Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel - przepisanie wartości z jednej kolumny do drugiej tylko pierwszy raz

Facetjanusz 15 Jun 2012 19:52 5371 21
 • #1
  Facetjanusz
  Level 15  
  Mam jeszcze prośbę do adamsa, mianowicie mam taką sytuację:
  kiedy wprowadzam dane pierwszy raz w kolumny B C D E F (na początku są jeszcze puste) powinny wartości z kolumny D zostać przepisane do kolumny I i nie ulec zmianie w wypadku kiedy w ciągu roku następuje zmiana ilości osób. Wartość po zmianie zostaje wpisana w kolumnę J i jednocześnie w kolumnę D . Chodzi o to aby już nie nastąpiła zmiana w kolumnie I i wartość ta pozostała do końca roku, aby została przeliczana wartość średnia niezbędna do obliczeń opłat, które zależą od zmian dokonywanych w czasie trwania roku, (wszystko ta działa mi dobrze).
  Obecnie działa mi to ale przepisuje kolumny D do I dopiero po pierwszej zmianie ilości osób.

  Pozdrawiam
 • #2
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  Po mojemu wystarczy sprawdzić komórkę w kolumnie I, jeśli pusta (pierwszy wpis) to... Np taką procedurą zdarzeniową
  Code: vbscript
  Log in, to see the code
 • #3
  Facetjanusz
  Level 15  
  Dzięki, wszystko do tej pory działa dobrze - z tym że proszę jeszcze o pomoc w następującej sprawie. Kiedy wykonuję Wyczyść zawartość dobrze czyści 1 komórkę -przy większej ilości leci błąd. A druga sprawa to jeżeli daję Zmiana funduszy to powinno ustawić zmienną wiersz[/b ] na 24 i wpisywać dane w tabeli [b]Zmiana wielkości funduszy.
  Pozdrawiam
 • #4
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  Facetjanusz wrote:
  przy większej ilości leci błąd.
  Ogranicz do jednej. Np
  Code: vbscript
  Log in, to see the code

  Facetjanusz wrote:
  jeżeli daję Zmiana funduszy to powinno ustawić zmienną wiersz na 24
  Przypisanie masz w kodzie przycisku 'OK' (indeks plus liczba w linii: 'wiersz = ComboBox2.ListIndex + 8'). Zadeklaruj zmienną publiczną typu integer i w kodzie przycisków nadawaj wartość (8 lub 25 zdaje się). Następnie podstaw w w/w linii.
 • #5
  Facetjanusz
  Level 15  
  Dzięki adams - czyszczenie działa , ale musiałem do Twojej poprawki dodać End If . Natomiast zadeklarowałem zmienną jak proponujesz, ale nie udaje mi się wybrać tych liczb (nie wiem gdzie). Jeśli możesz to napisz konkretnie jak to widzisz.
  Pozdrawiam
 • #7
  Facetjanusz
  Level 15  
  Super - i o to mi chodziło.. - nawet mi dopisałeś komunikat z drugiej opcji.
  Będę tą część programu wraz z makro instalował w zasadniczym programie. Jak to mi się uda to go zademonstruję w całości na forum - może komuś (prowadzącym Wspólnotę Mieszkaniową) przyda się. Ten program mi działa świetnie już 2 lata - ale ja lubię usprawniać. Jeszcze raz dzięki Ci bardzo za pomoc.
  Pozdrawiam Janusz.
 • #8
  Facetjanusz
  Level 15  
  Witam
  Prosiłbym o podpowiedź jaki jest kod w makro rejestrujący takie zdarzenie jak wpis litery w komórkę. Chodzi o to aby w moim przykładzie, wpisując w komórki w kolumnie F pierwszą literę W wpisało Własność , a pisząc K dopisało Komunalne.
  Dzięki. Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #9
  marek003
  Level 40  
  Że tak się wtrącę ...
  Nie uczysz się :)

  Spróbuj załapać o co chodzi w kodzie (przeczytać go) a sam zaczniesz pisać kody uzależnione od zmian w arkuszu.


  Code: vbscript
  Log in, to see the code


  UCase zamienia tekst (w tym przypadku wpisywaną literę) na wielkie litery. To takie zabezpieczenie przed wpisaniem "w" lub "W".
  Resztę kodu powinieneś rozumieć z poprzednich podpowiedzi kolegi adamasa. :)


  dodane:
  ------------------------
  A dla przykładu przeczytam ci kod:
  If Target.Column = 6 And UCase(Target.Value) = "K" Then Target.Value = "Komunalne"

  "Słowniczek":
  (Column - kolumna, Value - wartość, UCase - jak wyżej, Target - w tym przypadku dotyczy zmienianej komórki)

  I czytamy (oczywiście pomiń tekst w nawiasach):

