Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik nie mierzy oporu i pojemności

nevo19 15 Cze 2012 21:12 1514 1
 • #1 15 Cze 2012 21:12
  nevo19
  Poziom 8  

  Witam,
  więc tak jak w temacie po podłączeniu multimetru do opornika multimetr ciągle wskazuje 1, tak samo przy podłączeniu kondensatora.
  Mój miernik to DT9208. Możliwe, że coś spaliłem, bo podczas mierzenia napięcia na stykach do wiatraczka na płycie głownej multimetr był ustawiony na pomiar prądu przy napięciu zmiennym ;/ Zaiskrzyło troszkę.
  Da się to naprawić ? :)
  Pozdrawiam

  0 1
 • #2 15 Cze 2012 21:58
  Christophorus
  Poziom 42  

  Patrząc na ceny tego miernika jego naprawa może być nieopłacalna i przewyższyć jego wartość. Nawet niemożliwa, gdyż często tego rodzaju multimetry nie mają wlutowanego w płytkę układu ICL7106 stanowiącego "serce" multimetru, tylko struktura tego układu jest naniesiona prosto na płytce drukowaną multimetru i zalana żywicą. Po ewentualnej naprawie multimetru trzeba przeprowadzić jego kalibrację, aby jego wskazania nie odbiegały od prawidłowych wartości mierzonego elementu.

  Jeszcze co mi przychodzi do głowy to to, że miałeś multimetr ustawiony na pomiar prądu (A), a mierzyłeś nim napięcie (V) i zrobiłeś zwarcie na amperomierzu. Niektóre multimetry mają wbudowany bezpiecznik topikowy i może on uległ uszkodzeniu, choć nie powinien on mieć wpływu na inne zakresy miernika. Chyba, że uszkodzenia są bardziej rozległe.

  0