Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zacząć MPLAB IDE 8.85 + PICkit 3 + demo board

jabu74 - ekspert 15 Cze 2012 18:53 6006 22
  • #1 15 Cze 2012 18:53
    jabu74 - ekspert
    Poziom 19  

Witam

Jestem w posiadaniu programatora PICkit 3 oraz demo board'u z PIC18F45K20 (symbol płytki DM164130-4) i nie wiem jak ruszyć tzn. cokolwiek odpalić na tym mikrokontrolerze. Na dołączonej płytce są przykładowe programy ale są jakieś śmieszne ścieżki do plików i nie da się tego skompilować.

Na początek kilka podstawowych pytań:

1) Czy wspomniana płytka demo zasilana jest z programatora czy musi być podłączone oddzielne zasilanie ?

2) Czy po zainstalowaniu MPLAB IDE oraz podłączeniu PICkit 3 powinno pojawić się w menadżerze urządzeń nowe urządzenie, które w nazwie ma MICROCHIP bo u mnie nic takiego się nie pojawia ?

3) W momencie kiedy z menu "Programmer" wybieram "Select programmer->PICkit 3" pojawia mi się taki ostrzegawczy komunikat i nie wiem czy każdemu czy tylko mnie ? Nazwa kontrolera która jest w nawiasie może być dowolna. Ja daje mu OK

Potem w oknie Output mam taki wpis:

cdn

0 22
  • CControls
  • #2 15 Cze 2012 19:13
    mickpr
    Poziom 39  

Pobierz sobie i zainstaluj MPLABX http://www.microchip.com/pagehandler/en-us/family/mplabx/
    Ze ścieżkami zawsze tak źle było w MPLAB.
    W MPLABX bez problemu zaimportujesz starsze projekty.
    Poza tym środowisko jest przyjemniejsze.

Błąd mówi o braku podłączenia programatora do PIC'a.

Co zaś dotyczy komunikatu - sprawdź dokładnie napięcia zasilania programatora i płytki z PIC.
    Najbezpieczniej zasil PIC'a i podłącz PICKit bez "podawania" napięcia.

Osobiście mam PICKit 2 - więc nie wiem jak dokładnie jest to zrealizowane w PICKit-3.

0
  • CControls
  • #3 15 Cze 2012 19:53
    jabu74 - ekspert
    Poziom 19  

Przejdę na to środowisko co podałeś ale dzisiejszy wieczór poświęcam na wersje IDE 8.85

Udało mi się skomunikować z tym demo board'em. Może być zasilany bezpośrednio z programatora PICkit 3. W tym celu trzeba z menu Programmer wybrać Settings..., następnie na zakładce Power trzeba zaznaczyć Power target circuit from PICkit 3 a suwakiem ustawiamy napięcie (na zakładce Status wyświetlane jest najprawdopodobniej rzeczywiste napięcie zasilania)
    Odpalił się program który był standardowo zapisany w mikrokontrolerze i LEDy ładnie mrugają.

Kolejne pytanie to jak wyciągnąć ten program z mikrokontrolera ?

Dodano po 3 [minuty]:

Panie kolego załóżmy, że mam plik intel hex wygenerowany na innym programie i jak załadować ten program do mikrokontrolera przy użyciu MPLAB IDE ?

0
  • Pomocny post
    #4 15 Cze 2012 21:03
    mickpr
    Poziom 39  

jabu74 - ekspert napisał:
    Udało mi się skomunikować z tym demo board'em. Może być zasilany bezpośrednio z programatora PICkit 3. W tym celu trzeba z menu Programmer wybrać Settings..., następnie na zakładce Power trzeba zaznaczyć Power target circuit from PICkit 3 a suwakiem ustawiamy napięcie (na zakładce Status wyświetlane jest najprawdopodobniej rzeczywiste napięcie zasilania)

Pamiętaj o tym - że prąd zapewniany przez USB to maks. 500mA (w niektórych przypadkach np. 200 mA).

jabu74 - ekspert napisał:

Panie kolego załóżmy, że mam plik intel hex wygenerowany na innym programie i jak załadować ten program do mikrokontrolera przy użyciu MPLAB IDE ?
    W PICKit 2 mam specjalny program dostarczany ze sterownikami o nazwie PICKit 2 programmer. Ma on po prostu opcję 'Import HEX" i oczywiście opcje programowania.
    Poszukaj - z pewnością znajdziesz np. ten: http://www.microchip.com/forums/m525698.aspx (nie sprawdzałem).