  (if) jeżeli (Target.Column = 6) zmiana dotyczy kolumny nr 6 czyli F (AND) oraz (UCase(Target.Value) = "K") zmieniana wartość zmieniona na duże litery równa jest K (Then) wtedy (Target.Value = "Komunalne") zmienianej wartości przypisz ciąg Komunalne.
 • #10
  Facetjanusz
  Level 15  
  Dzięki Ci marku za podpowiedź. Oczywiście pamiętam żeby się uczyć -i trochę działam w tym kierunku - znalazłem fajną stronę z nauką dla początkujących : http://dzono4.w.interia.pl/index.htm - ale poświęcam wiele czasu na przeróbkę własnego programu - i dodam te poprawki nad którymi właśnie pracuję (przy Waszej pomocy) do mojego programu. Dołączam tą część - choć wiele jeszcze brakuje z moich pomysłów. Między innymi po wpisaniu (Własność lub Komunalne)kursor powinien się ustawić w kolejnej linii w kolumnie B "numer lokalu" ( te wszystkie dane na początku są wykasowane) do wpisu danych następnego lokatora. Jednocześnie w wypadku gdy mieszkanie jest Własnościowe cały wypełniony wiersz powinien zmienić kolor (jak w przykładzie).??
 • #11
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  Facetjanusz wrote:
  po wpisaniu (Własność lub Komunalne)kursor powinien się ustawić w kolejnej linii w kolumnie B "numer lokalu"
  Jak wspomniał już kolega marek003, zmienna 'Target' w procedurach zdarzeniowych posiada własności obiektu 'Range'. 'Column' już przerobiłeś, pokombinuj również z 'Row'.
  Facetjanusz wrote:
  Jednocześnie w wypadku gdy mieszkanie jest Własnościowe cały wypełniony wiersz powinien zmienić kolor
  Tu najprościej zastosować formatowanie warunkowe, gdzie regułą może być formuła porównująca.
 • #12
  Facetjanusz
  Level 15  
  Dzięki za podpowiedź - pobawiłem się trochę i dobrze mi to działa , z tym ,że jest gdzieś błąd i nieraz (co drugi) przeskakuje kursor o 2 kol do przodu i jeden wiersz do góry. Nie mogę sobie z tym poradzić. Przy kasowaniu rocznym także leci błąd.
  Pozdro - Janusz
 • #13
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  Coś tam wyprostowałem.
  Code: vbscript
  Log in, to see the code
  Sprawdź czy działa.
 • #14
  Facetjanusz
  Level 15  
  Dzięki adams_nt - Widzę ,że uprościłeś makro, ale niestety (przykro mi) nic to nie pomogło. Spróbuj wpisywać w kolejnych liniach programu i zobaczysz jak w co drugiej linii z kolumny 4 kursor przechodzi ruchem konika szachowego.
  Druga sprawa to skićkałem kasowanie roczne (działało dobrze).
  I jeszcze na dodatek po kliknięciu na przycisk Zmiana ilości osób.. dziwny komunikat się pojawia.
  Bardzo bym Cię prosił popraw mi moje wypociny , bowiem nie mogę znaleźć przyczyny.
  Pozdrawiam
 • #15
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  U mnie nic nie skacze...

  Jedyny błąd jaki przeoczyłem to linia 'ActiveCell.Offset(-1, 1).Select' powinno być 'Target.Offset(0, 1).Select' (pod koniec makra)

  Komunikat pojawia się, bo... posiałeś gdzieś makro "ewidencja_ksiegowa" (Okienko1.Show), a które jest w pierwszym załączniku ;)

  U mnie po naciśnięciu przycisku [Kasowanie Roczne] pojawia się komunikat z ostrzeżeniem, tabelka zostaje wyzerowana, i na końcu "Wykonano". Czyli działa(?)
  Jeśli ma się dziać coś innego, to napisz.
 • #16
  Facetjanusz
  Level 15  
  Dzięki bardzo - po wprowadzeniu proponowanej poprawki kursor ustawia się dobrze.
  Wpisałem również zagubione makro i wydaje mi się że będzie działać już dobrze!
  Pozdrawiam.
 • #17
  Facetjanusz
  Level 15  
  Witam ponownie.
  Prosiłbym jeszcze o cierpliwość adamsa i ewentualną pomoc w usprawnieniu mojego programu , ponieważ mimo moich wielu,wielu kombinacji nie udaje mi się go naprawić, a działa prawie dobrze (oprócz):
  1. Kiedy wpisuję pierwszy raz w lub k nie dopisuje reszty , ale po zatwierdzeniu enterem wpisuje i leci błąd. Następne linie już wpisuje normalnie.
  2. Dorobiłem kolorowanie wierszy po dopisaniu zdarzenia (działa O K) , ale kiedy daję Kasowanie roczne - to koloruje dodatkowo , podobnie jest podczas Czyszczenia zawartości. Próbowałem w kasowaniu kolorować te obszary na biało -niestety nie poradziłem sobie. Jeszcze raz proszę zerknąć na program i spróbować pomóc.
  Pozdrawiam Janusz
 • #19
  Facetjanusz
  Level 15  
  Na razie dzięki adams za pomoc i sorry za stratę czasu - chwilowo to odpuszczę i pokombinuję coś . Poprawiłeś świetnie jedno ale pokićkało się co innego. Od wiersza 11 nie koloruje po wpisie (nie mogę znaleźć dlaczego) i nie koloruje Zmiany powstałe w czasie trwania roku roku , pozostałość po Twoich poprawkach będzie działać.. Faktycznie pogubiłem się w formatowaniu warunkowym.
  Pozdrawiam
 • #20
  Facetjanusz
  Level 15  
  Witam ponownie.
  No udało mi się, program świetnie hula - z jednym małym problemem , mianowicie jeżeli wpisze się zmiana zielonym kolorem - komórki na stałe przyjmują ten kolor i podczas kasowania rocznego kasuje się na zielono. nie mogłem znaleźć w internecie jak wrócić do koloru podstawowego?? - Jakim kodem to zrobić ,proszę o pomoc.
 • Helpful post
  #21
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  Jeśli tak uparcie trzymasz swojego, to przed 'End If' dopisz
  Code: vbscript
  Log in, to see the code
 • #22
  Facetjanusz
  Level 15  
  Spróbujemy p. adams. - Dzięki.

  Dodano po 2 [godziny] 20 [minuty]:

  Dzięki adams za podpowiedź i cierpliwość do mnie ( ja się dopiero uczę) , ale musiałem (ze zmianą parametrów) aż 4 razy tą poprawkę wprowadzić i teraz działa prawie dobrze , jedynie podczas kasowania rocznego nie powinno kasować wcześniej powstałego koloru w wierszu.