiłem odbiornik radiowy, który zasilany jest 12V i po wciśnięciu przycisku włącza tranzystorowe wyjście zwierając je do masy. Chciałbym zaprogramować mikrokontroler tak, że po wykryciu masy na nóżce włączył się silnik.

Jak rozumiem jest to zwykłe wyjście typu OC - układ wystawia masę w stanie aktywnym i HiZ (tranzystor wyjściowy jest zablokowany) w stanie nieaktywnym? W takiej sytuacji wystarczy połączyć bezpośrednio wyjście odbiornika z MCU i w MCU aktywować rezystor podciągający (można też dać zewnętrzny).

0
  • #4 15 Cze 2012 15:28
    luckas09
    Poziom 9  

tmf napisał:
    luckas09 napisał:

Jak rozumiem jest to zwykłe wyjście typu OC - układ wystawia masę w stanie aktywnym i HiZ (tranzystor wyjściowy jest zablokowany) w stanie nieaktywnym? W takiej sytuacji wystarczy połączyć bezpośrednio wyjście odbiornika z MCU i w MCU aktywować rezystor podciągający (można też dać zewnętrzny).

Podłączyłem wyjście odbiornika do mikrokontrolera bezpośrednio i poskutkowało chyba uszkodzeniem nóżki, ponieważ uC nie reaguje na niski stan nawet z przycisku płytki testowej. Zmieniłem uC, wgrałem ten sam program i reaguje na przycisk, czyli kod programu jest ok. Poniżej podaję schemat odbiornika. Na schemacie są podłączone przekaźniki, natomiast u mnie wyjście OC podłączyłem bezpośrednio do nóżki mikrokontrolera.

Czy lepszym rozwiązaniem będzie transoptor z rezystorem diody ograniczającym prąd? Po to żeby oddzielić galwanicznie układ radiowy od układu mikrokontrolera.

0
  • #5 15 Cze 2012 16:20
    mirekk36
    Poziom 42  

Zdecydowanie rozwiązanie z transoptorem o którym wspominałem też wcześniej będzie najbezpieczniejsze.

0
  • #6 15 Cze 2012 16:47
    Fredy
    Poziom 27  

A czy napewno masy procesora i tego układu są ze sobą połączone?
    Jaka jest odległość pomiędzy tym układem odbiorczym a procesorem?

Nie wnikając w szczegóły - zamiast łączyć wprost wyjścia tego odbiornika z procesorem to daj rezystor szeregowy np 10k. POdciągnięcie natomiast daj przed rezystorem. Wtedy będzie procesor mógł się bronić przed przepięciami wewnętrznymi diodami.

0
  • #7 15 Cze 2012 17:20
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

luckas09 napisał:
    tmf napisał:
    luckas09 napisał:

Podłączyłem wyjście odbiornika do mikrokontrolera bezpośrednio i poskutkowało chyba uszkodzeniem nóżki, ponieważ uC nie reaguje na niski stan nawet z przycisku płytki testowej. Zmieniłem uC, wgrałem ten sam program i reaguje na przycisk, czyli kod programu jest ok. Poniżej podaję schemat odbiornika. Na schemacie są podłączone przekaźniki, natomiast u mnie wyjście OC podłączyłem bezpośrednio do nóżki mikrokontrolera.

Czy lepszym rozwiązaniem będzie transoptor z rezystorem diody ograniczającym prąd? Po to żeby oddzielić galwanicznie układ radiowy od układu mikrokontrolera.

Jeśli wyjścia są takie jak na pokazanym schemacie, a ty się podłączyłeś zamiast cewek to nic nie ma prawa się stać. Oczywiście jest szansa, że wyjścia wcale nie są typu OC tak jak pokazałeś. Wtedy rozwiązanie Fredyego z szeregowym rezystorem jest bezpieczne.

0