0
  • #5 15 Cze 2012 22:21
    jabu74 - ekspert
    Poziom 19  

Częściowo już rozgryzłem importowanie pliku hex oraz programowanie i odczyt programu zapisanego w uC z poziomu MPLAB IDE.

Muszę poszukać może też jest osobny program do programowania uC tak jak u ciebie.

Przez twój programator też można programować uC z poziomu MPLAB widzę go na liście.

0
  • #6 16 Cze 2012 02:14
    mickpr
    Poziom 39  

Wiem, to starsza wersja.
    Jak kupowałem go, to PIC Kit 3 nie istniał.
    PIC-e to fajne mikrokontrolery, mało popularne u nas - ale np. w Niemczech mało kto robi na AVR-ach, a wszyscy robili (do czasów ARM-ów) na PIC-ach właśnie.
    Ten link który podesłałem zawiera wersję pod PIC Kit 3 oprogramowania, o które się kolega pytał (wgrywanie bezpośrednio z HEX-a).

0
  • #7 16 Cze 2012 10:58
    jabu74 - ekspert
    Poziom 19  

Ten programmer to dobry program podaje link do strony z najnowszą wersją dla PICkit 3 (u dołu strony PICkit 3 Scripting Tool v3.00 BETA)
    Link
    oraz do twojej wersji PICkit 2 (PICkit 2 V2.61 Install)
    Link
    Minusem wersji programmera dla PICkit 3 jest niekompatybilność z MPLAB IDE. Podmienił mi firmware i teraz MPLAB IDE nie widzi tego programatora.

Czy wiesz jak przywrócić firmware żeby znów był kompatybilny z MPLAB IDE ?

Już wiem trzeba wybrać Tools->Revert to MPLAB mode

0
  • #8 11 Mar 2015 05:41
    milek22
    Poziom 12  

Witam,
    Panowie potrzebuję pomocy w temacie tego postu a mianowicie zakupiłem orginał PICkit 3 wraz z płytką demo na PIC18F45K20. Zakupiłem również adapter w którym wstawiłem procesor PIC16F873A. Pobrałem i zainstalowałem programy MBLAB X IDE v2.30 oraz MPLAB IPE v2.30 i mam problem z odpaleniem.
    W tym drugim oprogramowaniu na pcb demo i w adapterze zgłaszają się błędy braku zasilania 5V - 3,3V. Piszecie tutaj o jakimś programie PICkit 3 Programmer,
    a ja nie mogę ściągnąć takiego programu.

Proszę o pomoc, jak i gdzie ustawić napięcie tajemniczym suwakiem?
    Czy do adaptera muszę doprowadzić zasilanie?
    Jeżeli tak, to muszę to zrobić na pająka, gdyż brak w nim złącza zasilania.
    Czytałem też, o ograniczonym prądzie zasilania z portu USB, więc jak to jest
    w nowych programatorach PICkit3?
    Czy zależy to od rodzaju procesora?
    Udało mi się zainstalować program i wyskakują kolejne błędy. Czy to zła wersja czy ja coś źle robię?

U mnie po podłączeniu PICkit3 do USB świecą się cały czas dwie diody, POWER i ACTIVE, czy tak ma być?
    na filmach widziałem, że niebieska dioda ACTIVE powinna migać.
    Poniżej moje foto
    Z góry dzięki za pomoc

0
  • #9 11 Mar 2015 11:49
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Generalnie układ programowany musi być oczywiście czymś zasilony :)
    Można to zrobić na dwa sposoby:
    1. podłączyć zewnętrzne zasilanie,
    2. zasilić go z PicKit 3

W pierwszym przypadku należy więc podłączyć zasilanie do układu oraz połączyć je z pinem Vdd PicKit 3. To podłączenie (w tym przypadku) jest niezbędne by układy wyjściowe PicKit 3 mogły w ogóle działać:

Cytat:
    : The target voltage is only used for powering up the drivers for the ICSP
    interface; the target voltage does not power up the PICkit 3.

W drugim przypadku również należy podłączyć zasilanie układu do pinu Vdd PIcKit 3, ale w tym przypadku zasilanie układu będzie pochodzić z PicKit 3. Aby PicKit 3włączył zasilanie, należy ustawić to w opcjach projektu w MPLAB:

Podobnie ma się sprawa z MPLAB IIPE (program programowania), jeśli z niego korzystasz.

Co do prądu - Pickit ma wbudowany układ zabezpieczający przed zbyt dużym prądem i napięciem (str 17) oraz znaczące ograniczenie prądowe (str 22, 32): http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/52116A.pdf

Cytat:
    When using the USB connection, PICkit 3 can be powered from the PC, but it can
    only provide a limited amount of current (up to 30 mA) at VDD from 1.8-5V to a
    small target board.

0
  • #10 11 Mar 2015 15:37
    milek22
    Poziom 12  

Panowie, cały czas nie mogę połączyć się z procesorem. W każdym programie te same błędy komunikacji. Zasilanie podłączyłem. Nie wiem czy potrzebny jest 6 pin opisany jako PGM (LVP).
    Połączyłem piny z PICkit 3 na piny > PIC16F873A

Pin 1 MCLP/VPP > pin 1 - plus zasilanie zewnętrzne +5V
    Pin 2 VDD > pin 20
    Pin 3 GND > pin 8 - plus masa zasilania zewnętrznego
    Pin 4 PGD > pin 28
    Pin 5 PGC > pin 27
    Pin 6 PGM (LVP) > pusty

Czy dobrze połączyłem?
    Którym programem najlepiej wgrywać HEX-a bez importowania projektu?

Poza tym cały czas wyskakują mi tego typu błędy komunikacji

0
  • #11 11 Mar 2015 15:57
    dondu

Co to znaczy?:

milek22 napisał:
    Pin 1 MCLP/VPP > pin 1 - plus zasilanie zewnętrzne +5V

... pomyłka w poście, czy faktycznie tak podłączyłeś?

milek22 napisał:
    Poza tym cały czas wyskakują mi tego typu błędy komunikacji

To nie błąd komunikacji, tylko ostrzeżenie, bo w opcjach masz włączone zasilanie z PicKit układu programowanego. Podłączając zewnętrzne zasilanie miałeś wyłączyć tę opcję. Czytaj dokładnie komunikaty, bo ten jest baaaardzo ważny :)

Pokaż dalsze komunikaty z programowania (które widać w tle na powyższej grafice).

0
  • #14 11 Mar 2015 17:03
    milek22
    Poziom 12  

Od początku mam problem z komunikacją a fakt, że kombinuję na szybko i nic z tego.
    Picek działa w tym programie na foto bo diody biegają na płytce demo ale jakieś adresy mu się nie podobają.

To jak mam połączyć te zewnętrzne zasilanie i jaki program najlepszy do wgrania HEX-a?

0
  • #15 11 Mar 2015 17:14
    dondu

Kiedyś w początkach lat 90-tych kolega (grafik) uszkodził sobie płytę główną komputera PC (spory wydatek) ponieważ nie czytał instrukcji. Wtedy też ukuł polską wersję terminologii skrótu CPI - "Czytaj Pieprzoną Instrukcję".

Znowu zadajesz pytanie zamiast przeczytać instrukcję PicKita. "Kombinowanie na szybko", to proszenie się o kłopoty

Dostałeś wszystko czego Ci trzeba, nawet z podaniem numerów stron - zastosuj więc CPI i rusz do przodu.

Gdy już poprawnie podłączysz i nadal będziesz miał problemy, to pokaż jak to zrobiłeś na schemacie (zdjęciach - byle dobrze oświetlonych i ostrych).

Tylko nie spiesz się - czytaj, analizuj i stosuj się do instrukcji.

0
  • #16 11 Mar 2015 17:19
    milek22
    Poziom 12  

Tą kolorową instrukcję to mam i teraz dopiero załapałem. Pomyliły mi się piny Vpp z Vdd.
    Zgadza się, nie da się słonia zjeść szybko, tylko trzeba po kawałku.

0
  • #20 11 Mar 2015 19:29
    milek22
    Poziom 12  

Dzięki koledzy, już mi wszystko działa, nie będę wam śmiecić forum. Podziękować raz jeszcze

0
  • #21 15 Mar 2015 08:34
    milek22
    Poziom 12  

Witam,
    Panowie jak sprawdzić czy nowy PICkit 3 jest w ogóle sprawny?
    Dwa dni próbuję go uruchomić bezskutecznie. Nie wyskakują żadne komunikaty o napięciach, tylko cały czas długo szuka połączenia i w końcu na czerwono pisze dwa słowa - brak połączenia.

0
  • #23 16 Kwi 2015 08:10
    milek22
    Poziom 12  

Przepraszam, ale teraz dopiero zobaczyłem zapytanie.
    Problemu nie rozwiązałem, złożyłem reklamację i okazało się, że nowy orginał programator jest niesprawny. Na obecną chwilę zraziłem się do PK-tów. Z mojej strony dzięki.

0